Ομαδάρχης σε κατασκήνωση

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αν και χειμωνιάτικα μου έχει δημιουργηθεί η απορία.
Τι χρειάζεται για να σε επιλέξουν για ομαδάρχη ή υπαρχηγό? Σίγουρα έχουν κάποια κριτήρια.
Μετράει πχ το αν ήσουν κατασκηνωτής εκεί στο παρελθόν ή η ηλικία(είχα ακούσει οτι τα μικρά παιδιά τα έδιναν σε κοπέλες τουλάχιστον 19 ετών.)?
Επίσης αν είσαι φοιτητής ψυχολογίας/παιδαγωγικής ή ΤΕΦΑΑ έχεις περισσότερες πιθανότητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αν και χειμωνιάτικα μου έχει δημιουργηθεί η απορία.
Τι χρειάζεται για να σε επιλέξουν για ομαδάρχη ή υπαρχηγό? Σίγουρα έχουν κάποια κριτήρια.
Μετράει πχ το αν ήσουν κατασκηνωτής εκεί στο παρελθόν ή η ηλικία(είχα ακούσει οτι τα μικρά παιδιά τα έδιναν σε κοπέλες τουλάχιστον 19 ετών.)?
Επίσης αν είσαι φοιτητής ψυχολογίας/παιδαγωγικής ή ΤΕΦΑΑ έχεις περισσότερες πιθανότητες?

Οι κανόνες από κατασκήνωση σε κατασκήνωση διαφέρουν.
Πχ σε αυτήν που πάω εγώ, πρέπει αναγκαστικά να έχεις παρακολουθήσει το χειμώνα σεμινάρια που γίνονται στα γραφεία της κατασκήνωσης.
Από'κει και πέρα, σίγουρα μετράει αν έχεις υπάρξει έστω κατασκηνωτής ή ομαδάρχης αλλά δεν είναι και το πρωταρχικό κριτήριο.
Είχα τύχει ομαδάρχισσα που ερχόταν πρώτη φορά στη ζωή της σε κατασκήνωση και ήταν πολύ καλύτερη από άλλες που κοκορευόντουσαν ότι έχουν χρόνια στη κατασκήνωση και το έπαιζαν γνώστες :whistle:

Δε νομίζω να κερδίζεις κάτι από τη σχολή σου.. εδώ εγώ από 15 χρονών σκατό έγινα ομαδάρχισσα :P
Εκτός και αν ενδιαφέρεσαι να μη πας για ομαδάρχισσα αλλά για "βοηθός" του/της ψυχολόγου της κατασκήνωσης ή "βοηθός" κάποιου προπονητή σε κάποιο άθλημα.
Εδώ εγώ έγινα βοηθός προπονητή επειδή απλά έκανα κάποια χρόνια ενόργανη.
(Μη με περάσεις για ψώνιο στα λέω για να καταλάβεις ότι δεν είναι τόσο "δύσκολο" να γίνεις ομαδάρχισσα)


Κοινώς, ο οποιοσδήποτε μπορεί να γίνει ομαδάρχης με σημαντικότερο κριτήριο αγάπη για τα παιδιά! (άλλο που σε κάποιες περιπτώσεις αυτό δεν ισχύει και βλέπεις "ομαδάρχες" που είναι στο κόσμο τους και πάνε μόνο για τα λεφτά και για να κάνουν διακοπούλες παράλληλα)


Ελπίζω να σε κάλυψα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dezon

Νεοφερμένος

Ο dezon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εχουν αρχισει οι αιτησεις για το καλοκαιρι του 2013;αν ναι σε ποιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Λίγο αργά το είδα αλλά δε πειράζει.
Για τι περιοχές της Ελλάδας ενδιαφέρεσαι; Γνωρίζω να σου πω για τις κατασκηνώσεις της Χαλκιδικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Δε νομίζω να κερδίζεις κάτι από τη σχολή σου.. εδώ εγώ από 15 χρονών σκατό έγινα ομαδάρχισσα :P

Πλάκα πλάκα κι εμένα θα με έπαιρναν ομαδάρχισσα από τα 15. Δεν τίθεται τόσο θέμα ηλικίας όσο πείρας και συμπεριφοράς. Εγώ πηγαίνω σε 2 κατασκηνώσεις κάθε καλοκαίρι :P
Στην μια πηγαίνεις ομαδάρχης ανάλογα με την συμπεριφορά σου,γιατί είναι μικρή η κατασκήνωση και προσέχουν πολύ προσεκτικά οι υπεύθυνοι την οποιαδήποτε συμπεριφορά των παιδιών.
Στην άλλη, η οποία είναι μεγάλη, για να γίνεις ομαδάρχης έχει πολύ... διαδικασία :P
1. Μπορείς να πας με μέσο. :P Άμα γνωρίζεις κάποιον και βάλει το χεράκι του να σε πάρουν, μπαίνεις και χωρίς να ξαναέχεις πατήσει το πόδι σου σε κατασκήνωση, χωρίς να έχεις καμιά πείρα και χωρίς να ξέρουν τίποτα για σένα. Οι περισσότεροι δυστυχώς έτσι μπαίνουν :P
2.Γίνεσαι και ομαδάρχης αν έχεις πολλά χρόνια στην κατασκήνωση, κατάλληλη μόρφωση και γενικά εμπειρία.

Αυτό που θα έπρεπε να τονίσουμε, όπως και το τόνισες κι εσύ ZoeXal, για να γίνεις ομαδάρχης πρέπει να διαθέτεις υπομονή, αγάπη για τα παιδιά και ψυχραιμία. Όντας χρόνια κατασκηνώτρια μπορώ να πω ότι έχω πέσει πάνω σε ομαδάρχισσες που δεν μπορούσαν να ελέγξουν τα νεύρα τους, στο παραμικρό θόρυβο της έπιανε η υστερία και πραγματικά, είχαν έρθει μόνο και μόνο για τα λεφτά. Άμα θελήσετε να γίνετε, να είστε σίγουροι για τις αντοχές σας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellapgn

Νεοφερμένος

Η stellapgn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
και εγω ενδιαφερομαι..αν μπορεις να μ πεις αν αν ξερεις τιποτα για ομαδαρχες 2013..για οποιαδηποτε κατασκηνωση..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
και εγω ενδιαφερομαι..αν μπορεις να μ πεις αν αν ξερεις τιποτα για ομαδαρχες 2013..για οποιαδηποτε κατασκηνωση..:)

Κοίτα, δεν είναι οποιαδήποτε κατασκήνωση, η κάθε μια λειτουργεί διαφορετικά. Επίσης υπάρχουν και διαφορετικά είδη κατασκηνώσεων. Πρέπει να μου διευκρινίσεις πρώτα το είδος και πάλι θα σου πω γενικά, γιατί η κάθε κατασκήνωση έχει άλλους κανόνες. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellapgn

Νεοφερμένος

Η stellapgn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
οταν λες το ειδος?κοιτα εγω ξερω μονο την scouras οποτε..καμια κατασκηνωση που να ανηκει στην ιδια κατηγορια..τωρα αν θα εχει πληρωμη η οχι δεν με ενδιαφερει καθολου,ουτε αν ειναι ιδωτικη η δημοσια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
οταν λες το ειδος?κοιτα εγω ξερω μονο την scouras οποτε..καμια κατασκηνωση που να ανηκει στην ιδια κατηγορια..τωρα αν θα εχει πληρωμη η οχι δεν με ενδιαφερει καθολου,ουτε αν ειναι ιδωτικη η δημοσια..

Υπάρχουν χριστιανικές, ιδιωτικές, προσκοπικές και νομίζω κατασκηνώσεις που ειδικεύονται σε μαθήματα ή και αθλήματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellapgn

Νεοφερμένος

Η stellapgn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καταλαβα..για προσκοπικες ας πουμε..η και ιδιωτικες?εγω εψαξα και η μονη που βρισκω ειναι η scouras..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
καταλαβα..για προσκοπικες ας πουμε..η και ιδιωτικες?εγω εψαξα και η μονη που βρισκω ειναι η scouras..

Προσκοπικές έχουν πολλά κριτήρια και απαιτούν ικανότητες και κάποια χρόνια προσκοπισμό. Στις ιδιωτικές πληρώνεσαι και μπαίνεις με διάφορα κριτήρια. Για ποια περιοχή ακριβώς κάνεις αναζήτηση? Και το κυριότερο: έχεις υπάρξει κατασκηνώτρια; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellapgn

Νεοφερμένος

Η stellapgn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ναι..αλλα πολλα χρονια πριν..για ενα χρονο σε ευαγγελικη κατασκηνωση..δεν ξερω κατα ποσο και αν μετησει αυτο..κυριως για περιοχες χαλκιδικης καβαλας..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
ναι..αλλα πολλα χρονια πριν..για ενα χρονο σε ευαγγελικη κατασκηνωση..δεν ξερω κατα ποσο και αν μετησει αυτο..κυριως για περιοχες χαλκιδικης καβαλας..:)

Ξέρεις τις υποχρεώσεις που θα έχεις και την ευθύνη ε? Είναι δύσκολο, θέλει πολύ υπομονή και αγάπη για τα παιδιά... ;) Να είσαι σίγουρη ότι είσαι έτοιμη. Ναι μετράει αν έχεις εμπειρία, αν και από ότι μου είπες δεν είναι και μεγάλη. Αρκεί να κάνεις αίτηση στην κατασκήνωση που σε ενδιαφέρει και ανάλογα κρίνουν αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellapgn

Νεοφερμένος

Η stellapgn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καταλαβα ..ναι..οποτε περιμενω να βγουν ανακοινωσεισς για 2013...σ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου :) :) :)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
καταλαβα ..ναι..οποτε περιμενω να βγουν ανακοινωσεισς για 2013...σ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου :) :) :)!

Τίποτα :D Να έχεις το νου σου να μην αργήσεις να δηλώσεις γιατί λογικά φέτος θα γίνεται χαμός -αν σκοπεύεις να πας σε κάποια που θα σε πληρώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Λίγο αργά το είδα αλλά δε πειράζει.
Για τι περιοχές της Ελλάδας ενδιαφέρεσαι; Γνωρίζω να σου πω για τις κατασκηνώσεις της Χαλκιδικής.

Κι εγώ άργησα να το δω!
Για Χαλκιδική κι εγώ...Στη μεταμόρφωση. Ήμουν δυο χρόνια κατασκηνώτρια εκεί. Τώρα σκέφτομαι να δηλώσω απλά δεν ξέρω τα κριτήρια....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eirinaakiii13

Νεοφερμένος

Η Eirinaakiii13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας θα ηθελα να παω το καλοκαιρι σε μια κατασκηνωση ως ομαδαρχησα αλλα δεν εχω ξαναπαει ποτε σε κατασκηνωση
ειμαι απο ηρακλειο κρητης και η μονες κατασκηνωσεις που ξερω ειναι ζωγραφακη, η χωρα των λωτοφαγων και creta adventures..
γινετε να παω αν δεν εχω παει ποτε κατασκηνωση ?:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theodwra.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η theodwra. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Φετος μαλλον θα παω ως ομαδαρχισσα στο ranch στο Σοφικο,Κορινθιας.
Μηπως εχει παει κανεις να μου πει τι παιζει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dezon

Νεοφερμένος

Ο dezon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εχουν αρχισει σε καμια κατασκηνωση οι δηλωσεις για ομαδαρχες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛίγκαΛου

Νεοφερμένος

Η ΛίγκαΛου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχουν αρχισει σε καμια κατασκηνωση οι δηλωσεις για ομαδαρχες;
ναι σε κάποιες έχουν ήδη ξεκινήσει, αν δε θέλεις κάποια συγκεκριμένη μπορείς να κάνεις από τώρα αίτηση.

Ξέρετε, επίσης, κατασκηνώσεις που πληρώνουν τους ομαδάρχες τους? Είμαστε τρίτη λυκείου και θέλουμε να πάμε διακοπές, και θεωρήσαμε την κατασκήνωση ως μια ευχάριστη δουλειά που θα μας βοηθήσει να βγάλουμε και κάποια χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top