Οικονομικά vs Οδοντιατρική

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Οχι εχεις δικιο ρει,ευχαριστω για τη συμμετοχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Aλήθεια τι οδηγεί κάποιον να γίνει οδοντίατρος;Η αγάπη για τις.... οδοντοστοιχίες;.Η τα 50-60 ευρώ το σφράγισμα;Πάντα το είχα απορία.Παρόλα ταύτα σαφώς καλύτερο πτυχίο απο τα οικονομικά άν και πιο εξειδικευμένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Μιλας με τα δεδομενα της Ελλαδος... Στο εξωτερικο οι οδοντιατροι λαμβανουν και μεγαλη κοινωνικη αναγνωριση, ακομη και σε σχεση με ιατρους. Δουλευουν λιγες σχετικα ωρες και το εισοδημα ειναι παραπανω απο υψηλο. Στην Ελλαδα η κατασταση δεν εχει καμμια σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Aλήθεια τι οδηγεί κάποιον να γίνει οδοντίατρος;Η αγάπη για τις.... οδοντοστοιχίες;.Η τα 50-60 ευρώ το σφράγισμα;Πάντα το είχα απορία.Παρόλα ταύτα σαφώς καλύτερο πτυχίο απο τα οικονομικά άν και πιο εξειδικευμένο

Σοβαρά τι οδηγεί κάποιον να γίνει οδοντίατρος; Μήπως το ότι είναι επιστήμη υγείας; Μήπως επειδή έχει να κάνει με τον άνθρωπο; Η αγάπη για το αντικείμενο(και αυτό ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις) αποκτιέται κατά τη διάρκεια των σπουδών. Μπορώ κι εγώ να κάνω αντίστοιχες ερωτήσεις για δεκάδες επαγγέλματα ( του στυλ τι οδηγεί κάποιον...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pentium

Νεοφερμένος

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Aλήθεια τι οδηγεί κάποιον να γίνει οδοντίατρος;Η αγάπη για τις.... οδοντοστοιχίες;.Η τα 50-60 ευρώ το σφράγισμα;Πάντα το είχα απορία.Παρόλα ταύτα σαφώς καλύτερο πτυχίο απο τα οικονομικά άν και πιο εξειδικευμένο

αν είναι ένα επάγγελμα που εχει παραπάνω σχέση με τα λεφτά αυτά είναι τα οικονομικά συνεπώς αυτό που λες είναι παράλογο.

Οδοντιατρική πας για τον ίδιο λόγο που πάει κανείς ιατρική αφού είναι ιατρική ειδικότητα.

Γνώμη μου είναι ότι η οδοντριατικη είναι πολύ καλύτερη δέχομαι και τις αλλες αποψεις ομως αφού αυτό ειναι υποκειμενικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Tι σημαίνει ο όρος "καλύτερη" σε μια επιστήμη; Υπάρχει και όρος "χειρότερη" επιστήμη; Επίσης πρέπει να διαχωρίσουμε ότι στο Πανεπιστήμιο διδάσκονται επιστήμες και μη επιστήμες. Kαλά λέει ο Kirdou. Το κριτήριο της...αγάπης μου φαίνεται πολύ επιφανειακό για να επιλέξει κάποιος να ασχοληθεί με κάτι. Ένας μαθητής πως ξέρει ότι του αρέσει ο Οδοντιατρική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pentium

Νεοφερμένος

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Tι σημαίνει ο όρος "καλύτερη" σε μια επιστήμη; Υπάρχει και όρος "χειρότερη" επιστήμη; Επίσης πρέπει να διαχωρίσουμε ότι στο Πανεπιστήμιο διδάσκονται επιστήμες και μη επιστήμες. Kαλά λέει ο Kirdou. Το κριτήριο της...αγάπης μου φαίνεται πολύ επιφανειακό για να επιλέξει κάποιος να ασχοληθεί με κάτι. Ένας μαθητής πως ξέρει ότι του αρέσει ο Οδοντιατρική;

φιλε προφανώς σπουδάζεις οικονομικά θα προσπαθήσω να δικαιολογήσω την άποψη μου και πιστεύω να με καταλάβεις

τα οικονομικά είναι ουσιαστικά φτιαχτή επιστήμη (την οποία φτιάξανε κάποιοι ώστε να έχουμε πιο εύκολες συναλλαγές)
η οδοντιατρική έχει να κάνει με την υγεία την πρόληψη και την ανθρώπινη υγεία

για αυτο το λόγο προτιμώ την οδοντιατρική

επίσης οικονομικά βγαίνεις και από τει ενώ οδοντιατρος μόνο από αει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω και οι 2 σχολές λένε τα ίδια από γκόμενες...

Εγώ θα επέλεγα οικονομικά καθώς με αυτά κτίζεις εταιρίες, ενώ με την οδοντιατρική κτίζεις δόντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
τον διαχωρισμο φτιαχτη επιστημη και αληθινη επιστημη πρωτη φορα τον ακουω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
τον διαχωρισμο φτιαχτη επιστημη και αληθινη επιστημη πρωτη φορα τον ακουω! :D

Μπορείς να δεις ποιες είναι οι "φτιαχτές" επιστήμες. Στο Ην.Βασίλειο που είναι πιο ευφυείς να κερδίζουν λεφτά από την άγνοια σε συσκευασία ψευδαίσθησης, θα δεις κάτι "επιστήμες" του στυλ: μοδιστρική, μαγειρική, ναυαγοσωστική, ...σε Πανεπιστημιακό Κολέγιο, δηλαδή, Πανεπιστήμιο. :hmm: Θες να μου πεις ότι η Οδοντιατρική ή τα Οικονομικά είναι θεμελιακές επιστήμες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
αν και εχουμε ξεφυγει τελειως εκτος τοπικ δεν καταλαβαινω τους χαρακτηρισμους ουτε του pentium ουτε του fast.
ο ενας λεει για ανωτερες και κατωτερες επιστημες και ο αλλος για εταιρειες και δοντια και κανει συγκριση τους (εκτος αν αστειευεται και εγω δεν το επιασα)

εγω προσωπικα δεν κανω τετοιους διαχωρισμους, ολα χρησιμα ειναι και δεν ειναι ωραιο να απαξιωνουμε ετσι επιστημες.
αλλο να μιλαμε για επαγγελματικη αποκατασταση και αλλο να λεμε οτι καποιος ειναι κατωτερος.

οπως και να εχει ο θεματοθετης ζητησε τελειως συγκεκριμενα πραγματα (που οπως ηδη εχω πει δεν θεωρω οτι μπορουν να απαντηθουν) και οχι απο ποια σχολη θα βγει πιο επιστημονας.

το ερωτημα για ποιο λογο να διαλεξει κανεις την οδοντιατρικη ειλικρινα δεν μπορω να το καταλαβω καν. λες και ειναι μεμπτο να διαλεξει καποιος μια σχολη πιστευοντας σωστα ή οχι, πως θα κανει μια καριερα και θα βγαλει λεφτα. απο ποτε ειναι μεμπτο αυτο? ολοι οι υπολοιποι ειναι αγνοι, υπερανω χρηματων λατρεις της επιστημης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
nbp αυτα που ειπες ειναι bachelor of arts οπως κ η ψυχολογια του buffon ειναι bachelor of arts και ποτε sciences
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Παιζει να ναι το χειροτερο θεμα σχετικα με σχολες που εχω δει ποτε.GiorgosAsi μην ξεχασεις να παραλαβεις το μεταλλιο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Μα εγω δεν εχω γραψει αποψη εγω ερωτημα εθεσα.Εχεις τιποτα να πεις η να μας απονειμεις κυπελα και μεταλλια?
ποιος εισαι ο Φυρερ ?Περνα να παρεις κ εσυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top