Οι γονείς των φίλων

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Το πρόβλημα (και μεγάλο) το έχεις η φίλη σου και εκείνη μόνο μπορεί να το λύσει! Όσο για σένα το πρόβλημα το ξέρεις πολύ καιρό τώρα, αν θέλεις να συνεχίσετε να είστε φίλες ,πρέπει να την δεχτείς έτσι όπως είναι (με προβληματικούς, υπερπροστατευτικούς γονείς) & να προσπαθήσεις να την βοηθήσεις πρώτα πρώτα κουβεντιάζοντας για το θέμα και στη συνέχεια .......!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Ακούστε περιστατικό που έγινε πρόσφατα...
Πήγα στο σπίτι της κολλητής μου με το μηχανάκι μου και είχα μαζί και την ξαδέρφη μου. Θα την πέρναμε και θα κάναμε τρικάβαλο για μια πολύ μικρή απόσταση, μέσα στο χωριό. Ο μπαμπάς της δεν την άφησε, και την ανάγκασε να έρθει μαζί μας με τα πόδια. Και όχι μόνο αυτό, μετά από 3 λεπτά τον πήρε το μάτι μας να μας ακολουθεί με το ποδήλατο της κόρης του για να δει τι θα κάνουμε.
Γενικά, τόσα χρόνια της έβαζε πολλά όρια, και μάλιστα την πρωτοχρονιά ήρθε και την πήρε από το μαγαζί σηκωτή γιατί ήταν αργά. Dude, ήταν 2 η ώρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Kαι ομως ...!!!Και ξερεις ποιο ειναι το πιο τραγικο ?

Η κοπελα αυτη θεωρει πως οι γονεις της ειναι απλα λιγο προστατευτκοι μαζι της.

Δηλαδη αφου την αφηνει να κανει ποδηλατο στο δρομο ,να βγαινει εστω και ετσι εξω, να φοραει καμια βερμουδα,να την αφησουν μια φορα ολοκληρο το καλοκαιρι μεχρι τις 11 ειναι υπεραρκετο...



Αυτο ομως που μου την εχει δωσει ειναι αλλο...Δεν ειναι λιγες οι φορες που περιοριζει και τις δικες μου ''εξοδους''.
Λογου χαρη αν βγουμε μαζι εγω το αργοτερο 9 θα ειμαι σπιτι μου κατι που εγω ..ΔΕΝ ΘΕΛΩ!!

ή να παμε μαι καπου βολτα ,στην παραλιακη ας πουμε και μας παει ο πατερας μου ....Αν κανονισουμε να μας φερει ο πατερας μου θα πρεπει να μας φερει πισω στις 11 !!!!


Πραγματικα η κατασταση ειναι .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μπορεί η φίλη σου να φεύγει νωρίς και εσύ να μένεις μέχρι την ώρα που θέλεις, ίσως αυτό την ενοχλήσει και "αντιδράσει"! Μια ιδέα λέω...

Τους γονείς πάντως είναι αδύνατον να τους αλλάξουμε οπότε .............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Nαι,αλλα οταν μενεις 2 τετραγωνα μακρια και η ιδια παιρνει πολλες φορες την πρωτοβουλια και λεει οτι θα μας φερει ο πατερας μου τι κανεις?

Επισης,επειδη ο πατερας της ξυπνα καθε μερα πολυ πολυ πολυ νωρις-ας πουμε εξι κλπ- πολλες φορες αν κατσουμε πολυ αργα και ξεχαστει ...Δεν παιρνει τηλ τον πατερα της αλλα μου λεει ..<<Δεν φευγουμε εμεις?Τωρα μην ξυπνησω τον πατερα μου...>> και ακομα και αν παρει θα μου πει ...<<Ο πατερας μου κοιμαται ...Γινεται να παμε μαζι?>>

Οποτε αναγκαστικα πρεπει να φυγουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Nαι,αλλα οταν μενεις 2 τετραγωνα μακρια και η ιδια παιρνει πολλες φορες την πρωτοβουλια και λεει οτι θα μας φερει ο πατερας μου τι κανεις?

Επισης,επειδη ο πατερας της ξυπνα καθε μερα πολυ πολυ πολυ νωρις-ας πουμε εξι κλπ- πολλες φορες αν κατσουμε πολυ αργα και ξεχαστει ...Δεν παιρνει τηλ τον πατερα της αλλα μου λεει ..<<Δεν φευγουμε εμεις?Τωρα μην ξυπνησω τον πατερα μου...>> και ακομα και αν παρει θα μου πει ...<<Ο πατερας μου κοιμαται ...Γινεται να παμε μαζι?>>

Οποτε αναγκαστικα πρεπει να φυγουμε

η φίλη σου μάλλον σκέφτεται μόνο τον ευατό της... και όχι εσενα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,013 μηνύματα.
olgazoe δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς τι λούκι τραβάει η συγκεκριμένη κοπέλα και απλά φαίνεται ότι έχει αποδεχτεί την κατάσταση...μέσα της, την έχει αποδεχτεί;

γι' αυτό μετά, βλέπεις κόσμο με ψυχολογικά προβλήματα σε νεαρές ηλικίες...και όλα αυτά επειδή δεν ζουν φυσιολογικά την ηλικία τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
olgazoe δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς τι λούκι τραβάει η συγκεκριμένη κοπέλα και απλά φαίνεται ότι έχει αποδεχτεί την κατάσταση...μέσα της, την έχει αποδεχτεί;

γι' αυτό μετά, βλέπεις κόσμο με ψυχολογικά προβλήματα σε νεαρές ηλικίες...και όλα αυτά επειδή δεν ζουν φυσιολογικά την ηλικία τους!
Ναι, φυσικά αλλά επειδή εγω απάντησα από τη δική μου σκοπιά βλέπω τη συμπεριφορά της κοπέλας εγωιστική... και
φυσικά είναι και θέμα ανατροφής το πόσο ευγενικος είσαι... από ευγενεια πχ θα μπορούσε να ρωτήσει αν δεν πειράζει τη φιλη της να φύγουν μαζι τόσο νωρις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
To θεμα ειναι οτι πολλες φορες εγω δεν γνωριζω τι να κανω..

Aς ειμαστε ρεαλιστες δεν ειναι λιγες φορες που εκνευριζομαι πολυ αλλα απ την αλλη πλευρα του νομισματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι και μην στενοχωριέσαι, σ΄αυτές τις περιπτώσεις λύση δεν υπάρχει! Ίσως η φίλη σου ,κάποια στιγμή που θα είναι έτοιμη, κάνει την επανάστασή της και βάλει τα πράγματα στη σωστή τους θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν ξέρετε τι γίνεται μέσα στο κάθε σπίτι και τι περνάει αυτή η κοπέλα και το κάθε παιδί.

Και μια συμβουλή: μην προσπαθήσετε να το κάνετε θέμα ή να το συζητήσετε, η οικογένεια του καθενός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δουλειά κανενός και θα φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Οποτε συνεχιζουμε κανονικα και απο μεσα μας ψυθηριζουμε το <<Καντε υπομονη και ο ουρανος θα γινει πιο γαλανος..>> right?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Οποτε συνεχιζουμε κανονικα και απο μεσα μας ψυθηριζουμε το <<Καντε υπομονη και ο ουρανος θα γινει πιο γαλανος..>> right?

Αν δεν καταλαβαίνει μόνη της πως οι γονείς της είναι υπερπροστατευτικοί, ό,τι και να της πεις, από το ένα θα της μπει και από το άλλο θα της βγει καθώς θα πιστεύει πως μόνο εσύ το βλέπεις αυτό..

Αυτοί οι γονείς πάντως, ενώ θέλουν να κάνουν καλό -προστατεύοντας τα παιδιά τους-, καταλήγουν να κάνουν κακό.. Γιατί τέτοια κορίτσια, όταν φύγουν από το σπίτι τους (πάνε πανεπιστήμιο, βρουν δικό τους σπίτι), κάνουν ό,τι κάνουν και οι άγγλοι στα Μάλλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Οντως igianni.

Η ιδια εχει συνειδητοποιησει την κατασταση και μαλιστα το εχει δηλωσει πως θελει να περασει το κοντινοτερο Θεσαλλονικη.Να φανταστεις η πολη που μενουμε απεχει πιο πολυ απο την αποσταση Αθηνα-Θεσαλλονικη.Δηλαδη πανω απο 200 χιλιομετρα.

Η ιδια αν και το εχει καταλαβει δεν λεει να διεκδικησει καποια δικαιωματα που εχουμε τα παιδια στην ηλικια μας και απ οτι εχω καταλαβει ουτε προκειται κιολας.Κριμα παντως.Τοσο για την ιδια ,τοσο και για τον περιγυρο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μην είμαστε υπερβολικοί! Δεν είναι απαραίτητο να το ρίξει στα "όργια"! Ήμαρτον!
Πιστεύω όμως ότι όντας σε γυάλα δεν θα μπορεί να καταλάβει κάποιους ανθρώπους και να προστατέψει το εαυτό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
:( Θα σας διηγηθώ τι μου συνέβη σήμερα για να μου πέιτε τη γνώμη σας:
:) Πήγαμε για μπάνιο παρέα 8 άτομα από το σχολείο. Την ιδέα ενταξει την είχα ρίξει εγώ πρώτος. Περάσαμε πολύ ωραία και γυρίσαμε σπίτια μας κατά τις 6. Ως εδώ όλα καλά.
:/: Γύρω στις 7 με παίρνει στο κινητό μου η μητέρα ενός συμμαθητή μου από αυτούς που είμασταν μαζί στη θάλασσα. Αγριεμένη άρχισε να μου τα ψέλνει ότι εγώ παρασύρω το γιο της και αντί να κάθεται να διαβάζει τον πήγα εγώ στο μπάνιο!!!! Είπε και άλλα π.χ. ότι είμαι κακό παράδειγμα για το γιο της και κάπου με πρόσβαλε για κάτι που δεν θέλω να αναφέρω εδώ. Τα έχασα και δεν ήξερα τι να της πω. Να σημειώσω ότι με το παιδί κάνουμε μεν παρέα, αλλά δεν είναι και από τους κολλητούς μου. Την μητέρα του ούτε που την ήξερα. Τι ήθελε και αυτός και της έδωσε τον αριθμό μου? Δηλαδή εγώ φταίω που ο συμμαθητής μου πήγε για μπάνιο? Τον παρέσυρα εγώ και αυτός δεν έχει δική του γνώμη? Αυτός δεν ξερει αν έχει ανάγκη να διαβάσει ή όχι? Στην κυρία ήμουνα στο τηλέφωνο ευγενικός και της είπα ένα καλά-εντάξει γιατί τα είχα χάσει. Μήπως έπρεπε να της μιλήσω αλλιώς? Πάντως όλο το περιστατικό με σταναχώρησε. :redface:
Θα ήθελα τη γνώμη σας. :hmm:

Πωπωπω τι κοσμος υπαρχει!! Εγω στην θεση σου θα της την ελεγα και ασχημα κιολας...Πηραμε τον μπεμπη της να τον παμε για μπανιο...!!! Ουυυ τραγικο...Ας μαζευε αυτη τον κανακαρη της αμα ειχε προβλημα. Αυτος δεχτηκε δεν του εβαλες το μαχαιρι στο λαιμο. Σε προσεβαλε και ο τροπος της δεν αρμοζει στο ειδος του ανθρωπου. Φανηκε η παιδεια της σε ολο της το μεγαλειο. Κατα τη γνωμη σου πρεπει να μιλησεις στον φιλο σου και να του πεις οτι προσβληθηκες -χωρις βεβαια να τον κανεις να νιωσει ασχημα, δεν φταιει αυτος για την μητερα που του ετυχε. Ισως μπορεσει εκεινος να την συνετισει και να σκεφτεται αλλη φορα πριν προσβαλλει καποιον με αυτον τον τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ΧΑΧΑ Ιστορίες για μαμελούκους. :D
Μπράβο στον Δία που δεν έδωσε έκταση στο θέμα.
Βέβαια για το παιδί ψιλολυπάμε. Πάω στοίχημα έχει πολύ υγρασία στο υπόγειο των γονιών του. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
η κατασταση ειναι τραγικη...συμφωνω με την himemar...η εν λογω κυρια θα επρεπε τουλαχιστον να σεβαστει την αξιοπρεπεια του παιδιου της πριν σε παρει τηλ...τι να πω πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τους γονείς των φίλων μου. Ούτε εκείνοι με εμένα. :P
Είναι αρκετά αυστηροί οι δικοί μου (η μαμά δηλαδή), αλλά το παλεύουμε. ;)
Κάθομαι και συζητώ με τον μπαμπά, που θα κάτσει να με ακούσει και λύνεται αρκετές φορές όποιο θέμα με έξοδο ή κάτι τέτοιο προκύψει.
Με τη μαμά κουβέντα πολύ απλά ΔΕ γίνεται. =[

Οι γονείς της μιας μου κολλητής είναι και εκείνοι πολλές φορές αυστηροί, όπως τους δικούς μου.
Απλώς κάνουμε υπομονή και ελπίζουμε ότι με την ενηλικίωση μας θα ηρεμήσουν τα πράγματα!
Είναι δύσκολο να αλλάξεις συνήθειες και απόψεις του άλλου με διαφορετικές αντιλήψεις. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
κάθισα και διάβασα και τις 6 σελίδες. Τελικά οι γονείς μου είναι πολύ πολύ πολύ πολύ καλοί.

Αδαμαντία δεν ξέρω πώς είναι οι σχέσεις των γονιών σου με τους δικούς της αλλά εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έστελνα την μαμά μου για καφέ να κάνει απλά μια κουβεντούλα με τους γονείς της. να δει τι γίνεται κλπ. :\

Δια ήσουν ΚΥΡΙΟΣ με την μαμά του άλλου. φαίνεται αυτή δεν ήθελε να ρίξει την ευθύνη στο άγιο παιδί της.

πιστεύω ότι όταν οι νέοι καταπιέζονται τόσο κάποια στιγμή θα ξεσπάσουν άσχημα :\ εγώ δεν θα το άντεχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top