Οι επιδόσεις μου δεν είναι καλές. Να πάω σε ΕΠΑ.Λ.;

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε διαφωνώ, δε βλέπω όμως το ΕΠΑΛ να παίζει ρόλο σε αυτό. Οι Πανελλήνιες είναι οι ίδιες, οι θέσεις είναι οι ίδιες (το ΕΠΑΛ παίρνει πολύ λίγες βέβαια). Απλά αλλάζουν κάποια θέματα σε κάποιο βαθμό. Ε, τρίχες.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Δε διαφωνώ, δε βλέπω όμως το ΕΠΑΛ να παίζει ρόλο σε αυτό. Οι Πανελλήνιες είναι οι ίδιες, οι θέσεις είναι οι ίδιες (το ΕΠΑΛ παίρνει πολύ λίγες βέβαια). Απλά αλλάζουν κάποια θέματα σε κάποιο βαθμό. Ε, τρίχες.
και τοτε τι να κανω; στα ΕΠΑΛ που τις ειχα δει μου φανηκαν πιο ευκολες. Δηλαδη καταλαβαινεις ευκολα τη διαφορα. Αλλιως τι να κανω;αμα δε περασω Αθηνα θα τα παρατησω
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα έλεγα να πάρεις απόψεις καθηγητών που σίγουρα θα είναι πιο ειδικοί. Εμένα προσωπικά δε μου αρκεί ο λόγος που παραθέτεις. Αν χωρίς να έχεις διαβάσει ακόμα μπορείς να ξεχωρίσεις τις δυσκολίες στα θέματα πανελληνίων, θεωρώ ότι είσαι σε πολύ καλό επίπεδο για να αντιμετωπίσεις του χρόνου τις Πανελλήνιες του ΓΕΛ.

Ειλικρινά, κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί την πόλη. Είναι διαγωνισμός. Για μένα η πιο safe οδός για Αθήνα είναι απλά να κάτσεις να διαβάσεις σκληρά. Δυστυχώς ή ευτυχώς.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Δε διαφωνώ, δε βλέπω όμως το ΕΠΑΛ να παίζει ρόλο σε αυτό. Οι Πανελλήνιες είναι οι ίδιες, οι θέσεις είναι οι ίδιες (το ΕΠΑΛ παίρνει πολύ λίγες βέβαια). Απλά αλλάζουν κάποια θέματα σε κάποιο βαθμό. Ε, τρίχες.
Τα θέματα των επαλ δεν αλλάζουν απλα σε κάποιο βαθμό αλλα ειναι εντελώς αλλα θέματα και μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις πολυ πιο εύκολα. Όμως πλέον στα επαλ πάνε πολύ μαθητές με σκοπό την ευκολότερη πρόσβαση στο πανεπιστήμιο οποτε το επίπεδο έχει ανέβει και εκεί. Για να περάσεις στις σχολές υψηλής ζητήσεις πρέπει να είσαι στους αριτους των επαλ που όσο ευκολότερα και να ειναι τα μαθήματα που θα δίνεις αυτο δεν είναι καθόλου εύκολο και απαιτείται διάβασμα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δείτε τα θέματα όχι στεγνά, αλλά στη κλίμακα αυτού που ζητάει το παιδί. Ο επιπρόσθετος όγκος μελέτης για να ανταποκριθεί είναι τόσο δυσανάλογος ώστε να δικαιολογεί την μετάβαση από ΓΕΛ σε ΕΠΑΛ και τη πρόσβαση στα ΑΕΙ από το πολύ περιορισμένο pool των ΕΠΑΛ; Τι να πω, δεν έχω εντρυφήσει και εις το ΕΠΑΛ. Ισχύει πάντως πως έχει υπάρξει ένα shift τα τελευταία ~3 χρόνια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Θα έλεγα να πάρεις απόψεις καθηγητών που σίγουρα θα είναι πιο ειδικοί. Εμένα προσωπικά δε μου αρκεί ο λόγος που παραθέτεις. Αν χωρίς να έχεις διαβάσει ακόμα μπορείς να ξεχωρίσεις τις δυσκολίες στα θέματα πανελληνίων, θεωρώ ότι είσαι σε πολύ καλό επίπεδο για να αντιμετωπίσεις του χρόνου τις Πανελλήνιες του ΓΕΛ.

Ειλικρινά, κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί την πόλη. Είναι διαγωνισμός. Για μένα η πιο safe οδός για Αθήνα είναι απλά να κάτσεις να διαβάσεις σκληρά. Δυστυχώς ή ευτυχώς.
εγω διαβαζω πολυ τα μαθηματα κατευθυνσης(+εκθεση+αλγεβρα), αλλα ενταξει σιγουρα οχι σε υπερβολικο βαθμο, δε φτανουν οι αντοχες μου κιολας. Δε μπορω να πω οτι δυσκολευομαι μεχρι στιγμης ιδιαιτερα, επισης εξεταζομαι και προφορικα, λογικα και αυτο ειναι κατι θετικο πιστευω.
 
Top