Οικονομικών Επιστημών: ΠΑΜΑΚ ή ΑΠΘ;

Οικονομικών Επιστημών: ΠΑΜΑΚ ή ΑΠΘ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • ΠΑΜΑΚ

  • ΑΠΘ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mια βόλτα στους οδηγούς σπουδών θα σε κάνουν να καταλάβεις τι εννοώ.

Παμακ & ΑΠΘ

Θα διαλέξεις με βάση αυτό πρώτα.Δηλαδή αν παρατηρήσεις το Παμακ εχει πιο πολυ θεωρητικά πράγματα(παλιά βιομηχανική) ενώ του ΑΠΘ έχουν να κάνουν πιο πολύ με κρατικά οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Επί των επαγγελματικών δικαιωμάτων μιλάμε για το ίδιο πράγμα...τώρα εγώ θα σου πρότεινα Α.Π.Θ.,περισσότεροι φοιτητές,περισσότερες αίθουσες για μάθημα (το ΠΑ.ΜΑΚ. απ'όσο ξέρω θέλει το παλιό "424" λόγω έλλειψης αιθουσών διδασκαλίας) και όσο να πεις,ανώτερο πανεπιστήμιο αν λάβουμε υπόψη τα σχετικά World University Rankings...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
εγω παλι θα σου προτεινα παμακ..εχει περισσοτερη βαρυτητα στα οικονομικα απο οτι το απθ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
εγω παλι θα σου προτεινα παμακ..εχει περισσοτερη βαρυτητα στα οικονομικα απο οτι το απθ
γιατι?προφανως οχι επειδη το παμακ λεγεται πανεπιστημιο οικονομικων και κοινωνικων επιστημων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εγω παλι θα σου προτεινα παμακ..εχει περισσοτερη βαρυτητα στα οικονομικα απο οτι το απθ

Nαι αλλά το Αριστοτέλειο έχει μεγαλύτερη ιστορία.:D[/πνεύμα αντιλογίας]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
γιατι?προφανως οχι επειδη το παμακ λεγεται πανεπιστημιο οικομικων και κοινωνικων επιστημων...

οχι γιαυτο αλλα σε ερευνα για την αξιολογηση των οικονομικων τμηματων το παμακ βγηκε τριτο μετα την ασοεε και το εκπα https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=52236
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ πάντως εμμένω στην αρχική μου άποψη να πάει εκεί που τα μαθήματα πλησιάζουν περισσότερο σε περιεχόμενο με αυτό που θα ασχοληθεί στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
Εγώ πάντως εμμένω στην αρχική μου άποψη να πάει εκεί που τα μαθήματα πλησιάζουν περισσότερο σε περιεχόμενο με αυτό που θα ασχοληθεί στο μέλλον.

εσυ ειπαμε εισαι πνευμα αντιλογιας:P:P:P ενταξει ισως να εχεις δικιο σε αυτο αλλα μπορει αργοτερα να κανει ενα μεταπτυχιακο και να διαφοροποιηθει το αντικειμενο σπουδων...αλλωστε ενταξει δεν υπαρχουν και σημαντικες διαφορες στα μαθηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εννοειτε πως ΠΑΜΑΚ με χιλια!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Κατα την γνωμη σας που ειναι καλυτερα να σπουδασεις οικονομικα;;;;;;;;;;Παιζει κανενα ρολο στην αγορα εργασιας απο ποιο πανεπιστημιο θα αποφοιτησεις;;;;Περιμενω απαντησεις......:bye:
Τι Παμακ και μλκς; Είναι δυνατόν να συγκρίνεις το Παμάκ με το ΑΠΘ; Εγώ προτείνω 100% ΑΠΘ και θα με θυμηθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Oh well... Η αιωνια κοντρα Παμακ και ΑΠΘ επανερχεται στο προσκηνιο...

Η παρακατω αποψη ΔΕΝ στηριζεται στο γεγονος οτι ειμαι αποφοιτος του Παμακ. ΔΕΝ θεωρω το Παμακ το καλυτερο οικονομικο πανεπιστημιο της χωρας, αλλα αν μη τι αλλο, το θεωρω σαφως ανωτερο απο αυτο του ΑΠΘ. Ειχα την ευκαιρια, στην φοιτητικη μου ζωη να γνωρισω τους φοιτητες του οικονομικου του ΑΠΘ, και να συζητησω μαζι τους για τις σπουδες μας. Το συμπερασμα στο οποιο κατεληξα ειναι οτι τα παιδια του ΑΠΘ ειχαν εμβαθυνει σαφως λιγοτερο σε συγκεκριμενους τομεις της οικονομικης επιστημης, ενω σε καποιους καναμε πανω-κατω τα ιδια πραγματα.

Αναφερθηκε πιο πανω το χωρικο/αιθουσικο προβλημα του Παμακ. Αυτο το προβλημα ειναι υπαρκτο, αλλα αφορα ολες τις αλλες σχολες εκτος απο το οικονομικο, πιστεψτε με. Το τμημα οικονομικων επιστημων του Παμακ, ως το παλαιοτερο, εχει τον πρωτο λογο στις αιθουσες και τα αμφιθεατρα. Κοινως, στριμωχνει ολους τους υπολοιπους :)

Βεβαια, τα εργασιακα δικαιωματα των δυο πτυχιων ειναι ιδια.

Α και κατι ακομη: Οποιος νομιζει οτι στο πανεπιστημιο θα του μαθουν αυτα που χρειαζεται για να βγει στην αγορα εργασιας, ειναι βαθια νυχτωμενος. Τουλαχιστον οσον αφορα το Παμακ και το ΑΠΘ, μιλαω εκ πειρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω δει πως είναι η σχολή των οικονομικών ούτε στο ΑΠΘ ούτε στο ΠΑΜΑΚ. Οπότε προφανώς η γνώμη μου δεν είναι αξιόπιστη.
Ωστόσο ο κολητός μου είναι στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών .... του ΠΑΜΑΚ\, ενώ έχω και φίλους από τη σχολή εφαρμοσμένης πληροφορικής (ή κάπως έτσι τέλος πάντων) του ΠΑΜΑΚ καθώς και ΗΜΜΥ και φιλόλογους από ΑΠΘ.
Και λέω εγώ ότι αν αυτά που έχω δει στα δύο εκπαιδευτικά ιδρύματα από αυτές τις σχολές πάνε αναλογικά και στη σχολή των οικονομικών τότε προτείνω ΑΠΘ με 1000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αυτο ακριβως θελώ να πω Κωνσταντινε: Τα περισσοτερα απο τα υπολοιπα τμηματα του Παμακ [ειδικα το ΔΕΟΠΣ που αναφερεις!!!] ειναι για την ψ****. Την εφαρμοσμενη πληροφορικη βεβαια την ειχα σε υποληψη, εχει πεσει λες; Ενηγουεη. Loud and Clear: Το τμημα οικονομικων επιστημων του Παμακ ειναι το 2ο καλυτερο της χωρας, μετα αυτο των Αθηνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το ξέθαψα αυτό το θέμα γιατί αλήθεια θέλω να μάθω ποιο είναι καλύτερο.
Βασικά, περισσότερο θέλω να μάθω ποιο είναι πιο πρακτικό-λιγότερο θεωρητικό από τα 2?
Θα ήθελα την άποψη φοιτητών-αποφοίτων των δύο αυτών σχολών ή αυτών που ξέρουν.
Και δεν με ενδιαφέρει για το ποιά απο τις 2 σχολές γενικότερα είναι καλύτερη,ούτε ποιά έχει φήμη καλύτερη.
Επιζητώ,συγκεκριμένα για το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών (του ΑΠΘ vs ΠΑ.ΜΑΚ)
Κλίνω βέβαια προς το ΑΠΘ.
Και εννοείται πως η 1η μου επιλογή θα είναι ένα απο αυτά τα τμήματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να ρωτήσω τώρα εγώ κάτι... αυτές οι 2 οικονομικές σχολές θεωρούνται κατώτερες απο τις οικονομικές σχολές των αθηνών? ισχύει αυτό ή είναι μόνο λόγω κύρους? στην εύρεση εργασίας επηρεάζει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Δεν πιστεύεις ότι αυτό αν ίσχυε (το θέμα περί ανωτερότητας) θα ήταν επικίνδυνο για την κοινωνία;

Συνεπώς άσε την λογική σου να μιλήσει και μην ακούς μαλακίες περί ανώτερη και κατώτερη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να ρωτήσω τώρα εγώ κάτι... αυτές οι 2 οικονομικές σχολές θεωρούνται κατώτερες απο τις οικονομικές σχολές των αθηνών? ισχύει αυτό ή είναι μόνο λόγω κύρους? στην εύρεση εργασίας επηρεάζει αυτο?
Αυτό που μετράει στην εύρεση εργασίας στην Ελλάδα είναι ποιος ζητάει λιγότερο μισθό. Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν πιστεύεις ότι αυτό αν ίσχυε (το θέμα περί ανωτερότητας) θα ήταν επικίνδυνο για την κοινωνία;

Συνεπώς άσε την λογική σου να μιλήσει και μην ακούς μαλακίες περί ανώτερη και κατώτερη σχολή.

πως να μιλήσει η λογική μου? στο σχολείο δεν λέμε τίποτα, δεν μας συμβουλεύουν για συγκεκριμένες σχολές, βρισκόμαστε στο απόλυτο σκοτάδι. 'Έρχομαι στο διαδίκτυο για πληροφορίες αλλα και πάλι δεν βρίσκω τίποτα. Το παιδί απο πάνω είπε κάτι λογικό. Να σου πώ την αλήθεια δεν κατάλαβα τι εννοείς. (περι το θέμα ανωτερότητας). Πάντα θα υπάρχει κάποιο που πιστεύεται ως καλύτερο. Τώρα θα μου πεις να κοιτάξω αυτο που μου αρέσει...αλλά πως να καταλάβω τι μου αρέσει όταν τα πράγματα που θα κάνω θα τα κάνω στην σχολή για 1η φορά? Εντάξει ίσως είναι λίγο νωρίς (2α λυκείου πάω) αλλά θέλω να θέσω κάποιον στόχο, γιατί χωρίς στόχο δεν ενθαρρύνομαι, απλά διαβάζω (κατάλαβες τι εννοώ?). Εσύ σαν φοιτητής μπορείς να μου δώσεις κάποια συμβουλή? Γενικά είναι καλός ο οικονομικός τομέας στις μέρες μας? πως θα επακολουθήσει? Δεν σου ζητώ να μου δώσεις απαντήσεις γιατί είναι απίθανο να προβλέψει κανείς τι θα συμβεί, απλά σαν ρωτάω μια γενική γνώμη για τις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Απλά φίλε θέλω να σου πω ότι οι λογικές των περισσοτέρων φοιτητών εδώ μέσα περί ανωτερότητας και περί μεγέθους των επιστημών που σπουδάζουν δεν οδηγούν κάπου αφού δεν έχουν κανένα νόημα. Κανένα Τμήμα Πανεπιστημίου (σε αντικείμενο για παράδειγμα οικονομικά ή χημεία...κτλ) δεν γίνεται να είναι καλύτερο από ένα άλλο Τμήμα στο ίδιο αντικείμενο. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα ήταν κοινωνικά επικίνδυνο. Θα υπήρχε σύγχιση στην αγορά εργασίας και εργασιακός αποκλεισμός κάποιων πτυχιούχων. Θα ήταν άδικο, επιστημονικά αντιδεοντολογικό και επικίνδυνο να παράγει "ανεπαρκείς" επιστήμονες, όσο και αν κάποιοι δεν μπορούν να το καταλάβουν και νομίζουν ότι κάτι ΕΜΠ, ΑΣΟΕΕ,...κτλ είναι καλύτερα από τα αντίστοιχα Τμήματα της επαρχίας. Η επιστήμη παντού σε όλη την Ελλάδα στα Πανεπιστήμια, διδάσκεται το ίδιο. Μέλη ΔΕΠ την διδάσκουν παντού γιατί απλά η κάθε επιστήμη έχει διασπαστεί σε πολλά Τμήματα ανά την επικράτεια για λειτουργικούς και διδακτικούς λόγους. Το πρόβλημα δεν είναι το Πανεπιστήμιο και το όνομα που υποτίθεται ότι κουβαλάει, αλλά το προφίλ του φοιτητή. Οι περισσότεροι φοιτητές σύμφωνα με τις βαθμολογικές εικόνες των γραπτών κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι στο Πανεπιστήμιο, αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα. Συνεπώς τι να το κάνει κάποιος να φοιτά για παράδειγμα στο Οικονομικό του ΑΠΘ, να μην έχει πάρει ιδέα από μικροοικονομία για παράδειγμα και οι βαθμοί του με το ζόρι να φτάνουν το 5άρι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
για να περάσεις όμως σε αυτές τις σχολές σημαίνει ότι έγραψες καλά. Πως μπορεί οι φοιτητές σε αυτές τις σχολές να έχουν 5αρι? αυτό είναι αρνητικό, πολύ αρνητικό για τους ίδιους. μικροοικονομία είναι ένα απο τα μαθήματα που διδάσκονται εκεί φαντάζομαι...
Anyway, ο πατέρας μου είναι της άποψης ότι δεν είναι η σχολή που θα σε βάλει στην δουλειά αλλα ο εαυτός σου. Αν είσαι καλός θα τα καταφέρεις. Αυτό είναι το προφιλ του φοιτητή που ανέφερες ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top