Ομοφυλοφιλία, ομοφοβία και εφηβεία

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διάβασα με προσοχή τα σχόλιά σας :)

Είναι προέκταση του θέματος «ομοφοβία», η οποία αναφέρεται στις έννοιες «αρρενωπότητα-θηλυκότητα».

Επειδή προσωπικά δεν γνωρίζω καλά τις ΛΟΑΤΚΙ+ ορολογίες –και φαντάζομαι και άλλοι–, αφήνω εδώ ένα σχετικό λινκ για όποιον ενδιαφέρεται:

colouryouth - ορολογίες

Αυτά :happy:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Διάβασα με προσοχή τα σχόλιά σας :)

Είναι προέκταση του θέματος «ομοφοβία», η οποία αναφέρεται στις έννοιες «αρρενωπότητα-θηλυκότητα».

Επειδή προσωπικά δεν γνωρίζω καλά τις ΛΟΑΤΚΙ+ ορολογίες –και φαντάζομαι και άλλοι–, αφήνω εδώ ένα σχετικό λινκ για όποιον ενδιαφέρεται:

colouryouth - ορολογίες

Αυτά :happy:

Σημασία έχει να ζεις τη ζωή σου όπως θες, μην στέκεσαι τόσο πολύ σε λέξεις. Οι λέξεις είναι περισσότερο για πολιτική σκοπιμότητα γύρω από αυτό το θέμα.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Ένα πράγμα που δεν μπορώ να καταλάβω με βάση την τοποθέτηση του @Micro είναι για ποιο λόγω πρέπει να μας νοιάζουν οι ορολογίες, ΛΟΑΤΚΙ+=,; Κτλ. Δεν μπορεί ο καθένας να ζει όπως επιθυμεί χωρίς να κάνει την ζωή πιο δύσκολη.


Γιατί δεν ακολουθούμε την καρδιά μας, μόνο μια ζωή έχουμε και κανένας δεν γνωρίζει τι γίνεται την αυριανή μέρα.

Γιατί δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε την καρδιά μας εφόσον δεν κάνει κακό στον άλλον και να κάνουμε αυτό που θελουμε πραγματικά, είτε είναι θέμα σεξουαλικότητας, επαγγέλματος ή οποιαδήποτε επιλογής.

Δηλαδή τι μας νοιάζει αν σε αρέσουν οι άνδρες, γυναίκες ή και τα δυο. Γιατί βάζουμε ορολογίες straight, gay, lesbian, bi κτλ.

Γιατί πρέπει να ακολουθούνται στερεότυπα όπου οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να είναι γυναικωτοί και να αποκαλούν ο ένας τον άλλον αδελφή κτλ.

Γιατί ένας άνδρας δεν μπορεί να κλαίει και μια γυναίκα να μην είναι περισσότερο δυναμική που συνήθως εκλαμβάνεται ως αρρενωπότητα.

Πραγματικά διαβάζω κάτι θέματα που μου έρχεται να τραβήξω τα μαλλιά μου. Είτε με θέμα την σεξουαλικότητα ή άλλα. Γιατί μας αρέσει να σχολιάζουνε οτιδήποτε κάνουμε αντί να ακολουθήσουμε την καρδιά μας

Γιατί τέτοια πίκρα και μίσος προς τους συνανθρώπους μας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με βάση τα σχόλια μου θα ήθελα να μπω κι εγώ στο θέμα.

Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Γιατί πρέπει οι ομοφυλόφιλοι είτε γυναίκα είτε άνδρας να έχουν στοιχεία του αντιθέτου φύλου; Δεν μπορούν δυο ανδρες ή δυο γυναίκες να αγαπιούνται χωρίς υπερβολές και κάνοντας την σεξουαλικότητα ολόκληρο τον χαρακτήρα τους;

Γιατί υπάρχει το ΛΟΑΤΚΙ και το +; Θα μου πείτε για την υπεράσπιση των δικαιωμάτων αλλά δεν πιστεύεται ότι έχει ξεφύγει Λιγάκη; Γιατί τόσο σαματάς, εφόσον είναι κάτι που αφορά την προσωπική ζωή των ανθρώπων γιατί μας ενδιαφέρει τόσο τι κάνει ο καθένας;

Και φυσικά τι είναι αυτές οι παρελάσεις, γιατί αντί να γίνει μια σιωπηλοί διαμαρτυρία πρέπει ο άλλος να βγει γυμνός και με ανήθικα κοστούμια και άνδρες με τακούνια και μακιγιάζ κτλ κτλ. Χωρίς παρεξήγηση αλλά εμένα προσωπικά όταν τα βλέπω αυτά ανατριχιάζω. Νιώθω ότι δεν είναι κάτι που το θέλει ο ίδιος ή η ίδια και είναι περισσότερο διεφθαρμένα πρότυπα.

Στο τέλος τι στο καλό με τα pronouns γιατί τόσα πολλά;

Μπορεί κάποιος που είναι ή γνωρίζει αυτά να με απαντήσει, γιατί καιρό τα ακούω και ακόμα δεν μπορώ να σχηματίσω μια τελική εικόνα και άποψη σχετικά με το διαβόητο αλλά και αρχαίο θέμα περί ομοφυλόφιλος και σεξουαλικότητας
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,432 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Στο τέλος τι στο καλό με τα pronouns γιατί τόσα πολλά;
Έλα μου ντε! Μερικές φορές βλέπω plural (π.χ. They/them που χρησιμοποιείται από τους non binary) και λέω μα δεν είναι δυνατόν, αναφέρεται σε πολλά άτομα. Είναι γραμματικά λάθος να το χρησιμοποιείς όταν αναφέρεσαι σε έναν. Αλλά δεν τολμάς να το πεις κιόλας.

Στα υπόλοιπα που έγραψες έχω αρκετά να πω, αλλά θα επεκταθώ σε δεύτερο χρόνο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Στο φόρουμ έχουμε και ομοφοβικούς; Έχουμε και από εκείνους που δεν έχουν θέμα με τους ομοφυλόφιλους αρκεί το παιδί τους να μην βγει από αυτο; :book:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

To γεγονός ότι το 2023 στην Ελλάδα δεν μπορούμε να λέμε κάποια πράγματα με το όνομά τους και να βλέπεις σε ανάλογα dating sites Μανώλης τα καταπίνω όλα-ντόμπρα και σταράτα (να μην το μάθει η κοπέλα μου), με φωτογραφία μόνο τα πόδια του επειδή ντρέπεται ή φοβάται τον περίγυρο...τι να πω. Τα είδα όλα.


:king:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
They/them που χρησιμοποιείται από τους non binary
Είναι γραμματικά λάθος να το χρησιμοποιείς όταν αναφέρεσαι σε έναν.
Για όποιον ενδιαφέρεται:
Singular they
Είναι τα ελληνικά μια εγγενώς σεξιστική γλώσσα;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ένα πράγμα που δεν μπορώ να καταλάβω με βάση την τοποθέτηση του @Micro είναι για ποιο λόγω πρέπει να μας νοιάζουν οι ορολογίες, ΛΟΑΤΚΙ+=,; Κτλ. Δεν μπορεί ο καθένας να ζει όπως επιθυμεί χωρίς να κάνει την ζωή πιο δύσκολη.


Γιατί δεν ακολουθούμε την καρδιά μας, μόνο μια ζωή έχουμε και κανένας δεν γνωρίζει τι γίνεται την αυριανή μέρα.

Γιατί δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε την καρδιά μας εφόσον δεν κάνει κακό στον άλλον και να κάνουμε αυτό που θελουμε πραγματικά, είτε είναι θέμα σεξουαλικότητας, επαγγέλματος ή οποιαδήποτε επιλογής.

Δηλαδή τι μας νοιάζει αν σε αρέσουν οι άνδρες, γυναίκες ή και τα δυο. Γιατί βάζουμε ορολογίες straight, gay, lesbian, bi κτλ.

Γιατί πρέπει να ακολουθούνται στερεότυπα όπου οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να είναι γυναικωτοί και να αποκαλούν ο ένας τον άλλον αδελφή κτλ.

Γιατί ένας άνδρας δεν μπορεί να κλαίει και μια γυναίκα να μην είναι περισσότερο δυναμική που συνήθως εκλαμβάνεται ως αρρενωπότητα.

Πραγματικά διαβάζω κάτι θέματα που μου έρχεται να τραβήξω τα μαλλιά μου. Είτε με θέμα την σεξουαλικότητα ή άλλα. Γιατί μας αρέσει να σχολιάζουνε οτιδήποτε κάνουμε αντί να ακολουθήσουμε την καρδιά μας

Γιατί τέτοια πίκρα και μίσος προς τους συνανθρώπους μας.
Συμφωνώ απόλυτα, σε έναν ιδανικό κόσμο κανένα από αυτά τα θέματα δεν θα υπήρχαν, η διαφορετικότητα θα ήταν νορμάλ και κανένας δεν θα ρωτούσε και θα σκάλιζε τι κάνει ο καθένας και δεν θα υπήρχαν θετικά και αρνητικά στερεότυπα του τι είναι ο άνδρας ή το πως συμπεριφέρεται μια λεσβία, μπορεί ούτε οι ετικέτες να μην υπήρχαν και φυσικά ούτε μίσος για κάτι ανθρώπινο και φυσιολογικό.

Με βάση τα σχόλια μου θα ήθελα να μπω κι εγώ στο θέμα.

Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Γιατί πρέπει οι ομοφυλόφιλοι είτε γυναίκα είτε άνδρας να έχουν στοιχεία του αντιθέτου φύλου; Δεν μπορούν δυο ανδρες ή δυο γυναίκες να αγαπιούνται χωρίς υπερβολές και κάνοντας την σεξουαλικότητα ολόκληρο τον χαρακτήρα τους;

Γιατί υπάρχει το ΛΟΑΤΚΙ και το +; Θα μου πείτε για την υπεράσπιση των δικαιωμάτων αλλά δεν πιστεύεται ότι έχει ξεφύγει Λιγάκη; Γιατί τόσο σαματάς, εφόσον είναι κάτι που αφορά την προσωπική ζωή των ανθρώπων γιατί μας ενδιαφέρει τόσο τι κάνει ο καθένας;

Και φυσικά τι είναι αυτές οι παρελάσεις, γιατί αντί να γίνει μια σιωπηλοί διαμαρτυρία πρέπει ο άλλος να βγει γυμνός και με ανήθικα κοστούμια και άνδρες με τακούνια και μακιγιάζ κτλ κτλ. Χωρίς παρεξήγηση αλλά εμένα προσωπικά όταν τα βλέπω αυτά ανατριχιάζω. Νιώθω ότι δεν είναι κάτι που το θέλει ο ίδιος ή η ίδια και είναι περισσότερο διεφθαρμένα πρότυπα.

Στο τέλος τι στο καλό με τα pronouns γιατί τόσα πολλά;

Μπορεί κάποιος που είναι ή γνωρίζει αυτά να με απαντήσει, γιατί καιρό τα ακούω και ακόμα δεν μπορώ να σχηματίσω μια τελική εικόνα και άποψη σχετικά με το διαβόητο αλλά και αρχαίο θέμα περί ομοφυλόφιλος και σεξουαλικότητας
Δυστυχώς δεν είμαστε σε έναν ιδανικό κόσμο και εκεί μπαίνουν και τα θέματα που αναφέρεις. Αρχικά, η κοινότητα ΛΟΑΤΚΙ+ και οι παρελάσεις σχηματίστηκαν με σκοπό την αντίσταση στην καθημερινή διάκριση που αντιμετωπίζουν εξαιτίας της διαφορετικότητάς τους, και την τάση της ΛΟΑΤΚΙ+ να γίνεται αόρατη επειδή οι πράξεις έρωτα και έκφρασής τους εξαναγκαστικά γίνονται στα κρυφά πολλές φορές (γνωρίζω πολλές περιπτώσεις από ομοφυλόφιλους που τόλμησαν να κρατήσουν χέρι ή να ντυθούν διαφορετικά να τρώνε από βρισίδια μέχρι και κέτσαπ από αυτκίνητο). Η συλλογική κοινότητα μπορεί πιο αποτελεσματικά να οργανωθεί και να παλέψει για δικαιώματα γάμου και αλλαγής φύλου ενώ οι παρελάσεις είναι η προσπάθεια εμφάνισης της κοινότητας προς τα έξω στα άτομα που μέχρι πριν τους αγνοούσαν και τους χλεύαζαν. Για εμένα προσωπικά οι παρελάσεις είναι λιγότερο σημαντικές από τις πολιτικές κινητοποιήσεις αλλά για παιδιά και τους νέους της ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητας που ένιωθαν απομονωμένα εξαιτίας της διαφορετικότητάς τους και έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση, οι παρελάσεις βοηθάνε στο να βρούν την κοινότητά τους και στο να δουν τον εαυτό τους ως κάτι ιδιαίτερο αντί αποτυχημένο. Στην παρέλαση επίσης απόσο βλέπω δεν είναι πιο τρελά ντυμένοι από ένα καρναβάλι της Πάτρας αλλά δεν βλέπω κανέναν να βγαίνει να λέει ότι πρέπει να τους μαζέψουν όλους στην Πάτρα (αν κάποιος όμως είναι γυμνός και ενοχλεί περαστικούς συμφωνώ πρέπει να μαζευτεί) αλλά αν απλά δεν σου αρέσει να το βλέπεις, μην το βλέπεις, περπάτα από τον παράλληλο. Επιπλέον δεν πιστεύω ότι αυτοί που βγαίνουν στις παρελάσεις και θέλουν απλά να περάσουν καλά να μην το θέλουν οι ίδιοι, ειδικά αν σκεφτείς ότι εκτίθενται περισσότερο σε πιθανό κίνδυνο να τους ενοχλήσουν οι περαστικοί ή να τους σταματήσουν οι αστυνομικοί με δακρυγόνα. Όσο για αυτό που αναφέρεις για την συμπεριφορά των ομοφυλόφιλων, οι περισσότεροι συμφωνούν ότι δεν είναι ανάγκη ένας γκέι να είναι θυληπρεπής ή το ανάποδο, αλλά σίγουρα μπορούν να εκφραστούν όπως θέλουν εφόσον δεν είναι υπερβολικά απρεπείς.
Έλα μου ντε! Μερικές φορές βλέπω plural (π.χ. They/them που χρησιμοποιείται από τους non binary) και λέω μα δεν είναι δυνατόν, αναφέρεται σε πολλά άτομα. Είναι γραμματικά λάθος να το χρησιμοποιείς όταν αναφέρεσαι σε έναν. Αλλά δεν τολμάς να το πεις κιόλας.

Στα υπόλοιπα που έγραψες έχω αρκετά να πω, αλλά θα επεκταθώ σε δεύτερο χρόνο.
Η χρήση του they/them είναι γραμματικά ολόσωστη στα αγγλικά για περιπτώσεις αμφίβολου φύλου και πιο πρόσφατα για περιπτώσεις τρίτου φύλου, όμως στην Ελλάδα δεν μας το μαθαίνουν επειδή απλά δεν μεταφράζεται στα ελληνικά. Παράδειγμα: Κάποιος έχασε το πορτοφόλι του, πρέπει να τον βρω, ώστε αυτός να το πάρει πίσω = Someone lost their wallet, I need to find them, so they can take it back

Ωντας άτομο που ταυτίζεται με τις they/them αντωνυμίες και αντίστοιχα τις ελληνικές το/του καταλαβαίνω την δυσκολία να μάθει κανείς να αλλάζει τον τρόπο επικοινωνίας του αλλά θεωρώ ότι ο βασικός σεβασμός προς το φύλο είναι σημαντικός για τα άτομα που νιώθουν ότι δεν ταιριάζει το φύλο τους με αυτό που γράφει στην ταυτότητα. Το να χρησιμοποιεί κανείς λάθος αντωνυμίες είναι λίγο σαν να φωνάζεις το άτομο με λάθος όνομα, δεν είναι θέμα αν το κάνεις λάθος μία φορά (αν κάποιος σε βρίσει για αυτό το θεωρώ υπερ-αντίδραση) αλλά αν συστηματικά το κάνεις λάθος και δεν δείχνεις προσπάθεια να αλλάξεις είναι ασέβεια. Προσωπικά σε εμένα η λάθος αντωνυμία δεν με πειράζει (το γνωρίζω ότι η χρήση το/του σε άνθρωπο πάει ενάντια σε όσα έχουμε μάθει) αλλά είναι ωραίο αίσθημα κάποιος να την αναγνωρίζει και επίσης με ενθαρρύνει όταν κάποιος με φωνάζει με το όνομα που επέλεξα παρά το παλιό. Οι εμπειρίες φυσικά διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Όσο για τις υπόλοιπες μη συμβατικές αντωνυμίες έχουν μια πιο περίπλοκη ιστορία και δεν την γνωρίζω τόσο καλά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top