Οργάνωση και Διοίκηση επιχειρήσεων vs Οικονομικές Επιστήμες ΠΑ.ΜΑΚ.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
αν κ κάπως καθστερημένα θα πω κ εγώ τη γνώμη μου :D

έχω τελειώσει την ΟΔΕ στο Παμακ κ νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα όικονομικά τμήματα.

το συγκεκριμένο τμήμα έχει για καθηγητή στη λογιστική έναν από τους πιο κορυφαίους σε όλη την ελλάδα. κ το λέω αυτό γιατί η λογιστική είναι βασικό κομμάτι για 1 οικονομολόγο με ότι κ αν επιλέξει να ασχοληθεί αργότερα. (πχ. μαρκετινγκ κλπ). Όλα αυτά τα λέω από εμπειρία.

Τώρα όσον αφορά τα τμήματα των οικονομικών επιστημών είναι πολύ θεωρητικά τμήματα με αδύναμο πρόγραμμα σπουδών. ( π.χ. διδάσκονται πολύ λίγη λογιστική). Αλλά είναι πιο εύκολα από την ΟΔΕ.

Αυτή φυσικά είναι η δική μου γνώμη χωρίς να σημαίνει ότι είναι κ η σωστή!

το ακουσα και αυτο στην ζωη μου!!!!το τμημα οικονομικων επιστημων πιο θεωριτικο απο ΟΔΕ!!!Με ποια λογικη το λες αυτο??στο προηγουμενο μαθημα στην σχολη μου...αυτην την κουβεντα καναμε με τον μαθηματικο μας!!!οτι η ΟΔΕ ειναι θεωριτικο τμημα!!και ελεγε σε μερικα παιδια που το ειχαν στις επιλογες τους...μα καλα πως και θελατε σε αυτο το θεωριτικο>>??δεν βλεπετε εδω ποσο ωραια ειναι τα μαθηματικα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyoni

Νεοφερμένος

Η alkyoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τσέκαρε το πρόγραμμα σπουδών! μαθηματικά έχει κ η ΟΔΕ . Το να έχει 1 τμήμα 2 μαθηματικά δεν το κάνει πρακτικό.

Έχετε πολλά θεωρητικά θα το δεις στη συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PRG

Νεοφερμένος

Η PRG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημέρα σας! Χθες ψάχνοντας για κάποια μεταπτυχιακά στο διαδίκτυο έτυχε μέσα από τις "λέξεις-κλειδιά" να πέσω στο φόρουμ και στο συγκεκριμένο θέμα. Το διάβασα και με ενδιέφερε ιδιαίτερα ο διάλογος. Γι'αυτό, αν και καθυστερημένα, ύστερα από δύο χρόνια θέλησα να εκφέρω άποψη. Ίσως κάποια στιγμή να πέσει στα μάτια κάποιου αναγνώστη που δεν θα έχει κάνει ακόμα το μηχανογραφικό του.
Καταρχάς, θεωρώ απαραίτητο να κάνω ένα διαχωρισμό. Όταν μιλάμε για διοίκηση επιχειρήσεων και για οικονομική επιστήμη μιλάμε για δύο ανόμοια πράγματα. Πρόκειται για δύο διαφορετικές επιστήμες! Πολλοί έχουμε τη συνήθεια να αποκαλούμε "οικονομικά" όλες τις σχολές του 5ου πεδίου κάτι τέτοιο όμως δεν είναι ορθό. Λέγοντας οικονομικά αναφερόμαστε στην οικονομική επιστήμη και λέγοντας διοίκηση επιχειρήσεων στις διοικητικές επιστήμες! Είναι ανούσιο λοιπόν να συγκρίνουμε δύο διαφορετικούς κλάδους! Κανένας δεν είναι καλύτερος απ' τον άλλον! Δεν υπάρχει ανώτερο ούτε και κατώτερο! Ούτε γενικό κι εξειδικευμένο! Είναι εξίσου απαραίτητες και οι δύο επιστήμες και είναι πολύ λάθος από μεριά μας να "απαξιώνουμε" κάποια απ'αυτές!!!(κι από οποιαδήποτε επιστήμη!!) Αυτό που θα ήθελα επίσης να αναφέρω είναι πως άλλο "οικονομικών επιστημών" και άλλο "οικονομική επιστήμη"!! Είναι διαφορετικές σχολές! Τμήμα οικονομικής επιστήμης έχει μόνο το ΟΠΑ(ΑΣΟΕΕ) και το ΠΑΠΕΙ( Πανεπιστήμιο Πειραιά). Οικονομικών επιστημών έχει το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο, το Πανεπιστήμιο Κρήτης, Ιωαννίνων, Βόλου, Πάτρας και Θεσσαλονίκης, αν δεν κάνω λάθος!
Καλό θα ήταν, λοιπόν, πριν κάποιος υποψήφιος κάνει μηχανογραφικό να σκεφτεί τι είναι αυτό που του αρέσει και που θα ήθελε να ασχοληθεί και σύμφωνα με αυτό να επιλέξει! Και όχι με το τι συνηθίζεται "να ακούγεται" ή με το τι έχει τα υψηλότερα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PRG

Νεοφερμένος

Η PRG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τσέκαρε το πρόγραμμα σπουδών! μαθηματικά έχει κ η ΟΔΕ . Το να έχει 1 τμήμα 2 μαθηματικά δεν το κάνει πρακτικό.

Έχετε πολλά θεωρητικά θα το δεις στη συνέχεια.

Αυτό που θα ήθελα εγώ να αναφέρω είναι, καταρχάς, πως μιλώντας για οικονομικά αναφερόμαστε στις οικονομικές επιστήμες. Η ΟΔΕ είναι διοικητική επιστήμη. Επίσης, δε θα χαρακτήριζα καθόλου αδύναμο το πρόγραμμα σπουδών του οικονομικού ούτε της ΑΣΟΕΕ ούτε του Πανεπιστημίου Πειραιά και πολύ περισσότερο δε θα το χαρακτήριζα πιο εύκολο από αυτό της ΟΔΕ!! Σε καμία περίπτωση! Έχω μιλήσει με καθηγητές πανεπιστημίων καθώς και με απόφοιτους και η γνώμη όλων είναι πως το οικονομικό τμήμα έχει πολύ υψηλό επίπεδο δυσκολίας!! Όσον αφορά το θέμα της λογιστικής, ίδιος ορκωτός ελεγκτής με εμπειρία πολλών ετών πάνω στον κλάδο του μας τόνισε πως είναι ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα να ακολουθήσει κανείς τη λογιστική έχοντας πάρει γνώσεις από το οικονομικό τμήμα και προτιμάται στην αγορά εργασίας. Αυτά πάνω στην οικονομική επιστήμη. Σχετικά με τα τμήματα οικονομικών επιστημών, που είναι διαφορετικά της οικονομικής επιστήμης δεν γνωρίζω το πρόγραμμα σπουδών τους απλά πολλοί μπερδεύονται και θεωρούν πως είναι το ίδιο τμήμα.(προς Θεού δεν υποτιμώ κανένα τμήμα απλά είναι διαφορετικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraBS

Νεοφερμένος

Η dimitraBS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Tελειώνοντας ΟΔΕ,τι δουλειές μπορεί να βρεί κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Tελειώνοντας ΟΔΕ,τι δουλειές μπορεί να βρεί κανείς?


Ισχύει, ήθελα να το ρωτήσω και εγώ αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Ισχύει, ήθελα να το ρωτήσω και εγώ αυτό. :)
Εξαρτάται από την κατεύθυνση που θα επιλέξεις στο τμήμα. Συγκεκριμένα έχει 4 κατευθύνσεις: 1) Διοίκηση επιχειρήσεων (management), 2) Λογιστική και Χρηματοοικονομική, 3)Μάρκετινγκ, 4)Διοίκηση Πληροφοριακών Συστημάτων. Ρίξε και μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εχω κοιτάξει το Προγραμμα Σπουδών, απλώς βλέπω ότι βγαίνουν πολλοι απο τις Σχολές της ΟΔΕ και μετά αναλαμβάνουν δουλειές γραφείου και δεν γίνονται ποτέ Στελέχη. Επίσης, έπειτα απο τις προπτυχιακές σπουδές, θα ηταν συνετό να εκανε καποιος MBA ή MiM, αφου ουσιαστικά εκαναν 4 χρονια σπουδές στη Διοικηση;
Για παραδειγμα, αν επιλέξει καποιος την 1η κατεύθυνση, τι ακριβώς μπορει να κάνει μόλις βγει εξω στην αγορα εργασίας? Γιατί δεν νομίζω πως οι εργοδοτες η οι μέτοχοι κάποιας εταιρείας θα κανουν Διευθυντή ενός τμήματος καποιον που απλώς εχει αποφοιτήσει απο την Διοικηση Επιχειρησεων και εχει 5-10 χρονια εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Εχω κοιτάξει το Προγραμμα Σπουδών, απλώς βλέπω ότι βγαίνουν πολλοι απο τις Σχολές της ΟΔΕ και μετά αναλαμβάνουν δουλειές γραφείου και δεν γίνονται ποτέ Στελέχη.
Κανείς δεν πρόκειται να σου προσφέρει θέση ως CEO σε καμιά πολυεθνική επειδή και μόνο έχεις πτυχίο ΟΔΕ. Το αν θα γίνεις στέλεχος κάπου εξαρτάται κατά 90% από έσενα και 10% από το πτυχίο σου.
Επίσης, έπειτα απο τις προπτυχιακές σπουδές, θα ηταν συνετό να εκανε καποιος MBA ή MiM, αφου ουσιαστικά εκαναν 4 χρονια σπουδές στη Διοικηση;
Το MBA ούτε εγώ το έχω καταλάβει, είναι ένα μεταπτυχιακό στο οποίο διδάσκεσαι πράγματα που ήδη θα έχεις μάθει ως απόφοιτος ΟΔΕ αλλά για κάποιο λόγο έχει τεράστιο κύρος.
Για παραδειγμα, αν επιλέξει καποιος την 1η κατεύθυνση, τι ακριβώς μπορει να κάνει μόλις βγει εξω στην αγορα εργασίας? Γιατί δεν νομίζω πως οι εργοδοτες η οι μέτοχοι κάποιας εταιρείας θα κανουν Διευθυντή ενός τμήματος καποιον που απλώς εχει αποφοιτήσει απο την Διοικηση Επιχειρησεων και εχει 5-10 χρονια εμπειρία.
Δεν παίρνω όρκο αλλά η 1η κατεύθυνση νομίζω πως σε προετοιμάζει για διδακτορικές σπουδές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top