Ο Ελληνικός Νεοπαγανισμός

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ξεκάθαρα για λόγους προστασίας απ'το μυστικισμό και τον προσυλητισμό που απαγορεύονται ρητά στη Δημοκρατία, δεν γίνεται ο κάθε καημένος ν'αναγνωρίζεται ως θρησκεία. Δεν είναι καθόλου τυπικό.

Α, προσυλητισμό έχουν βέβαια δικαίωμα να κάνουν οι εκπρόσωποι μόνο μιας θρησκείας...
Δεν είναι ότι δε συμφωνώ στο να μη γίνεται προσηλυτισμός, αλλά διυλίζουμε τον κώνωπα και χάνουμε την κάμηλον...
Οι Ελληνικός Νεοπαγανιστές δεν είναι οι κάθε καημένοι...

Βαρέθηκα να τ' ακούω. Πάμε στο αντίστοιχο topic αν έχεις στοιχεία πέρα από το Zeitgeist.
(Αν δεν έχεις ψάξε τά ως "comparative religion". :P)


Μπέρδεμα. Δες, υπάρχει και θρησκεία για Jedi.
Αν πάλι δεν δέχεσαι το παραπάνω τότε πέφτουμε στο γνωστό No True Scotsman Fallacy.

No True Scotsman is a logical fallacy by which an individual attempts to avoid being associated with an unpleasant act by asserting that no true member of the group they belong to would do such a thing.

Αυτό θα έπρεπε να το είχες βάλει, εκεί που λέγατε ότι "και ο Θεοδόσιος άνθρωπος ήταν λάθη έκανε"...

Ο "Jediism" δεν είναι θρησκεία. Είναι καθαρά βγαλμένο από τη σφαίρα της φαντασίας, και αυτό είναι αποδεδειγμένο (ταινίες γαρ). Με την ίδια λογική, ας ανακηρύξουμε και τον "Χαριποτερισμό" ως θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δικαίωμα να μην πατήσεις στην εκκλησία, τον εκκλησιασμό και το μάθημα των Θρησκευτικών έχεις. Δεν στέκουν αυτά που λες. Δεν κάνει προσυλητισμό η Ορθόδοξη Εκκλησία κι αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τη δράση των ιεραποστολών, αυτό το αποδεικνύουν στον Τρίτο Κόσμο όταν προσφέρουν βοήθεια στους πάντες, ενώ αντίθετα, οι ρωμαιοκαθολικές αποστολές πρώτα εκχριστιανίζουν και μετά βοηθούν. Άσχετα με το τι νομίζεις, οι πραγματικότητες είναι πραγματικότητες.
Αν, λοιπόν, εγώ, ως κράτος, αφήσω τον κάθε ανώμαλο να κάνει την ιδέα του επίσημη θρησκεία, θέτω την κοινωνία σε κίνδυνο. Αν μη τι άλλο αν διαγνωστεί προσυλητισμός από μια γνωστή θρησκεία, τις ευθύνες ξέρω που ακριβώς να τις ζητήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δικαίωμα να μην πατήσεις στην εκκλησία, τον εκκλησιασμό και το μάθημα των Θρησκευτικών έχεις. Δεν στέκουν αυτά που λες. Δεν κάνει προσυλητισμό η Ορθόδοξη Εκκλησία κι αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τη δράση των ιεραποστολών, αυτό το αποδεικνύουν στον Τρίτο Κόσμο όταν προσφέρουν βοήθεια στους πάντες, ενώ αντίθετα, οι ρωμαιοκαθολικές αποστολές πρώτα εκχριστιανίζουν και μετά βοηθούν. Άσχετα με το τι νομίζεις, οι πραγματικότητες είναι πραγματικότητες.
Αν, λοιπόν, εγώ, ως κράτος, αφήσω τον κάθε ανώμαλο να κάνει την ιδέα του επίσημη θρησκεία, θέτω την κοινωνία σε κίνδυνο. Αν μη τι άλλο αν διαγνωστεί προσυλητισμός από μια γνωστή θρησκεία, τις ευθύνες ξέρω που ακριβώς να τις ζητήσω...


δεν κανει ΤΙ η χριστιανικη ορθοδοξια;
η καρδια μου το ξερει που σε μια βδομαδα πρεπει να ξεθαψουμε τον πατερα μου (περασαν 3 χρονια), επειδη δεν επιτρεπεται η ταφη.
η καρδια μου το ξερει που κατα τη διαρκεια της κηδειας, ο παπας γυρναει και μου λεει οτι 'το ευαγγελιο πρεπει να το σεβομαστε, το λεει ο θεουλης'

ναι μιχαλη. η πραγματικοτητα ειναι πραγματικοτητα.
πραγματικοτητα ειναι το γεγονος οτι ο παπας περιμενει 50 ευρα στις κηδειες. πραγματικοτητα ειναι που το σχολειο σε παει στην εκκλησια για να κοινωνισεις, με την απειλη απουσιας. πραγματικοτητα ειναι οτι το μαθημα των θρησκευτικων(ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ--> ΘΡΗΣΚΕΙΑ, εγω μαθημα για το χριστιανισμο εκανα, και μονο προσυλιτισμο ειδα) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προαιρετικο, απλα δικαιουσε απαλλαγη πιο ευκολα.

τελος, η θρησκεια ως ενας τροπος συσπειρωσης ειναι πολυ βολικος για τον ελεγχο και τη διακυβερνηση μιας κοινωνιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εσύ επέλεξες να μπλεχτείς με την Ορθοδοξία. Από κει και πέρα, αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου. Όταν επιλέγεις να κάνεις την κηδεία στην εκκλησία και κατόπιν ταφή οφείλεις να σέβεσαι όλο το τυπικό. Η θρησκευτική κηδεία δεν είναι η μόνη δυνατότητα που υπάρχει, ούτε η ταφή. Που ακριβώς είναι το πρόβλημα στην εκταφή; Πάγια τακτική είναι και δεν αναφέρεται σε καθαρά πρακτικά ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εσύ επέλεξες να μπλεχτείς με την Ορθοδοξία. Από κει και πέρα, αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου. Όταν επιλέγεις να κάνεις την κηδεία στην εκκλησία και κατόπιν ταφή οφείλεις να σέβεσαι όλο το τυπικό. Η θρησκευτική κηδεία δεν είναι η μόνη δυνατότητα που υπάρχει, ούτε η ταφή. Που ακριβώς είναι το πρόβλημα στην εκταφή; Πάγια τακτική είναι και δεν αναφέρεται σε καθαρά πρακτικά ζητήματα.

τι μπουρδες ειναι αυτες; πριν τρια χρονια η ταφη ηταν η μοναδικη δυνατοτητα, και δυστυχως επειδη ο πατερας μου δεν ειχε δηλωσει αθεϊα, αναγκαστηκαμε να τραβηξουμε ολο αυτο το λουκι. ωραια μπες λιγο σε αυτη τη θεση, αν πεθαινε ο πατερας σου, πηγαινε εσυ παρακολουθα την εκταφη. ολο αυτο το ζητημα, επειδη η θρησκεια σου, που καθολου δε προσιλιτιζει(δεν απαντησες σε αυτο), λογω της καποιας εξουσιας που μπορει και εχει πανω στην κοσμικη αρχη, δεν επιτρεπει την καυση.

(μεχρι και εσυ αναφερεις την ορθοδοξια ως μπλεξιμο με τα "τυπικα" μερη της, δεν το 'ξερα οτι εκει περιοριζεται η θρησκεια. στους "τυπους"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η ορθοδοξία πιστεύει στο "χους εις χουν". Αυτό τυπικά τι σημαίνει; Πρώτον, ταφή μέχρι τα 3 χρόνια, ώστε να μείνουν μόνο τα οστά και κατόπιν τα οστά να κονιορτοποιηθούν στο χωνευτήριο. Ακόμη και το οστεοφυλάκιο (διατήρηση οστών) είναι αντίθετο στη θρησκεία. Πέρα από αυτό, σου υπενθυμίζω το πρακτικό του ζητήματος. Εκτός κι αν θέλεις να κάνουμε τη μισή χώρα νεκροταφείο για να μην ξεθάβουμε. Κι εγώ έτυχε να χάσω πολλά από τα αγαπημένα πρόσωπα και απλώς δεν πήγα στην εκταφή, δεν είναι υποχρεωτικό.
Από κει και πέρα, όχι, δεν προσυλητίζει καμία θρησκεία φίλε μου. Είναι ευθύνη δική σου και της οικογενείας αν θα επιλέξετε το θρησκευτικό πρόγραμμα της δημόσιας ζωής (σχολείο και μη) ή όχι. Δεν είναι ούτε ευθύνη του κράτους, ούτε της Εκκλησίας που εσύ για κοινωνικούς λόγους φοβάσαι να πάρεις απαλλαγή. Πρόβλημά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
προφανως δε καταλαβες. δε με ενδιαφερει να παω να παρω τα οστα, γιατι με τοσα χημικα που ειχε φαει, τα οστα δε θα ειναι μονα τους. το ζητημα ειναι οτι η ταφη δε θα επρεπε να γινει αρχικα.

ακομα δεν απαντησες για το ζητημα του προσυλιτισμου.

anyway με βαση την ανεξηθρησκεια που υπαρχει ως συνταγματικο δικαιωμα στην ελλαδα, δε βρισκω το λογο να μη μπορουν να αναγνωριστουν ως επισημη θρησκεια. τα περι απειλης της κοινωνιας ειναι απλα προφασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μάλιστα, για να κάνω κι ένα παραλληλισμό με μια άλλη ομάδα, εκτός των αθέων, που αντιμετωπίζει παρόμοιο κοινωνικό status, οι ομοφυλόφιλοι, θα σου ξαναπώ πόσο σύμφωνο με βρήκε ο Χατζηστεφάνου (γνωστός γκέι) όταν είπε πως δεν είναι υποχρεωμένη η κοινωνία να παρέχει άσυλο στις κρυφοαδερφές, αλλά όσοι γκέι θέλουν τα δικαιώματά τους, να κατέβουν στο δρόμο να διατρανώσουν τη φύση τους και να τα διεκδικήσουν. Όπως είπε χαρακτηριστικά, "οι παντρεμένες που κλαίγονται δεν έχουν κανένα δικαίωμα". Ακριβώς το ίδιο σου λέω κι εγώ. Δεν είναι δυνατόν ν'ακούω αιτιάσεις από ανθρώπους που δεν τόλμησαν καν να υπερασπιστούν τα πιστεύω τους, δεν τόλμησαν να πάρουν απαλλαγή και πολλοί εντέλει παντρεύτηκαν και σε εκκλησία. Έλεος, αν ορισμένοι δεν είναι σε θέση να παλέψουν για τις πεποιθήσεις τους κόντρα στον οποιονδήποτε, ας μην έχουν καμία αξίωση απ'την κοινωνία να το κάνει γι'αυτούς. Ο σώζων εαυτόν σωθείτο, έτσι πάει. Όποιος θέλει, το κεφαλάκι του το παίζει μόνος του και αυτή η πεποίθηση είναι θεμελιώδης για μένα. Ελευθερία υπάρχει και στις ευθύνες και στα δικαιώματα και ο καθένας ορίζει την πάρτη του και μόνο. Τα υπόλοιπα είναι φθηνές δικαιολογίες.
-----------------------------------------
Άρθρο 13, παράγραφος 2.

Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας απαγορεύεται να προσβάλλει τα χρηστά ήθη και τη δημόσια τάξη. Ο προσυλητισμός απαγορεύεται.

Νομίζω καταλαβαίνεις τώρα υπό ποιες ακριβώς προυποθέσεις αναγνωρίζεται το δικαίωμα μιας θρησκείας να τελεί τη λατρεία της. Ο όρος "γνωστή θρησκεία" τα λέει όλα.
-----------------------------------------
Η ανεξιθρησκία, λοιπόν, δεν εξασφαλίζεται χωρίς προυποθέσεις. Το γράμμα του νόμου είναι σημαντικό σε τέτοια θέματα. Δεν αρκεί λέμε γενικά "η ανεξιθρησκία", αυτό δε λέει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τα κανεις σαλατα προφανως. αυτοι οι ανθρωποι που τοσο ευκολα ισχυριζεσαι οτι δε υπερασπιστικαν τα πιστευω τους, επειδη, αν ειναι δυνατον, τυπικα δε δηλωσαν αθεϊα υπερασπιστικαν τις ιδεες τους με πραξεις που ουτε καν θα τολμουσες να κανεις.

επειδη οι αποψεις σου ειναι εγωιστικες, και επειδη προφανως δεν εχεις μαθει να λειτουργεις μεσα σε μια ομαδα, ισως πρεπει να σκεφτεσαι λιγο πριν πετας, ετσι κατηγοριες.

επιπλεον εισαι αρκετα κλειστομυαλος για να κανεις διαχωρισμο/ομαδοποιηση των ανθρωπων βασει το σεξουαλικων τους διαθεσεων. ευγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μ'ενδιαφέρει φιλαράκο μου να το κάνω. Δεν έχω εγώ το πρόβλημα, αυτοί που λες το έχουν και τους παραδέχομαι μόνο όταν έχουν τα απαραίτητα @@ να μην κολώνουν σε τέτοια. Ο καθένας παίζει το κεφάλι του. Και δανειζόμενος για ακόμη μια φορά μια φράση του Χατζηστεφάνου, όσοι δεν είναι ικανοί να στηρίξουν τις επιλογές τους, ας πάνε να κλειστούν σε κανα υπογειάκι στην Κυψέλη.
Ναι, η αλήθεια είναι πως όταν λειτουργώ μόνος μου, λειτουργώ καλύτερα. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση. Απλά ορισμένοι άνθρωποι έχετε μάθει να ζητάτε ατομικά δικαιώματα και ομαδικές ευθύνες. Anyways, δεν πάει καθόλου έτσι.
-----------------------------------------
Εδώ εσύ κάνεις διαχωρισμό σε Χριστιανούς και μη, εγώ στους γκέι θα πρέπει να κολλήσω; Θα μας τρελάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οχι, η εκκλησια δεν ειναι ταμπελα παιδακι μου, η εκκλησια ειναι οργανωση που εχει αποκτησει αρκετη δυναμη και ειναι πλεον επικυνδινη. δε καθομαι να διαχωριζω τους ανθρωπους σε αθεους ή χριστιανους, σε γκευ ή στρειτ. αυτα ειναι για ατομα που προσπαθουν να νιωσουν οτι ανηκουν καπου.
προφανως ο χατζιστεφανου ειναι σεξιστης. επειδη ο ιδιος χρησιμοποιησε τη σεξουαλικοτητα του για δημοσιοτητα, δε σημαινει οτι θα ασπαστω τις αποψεις του.
κατι το οποιο εκανες εσυ.
βγηκαμε εκτος θεματος και δε σκοπευω να συνεχισω τη κουβεντα. δε θα αλλαξει κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
δεν κανει ΤΙ η χριστιανικη ορθοδοξια;
η καρδια μου το ξερει που σε μια βδομαδα πρεπει να ξεθαψουμε τον πατερα μου (περασαν 3 χρονια), επειδη δεν επιτρεπεται η ταφη.
η καρδια μου το ξερει που κατα τη διαρκεια της κηδειας, ο παπας γυρναει και μου λεει οτι 'το ευαγγελιο πρεπει να το σεβομαστε, το λεει ο θεουλης'

ναι μιχαλη. η πραγματικοτητα ειναι πραγματικοτητα.
πραγματικοτητα ειναι το γεγονος οτι ο παπας περιμενει 50 ευρα στις κηδειες. πραγματικοτητα ειναι που το σχολειο σε παει στην εκκλησια για να κοινωνισεις, με την απειλη απουσιας. πραγματικοτητα ειναι οτι το μαθημα των θρησκευτικων(ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ--> ΘΡΗΣΚΕΙΑ, εγω μαθημα για το χριστιανισμο εκανα, και μονο προσυλιτισμο ειδα) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προαιρετικο, απλα δικαιουσε απαλλαγη πιο ευκολα.

τελος, η θρησκεια ως ενας τροπος συσπειρωσης ειναι πολυ βολικος για τον ελεγχο και τη διακυβερνηση μιας κοινωνιας. οι αμερικανοι.
Πραγματικά, πώς γίνεται να διαφωνήσει κανείς εδώ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
με επιχειρηματα
-----------------------------------------
μπρρρ μολις συνειδητοποιησα οτι δεν τελειωσα τη προταση που ηθελα να πω για τους αμεριακανους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Όχι, γιατί δεν δικαιολογείται ένας οργανισμός που -θεωρητικά- αντιπροσωπεύει τον Ιησού Χριστό να φέρεται έτσι.
Δικαιλογούνται οι αμαρτίες του κάθε ατόμου προσωπικά, αλλά όχι και να συνομωτεί ολόκληρη Εκκλησία...αυτό όχι.

Τότε γράψε τι ήθελες να πεις για τα USA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
απλα οτι οπως η θρησκεια μπορει να αποτελεσει ενα παραγοντα ελεγχου.
τα usa το κανουν δένοντας τους ανθρωπους κατω την εννοια του εθνους.
οι αμερικανοι ειναι εθνικιστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δικαίωμα να μην πατήσεις στην εκκλησία, τον εκκλησιασμό και το μάθημα των Θρησκευτικών έχεις. Δεν στέκουν αυτά που λες. Δεν κάνει προσυλητισμό η Ορθόδοξη Εκκλησία κι αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τη δράση των ιεραποστολών, αυτό το αποδεικνύουν στον Τρίτο Κόσμο όταν προσφέρουν βοήθεια στους πάντες, ενώ αντίθετα, οι ρωμαιοκαθολικές αποστολές πρώτα εκχριστιανίζουν και μετά βοηθούν. Άσχετα με το τι νομίζεις, οι πραγματικότητες είναι πραγματικότητες.
Αν, λοιπόν, εγώ, ως κράτος, αφήσω τον κάθε ανώμαλο να κάνει την ιδέα του επίσημη θρησκεία, θέτω την κοινωνία σε κίνδυνο. Αν μη τι άλλο αν διαγνωστεί προσυλητισμός από μια γνωστή θρησκεία, τις ευθύνες ξέρω που ακριβώς να τις ζητήσω...

Ναι, πολλά είναι τα τυπικά μας δικαιώματα. Και με την ίδια λογική, τα παιδάκια που εργάζονται έχουν δικαίωμα να απολαύσουν μια ανέμελη παιδική ζωή, αλλά στην πραγματικότητα άλλα γίνονται. Στην πραγματικότητα, αυτό που συμβαίνει είναι ότι η κοινωνία δεν είναι αρκετά ανοιχτόμυαλη. Τώρα, ναι, να παλέψουμε για τα δικαιώματά μας... Πώς ακριβώς θα το κάνουμε αυτό; Βγαίνοντας στο δρόμο; Με ποιον; Ποιος θα βγει στο δρόμο; Εσύ; Θα μου πεις, εσύ δεν ενδιαφέρεσαι. Ε, τότε δε θα είμαστε παρά μια μειοψηφία. Και τις μειοψηφίες σε δημοκρατίες του όχλου δε τις υπολογίζουν... (Σημ.: Η μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης δεν είναι ακριβώς μειονότητα, γιατί έχει και αδέλφια, με την ίδια εθνοτική ταυτότητα -η οποία είναι ισχυρότερη από κάθε θρησκευτική- στην απέναντι ακτή.)

Όποιος είναι έξω απ' το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει.

δεν κανει ΤΙ η χριστιανικη ορθοδοξια;
η καρδια μου το ξερει που σε μια βδομαδα πρεπει να ξεθαψουμε τον πατερα μου (περασαν 3 χρονια), επειδη δεν επιτρεπεται η ταφη.
η καρδια μου το ξερει που κατα τη διαρκεια της κηδειας, ο παπας γυρναει και μου λεει οτι 'το ευαγγελιο πρεπει να το σεβομαστε, το λεει ο θεουλης'

ναι μιχαλη. η πραγματικοτητα ειναι πραγματικοτητα.
πραγματικοτητα ειναι το γεγονος οτι ο παπας περιμενει 50 ευρα στις κηδειες. πραγματικοτητα ειναι που το σχολειο σε παει στην εκκλησια για να κοινωνισεις, με την απειλη απουσιας. πραγματικοτητα ειναι οτι το μαθημα των θρησκευτικων(ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ--> ΘΡΗΣΚΕΙΑ, εγω μαθημα για το χριστιανισμο εκανα, και μονο προσυλιτισμο ειδα) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προαιρετικο, απλα δικαιουσε απαλλαγη πιο ευκολα.

τελος, η θρησκεια ως ενας τροπος συσπειρωσης ειναι πολυ βολικος για τον ελεγχο και τη διακυβερνηση μιας κοινωνιας.

:no1:
Και 20 ευρά για 30 δευτερόλεπτα που θα ψάλλει πάνω από κάθε τάφο, στα μνημόσυνα και στων Α. Πάντων και δε θυμάμαι και πότε άλλοτε.

Εσύ επέλεξες να μπλεχτείς με την Ορθοδοξία. Από κει και πέρα, αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου. Όταν επιλέγεις να κάνεις την κηδεία στην εκκλησία και κατόπιν ταφή οφείλεις να σέβεσαι όλο το τυπικό. Η θρησκευτική κηδεία δεν είναι η μόνη δυνατότητα που υπάρχει, ούτε η ταφή. Που ακριβώς είναι το πρόβλημα στην εκταφή; Πάγια τακτική είναι και δεν αναφέρεται σε καθαρά πρακτικά ζητήματα.

Ναι, σε βαπτίζουν αφού σε ρωτήσουν...

Η ορθοδοξία πιστεύει στο "χους εις χουν". Αυτό τυπικά τι σημαίνει; Πρώτον, ταφή μέχρι τα 3 χρόνια, ώστε να μείνουν μόνο τα οστά και κατόπιν τα οστά να κονιορτοποιηθούν στο χωνευτήριο. Ακόμη και το οστεοφυλάκιο (διατήρηση οστών) είναι αντίθετο στη θρησκεία. Πέρα από αυτό, σου υπενθυμίζω το πρακτικό του ζητήματος. Εκτός κι αν θέλεις να κάνουμε τη μισή χώρα νεκροταφείο για να μην ξεθάβουμε. Κι εγώ έτυχε να χάσω πολλά από τα αγαπημένα πρόσωπα και απλώς δεν πήγα στην εκταφή, δεν είναι υποχρεωτικό.
Από κει και πέρα, όχι, δεν προσυλητίζει καμία θρησκεία φίλε μου. Είναι ευθύνη δική σου και της οικογενείας αν θα επιλέξετε το θρησκευτικό πρόγραμμα της δημόσιας ζωής (σχολείο και μη) ή όχι. Δεν είναι ούτε ευθύνη του κράτους, ούτε της Εκκλησίας που εσύ για κοινωνικούς λόγους φοβάσαι να πάρεις απαλλαγή. Πρόβλημά σου.

Τότε να κονιορτοποιηθούν και τα λείψανα των "αγίων".

Είναι ευθύνη του κράτους να παράσχει στην κάθε οικογένεια και, κυρίως, στο κάθε άτομο, τη δυνατότητα να είναι απαλλαγμένος από κάθε εξωγενή θρησκευτική επιρροή και κάθε θρησκευτική μισαλλοδοξία εκ μέρους της υπόλοιπης κοινωνίας, στον μέγιστο δυνατό βαθμό. Βλ. και την Οικουμενική Διακύρηξη των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του ΟΗΕ. Εκτός κι αν με τον όρο "χρηστά ήθη" το Σύνταγμα εννοεί το αφορολόγητο της Εκκλησίας και το μονοπώλιο του χριστιανισμού στα σχολεία, οπότε τί να πω, ζούμε σε ελεύθερη χώρα...

Μάλιστα, για να κάνω κι ένα παραλληλισμό με μια άλλη ομάδα, εκτός των αθέων, που αντιμετωπίζει παρόμοιο κοινωνικό status, οι ομοφυλόφιλοι, θα σου ξαναπώ πόσο σύμφωνο με βρήκε ο Χατζηστεφάνου (γνωστός γκέι) όταν είπε πως δεν είναι υποχρεωμένη η κοινωνία να παρέχει άσυλο στις κρυφοαδερφές, αλλά όσοι γκέι θέλουν τα δικαιώματά τους, να κατέβουν στο δρόμο να διατρανώσουν τη φύση τους και να τα διεκδικήσουν. Όπως είπε χαρακτηριστικά, "οι παντρεμένες που κλαίγονται δεν έχουν κανένα δικαίωμα". Ακριβώς το ίδιο σου λέω κι εγώ. Δεν είναι δυνατόν ν'ακούω αιτιάσεις από ανθρώπους που δεν τόλμησαν καν να υπερασπιστούν τα πιστεύω τους, δεν τόλμησαν να πάρουν απαλλαγή και πολλοί εντέλει παντρεύτηκαν και σε εκκλησία. Έλεος, αν ορισμένοι δεν είναι σε θέση να παλέψουν για τις πεποιθήσεις τους κόντρα στον οποιονδήποτε, ας μην έχουν καμία αξίωση απ'την κοινωνία να το κάνει γι'αυτούς. Ο σώζων εαυτόν σωθείτο, έτσι πάει. Όποιος θέλει, το κεφαλάκι του το παίζει μόνος του και αυτή η πεποίθηση είναι θεμελιώδης για μένα. Ελευθερία υπάρχει και στις ευθύνες και στα δικαιώματα και ο καθένας ορίζει την πάρτη του και μόνο. Τα υπόλοιπα είναι φθηνές δικαιολογίες.

Εγώ πάλι πώς δε τον έχω ακούσει ποτέ μου αυτόν το Χατζηστεφάνου;

Η σύγκριση που κάνεις είναι ανόμοια, μιας και η θρησκευτική πίστη και οι σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός είναι διαφορετικά πράγματα.

Δε ζητάει κανένας από την κοινωνία να παλέψει για τις πεποιθήσεις του, να τις σεβαστεί ζητάει, και να σεβαστεί το κάθε μέλος της που είναι σωματικά, πνευματικά και ψυχολογικά απροστάτευτο.

Άρθρο 13, παράγραφος 2.

Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας απαγορεύεται να προσβάλλει τα χρηστά ήθη και τη δημόσια τάξη. Ο προσυλητισμός απαγορεύεται.

Νομίζω καταλαβαίνεις τώρα υπό ποιες ακριβώς προυποθέσεις αναγνωρίζεται το δικαίωμα μιας θρησκείας να τελεί τη λατρεία της. Ο όρος "γνωστή θρησκεία" τα λέει όλα.

Και πού είναι το πρόβλημα με τον Ελληνικό Νεοπαγανισμό;

Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται! Κατά τ' άλλα, φέρανε τις προάλλες (για να μη μιλήσω για το μάθημα των Θρησκευτικών, το έχει ήδη κάνει ο fasdag:D) τον Σεβασμιότατο Κύριο Κύριο Ειρηναίο και αρχιεπίσκοπο της αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Κρήτης, στο σχολείο μας...

Η ανεξιθρησκία, λοιπόν, δεν εξασφαλίζεται χωρίς προυποθέσεις. Το γράμμα του νόμου είναι σημαντικό σε τέτοια θέματα. Δεν αρκεί λέμε γενικά "η ανεξιθρησκία", αυτό δε λέει τίποτα.

Εδώ μιλάει για γενικευμένες, καλουπιασμένες πεποιθήσεις, οι οποίες σαφώς και περιορίζουν την ελευθερία του ατόμου. Δεν είναι ανεξιθρησκία αυτό.

ΑΡΘΡΟ 2

Κάθε άνθρωπος δικαιούται να επικαλείται όλα τα δικαιώματα και όλες τις ελευθερίες που προκηρύσσει η παρούσα Διακήρυξη, χωρίς καμία απολύτως διάκριση, ειδικότερα ως προς τη φυλή, το χρώμα, το φύλο, τη γλώσσα, τις θρησκείες, τις πολιτικές ή οποιεσδήποτε άλλες πεποιθήσεις, την εθνική ή κοινωνική καταγωγή, την περιουσία, τη γέννηση ή οποιαδήποτε άλλη κατάσταση.

Δεν θα μπορεί ακόμα να γίνεται καμία διάκριση εξαιτίας του πολιτικού, νομικού ή διεθνούς καθεστώτος της χώρας από την οποία προέρχεται κανείς, είτε πρόκειται για χώρα ή εδαφική περιοχή ανεξάρτητη, υπό κηδεμονία ή υπεξουσία, ή που βρίσκεται υπό οποιονδήποτε άλλον περιορισμό κυριαρχίας.


ΑΡΘΡΟ 18

Κάθε άτομο έχει το δικαίωμα της ελευθερίας της σκέψης, της συνείδησης και της θρησκείας. Στο δικαίωμα αυτό περιλαμβάνεται η ελευθερία για την αλλαγή της θρησκείας ή πεποιθήσεων, όπως και η ελευθερία να εκδηλώνει κανείς τη θρησκεία του ή τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις, μόνος ή μαζί με άλλους, δημόσια ή ιδιωτικά, με τη διδασκαλία, την άσκηση, τη λατρεία και με την τέλεση θρησκευτικών τελετών.

ΑΡΘΡΟ 22

Κάθε άτομο, ως μέλος του κοινωνικού συνόλου, έχει δικαίωμα κοινωνικής προστασίας. Η κοινωνία, με την εθνική πρωτοβουλία και τη διεθνή συνεργασία, ανάλογα πάντα με την οργάνωση και τις οικονομικές δυνατότητες κάθε κράτους, έχει χρέος να του εξασφαλίσει την ικανοποίηση των οικονομικών, κοινωνικών και πολιτιστικών δικαιωμάτων που είναι απαραίτητα για την αξιοπρέπεια και την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητάς του.

Ο.Δ.Α.Δ.

Δε μ'ενδιαφέρει φιλαράκο μου να το κάνω. Δεν έχω εγώ το πρόβλημα, αυτοί που λες το έχουν και τους παραδέχομαι μόνο όταν έχουν τα απαραίτητα @@ να μην κολώνουν σε τέτοια. Ο καθένας παίζει το κεφάλι του. Και δανειζόμενος για ακόμη μια φορά μια φράση του Χατζηστεφάνου, όσοι δεν είναι ικανοί να στηρίξουν τις επιλογές τους, ας πάνε να κλειστούν σε κανα υπογειάκι στην Κυψέλη.
Ναι, η αλήθεια είναι πως όταν λειτουργώ μόνος μου, λειτουργώ καλύτερα. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση. Απλά ορισμένοι άνθρωποι έχετε μάθει να ζητάτε ατομικά δικαιώματα και ομαδικές ευθύνες. Anyways, δεν πάει καθόλου έτσι.
-----------------------------------------
Εδώ εσύ κάνεις διαχωρισμό σε Χριστιανούς και μη, εγώ στους γκέι θα πρέπει να κολλήσω; Θα μας τρελάνεις...

Τα δικαιώματα είναι ατομικά και ομαδικά, όπως επίσης και οι ευθύνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Και 20 ευρά για 30 δευτερόλεπτα που θα ψάλλει πάνω από κάθε τάφο, στα μνημόσυνα και στων Α. Πάντων και δε θυμάμαι και πότε άλλοτε.

Δεν φταίει πάντα ο εκάστοτε παπάς που προσπαθεί να σουλουπώση την εκκλησία του χωρίου του. Υπέυθυνοι είναι οι μητροπολίτες και λοιποί ηγούμενοι που σαν νονοί της νύχτας παίρνουν μηνιαίο χαράτσι από τις εκκλησίες.

Η ορθοδοξία πιστεύει στο "χους εις χουν". Αυτό τυπικά τι σημαίνει; Πρώτον, ταφή μέχρι τα 3 χρόνια, ώστε να μείνουν μόνο τα οστά και κατόπιν τα οστά να κονιορτοποιηθούν στο χωνευτήριο. Ακόμη και το οστεοφυλάκιο (διατήρηση οστών) είναι αντίθετο στη θρησκεία. Πέρα από αυτό, σου υπενθυμίζω το πρακτικό του ζητήματος. Εκτός κι αν θέλεις να κάνουμε τη μισή χώρα νεκροταφείο για να μην ξεθάβουμε.

Στα χώρια αλλά και σε ορισμένες πόλεις μπορείς να αγοράσεις το σημείο που θα εγκατασταθεί το μνήμα, στα περισσότερα χωρία είναι δωρεάν. Το έθιμο λέει ότι στα 3 χρόνια πρέπει να ξεθαυτεί ο νεκρός και να πλυθούν τα κόκαλα και μετέπειτα να ξανατοποθετηθούν στον τάφο. Έτσι εγκυκλοπεδικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πληροφοριακά, πάντως, το μπαξίσι στον παπά δεν επιβάλλεται από κανέναν. Ο κόσμος το δίνει επειδή έτσι νιώθει. Ο παπάς στο γάμο, για παράδειγμα, τελεί το γάμο και κατόπιν ο κουμπάρος του δίνει το μπαξίσι. Αν δεν θέλει ο κουμπάρος, ας μην το δώσει, δεν πρόκειται να ακυρώσει το γάμο ο παπάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Σίγουρα όχι αλλά έχει γίνει μέρος του όλο εθίμου ίσως περιοριστεί λόγω οικονομικής κρίσης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top