Οι φυσικές επιστήμες στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Στα περισσότερα δημόσια σχολεία δεν υπάρχουν πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια, ενώ η διεπιστημονικότητα γενικά δεν εφαρμόζεται. Κατά τη γνώμη μου η Κοινωνία των Πολιτών θα πρέπει ν' απαιτήσει από την Πολιτεία να πράξει τα δέοντα, ώστε να διασφαλιστεί ο επιστημονικός γραμματισμός των μελλοντικών γενεών. Απαιτείται βέβαια και η άμεση ευαισθητοποίηση του γενικού κοινού απέναντι στην παιδευτική αξία της επιστήμης, ώστε να επέλθει μαζικός συντονισμός με τις οικουμενικές αξίες του διαφωτισμού και την καλώς νοούμενη παγκοσμιοποίηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,152 μηνύματα.
Μετάφραση: "διάβασα ένα βιβλίο του Steven Pinker και νομίζω μπορώ να αλλάξω τον κόσμο".

λολ
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Θέμα Δ:
Σε άρθρο που πρόκειται να δημοσιευθεί στη σχολική σας εφημερίδα αποφασίζετε να αναφερθείτε στην μορφωτική αξία των φυσικών επιστημών και να προτείνετε τρόπους μέσω των οποίων μπορεί να προωθηθεί η επιστημονική κουλτούρα στην νέα γενιά.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,629 μηνύματα.
Θέμα Δ:
Σε άρθρο που πρόκειται να δημοσιευθεί στη σχολική σας εφημερίδα αποφασίζετε να αναφερθείτε στην μορφωτική αξία των φυσικών επιστημών και να προτείνετε τρόπους μέσω των οποίων μπορεί να προωθηθεί η επιστημονική κουλτούρα στην νέα γενιά.
Γιατί μου ήρθε και εμένα η έκθεση στο μυαλό :lol:
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.

student12

Νεοφερμένος

Ο student12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κανονικά τα βιβλία θέλουν ξαναγράψιμο από την αρχή, γιατί είναι 20 ετών και πλέον και επομένως διδάσκουν επιστήμη στα παιδιά που έχει κατά σημαντικό βαθμό καταρριφθεί, ενώ διδάσκονται τα παιδιά πράγματα που όλοι οι άλλοι κάνουν στο πανεπιστήμιο... Είναι ελεοινοί.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,152 μηνύματα.
που έχει κατά σημαντικό βαθμό καταρριφθεί
Η επιστήμη αυτοκαταρρίπτεται συνεχώς γιατί μόνο έτσι προχωράει. Αν μη τι άλλο στο σχολείο έπρεπε να διδάσκονται λιγότερα όχι περισσότερα.

Τα βιβλία είναι το λιγότερο. Αν και προσωπικά θα μου άρεσε ο "Εμφύλιος Πόλεμος" που έχει μετονομαστεί έτσι καταχρηστικά, να ξαναλεγόταν "Συμμοριτοπόλεμος". Μόνο αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top