Οι πρώτοι των πρώτων στις πανελλαδικές 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

φ. Ιατρικής

Νεοφερμένος

Ο φ. Ιατρικής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πολλή δουλειά, ελάχιστος ελεύθερος χρόνος, πολύ άγχος. Έτσι περιγράφουν τον τελευταίο χρόνο της ζωής τους οι «πρώτοι των πρώτων» στην εφετινή εξεταστική μάχη για μια θέση στον «ήλιο» της ανώτατης εκπαίδευσης της χώρας. Στην περίπτωση τους ωστόσο οι κόποι τους ανταμείφθηκαν και κέρδισαν μια θέση στο τμήματα της ανώτατης εκπαίδευσης της χώρα.

«Ήρθε η ώρα να χαλαρώσουμε και να διασκεδάσουμε και μετά θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μας» λέει ο 17χρονος Στέφανος Απόστολος Τζαβάρας, τελειόφοιτος του 4ου Λύκειου Γκράβας, ο οποίος συμπλήρωσε 19.610 μόρια κατά την εφετινή εξεταστική διαδικασί


Ο Στέφανος θέλει να μπει στην Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου. «Ήταν σίγουρα μια δύσκολη περίοδος, αλλά χρειαζόταν συνεχής προσπάθεια. Τα εφετινά θέματα δεν ήταν δύσκολα όπως τα περυσινά, έδωσαν όμως τη δυνατότητα στους καλούς μαθητές να ξεχωρίσουν» συνεχίζει.


Σχολιάζει το εξεταστικό σύστημα της χώρας μας λέγοντας ότι οι πανελλαδικές εξετάσεις έχουν προβλήματα. «Κι αυτό γιατί πολλοί υποψήφιοι φτάνουν τελικά να αποτυγχάνουν για άλλους λόγους, από το άγχος και την πίεση» αναφέρει. Ωστόσο χαρακτηρίζει την «Τράπεζα θεμάτων» ως μια καλή ιδέα αν και εφέτος παρουσιάστηκαν κάποια μικροπροβλήματα που επιδέχονται βελτιώσεων.

Η νεαρή Χρυσάνθη Συμεωνίδου, τελειόφοιτη του 39ου γυμνασίου Κυψέλης συγκέντρωσε 19.077 μόρια. Η πρώτη επιλογή της είναι Νομική σχολή του στρατού στην οποία και εφόσον εισαχθεί θα μείνει στην Ελλάδα, όπως λέει χαρακτηριστικά. «Ήταν δύσκολη η εξεταστική διαδικασία, γύρω μου έβλεπα πολύ άγχος, πολύ πίεση, κλάματα, θυμάμαι ακόμη ένα κορίτσι που δεν κατάφερε να απαντήσει σε όλα τα θέματα και είχε στρεσαριστεί φοβερά» λέει η Χρυσάνθη. «Εφέτος εγώ ήμουν κάπως ψύχραιμη. Διάβαζα όμως συνέχεια, δεν είχα καθόλου ελεύθερο χρόνο. Σκέφτομαι ότι αν δεν μπω στην Νομική σχολή του στρατού είναι πιθανόν να φύγω από τη χώρα. Αν δεν έχω δουλειά εδώ, δεν έχω λόγο να μείνω» συνεχίζει.

«Πρέπει να γίνουν αλλαγές στο εξεταστικό σύστημα, ένα παιδί σήμερα μπορεί να τα καταφέρει μόνο εφόσον πηγαίνει φροντιστήριο» δηλώνει η Χρυσάνθη. Πάντως σχολιάζει ότι κατά την γνώμη της το σύστημα του Νέου Λυκείου είναι χειρότερο από το προηγούμενο και κάνει την παιδεία της χώρας μας περισσότερο ταξική, ενώ δεν είναι σωστό να ξεκινάει ο ανταγωνισμός για τα πανεπιστήμια από την Α΄Λυκείου .


Η Αρετή Νικολακοπούλου Κολοβού είναι μαθήτρια του Αρσακείου και συμπλήρωσε 19.303 μόρια. Όπως λέει στο «Βήμα» θέλει να μπει στην Νομική Σχολή Αθηνών. «Νομίζω ότι τα θέματα εφέτος ήταν βατά αν και εκείνο που μετράει πιο πολύ τελικά είναι η ψυχολογία των υποψηφίων. Στο σχολείο μου ήθελαν πολλά παιδιά να μπουν στην Νομική σχολή, οπότε υπήρχε πολύ ένταση στην διάρκεια όλη της εφετινής χρονιάς». Αναφέρει ότι θέλει να μείνει και να εργαστεί στην Ελλάδα καθώς πολλά μέλη της οικογένειάς της είναι δικηγόροι.




Ο Μιχάλης Πράσινος τελείωσε το 6ο Λύκειο Γλυφάδας και συμπλήρωσε 19. 042 μόρια. Θέλει να μπει στους Ηλεκτρολόγους του ΕΜΠ. «Θα δηλώσω σχολή και φεύγω για διακοπές» λέει χαρούμενος μιλώντας στο «Βήμα». «Η χρονιά ήταν απαιτητική, ήθελε συστηματικό διάβασμα και αφοσίωση». Σχολιάζοντας το εξεταστικό σύστημα της χώρας αναφέρει ότι προωθεί τις εξειδικευμένες γνώσεις και ο ίδιος θα συνεχίσει τελειώνοντας τη σχολή του με μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό. «Πάντα η πρώτη μου επιλογή όμως είναι η Ελλάδα» καταλήγει χαρακτηριστικά.
https://www.tovima.gr/society/article/?aid=611489
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σε αυτά τα παιδιά αλλά πάντα είχα την περιέργεια με τι κριτήρια τους επιλέγουν αυτούς που βγαίνουν σε κανάλια εφημερίδες.Προσωπικά έχω την εντύπωση ότι είναι παιδιά εργαζομένων αλλά επειδή δεν είμαι και σίγουρος αν ξέρει κανείς κάτι περισσότερο ας το αναφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Συγχαρητηρια σε ολους!Καλο θα ηταν ομως να επιβραβευουμε την επιτυχια των παιδιων που φοιτουσαν σε δημοσια σχολεια και οχι σε ιδιωτικα. και φυσικα πρεπει να προβληθουν και οι υποψηφιοι που πετυχαν ΧΩΡΙΣ φροντιστηριο. Αυτοι αξιζουν περισσοτερο απ'ολους.

Οι πρωτοι των πρωτων στη Θεσσαλονικη https://www.madata.gr/panelladikes-2014/358617.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Συγχαρητηρια σε ολους!Καλο θα ηταν ομως να επιβραβευουμε την επιτυχια των παιδιων που φοιτουσαν σε δημοσια σχολεια και οχι σε ιδιωτικα. και φυσικα πρεπει να προβληθουν και οι υποψηφιοι που πετυχαν ΧΩΡΙΣ φροντιστηριο. Αυτοι αξιζουν περισσοτερο απ'ολους.

Οι πρωτοι των πρωτων στη Θεσσαλονικη https://www.madata.gr/panelladikes-2014/358617.html
Κοίτα συμφωνώ ότι θα έπρεπε να προβάλλονται κάπως παιδιά που δεν πήγαιναν φροντιστήριο για να δίνουν το παράδειγμα,αλλά εφόσον μιλάς για τους πρώτους των πρώτων μιλάς για παιδιά ανεξαρτήτως σχολείου,φροντιστηρίου,οικονομικής κατάστασης,οικογενειακού περιβάλοντος.Και πάλι συγχαρητήρια σε αυτά τα παιδιά αλλά και σε όσα πέτυχαν τους στόχους τους χωρίς να χρειαστεί να βγάλουν τόσα μόρια γιατί και αυτό είναι μια προσωπική επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Κάθε χρόνο το ίδιο βιολί. Εκμεταλλεύονται 5-10 παπαγάλους που με "ενέσεις" απο το δημοτικό και έχοντας κάνει άπειρες ώρες ιδιαίτερα/φροντιστήρια κτλπ. περνάνε σε "τοπ" και καλά σχολές με βασικό στόχο να προμοτάρουν την ιδιωτική εκπαίδευση και την παραπαιδεία εις βάρος του δημόσιου σχολείου.

Μεγαλύτερη αξία για μένα θα είχε να ακούσω συνεντεύξεις παιδιών που δεν τα κατάφεραν να περάσουν στην πρώτη επιλογή τους, έγραψαν μέτρια (που εκφράζει την συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών) ή παιδιών που δεν πήγαιναν φροντιστήριο και να μας πούνε τι μανίκι τράβηξαν, πως ήταν η χρονιά τους κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Κάθε χρόνο το ίδιο βιολί. Εκμεταλλεύονται 5-10 παπαγάλους που με "ενέσεις" απο το δημοτικό και έχοντας κάνει άπειρες ώρες ιδιαίτερα/φροντιστήρια κτλπ. περνάνε σε "τοπ" και καλά σχολές με βασικό στόχο να προμοτάρουν την ιδιωτική εκπαίδευση και την παραπαιδεία εις βάρος του δημόσιου σχολείου.
Μας δουλεύεις φίλος... έχεις καθόλου ιδέα πως βγαίνουν 19700+ μόρια ? Προφανώς και δεν άρκουν ούτε οι ενέσεις ουτε οι σύριγγες ούτε η παπαγαλία για να γράψεις τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pol_94

Νεοφερμένος

Ο pol_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μας δουλεύεις φίλος... έχεις καθόλου ιδέα πως βγαίνουν 19700+ μόρια ? Προφανώς και δεν άρκουν ούτε οι ενέσεις ουτε οι σύριγγες ούτε η παπαγαλία για να γράψεις τόσο.
μια χαρα αρκουν το απεδειξαν και τα φετεινα θεματα δεν ειναι διαγωνισμος μαθηματικων ή οτιδηποτε αλλο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Συχχαρητηρια στα παιδια, αλλα και σε ολους οσους προσπαθησαν σκληρα αυτη τη χρονια για να πετυχουν το στοχο τους!!:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
μια χαρα αρκουν το απεδειξαν και τα φετεινα θεματα δεν ειναι διαγωνισμος μαθηματικων ή οτιδηποτε αλλο:)
Κάλα οκ γυρίστε από το άλλο πλευρό τώρα και στο επόμενο όνειρο γραψτε ένα 20χίλιαρο να μπείτε όπου θέλετε. (Όσα δεν φτάνει η αλεπού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τι σκατά, τους κλωνοποιούν και τους αλλάζουν όνομα κάθε χρόνο πριν τους βγάλουν πρώτη είδηση?
Τα τελευταία 10 χρόνια ο δηλώσεις είναι όλες καρμπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pol_94

Νεοφερμένος

Ο pol_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Κάλα οκ γυρίστε από το άλλο πλευρό τώρα και στο επόμενο όνειρο γραψτε ένα 20χίλιαρο να μπείτε όπου θέλετε. (Όσα δεν φτάνει η αλεπού...
φετος εδωσα και επιασα 19680 για αυτο αλλαξε εσυ πλευρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
...Περάσαμε! Ιατρική!!
Ααααθήνα!!!
Θα γίνουμε γιατροί!!!!
(Περίμενα πως και πως να ανοιξει αυτο το thread για να βαλω το βιντεο :clapup: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lolos

Νεοφερμένος

Ο lolos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Στο σχολείο μου 19.821!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
φετος εδωσα και επιασα 19680 για αυτο αλλαξε εσυ πλευρο
Άρα είσαι παπαγάλος με ενέσεις από το δημοτικό να φανταστώ και εσύ έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
φετος εδωσα και επιασα 19680 για αυτο αλλαξε εσυ πλευρο
Μπράβο σου ρε φίλε όμως αυτό δεν σημαίνει ότι ο οποιοσδήποτε έγραφε άνετα 19700 και βάλε...βασικά δεν νομίζω καν ότι έπιανες τόσο εύκολα το 19 εκτός αν στο δικό σου σχολείο βγάλαν όλοι 27000 μόρια τότε πάω πάσο γιατί τα σχολεία που ξέρω εγώ δεν γράψανε καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pol_94

Νεοφερμένος

Ο pol_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Άρα είσαι παπαγάλος με ενέσεις από το δημοτικό να φανταστώ και εσύ έτσι?[/QUO

προφανως το παιδι δεν το εννοουσε ετσι αλλα οτι ειναι ευκολο να πιασεις τοσα μορια με διαβασμα και παπαγαλια φροντιστηρια και ιδιαιτερα κτλπ (ναι ισχυει στην περιπτωση μου οπως και σε πολλους αλλους )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pol_94

Νεοφερμένος

Ο pol_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μπράβο σου ρε φίλε όμως αυτό δεν σημαίνει ότι ο οποιοσδήποτε έγραφε άνετα 19700 και βάλε...βασικά δεν νομίζω καν ότι έπιανες τόσο εύκολα το 19 εκτός αν στο δικό σου σχολείο βγάλαν όλοι 27000 μόρια τότε πάω πάσο γιατί τα σχολεία που ξέρω εγώ δεν γράψανε καλά
στο σχολειο μου υπηρχαν 10 μαθητες πανω απο 19000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
στο σχολειο μου υπηρχαν 10 μαθητες πανω απο 19000
Τι να σου πω πάω πάσο τότε γιατί σε 3 σχολεία που ξέρω εγώ πάνω απο 19 βγάλαν 2-3 άτομα συνολικά,οπότε κρίνω απο αυτό γιατί αυτό έχω σαν εικόνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pol_94

Νεοφερμένος

Ο pol_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τι να σου πω πάω πάσο τότε γιατί σε 3 σχολεία που ξέρω εγώ πάνω απο 19 βγάλαν 2-3 άτομα συνολικά,οπότε κρίνω απο αυτό γιατί αυτό έχω σαν εικόνα
ε κοιτα τα σχολεια στην περιοχη καθε χρονια εχουν πολλους μαθητες με πολλα μορια αλλα φετος τοσοι πολλοι δεν ξαναγινε ηταν ευκολα και τα θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top