Ο Κασιδιάρης επιτίθεται στην Κανέλλη on air!

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
δε κρινω ατομα με βαση το παρελθον αλλα και ετσι να εκανα εγω το μονο που ειπα οτι στις συνεντευξεις του κακα τα ψεματα ηταν πολυ καλος,δηλαδη εκανε καλη πορεια.δε εκανα αναφορα για την ζωη του ουτε για το οτι εδειρε 1000 πακιστανους ουτε για οτιδηποτε
Έχεις τεκμήρια; Είμαι πολύ περίεργη να το δω και εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Το γεγονος οτι ασκηθηκε βια στην κανελη ειναι κατακριτεο.Ωστοσο,εχει προβληθει υπερβολικα απο τα ΜΜΕ αυτο το συμβαν χωρις καποιο λογο.Επισης ,ας σκεφτουμε ξανα ποιος εχει δημοκρατικο ελλειμα οταν βλεπω την κανελλη χωρις λογο να αποκαλει τον Κασιδιαρη φασισταριο.

Ναζί ο Κασιδιάρης & οι χρυσαυγίτες δεν είναι; Την αλήθεια λέει λοιπόν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Έχεις τεκμήρια; Είμαι πολύ περίεργη να το δω και εγώ..

απλα δες τι ελεγε και πώς τα ελεγε στις εκπομπες που τον καλουσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
δε κρινω ατομα με βαση το παρελθον αλλα και ετσι να εκανα εγω το μονο που ειπα οτι στις συνεντευξεις του κακα τα ψεματα ηταν πολυ καλος,δηλαδη εκανε καλη πορεια.δε εκανα αναφορα για την ζωη του ουτε για το οτι εδειρε 1000 πακιστανους ουτε για οτιδηποτε

Το ότι είπε ότι οι δημοσιογράφοι θα πέφτουν και θα κάνουν κάμψεις, όταν βλέπουν εκπροσώπους των αυγών, είναι δείγμα "καλής πορείας";
Οι δημοσιογράφοι τι είναι; Εργαζόμενοι(απλήρωτοι) δεν είναι; Από αυτούς ζητάει υποταγή, ή από την πλουτοκρατία κι απ'όσα αυτός και οι υπόλοιποι -υποκριτικά- διατυμπανίζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
απλα δες τι ελεγε και πώς τα ελεγε στις εκπομπες που τον καλουσαν
μαλιστα...δεν θα παραλείψω.. :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αυτο ειναι που εχει σημασια;Αν ηταν χαστουκακι ή μπουνια;Αν ηταν δυνατες μπουνιες η κανελλη θα ηταν στο νοσοκομειο τωρα.Εγω μια χαρα την ειδα.Η δουρου ας κοιταξει καλυτερα ποιο κομμα θα παει την Ελλαδα 500 χρονια πισω,ή μαλλον ποια κομματα την εχουν παει σχεδον.Το δικο της ειναι ενα απο αυτα.

Τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Το ότι είπε ότι οι δημοσιογράφοι θα πέφτουν και θα κάνουν κάμψεις, όταν βλέπουν εκπροσώπους των αυγών, είναι δείγμα "καλής πορείας";
Οι δημοσιογράφοι τι είναι; Εργαζόμενοι(απλήρωτοι) δεν είναι; Από αυτούς ζητάει υποταγή, ή από την πλουτοκρατία κι απ'όσα αυτός και οι υπόλοιποι -υποκριτικά- διατυμπανίζουν;

κατηγορειτε συνεχεια τα παντα χωρις λογο.αυτο για τις καμψεις για πλακα το πε και το τονισε..ελεος πια.τι ειστε εσεις?αλλα ακουτε αλλα λετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
δε κρινω ατομα με βαση το παρελθον αλλα και ετσι να εκανα εγω το μονο που ειπα οτι στις συνεντευξεις του κακα τα ψεματα ηταν πολυ καλος,δηλαδη εκανε καλη πορεια.δε εκανα αναφορα για την ζωη του ουτε για το οτι εδειρε 1000 πακιστανους ουτε για οτιδηποτε

Τι λες; Το ότι είναι ναζί και έχει αυτά τα πιστεύω δεν φτάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
μαλιστα...δεν θα παραλείψω.. :sick:

Παιδια να αυτο που σας ελεγα.κατηγορει χωρις να εχει δει καμια συζητηση.μπραβο σου.και καθε σωστος πολιτης σε περιπτωση που δε το ξερεις οφειλει να ξερει ολα τα προγραμματα ολων των κομματων και οφειλει να βλεπει τις συνεντευξεις και υστερα να μιλαει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Η Ελλάδα χάνεται από τους ανύπαρκτους και δοσίλογους πολιτικούς που την κυβερνάνε τόσα χρόνια

και ασχολούμαστε με την χρυσή αυγή λες και αυτοί μας κατάντησαν έτσι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Αυτο ειναι που εχει σημασια;Αν ηταν χαστουκακι ή μπουνια;Αν ηταν δυνατες μπουνιες η κανελλη θα ηταν στο νοσοκομειο τωρα.Εγω μια χαρα την ειδα.Η δουρου ας κοιταξει καλυτερα ποιο κομμα θα παει την Ελλαδα 500 χρονια πισω,ή μαλλον ποια κομματα την εχουν παει σχεδον.Το δικο της ειναι ενα απο αυτα.
Σήμερα ήταν χαστουκάκι οπως λες.. Αυριο θα είναι σφαιρα..Και μεθαύριο ομαδικές δολοφονίες (και οχι μόνο στους αλλοδαπούς)..

ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕ :mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John58

Νεοφερμένος

Ο John58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι χρυσαυγητης ούτε και ψήφισα χρυσή αυγή,αλλά σε αυτή την περίπτωση το κατα ευχαριστηθηκα γιατί ΚΑΝΕΊΣ δεν μπορεί να λέει πως είναι κομμουνιστής μέσα από πολυτελή γραφεία και χλιδατη πλουσια ζωή καθώς και να κατακρίνει κάποιον που τουλάχιστον ακόμα δεν έχει κλέψει ούτε ένα ευρώ.Κατά την γνώμη μου που ξέρω ότι θα γίνει αιτία κατακρισης εκείνη την Δούρου θα έπρεπε να αρπάξει(όχι να χτυπήσει,φραστικά εννοώ) που φώναζε ότι η χρυσή αυγή θα πάει την Ελλάδα 500 χρόνια πίσω και όχι το κόμμα της που θέλει να παμε στη δραχμή!!και αν θες να ξέρεις βία δεν είναι μόνο η σωματική αλλά και η λεκτική!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η Ελλάδα χάνεται από τους ανύπαρκτους και δοσίλογους πολιτικούς που την κυβερνάνε τόσα χρόνια

και ασχολούμαστε με την χρυσή αυγή λες και αυτοί μας κατάντησαν έτσι !

Α, μάλιστα, πάμε άλλη μια φορά την καραμέλα λοιπόν.

"Οι άλλοι πολιτικοί μας κατάντησαν έτσι" άρα να ασχοληθούμε με αυτούς και να παραβλέψουμε οτιδήποτε κάνει η Χρυσή Αυγή μόνο και μόνο επειδή δεν ευθύνονται αυτοί για την τωρινή κατάσταση?


Άντε καλά ξυπνητούρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αυτα που κανει η χρυση αυγη,δεν πρπει να μας αφορουν αυτη τη στιγμη.Αλλα δυστυχως προσπαθουν να μας κανουν πλυση εγκεφαλου και το πετυχαινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Παιδια να αυτο που σας ελεγα.κατηγορει χωρις να εχει δει καμια συζητηση.μπραβο σου.και καθε σωστος πολιτης σε περιπτωση που δε το ξερεις οφειλει να ξερει ολα τα προγραμματα ολων των κομματων και οφειλει να βλεπει τις συνεντευξεις και υστερα να μιλαει...
Δωσε μου αποδειξεις ρε φιλε..
Και μην νομιζεις οτι δεν εχω δει συνεντευξεις ρεπορταζ και έρευνες!! Εχώ δει..και μαλιστα πιο πολλα απο οτι εσυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Α, μάλιστα, πάμε άλλη μια φορά την καραμέλα λοιπόν.

"Οι άλλοι πολιτικοί μας κατάντησαν έτσι" άρα να ασχοληθούμε με αυτούς και να παραβλέψουμε οτιδήποτε κάνει η Χρυσή Αυγή μόνο και μόνο επειδή δεν ευθύνονται αυτοί για την τωρινή κατάσταση?


Άντε καλά ξυπνητούρια.

Καλά εσύ που είσαι ξύπνια ψήφισε πάλι τους ίδους!

πρόβατα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αυτα που κανει η χρυση αυγη,δεν πρπει να μας αφορουν αυτη τη στιγμη.Αλλα δυστυχως προσπαθουν να μας κανουν πλυση εγκεφαλου και το πετυχαινουν.

Μας αφορούν και πολύ μάλιστα! Είναι ντροπή και μόνο η ύπαρξη της χρυσής αυγής/ ναζισμού στη χώρα μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Έκανε και τηλεθέαση ο Παπαδάκης!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Αυτα που κανει η χρυση αυγη,δεν πρπει να μας αφορουν αυτη τη στιγμη.Αλλα δυστυχως προσπαθουν να μας κανουν πλυση εγκεφαλου και το πετυχαινουν.
Γιατι να μην μας αφορουν? Στην ιδια χωρα δεν ζουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κάτι ακόμα όμως... Η Χρυσή Αυγή με αυτήν την κίνηση έδειξε ότι ναι όντως είναι Ναζιστικό κόμμα... Και όχι Εθνικιστικό... Οι Εθνικιστές ακούνε κιόλας... Οι Ναζιστές όχι... Ντροπή τους... Και δεν έχουν σχέση με τον στρατό μας αυτοί οι αλήτες... Βάλτε το καλά στο μυαλό σας...

Ο ναζισμός δεν έχει καμία ουσιαστική διαφορά με τον εθνικισμό,είναι απλά ο εθνικισμός στα γερμανικά (όπως και στα ιταλικά είναι φασισμός).Σημασία δεν έχει η ιδεολογία,μια δημοκρατία ανέχεται κάθε ιδέα,αλλά οι πράξεις.Οι ιδέες είναι απλά ιδέες,οι πράξεις σου εν τέλει θα κρίνουν κατά πόσο σέβεσαι τη δημοκρατία ή όχι.

Εγω δεν είδα τους άλλους "πολιτισμένους" να μιλάνε. Πιο πολύ αβάσιμες κατηγορίες έριχναν. Στα ζώα δεν γίνεται ν απαντήσεις αλλιώς.

Απο την στιγμη που η συγκεκριμενη (ως κομμουνιστρια) απαιτει "επανασταση", νεκρους και αιμα, τοτε δεν με πειραζει καθολου που αντιμετωπιζει 3 χαστουκια. Εξαλλου για αυτους δεν υπαρχει αντρας-γυναικα ολοι εργατες ειμαστε.

Το ότι ο τηλεοπτικός διάλογος είναι μόνο κατ'ευφημισμόν διάλογος το ξέραμε χρόνια,το να κάνουμε λες και το ανακαλύψαμε τώρα και να μιλάμε για χαρακτηρισμούς και βρισιές είναι τουλάχιστον εθελοτυφλία και στρουθοκαμηλισμός,we make fool of ourselves.Ο Κασιδιάρης ήξερε πολύ καλά που πήγαινε και έμπλεκε,όπως και ο κάθε πολιτικός,ειδικά μάλιστα ένας πολιτικός σαν και αυτόν,που δέχεται πόλεμο απ'όλους τους υπόλοιπους πολιτικούς χώρους.Αν δεν μπορούσε να αντέξει την πίεση,ας μην συμμετείχε στην κουβέντα,δεν είναι παιδάκι ο Κασιδιάρης,έχει παρακολουθήσει debate πολιτικών και μια χαρά ήξερε τι θα αντιμετωπίσει.
Επίσης,είναι τελείως διαφορετική η λεκτική απ'τη σωματική βία.Τα λόγια είναι απλά λόγια,δεν έχουν υλικές επιπτώσεις.Άλλο το να μιλάς για νεκρούς και αίμα,και άλλο το να προβαίνεις σε τέτοιες ενέργειες.That's the essence of freedom of speech.Γι'αυτό λέμε ότι έχουμε ελευθερία λόγου,και όχι ελευθερία πράξεων.Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πει ό,τι μαλακία θέλει,αλλά δεν έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι μαλακία θέλει,διότι το πρώτο μπορείς απλά να το αγνοήσεις,ενώ το δεύτερο επηρεάζει άμεσα.Διαφέρει το να πω ότι θα σκοτώσω 100 άτομα,απ'το να σκοτώσω όντως 100 άτομα.Όταν σε βρίζουν,η πιο φρόνιμη αντίδραση είναι να χαμογελάσεις ή να αποχωρήσεις,και έχεις κερδίσει τις εντυπώσεις,ενώ ο άλλος έχει βγει πίθηκας.Όταν όμως αρχίζεις και βαράς,οι ρόλοι αντιστρέφονται.

"Ο πρώτος άνθρωπος που αντί για πέτρα πέταξε μια προσβολή,θεμελίωσε τον ανθρώπινο πολιτισμό" (Sigmund Freud)


Οταν οι αγανακτισμενοι γιαουρτοναν την Κανελλη που εισασταν να την υπερασπιστειτε? Εγω και αλλοι 6 εκατομμυρια Ελληνες που θελουν να πλακωσουν κατι πολιτικους σαν την Κανελλη τι ειμαστε φασιστες? Αμα θεωρειται αυτο το πραγμα φασισμος,δηλαδη να τιμωρησω με τον τροπο μου αυτους που εφτασαν την Ελλαδα σε τετοιο χαλι,που κανεις βολτες στο κεντρο και βλεπεις αστεγους να τρωνε απο καδους,τοτε ειμαι ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΦΑΣΙΣΤΑΣ.
ΥΓ δεν ψηφιζω Χρυση Αυγη απλα τα πραγματα εχουν φτασει στο απροχωρητο.

Χαίρομαι πολύ που διαβάζω αυτό το σχόλιο.Και μου λέω χαίρομαι,γιατί μου δίνει την καλύτερη λαβή που θα μπορούσα να ελπίζω,ώστε να εκφράσω τον κύριο προβληματισμό μου.Πριν από αρκετές σελίδες παρέθεσα ένα βίντεο με ένα σύντομο σχόλιο,το οποίο δυστυχώς πέρασε απαρατήρητο.Ίσως φταίει που δεν ήμουν αρκετά αναλυτικός.Θα επανορθώσω τώρα λοιπόν.Ο ολοκληρωτισμός,δεν είναι ιδεολογία,ώστε να αποτελεί προνόμιο κάποιου συγκεκριμένου πολιτικού χώρου.Ο ολοκληρωτισμός,πάνω απ'όλα είναι τρόπος σκέψης.Ολοκληρωτισμός είναι το να θεωρείς τη βία ικανή ως δικαιολόγηση των ιδεών σου.Αφού μπορείς να επιβληθείς,έχεις δίκιο.

Δεν μου έκανε εντύπωση το βίντεο.Αντίθετα,το βρήκα τελείως αναμενόμενο.Αν μου έκανε κάτι εντύπωση,αυτό είναι το πόσο μια δυσλειτουργική κοινωνία σοκάρεται βλέποντας ωμά την αντανάκλαση του ειδώλου της στον καθρέφτη.Γιατί αυτό ήταν το βίντεο,όλη η κοινωνία μας μέσα σε ενάμιση λεπτό.Όχι,δεν φταίει η Χρυσή Αυγή.Η Χρυσή Αυγή είναι απλά το προφανές,η κορυφή του παγόβουνου.Τα γεγονότα που παρακολουθήσαμε σήμερα το πρωί,κυοφορούνταν εδώ και καιρό στην ελληνική κοινωνία.Ευθύνες,έχουν όλοι.Και όταν λέω όλοι,εννοώ όλοι.Αναγνωρίζω και εγώ το λάθος μου,όταν θεωρούσα ότι ο κόσμος έχει αρχίσει να ενοχοποιεί τον καπιταλισμό και την αστική κουλτούρα,επικροτώντας την εξέγερση στις 12 Φλεβάρη.Η θέση μου ήταν biased,έβλεπα αυτά που ήθελα να δω,και όχι αυτά που έπρεπε να δω.Δεν είμαι χίππης,για να μην διαχωρίζω τις μορφές βίας.Δεν καταφεύγω σε ηλίθια κλισέ του στυλ "καταδικάζω τη βία απ'όπου και αν προέρχεται",είμαι συγκρουσιακός και δεν το μετανιώνω στιγμή.Αλλά αυτό που δεν καταλάβαινα,ή ίσως δεν ήθελα να καταλάβω,είναι ότι ο κόσμος δεν κάνει διαχωρισμό στη βία.Και δεν κάνει,διότι δεν έχει καμία πολιτική συνείδηση.Αποδέχεται συλλήβδην τη βία λόγω αγανάκτησης,και όχι λόγω συνειδησιακής ζύμωσης,όπως ήθελα να πιστεύω.Επευφημίες στην εξεγερσιακή αντιβία,επευφημίες στα γιαουρτώματα βουλευτών,επευφημίες στα κλωτσίδια στους μετανάστες,επευφημίες στα πήλινα που έτρωγε ο Νταλάρας,επευφημίες στον Τατσόπουλο που πούλαγε νταηλίκι σ'εκείνον τον χαζούλη της Δράσης.Ξύλο να 'ναι,και ό,τι να 'ναι.Κανένα ενδιαφέρον για τα κίνητρα,για το πως δικαιολογείται η βία.Γιατί δεν δικαιολογείται με τον ίδιο τρόπο κάθε βίαιη ενέργεια.Εμείς όμως,είμαστε μια κοινωνία εθισμένη στη βία.

Ο ολοκληρωτισμός νομιμοποιείται για καλά στην κοινωνία,ανεξάρτητα το τι απόχρωση έχει.Είναι μια φυσική απόρροια του λαϊκισμού.Διότι λαϊκισμός σημαίνει αποποίηση κάθε ευθύνης,ο λαός έχει δίκιο σε όλα.Γιατί λοιπόν να μην είσαι ολοκληρωτιστής,αν πιστεύεις ότι έχεις δίκιο σε όλα?Και εκεί δίκιο θα έχεις,σου έχουν μάθει ότι είσαι υπεράνω όλων,ότι ξέρεις το "ανώτερο καλό".Η μεν δεξιά μιλώντας για τους "κακούς Γερμανούς" που τα βάλανε με το "αδούλωτο ελληνικό πνεύμα",η δε αριστερά με τους "κακούς τραπεζίτες".Κανείς δεν βγήκε να πει στον λαό,όχι παπαριές ότι "μαζί τα φάγαμε",αλλά κάτι απλούστερο:εσύ τους ψήφισες.Τόσα χρόνια δεν υπήρχε διαφθορά και κακοδιαχείρηση?Δεν υπήρχαν δυσβάσταχτοι φόροι και χαμηλοί μισθοί?Δεν υπήρχε επισφαλής εργασία και ανεργία?Δεν παρατούσαν νέοι τις σπουδές τους γιατί δεν τα έβγαζαν πέρα οικονομικά?Δεν υπήρχαν άστεγοι?Δεν υπήρχαν άνθρωποι που απεργούσαν και έτρωγαν ξύλο από τα ΜΑΤ?Υπήρχαν όλοι αυτοί.Άλλα μούγκα στη στρούγκα.Γιατί?Γιατί υπήρχε και η ελπίδα του μαλάκα μικροαστού νεοέλληνα,ότι το ξερατό που λέει παιδί του μια μέρα θα μπει στο δημόσιο,ότι κάπως θα τη βολέψει,ότι θα τσιμπήσει κανά επιδοματάκι,ότι θα το χτίσει το αυθαίρετο στο κωλοβλαχοχώρι του.Για χάριν της ελπίδας λοιπόν,ανεχόταν να είναι ο μαλάκας τόσα χρόνια.Τώρα που του πήραν την ελπίδα,θυμηθήκανε όλοι ότι δεν έχουν λεφτά,ότι τους δέρνουν τα ΜΑΤ,ότι τους πηδάνε τα αφεντικά τους.Και τι κάνανε οι γελοίοι πολιτικοί αυτής της χώρας?Δώσ'του γλείψιμο για να τσιμπήσουν ψηφαλάκια απ'τον λαό.Ορίστε το παιδί του λαϊκισμού σας κύριοι,ο ολοκληρωτισμός.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top