Οικονομικών Επιστημών Αθήνα ΕΚΠΑ

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Μπορείτε να μου αναφέρετε με ποια πανεπιστήμια συνεργάζεται το τμήμα; (για το erasmus αναφέρομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μπορείτε να μου αναφέρετε με ποια πανεπιστήμια συνεργάζεται το τμήμα; (για το erasmus αναφέρομαι)

γεια σου βικυ.εδω θα βρεις τα πανεπiστημια για το erasmus https://www.econ.uoa.gr/fileadmin/ec..._synergazomenon_panepistimion_eksoterikou.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους σας. Υστερα από μεγάλο χρονικό διάστημα απουσίας μου απο το σαιτ επεστρεψα και πάλι. Τελικά με βάση τα μόρια μου και τις διαμορφωιείσες φετινές βάσεις περασα στο οικονομικό του εκπα. Όμως επειδή δεν ξέρω τιποτα σχετικά με αυτό θέλω να με ενημερωσετε όσοι γνωρίζουν σχετικά με αυτο π.χ μαθηματα, γενικά την κατασταση που επικρατεί, εαν πιστευετε πως είναι καλό, για τα βιβλία, τις παροχές που μπορεί να μου προσφέρει το πανεπιστιμιο......
οποιος μπορει ας μου απαντησει

Α και κάτι άλλο αν είσαι μεσα στους 10 πρωτους ( αυτο το ρωτάω για έναν φίλο) σου παρεχετε τιποτα?? π.χ καμια επιταγη για λαπτοπ, υποτροφια????

καλο βραδυ και αναμένω τις απαντήσεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά (για όσους πέρασαν εδώ) 5/ Οκτώβρη ξεκινάμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Παιδιά (για όσους πέρασαν εδώ) 5/ Οκτώβρη ξεκινάμε

Αυτό υπέθετα κι εγώ αλλά δεν είδα κάποια σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του τμήματος. Επιπλέον, θα πρέπει κάποια στιγμή να βγει το ωρολόγιο πρόγραμμα. Δε γίνεται τελευταία στιγμή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αυτό υπέθετα κι εγώ αλλά δεν είδα κάποια σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του τμήματος. Επιπλέον, θα πρέπει κάποια στιγμή να βγει το ωρολόγιο πρόγραμμα. Δε γίνεται τελευταία στιγμή...

https://www.econ.uoa.gr/fileadmin/econ.uoa.gr/uploads/useful_docs/21-9_ODIGOS_SPOYDON_2015-16.pdf

Και τα μαθήματα του έτος

Βασικά όσο για την έναρξη αναφέρει " ΙΙ. Ακαδημαϊκό Ημερολόγιο 2015-16
1.Χειμερινό εξάμηνο
α) Έναρξη μαθημάτων:
Τα μαθήματα ξεκινούν μετά το πέρας των εξετάσεων της περιόδου
Σεπτεμβρίου ακαδ. Έτους 2015-16: στις 5 Οκτωβρίου 2015.
β) Περίοδος διδασκαλίας:
Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 έως και Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2016.
γ) Περίοδος εξετάσεων:
Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016 έως και Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2016"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
https://www.econ.uoa.gr/fileadmin/econ.uoa.gr/uploads/useful_docs/21-9_ODIGOS_SPOYDON_2015-16.pdf

Και τα μαθήματα του έτος

Βασικά όσο για την έναρξη αναφέρει " ΙΙ. Ακαδημαϊκό Ημερολόγιο 2015-16
1.Χειμερινό εξάμηνο
α) Έναρξη μαθημάτων:
Τα μαθήματα ξεκινούν μετά το πέρας των εξετάσεων της περιόδου
Σεπτεμβρίου ακαδ. Έτους 2015-16: στις 5 Οκτωβρίου 2015.
β) Περίοδος διδασκαλίας:
Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 έως και Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2016.
γ) Περίοδος εξετάσεων:
Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016 έως και Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2016"

Από ωρολόγιο τίποτα όμως. Πάντως, τον Οδηγό Σπουδών πού τον βρήκες; Είναι κρυμμένος κάπου στις ανακοινώσεις που δεν τον βρίσκω ή σε παρέπεμψαν από αλλού; Γιατί με ένα πέρασμα, δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Πάντως γράφει αυτά που γράφει και στην ιστοσελίδα για τα μαθήματα, άρα εντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Από ωρολόγιο τίποτα όμως. Πάντως, τον Οδηγό Σπουδών πού τον βρήκες; Είναι κρυμμένος κάπου στις ανακοινώσεις που δεν τον βρίσκω ή σε παρέπεμψαν από αλλού; Γιατί με ένα πέρασμα, δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Πάντως γράφει αυτά που γράφει και στην ιστοσελίδα για τα μαθήματα, άρα εντάξει.

Βήμα 1ο πας στην ιστοσελίδα https://www.econ.uoa.gr/
Βήμα 2ο πατάς στις ανακοινώσεις που σου ανοίγουν διάφοροι υποφακελλοι
Βήμα 3ο πατάς το χρήσιμα έγγραφα
ΤΟ βρήκες είναι το 1ο 1ο πάνω πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Βήμα 1ο πας στην ιστοσελίδα https://www.econ.uoa.gr/
Βήμα 2ο πατάς στις ανακοινώσεις που σου ανοίγουν διάφοροι υποφακελλοι
Βήμα 3ο πατάς το χρήσιμα έγγραφα
ΤΟ βρήκες είναι το 1ο 1ο πάνω πάνω

Σαν κρυμμένο μου φαίνεται. :P Ούτε στην αρχική σελίδα έχει κάτι, ούτε στις ανακοινώσεις (στο δεξί μέρος τη αρχικής σελίδας), παράξενο.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ! Να δούμε για ωρολόγιο πλέον. Καλή αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σαν κρυμμένο μου φαίνεται. :P Ούτε στην αρχική σελίδα έχει κάτι, ούτε στις ανακοινώσεις (στο δεξί μέρος τη αρχικής σελίδας), παράξενο.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ! Να δούμε για ωρολόγιο πλέον. Καλή αρχή!

Επίσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά και συγχαρητήρια για την εισαγωγή στο τμήμα μας! Μην αγχώνεστε με το πότε θα ξεκινήσουν τα μαθήματα καθώς έχουμε ακόμα εξεταστική.
Βήμα 1ο πας στην ιστοσελίδα https://www.econ.uoa.gr/
Βήμα 2ο πατάς στις ανακοινώσεις που σου ανοίγουν διάφοροι υποφακελλοι
Βήμα 3ο πατάς το χρήσιμα έγγραφα
ΤΟ βρήκες είναι το 1ο 1ο πάνω πάνω
Έχεις λιώσει στην κυριολεξία το site.... χαχαχαχα :P
'Ο,τι θέλετε παιδία στείλτε προσωπικό μήνυμα.Τα λέμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά και συγχαρητήρια για την εισαγωγή στο τμήμα μας! Μην αγχώνεστε με το πότε θα ξεκινήσουν τα μαθήματα καθώς έχουμε ακόμα εξεταστική.

Έχεις λιώσει στην κυριολεξία το site.... χαχαχαχα :P
'Ο,τι θέλετε παιδία στείλτε προσωπικό μήνυμα.Τα λέμε!

Μωρέ ξέρω ότι η εξεταστική τελειώνει 29 και η αίτηση για την εγγραφή 28
Και οχι δεν έχω λιώσει στην σελίδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μωρέ ξέρω ότι η εξεταστική τελειώνει 29 και η αίτηση για την εγγραφή 28
Και οχι δεν έχω λιώσει στην σελίδα

Mην ανησυχείς,από όσο ξέρω θα γίνει ηλεκτρονικά η εγγραφή,οπότε τέρμα οι ουρές,ορθοστασία,δαπ,πασπ,κνε κπλ.Είστε πολύ τυχεροί που θα τα γλυτώσετε όλα αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Mην ανησυχείς,από όσο ξέρω θα γίνει ηλεκτρονικά η εγγραφή,οπότε τέρμα οι ουρές,ορθοστασία,δαπ,πασπ,κνε κπλ.Είστε πολύ τυχεροί που θα τα γλυτώσετε όλα αυτά :P

Εγώ ταχυδρομικά τα έχω στείλει.
Τέρμα οι Παρατάξεις εμένα 1 πασπιτης μου είπε να με βοηθήσει με τις εγγραφές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά!! Αντε και συνφοιτητες τωρα!!! Εάν θελετε κάτι ρωτηστε!!
τα λεμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Πήρα τηλέφωνο στη γραμματεία για να μάθω τι γίνεται με τις βεβαιώσεις σπουδών και τους κωδικούς για το πάσο και μου είπαν πως θα βγει ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του τμήματος. Εγώ πάντως πέρυσι τέτοια εποχή είχα, όχι μόνο τον κωδικό, αλλά το ίδιο το πάσο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Κάτι εντελώς φιλικά, ορισμένοι που έχουν περάσει Οικονομικά ΕΚΠΑ, για ποιο λόγο λένε ακόμα το ''πέρασα οικονομικό νομικής''.
Είναι αστείο, αλλά νταξ άμα το πιστεύει ο άλλος, υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κάτι εντελώς φιλικά, ορισμένοι που έχουν περάσει Οικονομικά ΕΚΠΑ, για ποιο λόγο λένε ακόμα το ''πέρασα οικονομικό νομικής''. Είναι αστείο, αλλά νταξ άμα το πιστεύει ο άλλος, υπάρχει πρόβλημα.
Έχω την εντύπωση ότι "οικονομικό νομικής" δεν το λένε τόσο αυτοί που περάσανε σ' αυτό, αλλά πιο πολύ οι ...άλλοι. Κλασικός διάλογος: "Πού πέρασες;" - "Στο τμήμα οικονομικών επιστημών του ΕΚΠΑ" - "Ααα!! στο οικονομικό της νομικής". Έτσι και οι επιτυχόντες για να αποφύγουν το διάλογο αυτό, λένε "στο οικονομικό της νομικής" για να ξεμπερδεύουν.
Παλιά το λέγανε "οικονομικό νομικής" και η ονομασία κάπου έμεινε. Και για άλλες σχολές ισχύει το ίδιο, όπως: ΑΣΟΕΕ (αντί ΟΠΑ), Βιομηχανική σχολή (αντί ΠΑΠΕΙ), η Πάντειος σχολή (αντί το Πάντειο πανεπιστήμιο), η Φυσικομαθηματική σχολή (αντί η σχολή θετικών επιστημών) κλπ. Υπάρχει γενικά μεγάλη αδράνεια στις αλλαγές ονομάτων. Αν βρίσκεστε στο κέντρο της Αθήνας και ψάξετε από τις πινακίδες να βρείτε τις οδούς Πανεπιστημίου, Πατησίων, Πειραιώς, θα χάσετε, καθώς έχουν (εδώ και πολλά χρόνια) μετονομαστεί σε Ελευθερίου Βενιζέλου, 28ης Οκτωβρίου, Παναγή Τσαλδάρη, αντίστοιχα.
Τώρα για πρόβλημα, υπάρχει ένα μικρό όταν λέμε "οικονομικό νομικής". Κάποιος άσχετος που θα το ακούσει, ίσως σχηματίσει τη γνώμη ότι το τμήμα οικονομικών επιστημών του ΕΚΠΑ, είναι πιο "θεωρητικό" από τα άλλα αντίστοιχά του (ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ), κάτι το οποίο ΔΕΝ ισχύει.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Dias, όταν έλεγες ότι έχεις σπουδάσει στο Οικονομικό Νομικής, σχημάτιζαν την εντύπωση ότι ήσουν και καλός ... δικηγόρος. Πάντως είχε καθιερωθεί έτσι, καθώς αποτελούσε ανέκαθεν τμήμα της ΝΟΠΕ (Νομικές Οικονομικές Πολιτικές Επιστήμες) και το τμήμα στεγαζόταν σχεδόν στο σύνολό του στο κτίριο της Νομικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Βασικά εγώ το λέω οικονομικό νομικής γιατί όταν η γιαγιά μου ξέρω εγώ από το χωριό με ρώτησε που πέρασες πως να της πω οικονομικό εκπα (δε ξέρει) το οικονομικό νομικής στην Αθήνα μπορεί και να το καταλάβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top