Οικονομικές δυσκολίες και σπουδές.

SotosPapas

Νεοφερμένος

Ο SotosPapas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα.Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θέλω κάποιες απαντήσεις σε κάτι που με απασχολεί.
Λοιπόν,είμαι 3η λυκείου και φέτος θα δώσω εξετάσεις.Άραγε αν περάσω σε κάποια σχολή μακριά από το σπίτι μου θα μπορέσω να τα καταφέρω να μείνω εκεί;Το θέμα είναι ότι οι γονείς μου δεν μπορούν να με βοηθήσουν οικονομικά ,πέρα από κάνα μικρό χαρτζιλίκι ,και έτσι δεν ξέρω αν θα καταφέρω να καλύψω τα έξοδα σπουδών από μόνος μου.Το αντιμετωπίζει κανείς αυτό;Θα μπορέσω να βρω δουλειά που να αρκεί για αυτά τα έξοδα;Τι επιλογές έχω;Θα καταφέρω να φέρω βόλτα δουλειά και σχολή;
Δυστυχώς είμαι από χωριό και δεν μένω κοντά σε πόλη για να πηγαινοέρχομαι τουλάχιστον.Δηλαδή η Θεσσαλονίκη απέχει περίπου 2 ώρες με το τραίνο(και δεν νομίζω να έχει καθημερινά δρομολόγια)

Τι μπορώ να κάνω;Καμοία συμβουλή;


Πρώτη φορά γράφω εδώ,αν άνοιξα σε λάθος τομέα το thread να το μεταφέρεται αν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Έχεις συγγενείς στη Θεσσαλονίκη;
Αν έχεις μπορείς να μείνεις στο σπίτι τους μέχρι να φτιάξουν τα οικονομικά σας και να πιάσεις κάποια δουλειά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δύσκολο να καλύψεις μόνος σου όλα τα έξοδα των σπουδών σε άλλη πόλη.Τι δουλειά θα βρείς,τι λεφτά θα παίρνεις,πότε και άν πληρώνεσε,πόσο θα κοστίζει το ενοίκο,έπιπλα,έξοδα για βιβλία...Κάνε το άλλο κατα την γνώμη μου.Αν δεν έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις,εργαστήρια κτλ το τμήμα μπορείς να πηγαίνεις στις εξεταστικές η γενικά ανα διαστήματα.Καλύτερα βέβαια θα ήταν να είσαι όσο πιο κοντά ώστε να μην κοστίζουν πολύ οι μετακινήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Η επιλογή της εστίας δεν υφίσταται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Υπάρχει και η περίπτωση της συγκατοίκοισης, οπότε τα έξοδα μειώνονται στο μισό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosPapas

Νεοφερμένος

Ο SotosPapas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.Αρχικά δεν έχω συγγενείς θεσ/νικη:-) Επίσης για το θέμα της εστίας το έψαξα και είδα ότι τα κριτήρια είναι πολύ αυστηρά και οι θέσεις πολύ λιγες.(μαλλον δεν ειμαι μεσα στα ορια)Τωρα σε θεμα συγκατοικησης, δεβ γνωριζω κανεναν απο εδω στα μερη μου που να παει για θεσσαλονικη σπουδες.(πολυ σπανις σπουδαζουν,συνηθως στρεφονται στα χωράφια ολοι).Τωρα το να πηγαινω κονο σε εξεταστικες ειναι λιγο δυσκολο γιατί ειμαι απο θετικη και αρκετα καλος μαθητης οποτε στοχευω σε "καλες" σχολες που σχεδον ολες εχουν εργαστηρια.Υπαρχει η δυνατοτητα μολις τελειωσω να μην παω για ενα χρονο στη σχολή για να δουλέψω;και να αρχισω απο την επομενη χρονια.

Οπότε μαλλον το κοβω να πηγαινοερχόμαι με τραίνο(αρκετες ωρες αλλα δεν βλεπω να υπάρχει αλλη λυση. Σύνολο περιπου 4 ωρες τη μερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Κάπου κοντά στη Θεσσαλονίκη;
Αν πραγματικά θες να τα βγάλεις πέρα θα βρεις τον τρόπο,μην ανησυχείς!
Κάποιο φίλο δεν έχεις;
Πάντως καλό θα ήταν να κοιτάξεις για συγκατοίκηση ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosPapas

Νεοφερμένος

Ο SotosPapas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αρχικά θα ψάξω για δουλειά(και επειτα βλεπουμε).Τι ειναι και αυτο ρε παιδι μου, να θες να μορφωθεις και να προοδευσεις και να μην μπορεις.Γνωριζει κανείς απο θεσσαλονικη αν ζητάνε πουθενά υπαλληλο ή κατι σχετικό;Δουλεια να ναι και οτι να ναι.Πάντως πιστεω οτι θα τα καταφερω ή τουλάχιστον θα προσπαθήσω.Ποιες θεωρούνται οι πιο φτηνες περιοχες σε ενοίκιο σχετικ σε θεσσςλονικη;(οσο πιο κοντς γινεται στα πανεπιστημια)

Συγγνώμη για τα ορθογραφικά αλλά γράφω απο κινητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Για αρχή αν περάσεις Θεσσαλονίκη θα περιοριστείς λογικά στα πέρα-δώθε.

Ωστόσο υπάρχουν κάποια ξενοδοχεία που μπορείς π.χ. να τα κλείσεις για έναν μήνα και να δώσεις,300-400 ευρώ. Στην Αθήνα,Φλώρινα και στα Γιάννενα ξέρω ότι υπάρχουν σίγουρα και μένουν αρκετοί φοιτητές που δεν έχουν καλή οικονομική κατάσταση.

Για Θεσσαλονίκη δυστυχώς δεν ξέρω,αλλά μπορείς να μάθεις. Τώρα αν οι δικοί σου δεν μπορούν,ούτε σε τέτοια λύση,κάνε κάποια αίτηση για εστία μόλις περάσεις και άρχισε να μαζεύεις λεφτά από τώρα μη σου πώ. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosPapas

Νεοφερμένος

Ο SotosPapas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Λεφτα βαζω στην ακρη εδω και περιπου ενα χρονο γι αυτο τον λογο.Το θεμα μετακινησης φενεται καλη λυση αλλα δεν ειναι καθολου οικονομικο.πανε ελα με απλο εισητηριο κοστιζει γυρω στα 14-15 ευρω την μερα.θα το σκεφτω για την εστια και θα αρχιεω να ψαχνω σοβαρα για δουλεια.Μεχρι και πριν μερικα χρονις δεν θα τα συζητουσα αυτα αλλα λουω κρισης απολυθηκε απο το εργοστάσιο ο πατερας μου και τα οικονομικα μας κατρακυλησαν.Ευχαριστω παντως γις την βοηθεια σας.

Θα ψαξω και αυτο για τα ξενοδοχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Αρχικά θα ψάξω για δουλειά(και επειτα βλεπουμε).Τι ειναι και αυτο ρε παιδι μου, να θες να μορφωθεις και να προοδευσεις και να μην μπορεις.Γνωριζει κανείς απο θεσσαλονικη αν ζητάνε πουθενά υπαλληλο ή κατι σχετικό;Δουλεια να ναι και οτι να ναι.Πάντως πιστεω οτι θα τα καταφερω ή τουλάχιστον θα προσπαθήσω.Ποιες θεωρούνται οι πιο φτηνες περιοχες σε ενοίκιο σχετικ σε θεσσςλονικη;(οσο πιο κοντς γινεται στα πανεπιστημια)

Συγγνώμη για τα ορθογραφικά αλλά γράφω απο κινητό.

Στο κέντρο τα ενοίκια είναι φτηνά.Πολλά με κάτω από 200ε.
Λογικά η σίτησή σου θα καλύπτεται από το πανεπιστήμιο οπότε θα έχεις να πληρώσεις όλα τα άλλα έξοδα για το σπίτι + τα προσωπικά σου για εξόδους κλπ.
Για δουλειά μόνο σε καφετέριες,ταβέρνες ή σε κανένα fast food.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosPapas

Νεοφερμένος

Ο SotosPapas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Και εγω για δουλεια κατι τετοιο εννοούσα.τωρα αν χρειαστει δεν θα βγαινω και καθολου αν δεν εχω την δυνατοτητα.(δεβ με πειραζει τοσο πολυ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Και εγω για δουλεια κατι τετοιο εννοούσα.τωρα αν χρειαστει δεν θα βγαινω και καθολου αν δεν εχω την δυνατοτητα.(δεβ με πειραζει τοσο πολυ).

Θα τη βγάζεις στη Ναβαρίνου με μπύρα από το περίπτερο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosPapas

Νεοφερμένος

Ο SotosPapas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Στα ικεα με την τζαμπα την πορτοκαλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα.Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θέλω κάποιες απαντήσεις σε κάτι που με απασχολεί.
Λοιπόν,είμαι 3η λυκείου και φέτος θα δώσω εξετάσεις.Άραγε αν περάσω σε κάποια σχολή μακριά από το σπίτι μου θα μπορέσω να τα καταφέρω να μείνω εκεί;Το θέμα είναι ότι οι γονείς μου δεν μπορούν να με βοηθήσουν οικονομικά ,πέρα από κάνα μικρό χαρτζιλίκι ,και έτσι δεν ξέρω αν θα καταφέρω να καλύψω τα έξοδα σπουδών από μόνος μου.Το αντιμετωπίζει κανείς αυτό;Θα μπορέσω να βρω δουλειά που να αρκεί για αυτά τα έξοδα;Τι επιλογές έχω;Θα καταφέρω να φέρω βόλτα δουλειά και σχολή;
Δυστυχώς είμαι από χωριό και δεν μένω κοντά σε πόλη για να πηγαινοέρχομαι τουλάχιστον.Δηλαδή η Θεσσαλονίκη απέχει περίπου 2 ώρες με το τραίνο(και δεν νομίζω να έχει καθημερινά δρομολόγια)

Τι μπορώ να κάνω;Καμοία συμβουλή;


Πρώτη φορά γράφω εδώ,αν άνοιξα σε λάθος τομέα το thread να το μεταφέρεται αν γίνεται.


βρες 2 παιδια για συγκατοικους(λιγο ρισκο βεβαια επειδη δε ξερεις τις συνηθειες) πιασε μια δουλεια(λιγο δυσκολο αλλα ακουω συχνα οτι ψαχνουν για σερβιτορους) παιρνε κατι λιγα απο τους γονεις και ζησε.θα ειναι λιτα τα πραγματα αλλα θα μπορεις να παρακολουθεις τα μαθημτα σου καθημερινα και να αφιερωθεις στο στοχο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Πολλά συγχαρητήρια,ελπίζω να την παλέψεις. Ψάξτο για εστία πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosPapas

Νεοφερμένος

Ο SotosPapas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Θα αρχίσω να μαζεύω οσο περισσοτερα χρήματα μπορω.θα ψαξω και για δουλεια.Ήδη πηρα μερικα τηλεφωνα σε αγγελιες αλλα δεν βρηκα τιποτα για απογευμα-βραδυ ακομη.πρωι δεν μπορω λογου σχολειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα.Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θέλω κάποιες απαντήσεις σε κάτι που με απασχολεί.
Λοιπόν,είμαι 3η λυκείου και φέτος θα δώσω εξετάσεις.Άραγε αν περάσω σε κάποια σχολή μακριά από το σπίτι μου θα μπορέσω να τα καταφέρω να μείνω εκεί;Το θέμα είναι ότι οι γονείς μου δεν μπορούν να με βοηθήσουν οικονομικά ,πέρα από κάνα μικρό χαρτζιλίκι ,και έτσι δεν ξέρω αν θα καταφέρω να καλύψω τα έξοδα σπουδών από μόνος μου.Το αντιμετωπίζει κανείς αυτό;Θα μπορέσω να βρω δουλειά που να αρκεί για αυτά τα έξοδα;Τι επιλογές έχω;Θα καταφέρω να φέρω βόλτα δουλειά και σχολή;
Δυστυχώς είμαι από χωριό και δεν μένω κοντά σε πόλη για να πηγαινοέρχομαι τουλάχιστον.Δηλαδή η Θεσσαλονίκη απέχει περίπου 2 ώρες με το τραίνο(και δεν νομίζω να έχει καθημερινά δρομολόγια)

Τι μπορώ να κάνω;Καμοία συμβουλή;


Πρώτη φορά γράφω εδώ,αν άνοιξα σε λάθος τομέα το thread να το μεταφέρεται αν γίνεται.


Είχα μια φίλη που σπούδαζε και πλήρωνε όλα της τα έξοδα,το έκανε για 2 χρόνια ωσπού δν άντεξε και τώρα μένει σε φοιτητική εστία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τι μπορώ να κάνω;Καμοία συμβουλή;
Η πιο ρεαλιστική λύση είναι να σπουδάσεις σε σχολή δίχως εργαστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
μαγκακι μπραβο για την θεληση σου.. αν δεν μπορουν οι γονεις σου να σε πληρωνουν σημαινει πως δεν εχουν εισοδημα αρα δικαιουσαι εστια+φαγητο αρα τα μονα εξοδα σου θα ειναι μεταφορες κανα 40αρι και κανα 50αρι για γενικη χρηση ανετα μπορεις να βρεις δουλεια σερβοτορου παρασκευη σαββατο κυριακη και να καλυψεις ετσι τα εξοδα σου το να πας να δουλεψεις και συνχρωνος σχολη ειναι εγλημα και απο το να βγαλεις την σχολη σε 5 χροναι θα κανεις 10 σιγουρο αυτο// καλη επιτυχια !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top