Οι πιο επικές χρονιές πανελληνίων

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Επειδη μου αρεσει πολυ το καλτ στοιχειο ανοιγω αυτο το θεμα για τις πιο επικες στιγμες πανελληνιων.Σιγουρα ο καθενας θα αναφερει τη χρονια του κλασσικα.Απλα θα γουσταρα να υπαρχουν και γνωμες απο παιδια που δωσανε πριν το 2010 ξερω γω αν και το βλεπω πολυ χλωμο να υπαρχουν τετοιοι.Οι περισσοτεροι προβλεπω θα λενε δωσανε το 19 αντε το πολυ το 17.Ποτε δεν ξερεις ομως
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όχι και πολύ χλωμό, υπάρχουμε (πολύ παλιό μέλος) και παρα-υπάρχουμε! (έτυχε και έπεσα και στο νήμα) Μια φορά έτυχε να συμμετέχω σε Πανελλήνιο διαγωνισμό ΑΕΙ & ΤΕΙ (έτσι λέγονταν τότε) στο (πολύ) μακρινό 1993 με τις πιο επικές στιγμές Πανελληνίων πιθανά... ever!

Υποψήφιος 1ης Δέσμης (έκθεση-δοκίμιο, μαθηματικά, φυσική, χημεία) και εκτός του ότι τα μαθήματα μάλλον όλα δυσκολότερα από την προηγούμενη χρονιά (βλέπε στατιστικά)... η κορωνίδα των "επικών στιγμών" ήταν η Φυσική με σχεδόν 90% κάτω από τη βάση (νομίζω είναι ρεκόρ ακόμα και σήμερα αυτό, ευτυχώς ήμουν στο 10%)... μιλάμε για ατελείωτο "κλάμα"!

Εκείνη την εποχή δεν υπήρχε διαδίκτυο ή ό,τι άλλο σε κοινωνικό δίκτυο του σήμερα, η ιδιωτική τηλεόραση μόλις είχε φθάσει στο χωριό μου, εθνικοί δρόμοι τριγύρω δεν υπήρχαν, μηχανογραφικό συμπλήρωνες αρκετούς μήνες πριν τις πανελλήνιες,που γινόντουσαν μέση-τέλος Ιουνίου (αιρ κοντίσιον δεν υπήρχαν φυσικά πουθενά)... είχαμε χάσει και τη συναυλία των Metallica (νομίζω νέα Σμύρνη), που είχε γίνει εν μέσω των εξετάσεων... και άλλα τέτοια cult καλούδια

Α, και τότε δεν μπαίναμε όλοι σχεδόν στην τριτοβάθμια αλλά 1 στους 4 περίπου (επιτυχία νοούνταν το να μπεις οπουδήποτε αν και δεν υπήρχαν πολλές επιλογές πέρα από Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Πάτρα, άντε και Ηράκλειο-Ιωάννινα) και είχαμε και τους αποφοίτους (οι τελειόφοιτοι) που κρατούσαν βαθμολογίες από προηγούμενες χρονιές (πολύ έντονος ο συναγωνισμός). Οι επιλογές τμημάτων σε σχέση με το σήμερα μάλλον στο 1/4 με 1/5 αναλογικά (και κάθε τμήμα αρκετά λιγότεροι εισακτέοι με τα σημερινά δεδομένα)...

Πάρτε cultίλα (ναι, προϊοστορία):

χαχαχαχαχα που μού θέλατε και Η/Υ τότε... άγνωστη λέξη!!!! (έτσι στα χαρτιά ψάχναμε τους βαθμούς μας)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
αχαχαχ φοβερος!!οτι θα εγραφε καποιος απο δεσμες δεν το περιμενα με την καμια!!εγω σκεψου θεωρω καλτ το 2008!!
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πανελλήνιες 2005, επικής δυσκολίας θέματα στη Φυσική Κατεύθυνσης.
Υπήρχαν 3 σημεία, ακόμα τα θυμάμαι, πραγματικές μπανανόφλουδες!
Με 17.1 πέτυχα την τον δεύτερο υψηλότερο βαθμό σε όλη τη 3η Λυκείου του σχολείου μου.
Ο επόμενος ήταν στο 15, 2-3 άτομα ακόμα 13-14 και όλοι οι υπόλοιποι κάτω απο τη βάση.
Το ίδιο βράδυ έπαιξε σαν θέμα σε όλα τα δελτία ειδήσεων.
Ακόμα θυμάμαι τον τίτλο: "ΦΥΣΙΚΗ ΓΙΑ... ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ".
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Υπάρχουμε αρκετοί πριν το 2010...Εγώ εδώ είμαι του 2007...ακόμα θυμάμαι εκείνη την περίοδο και ειδικά το βαθμό μου στην ανάπτυξη εφαρμογών που θα το θυμάμαι πάντα...δεν θα το ξεχάσω αυτό...
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
εχει τυχει να χαζεψω εδω θεματα υποψηφιων που εδιναν το 2009 πχ, ειναι σα να μπηκα σε χρονομηχανη
τρελο
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
τα δυσκολα ηταν ευτυχια παντα για πανελληνιες γτ κατεβαιναν οι βασεις.εγω τι να πω το 8 που πεσανε παλουκια μαθηματικα,βιολογια και ενω ολα εδειχναν οτι οι βασεις πανε βυθο πανε και βαζουν φυσικη οτι πιο αστεια θεματα εχουν τεθει ποτε επειδη φοβηθηκανε την κατακραυγη λογω μαθηματικων με αποτελεσμα οι βασεις οχι μονο να μην πεσουν αλλα στο τελος να εχουν και οριακη ανοδο.!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πανελλήνιες 2005, επικής δυσκολίας θέματα στη Φυσική Κατεύθυνσης.
Υπήρχαν 3 σημεία, ακόμα τα θυμάμαι, πραγματικές μπανανόφλουδες!
Με 17.1 πέτυχα την τον δεύτερο υψηλότερο βαθμό σε όλη τη 3η Λυκείου του σχολείου μου.
Ο επόμενος ήταν στο 15, 2-3 άτομα ακόμα 13-14 και όλοι οι υπόλοιποι κάτω απο τη βάση.
Το ίδιο βράδυ έπαιξε σαν θέμα σε όλα τα δελτία ειδήσεων.
Ακόμα θυμάμαι τον τίτλο: "ΦΥΣΙΚΗ ΓΙΑ... ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ".
χααχα τα θυμαμαι οταν εκανα προετοιμασια.το τεταρτο θεμα απλα δεν ακουμπιοτανε με την καμια δυναμη.εντελει πεσανε οι βασεις τοτε?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εχει τυχει να χαζεψω εδω θεματα υποψηφιων που εδιναν το 2009 πχ, ειναι σα να μπηκα σε χρονομηχανη
τρελο
το 2009 ηταν απο τις χρονιες που δεν ξεχωριζε ο καλος.μπηκαν ατομα τοτε ιατρικη με αρκετα μορια που αλλες χρονιες δεν θα περναγανε ουτε απεξω λογω ευκολιας θεματων.γνωριζω τετοια ατομα μετριοτατα που ηταν του 17 μαθητες και πιασανε 19200 κτλπ.αυτες οι χρονιες ειναι 1 φορα στα 20 χρονια ε απλα εκατσε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να γελασετε οσοι δινετε δειτε τα θεματα του 2009 αλλα δε θα τα ξερετε μαλλον γτ ειναι μεσα ολοκληρωματα και μιγαδικοι.Αν ξερατε στοιχειωδη ολοκληρωματα θα βλεπατα οτι το δ3 και δ4 ηταν 2 απλα θμτ και rolle.ειπαμε 1 φορα στα 20 χρονια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Δύσκολές χρονιές ήταν το 13 και το 15 για θετική .
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πανελλήνιες 2001 (για τη Β' Λυκείου) και 2002 (για τη Γ' Λυκείου) εδώ!
Άπειρα μαθήματα, τη μάνα του και τον πατέρα του είχα δώσει τότε.
Αλλά θα θυμάμαι πάντα εκείνες τις ημέρες σαν τις πιο εύκολες σε σχέση με το μετά. :)

Επίσης, δεν είδα ΠΟΤΕ απαντήσεις θεμάτων. Δεν ξαναδιάβασα ποτέ ό,τι έγραψα.

@VouDou είσαι ο ήρωάς μου να ξέρεις! <3
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Πανελλήνιες 2001 (για τη Β' Λυκείου) και 2002 (για τη Γ' Λυκείου) εδώ!
Άπειρα μαθήματα, τη μάνα του και τον πατέρα του είχα δώσει τότε.
Αλλά θα θυμάμαι πάντα εκείνες τις ημέρες σαν τις πιο εύκολες σε σχέση με το μετά. :)

Επίσης, δεν είδα ΠΟΤΕ απαντήσεις θεμάτων. Δεν ξαναδιάβασα ποτέ ό,τι έγραψα.

@VouDou είσαι ο ήρωάς μου να ξέρεις! <3
τι τυχη ειχατε το 2002.Ιατρικη αθηνας 18835 μορια!!!Τελευταια ιατρικη 17970!!Και σιγα τα θεματα να πουμε!Απλα ηταν οι πρωτες χρονιες του συστηματος και με 9 μαθηματα.Το επιπεδο των θεματων ηταν κατω του μετριου σε σχεση με τις επομενες χρονιες που οι βασεις ηταν στα υψη!Επειδη το εχω ξαναρωτησει ποσα μορια κερδιζες απο τη β λυκειου και επισης αν ενας εγραφε καλυτερα στη γ απο τη β δεν εχανε ουτε 1 μοριο??Ισχυει αυτο??
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
τι τυχη ειχατε το 2002.Ιατρικη αθηνας 18835 μορια!!!Τελευταια ιατρικη 17970!!Και σιγα τα θεματα να πουμε!Απλα ηταν οι πρωτες χρονιες του συστηματος και με 9 μαθηματα.Το επιπεδο των θεματων ηταν κατω του μετριου σε σχεση με τις επομενες χρονιες που οι βασεις ηταν στα υψη!Επειδη το εχω ξαναρωτησει ποσα μορια κερδιζες απο τη β λυκειου και επισης αν ενας εγραφε καλυτερα στη γ απο τη β δεν εχανε ουτε 1 μοριο??Ισχυει αυτο??
Νομίζω ότι ήταν 30-70 αν έγραφες καλύτερα στη Β' Λυκείου.
Να πω πάντως εδώ ότι αν η δυσκολία αυξάνεται στα θέματα, δεν φαίνεται καθόλου στο επίπεδο των φοιτητών που έρχονται στα χέρια μου...Άρα δεν είναι μέτρο σύγκρισης. Απλά το αφήνω αυτό σαν τροφή για σκέψη.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Νομίζω ότι ήταν 30-70 αν έγραφες καλύτερα στη Β' Λυκείου.
Να πω πάντως εδώ ότι αν η δυσκολία αυξάνεται στα θέματα, δεν φαίνεται καθόλου στο επίπεδο των φοιτητών που έρχονται στα χέρια μου...Άρα δεν είναι μέτρο σύγκρισης. Απλά το αφήνω αυτό σαν τροφή για σκέψη.
αν εγραφες χειροτερα στη β απο τη γ δεν μετραγε καθολου η β σωστα???Μακαρι να ισχυε τωρα κατι τετοιο.Ο μαθητης ο επιμελης που διαβαζε δε θα ειχε σε τιποτα να χασει.!Ακομα και γκαντεμια να του συνεβαινε στη β δεν εχανε κατι!Βεβαια θα πει καποιος οτι κερδιζε καποιος αλλος γτ υπηρχε ανταγωνισμος
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ναι, μόνο αν έγραφες πιο πάνω μετρούσε.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πανελλήνιες 2001 (για τη Β' Λυκείου) και 2002 (για τη Γ' Λυκείου) εδώ!
Άπειρα μαθήματα, τη μάνα του και τον πατέρα του είχα δώσει τότε.
Αλλά θα θυμάμαι πάντα εκείνες τις ημέρες σαν τις πιο εύκολες σε σχέση με το μετά. :)
2002 Η μοναδική χρόνια που το ΗΜΜΥ ΕΜΠ πέρασε τη Ιατρική Αθήνας εξαιτίας ενός χαζού θέματος στη Βιολογία.


αν εγραφες χειροτερα στη β απο τη γ δεν μετραγε καθολου η β σωστα???Μακαρι να ισχυε τωρα κατι τετοιο.Ο μαθητης ο επιμελης που διαβαζε δε θα ειχε σε τιποτα να χασει.!Ακομα και γκαντεμια να του συνεβαινε στη β δεν εχανε κατι!Βεβαια θα πει καποιος οτι κερδιζε καποιος αλλος γτ υπηρχε ανταγωνισμος
Δεν μπορούσες να πας τουρίστας. Το σημαντικότερο είναι ότι δεν μπορούσες να προετοιμαστείς από την Γ Λυκείου τα προηγούμενα χρόνια γιατί έπρεπε να δώσει και 9 μαθήματα στη Β Λυκείου. Ιστορίες, Αρχαία μαθήματα θάνατος.

Επίσης ισχύει και αυτό που είπε η @Revekka; Δεν υπήρχε πολύ υλικό από τα προηγούμενα χρόνια. Τώρα αν δουν τα παλιά θέματα οι μαθητές τα θεωρούν εύκολα γιατί ολα τα βοηθήματα, οι καθηγητές προετοιμάζουν τους μαθητές γι' αυτά.

Τώρα είναι 4 μαθήματα και μάλιστα με λιγότερη ύλη σε σχέση με παλιά και μπορείς να τα διαβάζεις από Γ Γυμνασίου άνετα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τελειο συστημα!!
Ήταν εξοντωτικό. Είχα δώσει lower Γ Γυμνασίου και κόπηκα και τα άφησα. Πήρα lower, proficiency στο πανεπιστήμιο. Εξωσχολικές δραστηριότητες κοβώντουσαν στο Λύκειο και πιο νωρίς.

Το χειρότερο σύστημα που υπήρξε ποτέ με μοναδικό σκοπό του να ενισχύσει τα φρονιστήρια. Ακόμα και ο Θρησκευτικός υπήρχε λόγω ύπαρξης καθώς το μάθημα του εξεταζόταν πανελλαδικα.

Τώρα αντικειμενικά είναι οι πιο εύκολες πανελλήνιες εδώ και 20 χρόνια. Οι δέσμες μπορεί να ήταν 4 μαθήματα αλλά είχαν τεράστια ύλη. Τώρα η ύλη είναι μικρότερη και από αρχές του 2000 με τα πολλά μαθήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Νομίζω ότι ήταν 30-70 αν έγραφες καλύτερα στη Β' Λυκείου.
Να πω πάντως εδώ ότι αν η δυσκολία αυξάνεται στα θέματα, δεν φαίνεται καθόλου στο επίπεδο των φοιτητών που έρχονται στα χέρια μου...Άρα δεν είναι μέτρο σύγκρισης. Απλά το αφήνω αυτό σαν τροφή για σκέψη.
Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Όμως να σημειώσω ότι η πτώση του επιπέδου είχε αρχίσει από τη δεκαετία του 80. Αρκετά αισθητή άρχιζε να γίνεται από το 2000 και μετά καθώς από τότε έως και σήμερα το 90% των υποψηφίων εισάγεται στην τριτοβάθμια.Παλαιοί καθηγητές σε σχολεία αλλά και πανεπιστήμια συμφωνούν στο ότι το εκπαιδευτικό σύστημα στη δεκαετία του 70 βρισκόταν στις δόξες του και δεν έχουν άδικο. Βέβαια τότε λίγοι ήταν αυτοί που πήγαιναν γενικό λύκειο και ακόμα λιγότεροι όσοι εισάγονταν στην τριτοβάθμια. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν πρέπει οι λυκειακές και πανεπιστημιακές σπουδές να είναι για λίγους ή να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση που ισχύει σήμερα. Στην πρώτη περίπτωση ανεβαίνει το επίπεδο αλλά δημιουργείται μια μάζα ανθρώπων χωρίς ακαδημαϊκή γνώση και αντίληψη (με πολλές συνέπειες για την κοινωνία).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ήταν εξοντωτικό. Είχα δώσει lower Γ Γυμνασίου και κόπηκα και τα άφησα. Πήρα lower, proficiency στο πανεπιστήμιο. Εξωσχολικές δραστηριότητες κοβώντουσαν στο Λύκειο και πιο νωρίς.

Το χειρότερο σύστημα που υπήρξε ποτέ με μοναδικό σκοπό του να ενισχύσει τα φρονιστήρια. Ακόμα και ο Θρησκευτικός υπήρχε λόγω ύπαρξης καθώς το μάθημα του εξεταζόταν πανελλαδικα.

Τώρα αντικειμενικά είναι οι πιο εύκολες πανελλήνιες εδώ και 20 χρόνια. Οι δέσμες μπορεί να ήταν 4 μαθήματα αλλά είχαν τεράστια ύλη. Τώρα η ύλη είναι μικρότερη και από αρχές του 2000 με τα πολλά μαθήματα.

Ισχύει ότι ήταν από τα χειρότερα εξεταστικά συστήματα. Όχι μόνο εξόντωνε τον μαθητή και αύξανε την πελατεία των φροντιστηρίων αλλά συνάμα δεν ανέβαζε το επίπεδο καθώς δεν σου επέτρεπε να εμβαθύνεις σε συγκεκριμένα αντικείμενα. Άσε που έπρεπε να γλύφεις τον καθηγητή να σου βάλει βαθμό στο τετράμηνο γιατί ο Αρσένης ήθελε να μετρά ο προφορικός-στα πρότυπα του μπακαλορεά-κάτι που ίσχυε μέχρι το 2015 με τα 6 μαθήματα.Το καλύτερο εξεταστικό ήταν αυτό των δεσμών με τα 4 μαθήματα στη δεκαετία του 90. Με κάποιες βελτιώσεις (π.χ. οι υποψήφιοι να εξετάζονται στα 2/3 της ύλης σε σχέση με την ύλη που εξετάζονταν τότε, να μπορούν να κρατάνε βαθμό υπό την προϋπόθεση ότι τα θέματα κάθε χρόνο θα έχουν σταθμισμένη δυσκολία ώστε να αποφεύγονται φαινόμενα αδικίας και ανισότητας και τέλος οι θέσεις των εισακτέων να είναι κάπως πιο αυξημένες σε σχέση με τότε δίχως να φτάνουμε στη σημερινή κατάσταση) μια χαρά θα μπορούσε να εφαρμοστεί σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top