Οδηγός σύμβουλος προς πρωτοετείς φοιτητές

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Και αυτό το manual μας το δινουν οταν παμε να γραφτουμε;;

Ναι. Αν δεν έχουν τυπώσει κάποια για να τα μοιράζουν μπορεί να σας πουν να το τυπώσετε μόνοι σας από το site του Τμήματος (αρχείο σε pdf). Πάντως ότι και να γίνει, εσείς θα πρέπει με κάποιον τρόπο να ενημερώνεστε (δηλ., ακόμη και με οδηγό σπουδών σε ηλεκτρονική μορφή).

Στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση δεν δικαιολογείται να πείτε ότι δεν σας ενημέρωσαν για κάποιο θέμα. Μόνοι σας θα ψάχνετε ή θα ρωτάτε όπου πρέπει την γραμματεία ή τους Καθηγητές. Στο Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ δεν υπάρχει πρωϊνή προσευχή για να σας ανακοινώνουν διάφορα νέα...κτλ. Υπάρχει μια διοικητική υπηρεσία, η γραμματεία (σε κάθε Τμήμα) η οποία διακρίνεται στην κεντρική γραμματεία (για ζήτηση κάθε πληροφορίας) και στην γραμματεία Τομέα που ασχολείται με θέματα του Τομέα (π.χ. μοιράζει βιβλία, δακτυλογράφει κάποια βιβλία καθηγητών για να τα στείλει να τυπωθούν, παίζει ξύσιμο, δουλεύει μετά τις 11:00,...κτλ). Η κεντρική γραμματεία είναι εκείνη που θα βάζει ανακοινώσεις σε πίνακα ανακοινώσεων ή στο διαδίκτυο (site Τμήματος) για διάφορα θέματα (π.χ. κουπόνια για σίτιση στην Εστία, νέα μεταπτυχιακά προγράμματα, ωρολόγιο πρόγραμμα εξεταστικής, ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων ανά εξάμηνο,..κτλ).

Η ύλη των μαθημάτων στον οδηγό σπουδών είναι ενδεικτική. Σε πολλά Τμήματα, οι καθηγητές σπάνια την ακολουθούν ή ακολουθούν μέρος αυτής ή δεν την ακολουθούν και καθόλου. Πολλοί καθηγητές κάνουν επιλεγμένη ελάχιστη ύλη ανά μάθημα από τον οδηγό σπουδών (επειδή βαριούνται να κάνουν μάθημα) ή απλά προσθέτουν επιπλέον δική τους ύλη, ποσότητας όσο ενός ακόμη εξαμηνιαίου μαθήματος για να σπάσουν τα νεύρα των φοιτητών και να κόβουν αβέρτα στην εξεταστική (δυσκολία ύλης,..κτλ). Δηλ., μπορεί να έχεις να διαβάσεις ένα εξαμηνιαίο μάθημα για την εξεταστική με ύλη όσο δυο εξαμηνιαία μαθήματα σε χρονικό διάστημα 3 μηνών (αυτό είναι το εξάμηνο με τις αργίες, καταλήψεις, γιορτές,...κτλ). Για πότε πάς Δεκέμβριο ή Ιούνιο δεν το παίρνεις είδηση. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic_X

Νεοφερμένος

Ο Sonic_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Στην σελίδα πάντως της σχολής μου (είναι 2 για την ακριβεια μια παλια και μια νεα, ουτε ξερω ποιες απο τις 2 να χρησιμοποιησω) δεν εχω δει κατι για οδηγο σπουδων της φετινης χρονιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
απαικτο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντουάν

Νεοφερμένος

Ο Αντουάν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Aπλά έλεος, hahaha διάβασα το post αου φίλε και τα ίδια μου συνέβησα, HEHHE lol, όλοι να με γνωρίσουν και να με πάρουν τηλέφωνο .... Έλεος... τελικά θα ήταν κομματόσκυλα όπως λες ;ppp έλεος, τι κάθονται και ασχολούνται, φτιάχνουν παρατάξεις και μ@λακίες , όλοι πάνε να πάρουμε ένα πτυχίο και τα σβήνουμε όλα πίσω μαςs.... anyway ;p εγώ απλώς γράφτηκα και δεν πήγα πρώτο, πάω τώρα στο δεύτερο εξάμηνο, πάντως έχω άγχος πολύ ://

Κάθε εργαστήριο 25 άτομα , έχω να γνωρίω καμια 100 άτομα από τα εγαστήρια μόνο ;ppp γ@μησέτα, πολύ άγχος :( γέλα με ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
(Νομίζω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να ανακινήσω το συγκεκριμένο θέμα).

Συγχαρητήρια λοιπόν σε όλους όσους εισήχθησαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Εδώ ( https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1622128&postcount=1 ) βρίσκεται ένα κείμενο που μάλλον θα σας φανεί χρήσιμο (αν και ο διάλογος που ακολούθησε όταν το κείμενο γράφτηκε ήταν αρκετά... καυτός :) )

Όπως και να'χει, ρίξτε μια ματιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
γαμάτο ποστ!και εγώ εκμεταλλεύτηκα το δικό μου κομματόσκυλο μου συμπλήρωσε και τα χαρτιά και μετά ... " δεν θυμάμαι μωρέ απ'έξω το κινητό μου!"χιχι!και εν τω μεταξύ Δαπ και Πασπ δεν έχουν και διακριτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Σαν noob πρωτοετής και εγώ έχω κάποιες χαζές απορίες :P

Έχω μπερδευτεί λίγο με τα υποχρεωτικά μαθήματα τα μαθήματα επιλογής τα εργαστήρια κτλπ.

Τι σημαίνει υποχρεωτικό μάθημα;
Θα υπάρχουν απουσίες και πρέπει να είμαι παρόν ή απλά πρέπει να το δώσω υποχρεωτικά στην εξεταστική;
Υπάρχουν γενικά απουσίες στο πανεπιστήμιο ή πας όποτε θες;
Βλέπω στο πρόγραμμα των μαθημάτων που μου έδωσαν ότι γίνονται μαθήματα από τις 9 το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ!
wtf;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Σαν noob πρωτοετής και εγώ έχω κάποιες χαζές απορίες :P

Έχω μπερδευτεί λίγο με τα υποχρεωτικά μαθήματα τα μαθήματα επιλογής τα εργαστήρια κτλπ.

Τι σημαίνει υποχρεωτικό μάθημα;
Θα υπάρχουν απουσίες και πρέπει να είμαι παρόν ή απλά πρέπει να το δώσω υποχρεωτικά στην εξεταστική;
Υπάρχουν γενικά απουσίες στο πανεπιστήμιο ή πας όποτε θες;
Βλέπω στο πρόγραμμα των μαθημάτων που μου έδωσαν ότι γίνονται μαθήματα από τις 9 το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ!
wtf;

λοιπον τα αμφιθεατρα γενικα δεν ειναι υποχρεωτικα! βεβαια αυτο αναλογα τον καθηγητη καποιοι θελουν να παρακαλουθουν ολοι υποχρεωτικα! υποχρεωτηκα ειναι φροντηστηρια και εργαστηρια αν εχετε! εξεταστικη δεν ειναι υποχρεωτικη για κανενα! απλα αμα δεν περασεις την εξεταση του εργαστηριου πρεπει να το ξαναπαρακολουθησεις! οσο για τις ωρες relax δεν θα χτυπας καθε μερα 12ωρα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
λοιπον τα αμφιθεατρα γενικα δεν ειναι υποχρεωτικα! βεβαια αυτο αναλογα τον καθηγητη καποιοι θελουν να παρακαλουθουν ολοι υποχρεωτικα! υποχρεωτηκα ειναι φροντηστηρια και εργαστηρια αν εχετε! εξεταστικη δεν ειναι υποχρεωτικη για κανενα! απλα αμα δεν περασεις την εξεταση του εργαστηριου πρεπει να το ξαναπαρακολουθησεις! οσο για τις ωρες relax δεν θα χτυπας καθε μερα 12ωρα:D

φροντιστηρια? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ναι , κάποια έτσι λέγονται

λοιπον τα αμφιθεατρα γενικα δεν ειναι υποχρεωτικα! βεβαια αυτο αναλογα τον καθηγητη καποιοι θελουν να παρακαλουθουν ολοι υποχρεωτικα! υποχρεωτηκα ειναι φροντηστηρια και εργαστηρια αν εχετε! εξεταστικη δεν ειναι υποχρεωτικη για κανενα! απλα αμα δεν περασεις την εξεταση του εργαστηριου πρεπει να το ξαναπαρακολουθησεις! οσο για τις ωρες relax δεν θα χτυπας καθε μερα 12ωρα:D

εννοώντας οτι θα χρειαστεί να το παρακολουθήσεις προκειμένου να κάνεις την "επανάληψη" ωστε να πας να το δώσεις και να το περάσεις (η και οχι)
Δεν είναι υποχρεωτικό να βαρέσεις παρουσίες σε εργαστήριο προκειμένου να το ξαναδώσεις , όποτε θες πας και το δίνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mairoula trela

Νεοφερμένος

Η mairoula trela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παιδια οσα αναφερατε ισχυουν μονο για τα πανεπιστημια κ για τα ΤΕΙ? Συγκεκριμενα για τα τεστακια του εξαμηνου ισχυουν κ στα ΤΕΙ? Και ας μου εξηγησει καποιος ρε παιδι μου τι το τοσο κακο να εχεις επαφες με κομματικες παραταξεις η να εισαι μελος μιας παραταξης? Ευχαριστω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για φοιτητικές παρατάξεις εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=85236
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Συγχαρητηρια λοιπον σε οσους περασαν στις σχολες που επιθυμουσαν :)

Για να μην πιαστειτε στην φακα, διαβαστε το παρακατω κειμενο, το ειχα γραψει πριν απο καιρο:

Day 1: Η εγγραφη.
Περα απο τα απαραιτητα δικαιολογητικα που πρεπει να εχετε μαζι σας [που φανταζομαι τα ξερετε, αν παλι οχι ριξτε μια ματια εδω] εχετε στο νου σας πως σε μια ακτινα 300 μετρων απο την σχολη σας θα δειτε μερικους τυπους να πηγαινοερχονται και να ρωτανε τους παντες αδιακριτως αν ηρθαν για την εγγραφη. Προκειται περι ατομων "παλιων", αλλα κυριως κομματοσκυλων. Θα σας μιλησουν ευγενικα και θα σας εξυπηρετησουν τα μεγιστα για να κανετε την εγγραφη σας. Επισης, θα σας δωσουν τα τηλεφωνα τους, για να τους παρετε "για ο,τι χρειαστει". Να ξερετε πως ολα αυτα τα κανουν οχι απο την καλη τους την ψυχη, αλλα γιατι ετσι λεει η κομματικη φοιτητικη παραταξη τους, στην οποια και θελουν να προσχωρησετε. Για πιο αναλυτικες λεπτομερειες, καντε κλικ εδω , και εδω. Η οδηγια ειναι μια: τους εκμεταλλευεστε εν ψυχρω για να σας συμπληρωσουν τα χαρτια σας και μετα δεν τους δινετε σημασια. Περιμενετε στην ουρα, κανετε την εγγραφη, παιρνετε την φοιτητικη σας ταυτοτητα [την οποια πρεπει να την προσεχετε ως κορη οφθαλμου, μονο με αυτην σας αναγνωριζει το πανεπιστημιο] ισως και το πασο ή ο,τι αλλο σας δωσουν [εμας ας πουμε μας εδωσαν οδηγο σπουδων].

Οι πρωτες μερες των μαθηματων.
Θα δειτε αμφιθεατρα γεματα [ακομη και αν εχουν το πιο ακυρο μαθημα του κοσμου, π.χ. αγγλικα]. Μπαινετε και καθεστε οπου βρειτε. Συνηθως σε αυτην την φαση πιανεις πανευκολα κουβεντα με τον διπλανο σου, δεδομενου οτι κανενας εκει μεσα δεν εχει φιλαρακι που να περασε στην ιδια σχολη. Περιπου στα 150 αγνωστα μεταξυ τους ατομα καθονται διπλα διπλα και ολοι θελουν να μιλησουν. Ακομη και αν ειναι 8 η ωρα το πρωι. Ειναι επισης πιθανο να μπουν μεσα στην ταξη και καποια ατομα "για να κανουν μια ανακοινωση". Ειναι επισης κομματοσκυλα. Μην πιανετε κουβεντα μαζι τους γιατι θα σας ζαλισουν τα παπαρια. Επισης, μην βγαινετε για καφε μαζι τους, επουδενι λογο. Το σκηνικο γνωστο: 4-5 κομματοσκυλα καλουν εναν πρωτοετη [ο οποιος τσιμπαει και βγαινει μαζι τους γιατι δεν εχει παρεα] για καφε, και προσπαθουν πασει θυσια να τον γραψουν στην παραταξη τους.

Απο ενα σημειο και μετα θα δειτε οτι, μιας και δεν υπαρχουν απουσιες στην σχολη, θα βαριεστε να πηγαινετε στα μαθηματα. Θα εχετε ηδη διαπιστωσει ποιοι καθηγητες αξιζουν να τους παρακολουθησεις και ποιοι ειναι χτυπημενοι. Σε αυτην την φαση μια μαλακια μπορει να κανει ενας πρωτοετης [την εκανα εγω]: Να μην πηγαινει καθολου στην σχολη. Πηγαινετε καθημερινα στην σχολη, εστω και για καφε. Μην πατατε καθολου στα μαθηματα, αλλα να ειστε μεσα στο κλιμα της σχολης.

Γιατι το λεω αυτο; Οσοι κρατανε επαφη με την σχολη, κρατανε επαφη και με τους συμφοιτητες τους, αναποφευκτα. Ποτε δεν ξερεις τι σημειωσεις μπορεις να βρεις, τι παλια θεματα, τι ΣΟΣ εχει πει ο καθηγητης, που εδωσε βαση, που δεν εδωσε. Αυτα τα πραγματα ειναι πολυτιμα, και φυσικα, δεν μπορεις να τα βρεις στο σπιτι σου. Μπορεις να περασεις παρα πολλα μαθηματα χωρις να τα εχεις παρακολουθησει καν, αρκει να εισαι μεσα στο κλιμα. Δεν εχει σημασια αν το μαθημα ειναι ευκολο ή δυσκολο. Εχει σημασια αν μπορεις να βρεις αυτα που χρειαζεσαι για να το περασεις.

Τετοια σκηνικα μου εχουν τυχει απειρα... Το πιο προσφατο, πριν 4 μερες. Δινουμε ενα μαθημα, για το οποιο δεν υπαρχουν παλια θεματα, δεν το εχω παρακολουθησει ποτε, και πρωτη φορα το διαβαζα. Το δινουμε 5 η ωρα το απογευμα, και παω πολυ νωρις στην σχολη, για διαβασμα. Πετυχαινω εναν γνωστο μου, ο οποιος εχει τα θεματα του Ιουνιου [τα εβγαλε φωτο με το κινητο]. Και μου τα δινει. Και εγραψα περιπου 7, βασιζομενος σε αυτα τα θεματα.

Στις εξεταστικες περιοδους, προσπαθειστε να ειστε καθε μερα στην σχολη για τους ιδιους λογους. Οι εξεταστικες ειναι κατεξοχην οι περιοδοι ανταλλαγης σημειωσεων και θεματων. Αν εχετε φροντισει να εχετε τους φιλους και τους γνωστους σας, θα ωφεληθειτε.

Αν δινετε ενα μαθημα που δεν το εχετε διαβασει, παρολαυτα πηγαινετε να το δωσετε. Πολλα μπορουν να γινουν. Απο το να πετυχετε τον μπροστινο σας να τα ξερει τελεια ολα και να σας αφησει να αντιγραψετε, μεχρι να σας στελνουν τα θεματα απο εξω με μηνυματα. Μπορει επισης να πετυχετε την τελευταια εξεταστικη ενος καθηγητη, ο οποιος θελει να περασει ολο τον λαο. Στην χειροτερη περιπτωση, θα κοπειτε. Στην καλυτερη, θα περασετε. Εγω προσωπικα εχω χασει πολλα μαθηματα ετσι και μετα βαρουσα το κεφαλι μου στον τοιχο.

Ενα περασμενο μαθημα, οσο ευκολο και αν ειναι, δεν ειναι μονο οτι το εχετε περασει. Σε αλλη περιπτωση, αν δηλαδη το χρωστατε, στην επομενη εξεταστικη θα σας φαει χρονο, κοπο, ενεργεια.

Οσα μαθηματα εχουν προαιρετικη εργασια τα παρακολουθειτε ανελλιπως, ακομη και αν λυνετε sudoku μεσα στην αιθουσα. Να σας ξερει φατσικα ο καθηγητης, να μαθαινετε αν εχει αλλαξει κατι στην εργασια, και φυσικα, να κανετε την εργασια. Μια εργασια μπορει να ειναι απο απαλλακτικη [δηλαδη ο βαθμος της εργασιας να ειναι και ο βαθμος του μαθηματος χωρις να δωσετε εξετασεις], μεχρι να σας δωσει καποιες μοναδες [συνηθως 2-3]. Ασχημα ειναι να ξεκινας να γραφεις στις εξετασεις απο το 3 και οχι απο το 0;

Οσα μαθηματα εχουν υποχρεωτικη εργασια επισης τα επιλεγετε. Γενικα, η εργασια ειναι ενας γαματος τροπος να κερδισεις εδαφος μεσα στο εξαμηνο, χωρις να χρειαστει να πεθανεις στην εξεταστικη.

Γαματος τροπος να περασεις ενα μαθημα ειναι επισης τα tests, ή αλλιως προοδοι [δεν το κανουν πολλοι καθηγητες ομως]. Τι ειναι το test; Σου λεει ενας καθηγητης εγω θα εξετασω την υλη μια φορα στα μεσα Νοεμβριου. Αν περασετε το test, εχετε δικαιωμα να δωσετε και το δευτερο test στο τελος του εξαμηνου. Αν περασετε και το δευτερο, δεν ερχεστε καν για εξετασεις. Επισης, οι καθηγητες ειναι συνηθως πιο ελαστικοι στα tests αποτι ειναι στις εξετασεις. Εκμεταλλευτειτε το.

Και φυσικα, το φλεγον ζητημα της αντιγραφης στις εξετασεις. Μην το δοκιμασετε χωρις να ξερετε τι παιζει. Υπαρχουν καθηγητες αυστηροι, που δινουν γραμμη στους επιτηρητες να συμπεριφερονται σαν τις ειδικες δυναμεις, και υπαρχουν καθηγητες χαλαροι, που δεν τους νοιαζει. Επισης υπαρχουν και σφιχτοι και χαλαροι επιτηρητες. Αναλογως τον καθηγητη, αν σας πιασουν μπορουν να σας "καρφωσουν" το πτυχιο, ή να σας πουν να ξαναερθετε μετα απο 2 χρονια να το δωσετε.

Σε καθε περιπτωση, αν αποφασισετε να αντιγραψετε, υπαρχουν διαφοροι τροποι. Μπορεις να εχεις σκονακια πανω σου, αλλα αυτο το βρισκω λιγο ριψοκινδυνο λογω του βαλε-βγαλε-κρυψε. Εγω προτιμω να τα γραφω με μολυβι πανω στο θρανιο. Οταν ερθουν τα θεματα, σβηνω οσα δεν μου χρειαζονται, και οταν τελειωνω σβηνω με το χερι και τα υπολοιπα. Καθαρισες. Επισης υπαρχει ο τροπος να σου στελνουν SMS απο εξω, αλλα και αυτο ειναι πολυ ριψοκινδυνο. Σε καθε περιπτωση, φροντιστε να εχετε τον επιτηρητη μεσα στο οπτικο σας πεδιο και να μην σας κοιταει.

Αν κοπειτε σε καποιο μαθημα στο οποιο νομιζετε οτι τα εχετε παει καλα, μην ντραπειτε, πηγαινετε να πιασετε τον καθηγητη. Καλου-κακου ομως, ριξτε και μια ματια τις απαντησεις απο πριν, μην τυχον και ο καθηγητης θελει να εξακριβωσει αν οντως ξερατε τις απαντησεις. Αν σας ρωτησει κατι ενω εσεις παραπονιεστε για τον βαθμο σας και εσεις δεν το ξερετε, θα γινετε μεγαλη ρομπα και φυσικα, δεν θα καταφερετε αυτο που θελατε: να αλλαξει ο βαθμος σας.

Η συνεχεια, στις απαντησεις σας;)

Πηγη: https://sourotiri.blogspot.com/2008/09/blog-post_08.html
Μπράβο σου ρε φίλε....πολύ ωραίο το μνμ σου, το θεωρώ πολύ χρήσιμο ειδικά για εμάς τα ψαράκια...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Λιγο ακυρο αλλα τι τσαντα παιρνετε στη σχολη....Το κλασικο σακιδιο πλατης που ειχαμε κ στο σχολειο ή καποια αλλη?
Αν ειναι να αγορασουμε τωρα στις εκπτωσεις....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Λιγο ακυρο αλλα τι τσαντα παιρνετε στη σχολη....Το κλασικο σακιδιο πλατης που ειχαμε κ στο σχολειο ή καποια αλλη?
Αν ειναι να αγορασουμε τωρα στις εκπτωσεις....:P

Στο χερι :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Μιαμιση ωρα σε λεωφορεια κ μετρο με τα βιβλια στο χερι??
Δε λεει...Κ αν θες να βαλεις κ κανα σαντουιτς μεσα...Αστα..
Ξερω γω που ρωταω.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairoula trela

Νεοφερμένος

Η mairoula trela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Λιγο ακυρο αλλα τι τσαντα παιρνετε στη σχολη....Το κλασικο σακιδιο πλατης που ειχαμε κ στο σχολειο ή καποια αλλη?
Αν ειναι να αγορασουμε τωρα στις εκπτωσεις....:P

Απο αυτες που παιρνουμε για καφεδακι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι κοπέλες πάντα έχουμε μια τσάντα, δεν είναι πρόβλημα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ψιλομεγαλη ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top