Οδηγούμαστε σε εμφύλιο πόλεμο;

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
η ιδεολογια των αναρχικων μου αρεσει παρα πολυ.
Δηλαδη συμφωνεις με την ελλειψη καθε αρχης και εξουσιας;

πολλοι απο αυτους που ψηφιζουν ΟΤ δεν το κανουν γιατι υποστηριζουν τα Σκοπια αλλα γιατι ειναι υπερ της καλης γειτονιας της ειρηνης
Καλα και αγια ολα αυτα αλλα οταν εχεις ενα λιλιπουτειο γειτονικο κρατος να προβαλλει αξιωσεις στο εδαφος σου, οι λεξεις χανουν το νοημα τους. Εγω πιστευω οτι η Ελλαδα πρεπει να απαντησει στην παραμικρη αφορμη. Δεν εννοω φυσικα χρηση οπλων εκτος και αν αυτοι το πραξουν πρωτοι. Εννοω προσφυγη στον ΟΗΕ, τελεσιγραφο και τα συναφη.

ο ΟΑΚΚΕ ειναι ψιλο "φιλος" με του το Ουρανιου Τοξου.
Που το εχεις δει αυτο;

Επισης ο υπαρχων βαλτος εχει ως αποτελεσμα πολλοι νεοι να στραφουν σε ΛΑΟΣ και τα συναφη κομματα. Τα οποια ειναι ολιγον εως πολυ φασιστοειδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
δεν ειναι οτι συμφωνω με την ελειψη αρχης ή εξουσιας απλα δεν μου αρεσει η ολη φαση με το συστημα...
τωρα για το θεμα των σκοπιων. επειδη καποια στιγμη θα επιχειρησουν στρατιωτικα να παρουν τη Μακεδονια νομιζωντας οτι οι ΗΠΑ θα τους βοηθησουν κοιτα το δευτερο μερος της υπογραφης μου και σκεψου τι αλλο θα ηθελα να κανω

κοιτα αυτο και ψαξε και αλλες πληροφοριες για τις πεποιθησεις τους και για τις σχεσεις που εχουν με το ουρανιο τοξο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φιλε Νίκος95 δεν βρηκα κατι σε αυτο. Προσωπικα συμφωνω με μερικα απο αυτα που ειπαν οι βλακες του ΟΑΚΚΕ για την επιθεση των χρυσαυγιτων.
Οταν θελεις να αντικρουσεις καποιον δεν τον σπας στο ξυλο επειδη διαφωνει μαζι σου αλλα τον ισοπεδωνεις στην συζητηση και χρησιμοποιεις βια μονο αν το πραξει πρωτος ο αλλος. Οι φασιστες της Χρυσης Αυγης τα εκαναν σκατα για αλλη μια φορα. Αλλα τι να περιμενει κανεις απο ζωντοβολα που χρησιμοποιουν βια και αποκαλουν τους ηρωες του ΕΛΑΣ που μας απελευθερωσαν κουμουνιστοσυμμοριτες.

πειδη καποια στιγμη θα επιχειρησουν στρατιωτικα να παρουν τη Μακεδονια νομιζωντας οτι οι ΗΠΑ θα τους βοηθησουν κοιτα το δευτερο μερος της υπογραφης μου και σκεψου τι αλλο θα ηθελα να κανω
Δεν το πιασα αυτο. Θες δηλαδη να τους καψεις; Δεν συμφωνω. Αυτη ειναι μια καθαρα παραλογη και λανθασμενη αντιδραση. Αυτα τα κανουν μονο φασιστες. Τουλαχιστο ετσι νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
διαφωνω σε καποια πραγματα μαζι τους αλλα συμφωνω σε καποια αλλα(με την ΧΑ). το οτι κανουν πολυ συχνα μαλακιες το ξερω και ξεσπαν σε λαθος ατομα. τωρα ακομα και αυτο που εκαναν στους ... του Ουρανιου τοξου ηταν κατι. μαλακια μεν αλλα μπροστα στο τιποτα ηταν κατι. εχω δει αρκετες φορες Σκοπιανους και βουλγαρους να λενε οτι θα σκοτωσουν Ελληνες θα παρουν την Μακεδονια κτλ. βεβαια πολλοι απο αυτους που τα γραφουν αυτα ειναι πρακτορακια(εθνικοτητες δεν λεμε) ή εθνικιστες που χρονια τωρα εχουν φαει τήν προπαγανδα. η σταση της Ελλαδας ειναι οπως παντοτε τα τελευταια χρονια παθητικη. θα μπορουσε να ειναι το "αφεντικο" των βαλκανιων και να πουλαει μουρη σε Ευρωπη και Αμερικη δεν το κανει ομως. οι Αμερικανοι δεν δινουν δεκαρα για την ζωη των σκοπιανων. αυτοι το μονο που θελουν ειναι να εχουν εναν συμμαχο στα βαλκανια που θα τον κανουν οτι θελουν. και για να μην ξεχασω υπαρχουν και οικονομικα συμφεροντα στην μεση. σιγα μην καναν κατι οι Αμερικανοι αν δεν υπηρχε χρημα στην μεση. ασχολουνται με το Αιγαιο και την Βορεια Ελλαδα γιατι πολυ απλα ξερουν οτι εχει πολυ πλουσιο υπεδαφος και οτι με τοσους βλακες ελληνες πολιτικους θα μπορεσουν να εκμεταλευτουν οι εταιρειες τους το πετρελαιο των ελληνων. για το καψιμο. χωρις να θελω να το παιξω μαγκας και νταης(δεν μπορω κιολας γιατι δεν μοιαζω) σε περιπτωση πολεμου στα Βαλκανια και σε περιπτωση που καποιος δικος μου παθαινε κατι θα μπορουσα να σκοτωσω πολυ κοσμο. βεβαια αυτο που λεω ακουγεται παραλογο και ναι ειναι αλλα πραγματικα σε περιπτωση που παθει καποιος δικος μου μπορει να θολοσω και να κανω πραγματα τα οποια ισως μετανιωσω που τα εκανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Δε λεω εχει πέραση η αναρχια αλλα μπορει να ερμηνευτει διττα καθως η ιδεολογικη της πλευρα συμφωνει εν πολλοις με τον κομμουνισμο ενω στην πραξη θυμιζει εξτρεμιστικα σωματα (aka ΧΑ)


Παρολα αυτα προτιμω να εχω μια αρχη, μια κεφαλη πως το λενε (για να χω και που να τα χωνω)
-----------------------------------------
Εγω πιστευω οτι η Ελλαδα πρεπει να απαντησει στην παραμικρη αφορμη. .

Οχι εγω δεν το πιστευω οτι πρεπει να απαντηθει και το παραμικρο γιατι παρακατω...


οταν εχεις ενα λιλιπουτειο γειτονικο κρατος να προβαλλει αξιωσεις στο εδαφος σου.


συμπληρωνω, με πλατες ΗΠΑ και ΟΗΕ...

Εμεις εχουμε τον αχαρο ρολο του σακου του μποξ διοτι ειμεθα στο ΝΑΤΟ, ειμαστε φιλοΡωσοι, η κουλτουρα μας ειναι καπου στο κεντρο... Γενικα τα Σκοπια δεν πιστευω οτι βλάπτουν την Ελλαδα και τα συλλαλητηρια και τα λοιπα συναφη ειναι τακτικη ''το ψαρι τσιμπαει''... Εξαλλου πιστευω οτι ολοι οι ξυπνιοι παγκοσμιως γνωριζουνε οτι η Μακεδονια ειναι ελληνικη και ασε τους βλακες να καυχιονται, δε μπορεις να τους βαλεις μυαλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
πανω κατω κωστα συμφωνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
πανω κατω κωστα συμφωνουμε...


χαιρομαι ρε Νικο:no1:... αλλα κοιτα δεν εκφραζω αποψη ως επι το πλειστον αλλα γεγονοτα... :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
και εγω χαιρομαι. ξερεις σιχαινομαι το συστημα που καταστρεφει την Ελλαδα αλλα χρειαζομαι και εγω καποια εξουσια για να βριζω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
και εγω χαιρομαι. ξερεις σιχαινομαι το συστημα που καταστρεφει την Ελλαδα αλλα χρειαζομαι και εγω καποια εξουσια για να βριζω:P



Ο μοναδικος οπου ηταν ικανος να ζησει αναρχα ηταν ο Ασιμος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Φωτιά και τσεκούρι στους διεθνιστές των σαλονίων.
χα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Φωτιά και τσεκούρι στους διεθνιστές των σαλονίων.
ΧΑ


Που κρυβόσουνα ρε παλληκαρι μου... Τι έγινε δειραμε κανεναν παλι και μερακλώσαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mentos

Νεοφερμένος

Ο Mentos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όσοι απο εσάς πιστεύουν ότι δικτατορία και εμφύλιο πόλεμο δεν πρόκειται να ξαναδούμε δείτε την ταινία Die Welle (Το Κύμα). Εκεί ένα απλό μάθημα για το φασισμό εξελίσσεται σε μικροφασιστικό κίνημα. Είναι πολύ εύκολο για κάποιον χαρισματικό δημαγωγό να πείσει τον κόσμο πως θα μας σώσει αν του δώσουμε την εξουσία και μετά να την καβαλήσει. Εξάλλου η Ιστορία μας διδάσκει πως ο Χίτλερ και ο Μουσολίνι πήραν την εξουσία και έκαναν όσα έκαναν με την πλήρη υποστήριξη του λαού τους. Στο βιβλίο της Ιστορίας Κατεύθυνσης της Γ' Λυκείου (σελ. 54 για τους άπιστους Θωμάδες :D) γράφει πως οι μεγαλύτερες επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης του 1929 ήταν η έξαρση των φασιστικών και δικτατορικών κινημάτων σε όλη την Ευρώπη. Αυτά προέκυψαν από τη συγκεντρωτική πολιτική και την κλειστή οικονομία που ακολούθησε κάθε χώρα για να ανταπεξέλθει οικονομικά. Και στην Ελλάδα ήρθε στις 4 Αυγούστου 1936 με το Μεταξά (η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι η κρίση έπληξε την ελληνική οικονομία το 1932). Ακόμη στα γεγονότα του Δεκεμβρίου με την τροπή που πήραν (καταστροφή καταστημάτων και ιδιοκτησιών από ανεγκέφαλους χούλιγκανς που βγήκαν απλά για να τα σπάσουν) έστρεψε την κοινή γνώμη ενάντια στους διαδηλωτές με αποτέλεσμα να ακουστούν απόψεις όπως "Μια χούντα θα μας σώσει, μου φαίνεται..." (το άκουσα και από συμμαθητή μου!). Σίγουρα δεν κινδυνολογώ σε στυλ "Θα πεθάνουμε όλοιοιοι, έρχεται Χούούούνταααα!". Απλά προσπαθώ να σας προειδοποιήσω για την επικινδυνότητα της κατάστασης που βιώνουμε ώστε να αποτραπεί αυτό το ενδεχόμενο. Ένα από τα πολλά συνθήματα που διάβασα σε τοίχους είναι το "Ο Φασισμός τρέφεται από την άγνοιά μας". Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε τον κίνδυνο για να μην είναι πολύ αργά μετά. Εξάλλου το καλύτερο μέσο επίλυσης ενός προβλήματος είναι η Παιδεία και η πρόληψη.

Α και Green 13 η αναρχία καθε αυτού ξεκίνησε ως ειρηνική ιδεολογία. Στην Αμερική εκδηλώθηκε η βίαιη αναρχία πρώτη φορά και δυστυχώς έχει επικρατήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Α και Green 13 η αναρχία καθε αυτού ξεκίνησε ως ειρηνική ιδεολογία. Στην Αμερική εκδηλώθηκε η βίαιη αναρχία πρώτη φορά και δυστυχώς έχει επικρατήσει.


Και το πλεξιμο ξεκινησε ως αναγκη και κατεληξε αγχολυτικο, και ο ιδιος ο Κομμουνισμος που εγω υποστηριζω μεσες ακρες ξεκινησε σαν λυτρωση και πλεον ειναι εκπτωτος... Τι να λεμε τωρα ρε Μεντος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Που κρυβόσουνα ρε παλληκαρι μου... Τι έγινε δειραμε κανεναν παλι και μερακλώσαμε;
Πλάκα έκανα calm down.
σοι απο εσάς πιστεύουν ότι δικτατορία και εμφύλιο πόλεμο δεν πρόκειται να ξαναδούμε δείτε την ταινία Die Welle (Το Κύμα). Εκεί ένα απλό μάθημα για το φασισμό εξελίσσεται σε μικροφασιστικό κίνημα. Είναι πολύ εύκολο για κάποιον χαρισματικό δημαγωγό να πείσει τον κόσμο πως θα μας σώσει αν του δώσουμε την εξουσία και μετά να την καβαλήσει. Εξάλλου η Ιστορία μας διδάσκει πως ο Χίτλερ και ο Μουσολίνι πήραν την εξουσία και έκαναν όσα έκαναν με την πλήρη υποστήριξη του λαού τους. Στο βιβλίο της Ιστορίας Κατεύθυνσης της Γ' Λυκείου (σελ. 54 για τους άπιστους Θωμάδες :D) γράφει πως οι μεγαλύτερες επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης του 1929 ήταν η έξαρση των φασιστικών και δικτατορικών κινημάτων σε όλη την Ευρώπη. Αυτά προέκυψαν από τη συγκεντρωτική πολιτική και την κλειστή οικονομία που ακολούθησε κάθε χώρα για να ανταπεξέλθει οικονομικά. Και στην Ελλάδα ήρθε στις 4 Αυγούστου 1936 με το Μεταξά (η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι η κρίση έπληξε την ελληνική οικονομία το 1932). Ακόμη στα γεγονότα του Δεκεμβρίου με την τροπή που πήραν (καταστροφή καταστημάτων και ιδιοκτησιών από ανεγκέφαλους χούλιγκανς που βγήκαν απλά για να τα σπάσουν) έστρεψε την κοινή γνώμη ενάντια στους διαδηλωτές με αποτέλεσμα να ακουστούν απόψεις όπως "Μια χούντα θα μας σώσει, μου φαίνεται..." (το άκουσα και από συμμαθητή μου!). Σίγουρα δεν κινδυνολογώ σε στυλ "Θα πεθάνουμε όλοιοιοι, έρχεται Χούούούνταααα!". Απλά προσπαθώ να σας προειδοποιήσω για την επικινδυνότητα της κατάστασης που βιώνουμε ώστε να αποτραπεί αυτό το ενδεχόμενο. Ένα από τα πολλά συνθήματα που διάβασα σε τοίχους είναι το "Ο Φασισμός τρέφεται από την άγνοιά μας". Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε τον κίνδυνο για να μην είναι πολύ αργά μετά. Εξάλλου το καλύτερο μέσο επίλυσης ενός προβλήματος είναι η Παιδεία και η πρόληψη
Mεγάλη αλήθεια αυτό που λες αλλά δεν νομίζω ότι πλέον υπάρχει κίνδυνος.
Ο ελληνικός λαός έχει περάσει 2 χούντες και είναι συνειδητοποιημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mentos

Νεοφερμένος

Ο Mentos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χεχε σίγουρα απλά θέλω να σου πω. Η ιδεολογία δεν έχει όσα ψεγάδια έχουν οι περισσότεροι υποστηρικτές της. Προσωπικά ο κομουνισμός δε μου αρέσει και ιδεολογικά. Δεν είναι και πολύ αξιοκρατικό το σύστημα όταν έχουν όλοι την ίδια ανταμοιβή για τη δουλειά τους. Ούτε η αναρχία με εκφράζει ιδιαίτερα. Βασικά, τίποτα δε με εκφράζει ιδιαίτερα από όσα έχουν ήδη ειπωθεί. Θα κάνω κόμμα μόνος μου, μου φαίνεται στο τέλος...!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Πλάκα έκανα calm down.

Mεγάλη αλήθεια αυτό που λες αλλά δεν νομίζω ότι πλέον υπάρχει κίνδυνος.
Ο ελληνικός λαός έχει περάσει 2 χούντες και είναι συνειδητοποιημένος.


Ειπα και γω... :bye:


Ο Ελληνικος λαος δε μασαει κουτοχορτο... Οποιοσδηποτε αλλος ναι... απλα βαριομαστε και βολευτηκαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Άλλωστε η δικτατορία στην Ελλάδα και τις δυο φορές επιβλήθηκε με την βία όχι με εκλογές όπως έγινε πχ στη Γερμανία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mentos

Νεοφερμένος

Ο Mentos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι αλλά και η ανθρωπότητα έχει βιώσει ΤΟΥΣ ΑΠΕΙΡΟΥΣ πολέμους και όμως δεν έχει υπάρξει ποτέ ούτε λεπτό που να μη γίνεται πόλεμος σε κάποιο σημείο του πλανήτη. Δεν πρέπει να εφησυχάζουμε όταν πρόκειται για τόσο σημαντικά ζητήματα. Ούτε βέβαια να βλέπουμε φαντάσματα και πράγματα που δεν υπάρχουν παντού. Απλά να έχουμε το νου μας για να μη μας κατευθύνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
τωρα ακομα και αυτο που εκαναν στους ... του Ουρανιου τοξου ηταν κατι. μαλακια μεν αλλα μπροστα στο τιποτα ηταν κατι.
Σοβαρολογεις;;;Αυτο ηταν ο,τι χειροτερο μπορουσε να γινει!Τους δινει επιχειρηματα!Οτι η Ελληνικη κυβερνηση καταπιεζει την-ανυπαρκτη-μακεδονικη μειονοτητα. Χιλιες φορες να μην εκαναν τιποτα!Ασε που ηταν φασιστικη ενεργεια. Χρηση βιας στους διαφωνουντες;

Εμεις εχουμε τον αχαρο ρολο του σακου του μποξ διοτι ειμεθα στο ΝΑΤΟ, ειμαστε φιλοΡωσοι, η κουλτουρα μας ειναι καπου στο κεντρο... Γενικα τα Σκοπια δεν πιστευω οτι βλάπτουν την Ελλαδα και τα συλλαλητηρια και τα λοιπα συναφη ειναι τακτικη ''το ψαρι τσιμπαει''... Εξαλλου πιστευω οτι ολοι οι ξυπνιοι παγκοσμιως γνωριζουνε οτι η Μακεδονια ειναι ελληνικη και ασε τους βλακες να καυχιονται, δε μπορεις να τους βαλεις μυαλο...
Φιλε Green 13 δεν μιλαω για την ονομασια του κρατιδιου τους. Μιλαω για α λα τουρκικες αμφισβητησεις του ελληνικου εδαφους στο μελλον...Αντιλαμβανεσαι;

Αυτά προέκυψαν από τη συγκεντρωτική πολιτική και την κλειστή οικονομία που ακολούθησε κάθε χώρα για να ανταπεξέλθει οικονομικά. Και στην Ελλάδα ήρθε στις 4 Αυγούστου 1936 με το Μεταξά (η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι η κρίση έπληξε την ελληνική οικονομία το 1932). Ακόμη στα γεγονότα του Δεκεμβρίου με την τροπή που πήραν (καταστροφή καταστημάτων και ιδιοκτησιών από ανεγκέφαλους χούλιγκανς που βγήκαν απλά για να τα σπάσουν) έστρεψε την κοινή γνώμη ενάντια στους διαδηλωτές με αποτέλεσμα να ακουστούν απόψεις όπως "Μια χούντα θα μας σώσει, μου φαίνεται..." (το άκουσα και από συμμαθητή μου!).
Συμφωνω! Πολυ ευκολα αυτα τα γεγονοτα ή αλλα χειροτερα στο μελλον μπορουν να χρησιμευσουν στα χερια ενος επιδεξιου δημαγωγου και να τον βοηθησουν αν μεταβαλλει την κοινη γνωμη και να καταλαβει την εξουσια... Επισης φιλε, οπως τονισες και με την ιστορικη αναδρομη, πολλες φορες μετα απο οικονομικη κριση ακολουθησε η πεποιθηση οτι δεν γινεται πλεον τουτο το πολιτικο συστημα και μονο ο εθνικοσοσιαλισμος και ο κομμουνισμος μπορουν να επιβιωσουν...

Ο ελληνικός λαός έχει περάσει 2 χούντες και είναι συνειδητοποιημένος.
Μακαρι!Αλλα προσωπικα δεν το νομιζω. Ακομα και απο εμας, ποιοι ξερουν τα αιτια, τις αφορμες και την ιστορια του ελληνικου εμφυλιου πολεμου;;Για να μπορεσεις να διδαχθεις απο την ιστορια, πρεπει πρωτα να γνωριζεις την ιστορια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η χουντα ειναι αρκετα νωπη, δεν εχουν περασει αρκετα χρονια ωστε να εχει ξεχαστει απο τους ανθρωπους, οι γονεις μου και αλλοι πολλοι γονεις τη ζησανε στα φοιτητικα τους χρονια, δεν ειναι και τοσο μακρυα. Αν θελετε να μαθετε απλα ρωτηστε τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top