Οι 9 αλλαγές στις Πανελλαδικές 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Ρε παιδια, θα θελατε οι εκθεσεις σας να εχουν μεγαλους αποκλεισμους? Δηλαδη να χετε απο τον εναν βαθμολογητη 80, απο τον αλλον 70 και απο τον αλλον 60? Γιατι συμβαινει αυτο πολυ συχνα, ειδικα στο συγκεκριμενο μαθημα! Γι αυτον το λογο αποφασιστηκε η βαθμολογηση της εκθεσης να μειωθει στα 40/100, για να μην υπαρξουν αποκλεισμοι στις βαθμολογιες..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ρε παιδια, θα θελατε οι εκθεσεις σας να εχουν μεγαλους αποκλεισμους? Δηλαδη να χετε απο τον εναν βαθμολογητη 80, απο τον αλλον 70 και απο τον αλλον 60? Γιατι συμβαινει αυτο πολυ συχνα, ειδικα στο συγκεκριμενο μαθημα! Γι αυτον το λογο αποφασιστηκε η βαθμολογηση της εκθεσης να μειωθει στα 40/100, για να μην υπαρξουν αποκλεισμοι στις βαθμολογιες..!
Γιατι τωρα νομιζεις δεν θα υπαρχουν?Ασε που στις ασκησεις ή ξερεις κατι ή οχι...ενω εκθεση μπορεις να γραψεις κατι δικο σου...δεν χρειαζεται τοση παπαγαλια..το ιδιο ερχεται κατα την αποψη μου...ισως και λιγο χειροτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Γιατι τωρα νομιζεις δεν θα υπαρχουν?Ασε που στις ασκησεις ή ξερεις κατι ή οχι...ενω εκθεση μπορεις να γραψεις κατι δικο σου...δεν χρειαζεται τοση παπαγαλια..το ιδιο ερχεται κατα την αποψη μου...ισως και λιγο χειροτερα..
Άντε και του χρόνου να μαθαίνετε την έκθεση παπαγαλία σαν την ιστορία και να πηγαίνετε να δίνετε.
Συμφωνώ μαζί σου φίλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Βασικα το οτι μειωθηκε στα 40 η βαθμολογηση της εκθεσης δεν ειναι και τοσο καλο
γιατι αυτο σημαινει οτι στις ασκησεις θα γινουν πιο απαιτητικα τα πραγματα.
Μπορει να βαλουν μια επιπλεον ή να θελουν ολοκληρωμενες απαντησεις
πραγμα που ειναι ευκολο για να χασεις μορια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
εγω για μενα παντως δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο....Θα δειξει εκεινη την ωρα.....αλλα εχω μια απορια...θα μειωθουν οι λεξεις τις εκθεσης και θα μπει μια επιπλεον ασκηση;;ή θα μεινουν ιδια τα πραγματα και απλα θα παιρνουν περισσοτερο οι ασκησεις;;;;ποτε θα το μαθουμε αυτό;;;;τη μερα των εξετασεων;;;αχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Ε λογικα το ζητουμενο μηκος της εκθεσης θα ειναι το ιδιο με τα προηγουμενα θεματα (εξαρταται απο τα ζητουμενα βεβαια)

Παντως γιατι τοση φοβία πια για τις λεξιλογικές? Δεν ειναι μονο Λεξεις, μπορει να ειναι να βρεις τον συλλογισμο, τον τροπο αναπτυξης μιας παραγραφου του κειμενου που εχετε για περιληψη, συνωνυμα και αντιθετα κ.α. ! Ο μεχρι τωρα φοβος ητανε η διαφορα στη βαθμολογια της εκθεσης του καθε βαθμολογητη (βλεπατε και μονοι σας κατι τεραστιες διαφορες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AFAKHS

Νεοφερμένος

Ο GreekPolice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αν ειναι δυνατον, στα τελη της χρονιας να ανακοινώνονται αλλαγες ςυτου του τυπου. Πραγματικα για αλλη μια φορα θαυμαζω την αστοχια τους! Βρε παιδι μου πως ανακοινωνεις αλλαγες Φεβρουαριο μηνα?? Τι να πω, τα λογια περισευουν!!!! Συνχαρητηρια, καταφερατε παλι να υποκλιθω σ αυτο το μεγαλειο που λεγετε Ελληνικη ´´Πολιτεια´´
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συγκεκριμένα η αλλαγή στη βαθμολόγηση έχει ως στόχο να περιορίσει την υποκειμενικότητα στη διορθωση που είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από κάθε άλλο μάθημα κι αυτό είναι εμφανές από τα ποσοστά εμπλοκής τρίτου βαθμολογητή.
Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά στη δική μας προετοιμασία και όσους αντιδρούν θεωρώ ότι το κάνουν απλά και μόνο για να βρίσκονται σε δουλειά να χουν να λένε κάτι μίζερο ν'ασχολούνται. Λυπάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ προτιμούσα όταν ήταν 50% η έκθεση πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Παντως κι εγω περιμενα να εχω την μεγαλυτερη αποκλιση στην Εκθεση, και τελικα ειχα τη μικροτερη (83-84 οι δυο βαθμολογητες). Και γενικα, δεν πηγαν πολλοι σε 3ο βαθμολογητη. Αναβαθμολογησεις πολλες ειχαν η Λογοτεχνια και τα Αρχαια της θεωρητικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Μη λέμε κι ότι θέλουμε έτσι; Η αλλαγή στον τρόπο βαθμολόγησης της έκθεσης μόνο καλή δεν είναι. Πέρα από το γεγονός ότι η έκθεση θα βαθμολογείται πιο αυστηρά (λογικά) ποιος σου λέει ότι θα ξέρεις τις ασκήσεις που θα σου βάλουν; Στην έκθεση όπως είπανε κι άλλοι, έβαζες κάτι δικό σου και έγραφες, είχε μια στάνταρ δομή. Με τις ασκήσεις ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Τώρα αν είσαι μαθητής θεωρητικής και τις έχεις σίγουρες, πάσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μη λέμε κι ότι θέλουμε έτσι; Η αλλαγή στον τρόπο βαθμολόγησης της έκθεσης μόνο καλή δεν είναι. Πέρα από το γεγονός ότι η έκθεση θα βαθμολογείται πιο αυστηρά (λογικά) ποιος σου λέει ότι θα ξέρεις τις ασκήσεις που θα σου βάλουν; Στην έκθεση όπως είπανε κι άλλοι, έβαζες κάτι δικό σου και έγραφες, είχε μια στάνταρ δομή. Με τις ασκήσεις ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Τώρα αν είσαι μαθητής θεωρητικής και τις έχεις σίγουρες, πάσο...
Κοιτα, ειναι καποια πραγματα απο τη θεωρια που τα ρωτανε σπανια (πχ δομη παραγραφου, συλλογισμους, χαρακτηριστικα αρθρου/δοκιμιου κλπ). Αν ξερεις πολυ καλα τη θεωρια, γνωμη μου ειναι οτι δεν εχεις να φοβασαι τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Παντως προσοχη γενικα σε αυτες τις ασκησεις που ειπε ο Χρηστος, διοτι ειναι πολυ πιθανο να πεσουν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anti

Νεοφερμένος

Η anti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εκτοσ απο την τηλεοραση και τα forums εγω δεν εχω διαβασει παντωσ ουτε στο ypepth για τα νεα μετρα.εχετε δει τιποτα?
και επισησ δεν εχουν πει καν πωσ θα κατανεμηθουν στισ στισ γλωσσικεσ ασκησεισ αυτα τα 35 μορια,τοοοοοοοοοοοοση υπευθυνοτητα.αλλα φυσικα αυτοι τι αναγκοι εχουν,μηπωσ τα παιδια τσ περνανε απο τετοιο συστημα? διαλογοσ απο μηδενικη βαση κατα τα αλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
εκτοσ απο την τηλεοραση και τα forums εγω δεν εχω διαβασει παντωσ ουτε στο ypepth για τα νεα μετρα.εχετε δει τιποτα?
και επισησ δεν εχουν πει καν πωσ θα κατανεμηθουν στισ στισ γλωσσικεσ ασκησεισ αυτα τα 35 μορια,τοοοοοοοοοοοοση υπευθυνοτητα.αλλα φυσικα αυτοι τι αναγκοι εχουν,μηπωσ τα παιδια τσ περνανε απο τετοιο συστημα? διαλογοσ απο μηδενικη βαση κατα τα αλλα
Το site του ΥΠΕΠΘ ανανεωνεται καθε πανελληνιες, μην το ψαχνεις. :P Παντως οι αλλαγες ειναι σιγουρες, πιο σιγουρες δε γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Επειδη σημερα ζητησα το θεμα της αναβαθμολογησης με την καθηγητρια που κανω εκθεση στο φροντιστηριο, μου ειπε πως ναι μεν ειναι τελειως λαθος να αλλαζουν τους κανονισμους 3 μηνες πριν τις πανελληνιες, απο την αλλη αυτο δεν πρεπει να φοβιζει τους μαθητες... γιατι στην ουσια η θεωρια της Γ'Λυκειου ειναι τυποποιημενα πραγματα..

Σε συγκριση με την εκθεση, ενας βαθμολογητης θετει ως ανωτερο βαθμο πχ το 44/50, δηλαδη πανω απο 44 δεν δεχεται να βαλει πουθενα για παραδειγμα... ετσι χανονται αυτοματως 6 μοναδες, + του οτι χασεις... ενω στις ασκησεις, αν τις γραψεις σωστες περνεις ολες τις μοναδες. Αρχικα μας εδωσε αυτο το επιχειρημα...

επισης πιστευει οτι δεν θα βαλουν δυσκολα θεματα στις ασκησεις, για να μην ξεσηκωθουν την επομενη μερα το πρωι μαθητες και καθηγητες, λεγοντας πως τελευταια στιγμη αλλαγες δεν γινονται κτλ (αν και εγω πιστευω οτι... στην Ελλαδα βρισκομαστε, και ολοι πανω απο 18 να γραψουν τα ιδια θα πουν :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
το 3 και το 8 ειναι παρα πολυ καλα!


Εγω παλι δεν συμφωνω με το 3.... Τωρα αν χασεις κατι απο την θεωρια(π.χ μπερδεψεις αιτιο-αποτελεσμα με αιτιολογηση) που ειναι συχνο... τοτε θα χασεις περισσοτερα απο οτι πριν:(
Και η αληθεια αυτο με αγχωσε διοτι αρκετες φορες μπερδευομαι στην θεωρια...
-----------------------------------------
Κοιτα, ειναι καποια πραγματα απο τη θεωρια που τα ρωτανε σπανια (πχ δομη παραγραφου, συλλογισμους, χαρακτηριστικα αρθρου/δοκιμιου κλπ). Αν ξερεις πολυ καλα τη θεωρια, γνωμη μου ειναι οτι δεν εχεις να φοβασαι τιποτα...


Συμφωνω απο την μια γιατι διαβαζοντας την θεωρια, θεωρητικα παντα δεν εχουμε να φοβομαστε τιποτε... Ομως παιδια δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα στην θεωρια! Στην πραξη εχει δυσκολια ειδικα κατι παγιδες ή τα συνωνυμα/αντωνυμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top