Οι Ναυτιλιακές Σπουδές έχουν μέλλον;

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.. ανοίγω αυτό το θέμα γιατί ενδιαφέρεται μια φίλη μου για σπουδές πάνω στη ναυτιλία και συγκεκριμένα την ενδιαφέρει το τμήμα του παπει. Τι προοπτικές έχει; Επίσης , είναι δύσκολο τμήμα; Και γενικότερα εάν έχετε κάποιες πληροφορίες.. ευχαριστω πολύ ☺️
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά.. ανοίγω αυτό το θέμα γιατί ενδιαφέρεται μια φίλη μου για σπουδές πάνω στη ναυτιλία και συγκεκριμένα την ενδιαφέρει το τμήμα του παπει. Τι προοπτικές έχει; Επίσης , είναι δύσκολο τμήμα; Και γενικότερα εάν έχετε κάποιες πληροφορίες.. ευχαριστω πολύ ☺️
αν δεν εχεις βισμα στο ναυτιλιακο χώρο, και 800 πτυχια και μεταπτυχιακα στα ναυτιλιακα να εχεις, δεν μπαινεις. Ειναι κλειστο λομπι, θελει γνωριμια για να μπεις
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,485 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.. ανοίγω αυτό το θέμα γιατί ενδιαφέρεται μια φίλη μου για σπουδές πάνω στη ναυτιλία και συγκεκριμένα την ενδιαφέρει το τμήμα του παπει. Τι προοπτικές έχει; Επίσης , είναι δύσκολο τμήμα; Και γενικότερα εάν έχετε κάποιες πληροφορίες.. ευχαριστω πολύ ☺️
Υπαρχει μια ρηση στον επαγγελμτικο χωρο που λεει
''Το μεταπτυχιακο θα στο υποδειξει ο εργοδοτης σου''.
Σωστη, λαθος, δεν ξερω, αλλα υπαρχει.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
αν δεν εχεις βισμα στο ναυτιλιακο χώρο, και 800 πτυχια και μεταπτυχιακα στα ναυτιλιακα να εχεις, δεν μπαινεις. Ειναι κλειστο λομπι, θελει γνωριμια για να μπεις
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το έχω ακούσει κι εγώ πως θα χρειαστεί βισμα κλπ αλλά δηλαδή εάν το σπουδάσει και έχει άλλα προσόντα θα δυσκολευτεί πολύ να βρει κάτι χωρίς μέσο;;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το έχω ακούσει κι εγώ πως θα χρειαστεί βισμα κλπ αλλά δηλαδή εάν το σπουδάσει και έχει άλλα προσόντα θα δυσκολευτεί πολύ να βρει κάτι χωρίς μέσο;;
Kοίτα Έρη. Ακούς πολύ συχνά τη λέξη βίσμα/βύσμα ( δεν θυμάμαι πως γράφεται η εθνική μας λέξη γιατί δεν έχω κιόλας). Σε πληροφορώ ότι οι περισσότεροι στην Ελλάδα δεν έχουν μέσον. 2 εκατ Έλληνες έχουν φύγει από τα μνημονιακά χρόνια στο Εξωτερικό. Συνεπώς 2 εκατ άνθρωποι δεν είχαν μέσον. Έχουμε άλλα 2 εκατ ανέργους στη χώρα, συνεπώς αν εξαιρέσουμε ότι κάποιοι εξ αυτών είναι άεργοι και βαριούνται να δουλέψουν, αλλά ακόμα και να βαριέσια να δουλέψεις αν έχεις μεσον και σε χώσει κάπου, να δεις που αυτός που βαριέτια θα βρει την ορεξή του, οπότε καλύτερα να μη τους εξαιρέσω.

Ακόμα και μερικοί που έχουν μέσον, τοποθετούνται σε κάτι skato-δουλειές ( ας με συγχωρέσουν οι μοντς για την υβριστική λέξη), και έχουν τα βισματά τους να τους βγάζουν από το κεφάλι τους, και να κοροιδεύουν τα καημέρα τα παιδάκια που τους εμπιστεύονται. Άρα, όσα προσόντα και να έχεις, ακόμα και βίσμα να βρεις, το αποτέλεσμα είναι ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να σε βοηθήσει και όχι να έχει το μυαλό του πως θα σου πάρει λεφτά για να σε βοηθήσει.

Για μένα σήμερα στην Ελλάδα του 2020, πρέπει να είσαι πολύ τυχερός να βρεις κάτι πραγματικά καλό είτε με μέσο είτε χωρίς μέσο. Έχω φιλο που σπουδασε ναυτιλιακές σπουδές στο ΠΑΠΕΙ, έκανε μαστερ στα τραπεζικά και είναι 5 χρόνια μπαρμαν...

Ελπίζω να σε κάλυψα
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@airtrelomike13 συμφωνω μαζι σου σε οσα ανεφερες, αλλα μην ξεχνας οτι υπαρχει και το networking που μπορεις να κανεις κατα την διαρκεια των σπουδων.Τωρα θα λες απο μεσα σου τι λεει αυτο το 16χρονο, ακομη δεν εχει βγει απο το αβγο του.Και ομως δεν θελει και πολυ μυαλο για να καταλαβεις τι συμβαινει.Δυστηχως ή ευτυχως στην Ελλαδα και σε πολλες χωρες του εξωτερικου(ωραιο το εξωτερικο, αλλα σιγουρα δεν ειναι και ολα αξιοκρατικα οπως το παρουσιαζουν) παιζουν καταλυτικο ρολο οι γνωριμιες που κανεις(οχι απαραιτητα απο μπαμπα και θειο).Αυτο το διατυπωσες και εσυ.Για να το πω πιο λαικα στον ιδιωτικο τομεα τουλαχιστον πανε μπροστα οι "κλικες".Δεν πα να εχεις και 200 πτυχια, αμα δεν ανηκεις σε "κλικα" δεν ανεβαινεις σε υψηλες θεσεις.Δεν εχεις παρατηρησει οτι ολοι που βρισκονται σε υψηλες θεσεις(δικηγορικες εταιρειες, φαρμακευτικες, τραπεζες) ειναι αποφοιτοι ιδιωτικων σχολειων και ιδιως του Κολλεγιου Αθηνων στο Ψυχικο?Τα πραγματα ειναι απλα.Δικτυωση και παλι δικτυωση, οσο αυτη ειναι εφικτη.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@airtrelomike13 συμφωνω μαζι σου σε οσα ανεφερες, αλλα μην ξεχνας οτι υπαρχει και το networking που μπορεις να κανεις κατα την διαρκεια των σπουδων.Τωρα θα λες απο μεσα σου τι λεει αυτο το 16χρονο, ακομη δεν εχει βγει απο το αβγο του.Και ομως δεν θελει και πολυ μυαλο για να καταλαβεις τι συμβαινει.Δυστηχως ή ευτυχως στην Ελλαδα και σε πολλες χωρες του εξωτερικου(ωραιο το εξωτερικο, αλλα σιγουρα δεν ειναι και ολα αξιοκρατικα οπως το παρουσιαζουν) παιζουν καταλυτικο ρολο οι γνωριμιες που κανεις(οχι απαραιτητα απο μπαμπα και θειο).Αυτο το διατυπωσες και εσυ.Για να το πω πιο λαικα στον ιδιωτικο τομεα τουλαχιστον πανε μπροστα οι "κλικες".Δεν πα να εχεις και 200 πτυχια, αμα δεν ανηκεις σε "κλικα" δεν ανεβαινεις σε υψηλες θεσεις.Δεν εχεις παρατηρησει οτι ολοι που βρισκονται σε υψηλες θεσεις(δικηγορικες εταιρειες, φαρμακευτικες, τραπεζες) ειναι αποφοιτοι ιδιωτικων σχολειων και ιδιως του Κολλεγιου Αθηνων στο Ψυχικο?Τα πραγματα ειναι απλα.Δικτυωση και παλι δικτυωση, οσο αυτη ειναι εφικτη.
Δεν έχει να κάνει με την ηλικία φίλε μου. Με τα περισσότερα θα συμφωνήσω, αλλά σε κάποια όχι. Αυτό με το Εξωτερικό, είναι τεράστιο θέμα και καλό είναι να μη το συζητήσουμε. Εκτός αν πήγες εκδρομή με το σχολείο, και είχες στο τάπερ τα λουκανικοπιτάκια από το σπίτι.

Στο Εξωτερικό αν δεν είσαι καλός, ΦΕΥΓΕΙΣ, και δεν σε σώζουν οι γνωριμίες.

Για τη κλίκα που λες, σήμερα σε έχει αύριο δεν σε έχει. Όταν στο τέλος θα μείνεις εσύ και η κλίκα, πρέπει κάποιςο να φαγωθεί. Στη χώρα, οι μισοί τρώνε τους άλλους μισούς και οι υπόλοιποι μισοί τρώγονται μεταξύ τους.

Αυτό με τα ιδιωτικά σχολεία υπερ-ισχύει
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Kοίτα Έρη. Ακούς πολύ συχνά τη λέξη βίσμα/βύσμα ( δεν θυμάμαι πως γράφεται η εθνική μας λέξη γιατί δεν έχω κιόλας). Σε πληροφορώ ότι οι περισσότεροι στην Ελλάδα δεν έχουν μέσον. 2 εκατ Έλληνες έχουν φύγει από τα μνημονιακά χρόνια στο Εξωτερικό. Συνεπώς 2 εκατ άνθρωποι δεν είχαν μέσον. Έχουμε άλλα 2 εκατ ανέργους στη χώρα, συνεπώς αν εξαιρέσουμε ότι κάποιοι εξ αυτών είναι άεργοι και βαριούνται να δουλέψουν, αλλά ακόμα και να βαριέσια να δουλέψεις αν έχεις μεσον και σε χώσει κάπου, να δεις που αυτός που βαριέτια θα βρει την ορεξή του, οπότε καλύτερα να μη τους εξαιρέσω.

Ακόμα και μερικοί που έχουν μέσον, τοποθετούνται σε κάτι skato-δουλειές ( ας με συγχωρέσουν οι μοντς για την υβριστική λέξη), και έχουν τα βισματά τους να τους βγάζουν από το κεφάλι τους, και να κοροιδεύουν τα καημέρα τα παιδάκια που τους εμπιστεύονται. Άρα, όσα προσόντα και να έχεις, ακόμα και βίσμα να βρεις, το αποτέλεσμα είναι ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να σε βοηθήσει και όχι να έχει το μυαλό του πως θα σου πάρει λεφτά για να σε βοηθήσει.

Για μένα σήμερα στην Ελλάδα του 2020, πρέπει να είσαι πολύ τυχερός να βρεις κάτι πραγματικά καλό είτε με μέσο είτε χωρίς μέσο. Έχω φιλο που σπουδασε ναυτιλιακές σπουδές στο ΠΑΠΕΙ, έκανε μαστερ στα τραπεζικά και είναι 5 χρόνια μπαρμαν...

Ελπίζω να σε κάλυψα
Yπερβάλλεις στο θέμα της μετανάστευσης νομίζω ειναι καμιά 500.000 αυτοί που φύγαν απο το 2008 και μετά προς άλλες χώρες.Τώρα απο εκεί και πέρα το ποσοστό των ανέργων δεν μπορεί να υπολογιστεί γιατί η μαύρη εργασία είναι τεράστια στην Ελλάδα οπότε έχουμε μεγάλη απόκλιση απο το πόσοι είναι άνεργοι.Στα υπόλοιπα συμφωνώ όπως τα είπες συνάδελφε.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Yπερβάλλεις στο θέμα της μετανάστευσης νομίζω ειναι καμιά 500.000 αυτοί που φύγαν απο το 2008 και μετά προς άλλες χώρες.Τώρα απο εκεί και πέρα το ποσοστό των ανέργων δεν μπορεί να υπολογιστεί γιατί η μαύρη εργασία είναι τεράστια στην Ελλάδα οπότε έχουμε μεγάλη απόκλιση απο το πόσοι είναι άνεργοι.Στα υπόλοιπα συμφωνώ όπως τα είπες συνάδελφε.
αυτο το στοιχειο το εδωσαν πριν 5ετια. αντε να υπεραβαλα λιγο να ειναι 1 εκατ. εχουν φυγει αρκετοί. Και σιγα μη πουν τους πραγματικους αριθμους για να τρομαξουν το κοσμο εδω. Άστο φιλε εδώ ειναι Μπανανία
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Επειδή λίγο πρέπει να θίγουμε και κάποια πράγματα λίγο γιατί στην Ελλάδα ψιλοξεφεύγουμε.Λέτε τώρα οι φοιτητές οι περισσότεροι ''Αααα εμένα μου αρέσει η ναυτιλία θα περάσω ναυτιλιακά ΠΑ.ΠΕΙ''.Τι είναι το τμήμα ναυτιλιακών λοίπον; Είναι ενα τμήμα το οποίο έχει πετάξει μέσα στο πρόγραμμα σπουδών το υπουργείο ότι μπορείς να φανταστείς απο ναυλώσεις μέχρι ναυτιλιακή λογιστική μέχρι διοίκηση λιμένα μέχρι ναυτικό δίκαιο και ότι άλλο θέλεις να φανταστείς.Είναι σαν να είμαι οικοδόμος και να με ρωτάνε απο την κατασκευαστική σε τι πράγμα εξειδικεύομαι και να λέω εγώ κανω και βάψιμο,κολλάω και πλακάκια κάνω και ηλεκτρολογικά κάνω και υδραυλικά....Οι ναυτιλιακές όπως και όλες οι υπόλοιπες εταιρείες των άλλων κλάδων διαρθρώνονται σε κάποια τμήματα ωραία; Τον απόφοιτο του ναυτιλιακού σε ποιό τμήμα να τον πετάξεις δηλαδή; Δεν μπορώ να φανταστώ ενα τμήμα που να μην έχεις αντίστοιχη σχολή ειδικότητας σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό.Σε ενα λογιστήριο ναυτιλιακής θα πάρεις εναν λογιστή απο τμήμα λο.χρή ή στην περίπτωση που μιλάμε για εσωτερικό ελεγκτή να έχει και έξτρα κάποιο CIA σαν τίτλο.Στο νομικό τμήμα θα πάρεις φυσικά ενα δικηγόρο με γνώση στο ναυτικό δίκαιο.Στα πληρώματα στις ναυλώσεις και στο operation που είναι νευραλγικά τμήματα θα πάρεις κατά κύριο λόγο ενα παιδί απο ΑΕΝ ναυτικό πλοίαρχος Α κατά κύριο λόγο που έχει 10-15 χρόνια στα βαπόρια και ξέρει το πλοίο και τα πληρώματα για να μπορεί να σου βγάζει δουλειά.Αντίστοιχα ενα τμήμα ναυτασφαλίσεων θα έχεις κάποιος απο στατιστικής και ασφαλιστικής.Γι αυτό το λόγο και οι απόφοιτοι ναυτιλιακών σπουδών κατά μέσο όρο είναι γύρο στο 5% των ναυτιλιακών εταιρειών γιατί η ειδικότητα αυτή περισσεύει.Αν θέλετε να ασχοληθείτε με το κλάδο των ναυτιλιακών υπάρχουν δεκάδες κλάδοι που μπορούν να σας βοηθήσουν να μπείτε εκεί ξέχωρα απο τα βύσματα που λέγαμε πιο πάνω και δεκάδες φορές έχουμε θίξει σε διάφορα τοπικ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Yπερβάλλεις στο θέμα της μετανάστευσης νομίζω ειναι καμιά 500.000 αυτοί που φύγαν απο το 2008 και μετά προς άλλες χώρες.Τώρα απο εκεί και πέρα το ποσοστό των ανέργων δεν μπορεί να υπολογιστεί γιατί η μαύρη εργασία είναι τεράστια στην Ελλάδα οπότε έχουμε μεγάλη απόκλιση απο το πόσοι είναι άνεργοι.Στα υπόλοιπα συμφωνώ όπως τα είπες συνάδελφε.

Όντως υπάρχει η κρυφή ανεργία αλλά ότι συνέχεια πάνε στο ή/και επιστρέφουν Έλληνες από το εξωτερικό είναι κάτι που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια. Πλέον υπάρχει επαγγελματική κρίση παντού, ο καθένας στην απόγνωσή του όταν έχει να θρέψει μια ΝΔ, ένα Πασοκ σε διευρυμένη πλατφόρμα, ένα ΚΚΕ, έναν Βελόπουλο κτλ λογικό είναι να σκεφτεί να κάνει ότι δουλειά να 'ναι. :smoke:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pierre Bezukhov

Νεοφερμένος

Ο Pierre Bezukhov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Είμαι απόφοιτος του τμήματος Ναυτιλιακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς με μεταπτυχιακό και εργαζόμενος στο χώρο. Παρακολουθώ το φόρουμ από τότε που έδινα εγώ Πανελλήνιες.

Αναφορικά με το ενδιαφέρον της φίλης σου για το τμήμα και το εάν ή όχι έχει προοπτικές, μπορώ με βεβαιότητα να ισχυριστώ πως όχι μόνο έχει προοπτικές, όχι μόνο το αντικείμενο των σπουδών έχει μέλλον, στη χώρα μας και διεθνώς, αλλά η ναυτιλία αποτελεί ένα από τους πλέον ενδιαφέροντες τομείς ακαδημαϊκής και επαγγελματικής ενασχόλησης.

Το τμήμα δεν είναι «δύσκολο». Όσοι παραμένουν επιμελείς και διατηρούν το ενδιαφέρον τους για την επιστήμη μας θα περατώσουν τις σπουδές τους με σχετική ευκολία. Φυσικά, το προσωπικό ενδιαφέρον και μεράκι μπορεί να σε «πάει» ακόμα πιο μακριά.

Το πρόγραμμα σπουδών παρουσιάζει ομοιότητες με αυτά άλλων αμιγώς οικονομικών τμημάτων – διατηρεί όμως ξεχωριστή ταυτότητα, με τα μαθήματά του να είναι προσανατολισμένα στη «θάλασσα».

Εάν ενδιαφέρετε για σπουδές στο εν λόγω τμήμα, μπορώ να προτείνω ως πρώτο βήμα την ανάγνωση του προγράμματος σπουδών στην ιστοσελίδα του τμήματος.

Θα χαρώ να προσφέρω παραπάνω διευκρινίσεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,485 μηνύματα.
Ελπιδοφορο μήνυμα.
Ερωτηση , το σχετικο πυχιο του παπει ή της χιου ειναι περισσοτερο προτιμητέο στο χωρο απο εκεινο της διοικησης επιχειρησεων + ΠΜΣ στην ναυτηλια.
 

Pierre Bezukhov

Νεοφερμένος

Ο Pierre Bezukhov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ερωτηση , το σχετικο πυχιο του παπει ή της χιου ειναι περισσοτερο προτιμητέο στο χωρο απο εκεινο της διοικησης επιχειρησεων + ΠΜΣ στην ναυτηλια.

Αυτή είναι μια αρκετά προσωπική άποψη.. μέχρι πριν από λίγα χρόνια οι απόφοιτοι του τμήματος της Χίου έδειχναν περισσότερο καταρτισμένοι. Φαινόταν ότι στη Χίο γινόταν σοβαρή δουλειά.

Τα τελευταία χρόνια το τμήμα του Πανεπιστημίου Πειραιά έχει «ανεβάσει στροφές» αντιμέτωπο εν μέρει με τον ανταγωνισμό από ιδιωτικές σχολές. Αναφορικά με την επαγγελματική αποκατάσταση, το τμήμα του Πειραιά επωφελείται από ένα, κατά γενικές γραμμές, σοβαρό πρόγραμμα πρακτικής άσκησης μέσω του οποίου πολλά παιδιά έχουν βρει την πρώτη τους δουλειά – παραμένοντας σε εταιρείες μετά τη λήξη της πρακτικής.

Θα έλεγα ότι αυτή τη στιγμή η βαρύτητα των δύο είναι εφάμιλλη. Αναφορικά με υποψήφιους με προπτυχιακό τίτλο στη διοίκηση επιχειρήσεων και μεταπτυχιακό στη ναυτιλία, περισσότερη σημασία σε αυτήν την περίπτωση έχει ο τίτλος του μεταπτυχιακού.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Είμαι απόφοιτος του τμήματος Ναυτιλιακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς με μεταπτυχιακό και εργαζόμενος στο χώρο. Παρακολουθώ το φόρουμ από τότε που έδινα εγώ Πανελλήνιες.

Αναφορικά με το ενδιαφέρον της φίλης σου για το τμήμα και το εάν ή όχι έχει προοπτικές, μπορώ με βεβαιότητα να ισχυριστώ πως όχι μόνο έχει προοπτικές, όχι μόνο το αντικείμενο των σπουδών έχει μέλλον, στη χώρα μας και διεθνώς, αλλά η ναυτιλία αποτελεί ένα από τους πλέον ενδιαφέροντες τομείς ακαδημαϊκής και επαγγελματικής ενασχόλησης.

Το τμήμα δεν είναι «δύσκολο». Όσοι παραμένουν επιμελείς και διατηρούν το ενδιαφέρον τους για την επιστήμη μας θα περατώσουν τις σπουδές τους με σχετική ευκολία. Φυσικά, το προσωπικό ενδιαφέρον και μεράκι μπορεί να σε «πάει» ακόμα πιο μακριά.

Το πρόγραμμα σπουδών παρουσιάζει ομοιότητες με αυτά άλλων αμιγώς οικονομικών τμημάτων – διατηρεί όμως ξεχωριστή ταυτότητα, με τα μαθήματά του να είναι προσανατολισμένα στη «θάλασσα».

Εάν ενδιαφέρετε για σπουδές στο εν λόγω τμήμα, μπορώ να προτείνω ως πρώτο βήμα την ανάγνωση του προγράμματος σπουδών στην ιστοσελίδα του τμήματος.

Θα χαρώ να προσφέρω παραπάνω διευκρινίσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Απλά είχε ακούσει διάφορα και δεν έχει λογαριασμό στο ischool είπα να ρωτήσω εγώ.. είναι προτιμότερο να γίνει κατευθείαν από προπτυχιακό οι σπουδές στα ναυτιλιακά ή να ξεκινήσει από κάτι γενικό και μετά να γίνει εξειδίκευση; Επίσης τι συνθήκες εργασίας παίζουν; Αν σου είναι εύκολο και θέλεις μου απαντάς ☺️
 

Pierre Bezukhov

Νεοφερμένος

Ο Pierre Bezukhov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Απλά είχε ακούσει διάφορα και δεν έχει λογαριασμό στο ischool είπα να ρωτήσω εγώ.. είναι προτιμότερο να γίνει κατευθείαν από προπτυχιακό οι σπουδές στα ναυτιλιακά ή να ξεκινήσει από κάτι γενικό και μετά να γίνει εξειδίκευση; Επίσης τι συνθήκες εργασίας παίζουν; Αν σου είναι εύκολο και θέλεις μου απαντάς ☺️

Καλή ερώτηση. Θα υποστήριζα πως εάν κανείς επιθυμεί μια καριέρα στο χώρο που δεν απαιτεί σπουδές ναυπηγικής ή χρόνο στη θάλασσα τότε είναι καλό οι προπτυχιακές σπουδές να είναι γενικές, π.χ. οικονομικές, και οι μεταπτυχιακές σπουδές, ειδικές, δηλαδή ναυτιλιακά. Ωστόσο, εξαρτάται απόλυτα από τον άνθρωπο και από το χρόνο, πάθος και μεράκι που αφιερώνει στις σπουδές.

Αναφορικά με τις συνθήκες εργασίας, αυτές εξαρτώνται από την εταιρεία και θέση στην οποία εργάζεσαι, αλλά θα έλεγα ότι κατά γενική ομολογία είναι καλές. Υπάρχουν δουλειές των 9 μέχρι 5 και άλλες που σε κρατούν όλοι μέρα μπροστά από τον υπολογιστή και με το τηλέφωνο αγκαλιά, Σαββατοκύριακα και αργίες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top