Οικονομική Σχολή

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Κανένας σχεδόν εργοδότης δε θα κοιτάξει το μέσο όρο αλλα τι μαθηαμτα εχεις παρει τι κατευθυνση και απο που ειναι το πτυχιο..το θέμα είναι τι όνομα έχει το κάθε τμήμα στην αγορά εργασίας....το οπα επίσης έχει ένα τεράστιο όνομα και στο εξωτερικό.... το Παντειο ήταν ανέκαθεν περισσότερο θεωρητικό συγκριτικά με παπει ασοεε .... είναι λογικό να προτιμώνται περισσότερο.... επίσης έχουν καθαρές οικονομικές σπουδές και οργάνωσης και διοίκησης . Στην παντειο δεν είναι αμιγώς οικονομικό τμήμα είναι αρκετά συγκεχημενο....
Τόση ώρα βλέπω μόνο ΠαΠει και ΟΠΑ αλλά σύμφωνα με τις παγκόσμιες κατατάξεις το ΠαΠει δεν υπάρχει πουθενά σε αντίθεση με το ΕΚΠΑ που ακόμα και στον οικονομικό τομέα βρίσκεται πιο ψηλά από τα τμήματα του ΠαΠει ασχέτως ότι το ένα αποτελεί οικονομικό πανεπιστήμιο( ΠαΠει)...Συνεπώς στο αντικείμενο της οικονομικής επιστήμης πρώτα έρχεται το ΟΠΑ μετά το ΕΚΠΑ και μετα όλα τα υπόλοιπα (+) του οτι πολλά τμήματα Οικονομικής Επιστήμης είναι πολύ καλύτερα από του Παπει (αναφέρομαι στο τμήμα της Οικονομικής Επιστήμης διότι το ΠαΠει έχει άλλες τμηματάρες Ναυτιλιακών, Τουριστικών, Βιομηχανικής Διοίκησης, Χρήμα και Τραπεζικής Διοικητικής )
 

IceCream05

Νεοφερμένος

Η IceCream05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Στην παντειο δεν είναι αμιγώς οικονομικό τμήμα είναι αρκετά συγκεχημενο....
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι βγαίνεις από το τμήμα αυτό του Παντείου...
σου έχει φάει την θέση για τον λόγο ότι καταρτίζεται πολύ καλύτερα μέσα στην σχολή πάνω στο αντικείμενο
Πάντως είδα πως έχουν αρκετά κοινά μαθήματα στα προγραμμάτα σπουδών το Παπει,το Οπα και αυτό του Παντείου
Βέβαια το πάντειο έχει κάποια μαθήματα που δεν ξέρω αν είναι οικονομικά...
πχ είδα ένα Χωροταξία (αν δεν κάνω λάθος έτσι το λένε)
Και το googlαρα σαν τίτλο και μ έβγαλε κάποιες σημειώσεις από ένα τμήμα μηχανικών...
+ χάζεψα τα βιογραφίκα των καθηγητών του τμήματος του παντείου και κάποιοι που διδάσκουν εκεί είναι αρχιτέκτονες (????)
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Τόση ώρα βλέπω μόνο ΠαΠει και ΟΠΑ αλλά σύμφωνα με τις παγκόσμιες κατατάξεις το ΠαΠει δεν υπάρχει πουθενά σε αντίθεση με το ΕΚΠΑ που ακόμα και στον οικονομικό τομέα βρίσκεται πιο ψηλά από τα τμήματα του ΠαΠει ασχέτως ότι το ένα αποτελεί οικονομικό πανεπιστήμιο( ΠαΠει)...Συνεπώς στο αντικείμενο της οικονομικής επιστήμης πρώτα έρχεται το ΟΠΑ μετά το ΕΚΠΑ και μετα όλα τα υπόλοιπα (+) του οτι πολλά τμήματα Οικονομικής Επιστήμης είναι πολύ καλύτερα από του Παπει (αναφέρομαι στο τμήμα της Οικονομικής Επιστήμης διότι το ΠαΠει έχει άλλες τμηματάρες Ναυτιλιακών, Τουριστικών, Βιομηχανικής Διοίκησης, Χρήμα και Τραπεζικής Διοικητικής )
Αυτό!! Νομίζω η κατάταξη ΟΠΑ-ΠΑΠΕΙ-ΕΚΠΑ-Παντείο είναι το λιγότερο χαζή...
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Είπα μ.ο διότι ΑΣΟΕΕ και ΠΑΠΕΙ έχουν πολλά εξειδικευμένα μαθήματα οπότε ο μ.ο για να είναι καλός σημαίνει ότι έχεις πάει καλά και σε αυτά....μικρό μακρο ναι εμείς πέρα από μαθηματικά και στατιστικές που έχουμε...έχουμε ένα σωρό μαθήματα με λογιστικές όλων των ειδών, με επενδύσεις, χρεόγραφα, χαρτοφυλάκιο που δεν τα διδάσκεται ένας στην Πάντειο
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
έχουμε ένα σωρό μαθήματα με λογιστικές όλων των ειδών, με επενδύσεις, χρεόγραφα, χαρτοφυλάκιο που δεν τα διδάσκεται ένας στην Πάντειο
Τι λες μωρε??? 5 λογιστικές έχουμε και 2-3 μαθήματα χρηματοοικονομικών + επενδύσεων απλά είναι επιλογής...
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Τι λες μωρε??? 5 λογιστικές έχουμε και 2-3 μαθήματα χρηματοοικονομικών + επενδύσεων απλά είναι επιλογής...
Όπως το είπες πέντε και 2-3 τα θεωρείς πολλά από τα 40 ξέρω γω; Συν ότι σημασία έχει και το βάθος που γίνονται
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
θεωρείς πολλά από τα 40 ξέρω γω;
Αν μιλάς για Λοχρη προφανώς και θα έχει μαθήματα εξειδικευμένα πάνω στη λογιστική πολλά...
Εξάλλου η κοπέλα ζήτησε αν δεν κάνω λάθος οικονομικές σπουδές (κάτι γενικό)

Συν ότι σημασία έχει και το βάθος που γίνονται
Τι εννοείς;
Χρηματοοικονομική λογιστική με το οικονομικό της ΑΣΣΟΕ ίδια ύλη έχουμε...
 

IceCream05

Νεοφερμένος

Η IceCream05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εξάλλου η κοπέλα ζήτησε αν δεν κάνω λάθος οικονομικές σπουδές (κάτι γενικό)
Πάντως είδα πως έχουν αρκετά κοινά μαθήματα στα προγραμμάτα σπουδών το Παπει,το Οπα και αυτό του Παντείου
Βέβαια το πάντειο έχει κάποια μαθήματα που δεν ξέρω αν είναι οικονομικά...
πχ είδα ένα Χωροταξία (αν δεν κάνω λάθος έτσι το λένε)
Και το googlαρα σαν τίτλο και μ έβγαλε κάποιες σημειώσεις από ένα τμήμα μηχανικών...
+ χάζεψα τα βιογραφίκα των καθηγητών του τμήματος του παντείου και κάποιοι που διδάσκουν εκεί είναι αρχιτέκτονες ή μηχανικοί ξερω γωω (????)
@Alexecon1991 @Giii & @GeorgePap2003 γτ συμβαίνει αυτό? (αν γνωρίζετε το γιατί)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Πάντως είδα πως έχουν αρκετά κοινά μαθήματα στα προγραμμάτα σπουδών το Παπει,το Οπα και αυτό του Παντείου
Βέβαια το πάντειο έχει κάποια μαθήματα που δεν ξέρω αν είναι οικονομικά...
πχ είδα ένα Χωροταξία (αν δεν κάνω λάθος έτσι το λένε)
Και το googlαρα σαν τίτλο και μ έβγαλε κάποιες σημειώσεις από ένα τμήμα μηχανικών...
+ χάζεψα τα βιογραφίκα των καθηγητών του τμήματος του παντείου και κάποιοι που διδάσκουν εκεί είναι αρχιτέκτονες ή μηχανικοί ξερω γωω (????)
@Alexecon1991 @Giii & @GeorgePap2003 γτ συμβαίνει αυτό? (αν γνωρίζετε το γιατί)
Μερικοί κάνουν στροφή στην καριέρα τους...πολλοι μηχανισμοί επειδή είναι πολύ καλοί στα μαθηματικά το γυρνάνε στα χρηματοοικονομικά λόγο της έφεσης τους στα μαθηματικά
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Πάντως είδα πως έχουν αρκετά κοινά μαθήματα στα προγραμμάτα σπουδών το Παπει,το Οπα και αυτό του Παντείου
Βέβαια το πάντειο έχει κάποια μαθήματα που δεν ξέρω αν είναι οικονομικά...
πχ είδα ένα Χωροταξία (αν δεν κάνω λάθος έτσι το λένε)
Και το googlαρα σαν τίτλο και μ έβγαλε κάποιες σημειώσεις από ένα τμήμα μηχανικών...
+ χάζεψα τα βιογραφίκα των καθηγητών του τμήματος του παντείου και κάποιοι που διδάσκουν εκεί είναι αρχιτέκτονες ή μηχανικοί ξερω γωω (????)

Τεχνική προόδος και οικονομική πάνε μαζί συν οτι το θέμα της Περιφεριακής ανάπτυξης αφορά και τους μηχανικούς.

Εμένα μιας και η σχολή μου είναι ποιό γενική (Επικοινωνίας και Ψηφιακών Μέσων) έχουμ εκαθηγιτές απο μαθηματικούς με μεταπτυχιακά στην Πληροφορική και ΗΜΜΥ μέχρι επικοινωνιολόγους και φιλόλογους.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
πχ είδα ένα Χωροταξία (αν δεν κάνω λάθος έτσι το λένε)
Το μάθημα αυτό όντως δεν είναι οικονομικό αλλά πολυτεχνικό...
Η ύπαρξη των μαθημάτων περιφερειακής ανάπτυξης στο ΠΣ μπορούν να συνδιαστούν άνετα με το κομμάτι της χαρτογραφίας και των γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών (GIS) αλλά εσύ είπες πως δεν σε ενδιαφέρει η πληροφορική οπότε...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top