Οίκοι ανοχής και ιερόδουλες: ποια η γνώμη σας;

Ήρωνας

Νεοφερμένος

Ο Ήρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ειναι θεμα ηθικης και αληθινης παιδειας, για το αν θα παει καποιος σε οικο ανοχης!



Σωσον κυριε τον λαον σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
να τος και αλλος, δηλαδη αμα στα 16 πηγαιναν με ελληνες δεν θα ειχες προβλημα? .... σαφως και θα την υποστηριζες, μου λες εμενα να ειμαι κοσμιος, και εσυ με τοση χαλαροτητα, κραζεις ανθρωπους απο αλλες χωρες!

Νευράκια Μανωλάκη;

Ανέφερα αυτές τις εθνικότητες (χωρίς φυσικά να έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους) επειδή όταν εγώ πήγαινα Γυμνάσιο/Λύκειο τα περισσότερα "πεταχτά" (για να μη το πω αλλιώς) κοριτσάκια της ηλικίας μου είχαν προτίμηση προς αυτή την κατηγορία ανδρών!:rolleyes:Φυσικά και για τους Έλληνες ισχύει το ίδιο...
Το γιατί δεν το ξέρω,λόγω προσόντων,λόγω βαρβατίλας,θα σε γελάσω...ρώτα τες και πες μας κι εμάς!:P

Κι από που προκύπτει ότι "τους κράζω";Ίσα-ίσα που τους βγάζω και το καπέλο,αυτοί τη "δουλειά" τους κάνουν...τις μικρές κράζω που κάνουν ότι κάνουν και αύριο-μεθαύριο αν δεν προσέξω θα τα "λουστώ" εγώ!

Αλλά εντάξει,εσύ προκειμένου να βγάλεις το άχτι και το κόμπλεξ σου σ'εμένα,στην kollhmenh και σ'όποιον δεν σου αρέσει η άποψή του θα πεις ό,τι ασυναρτησία σου κατέβει στο κεφάλι...

Εγώ έχω αποδεχτεί ότι με όποια και να πάω,δεν θα μάθω ποτέ με 100% ακρίβεια το παρελθόν της,γι'αυτό και πέρνω πάντα προφυλάξεις κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
16 χρονών σε οίκο ανοχής;; Αυτό παραπάει.

Περνάμε πρωτίστως μία ηθική κρίση και έπειτα οικονομική. Έχουμε θυσιάσει κάθε μορφη ηθικού στοιχείου στο βωμό της κερδοσκοπίας και της απάτης. Πέρα απο τη θρησκευτική διάσταση του θέματος, η οποία για ευνόητους λόγους δε παρουσιάζεται, οι αρνητικοί σχολιασμοί έναντι των ιερόδουλων δεν οφείλονται μόνο στο γεγονός ότι χρησιμοποιούν το σώμα τους για να βγάλουν λεφτά. Πολλές από αυτές έιναι αμόρφωτες και ακαλλιέργητες. Αρκεί μόνο να αναλογιστούμε οτι οι ετέραι (Αρχαία Ελλάδα) και οι γκέισες έπρατταν ομοίως, όμως και οι δύο ήταν πολιτιστικά καταρτισμένες, σε σημείο που έχουμε φτάσει να τις θεωρούμε λαμπρό ορόσημο της κουλτούρας των λαών που εκπροσωπούν (βλ. Ιαπωνική Κουλτούρα, άρρηκτα συνδεδεμένη με τις γκέισες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
η πορνεία είναι η ταπείνωση του άντρα και εξεφτέλιση του γειναικείου σώματος σε αντικείμενο.
πολλές φορές όσοι καλούν πουτάνες είναι πιο ανήθικες από αυτές που είναι πόρνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
H Γκεισα δεν ειναι ιεροδουλη οπως λετε.
Και οσο για τις "πορνες" που λετε οτι ειναι αμορφωτες. Οριστε ενα παραδειγμα που ηταν και ποιητρια.Βερονικα Φρανκο.

Στις μεγαλουπολεις υπαρχουν ειδικα γραφεια που προσφερουν συνοδεια,το λεγομενο "girlfriend expierience".Και ειναι συνηθως νεαρες γυναικες ως επι το πλειστον φοιτητριες που θελουν λεφτα. Και οι πελατες ειναι αντρες ανω τον 30-35 που εργαζονται πολυ και δεν εχουν χρονο για ραντεβου και τα λοιπα,συν το οτι χρεωνονται αρκετα ακριβα για τις υπηρεσιες τους οι συγκεκριμενες κυριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Λύπη , απέραντη λύπη για τα κορίτσια αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
H Γκεισα δεν ειναι ιεροδουλη οπως λετε.
Και οσο για τις "πορνες" που λετε οτι ειναι αμορφωτες. Οριστε ενα παραδειγμα που ηταν και ποιητρια.Βερονικα Φρανκο.
Στις μεγαλουπολεις υπαρχουν ειδικα γραφεια που προσφερουν συνοδεια,το λεγομενο "girlfriend expierience".Και ειναι συνηθως νεαρες γυναικες ως επι το πλειστον φοιτητριες που θελουν λεφτα. Και οι πελατες ειναι αντρες ανω τον 30-35 που εργαζονται πολυ και δεν εχουν χρονο για ραντεβου και τα λοιπα,συν το οτι χρεωνονται αρκετα ακριβα για τις υπηρεσιες τους οι συγκεκριμενες κυριες.
συμφωνώ για όσα είπες για τις πόρνες και ναι αυτό το παράδειγμα το είχα ξεχάσει και η Αμύ Ρουσσό Μπουκουβάλα είχε ταυτιστεί με μία πόρνη! για τους άντρες φίλε μου θα διαφωνήσω, δεν είναι δικαιολογία η πολύ δουλεία.....αλλυώνουν τα συναισθήματα και δεν είναι μόνο οι πολυάσχολοι που πάνε με πόρνες.....οι περισσότεροι άντρες έχουν πάει με πόρνη και οι περισσότεροι στην εποχή μας, με λύπηση το λέω, για να χασουν την "παρθενιά" τους! το κρίμα στην πορνεία ανήκει στον αντρικό πληθυσμό ενώ η λύπηση στις γυναίκες! Δεν είμαι υπέρ τις πορνείας αλλά με έκανε να το σκεφτώ καλύτερα το θέμα ο Mr Freeman από την ρωσία το καρτούν! αξίζει να το δείτε όλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δηλαδή, να μην χάσουν την παρθενιά τους με κάποιον τρόπο; Κακό και αυτό; Η Ελληνοχριστιανική ψευτοηθική το λέει πάλι τούτο; :worry: Με συγχωρείτε, αλλά γιατί τόσα ταμπού; Καλύτερο είναι να υπάρχουν οι πορνοφανείς-τσόλια που το παίζουν ηθικές κοπέλες για σχέση (της διπλανής πόρτας, καλών οικογενειών με αρχές κλπ) και πίσω από την κουρτίνα, εναλλάσσουν τους συντρόφους ανάλογα με τις επιδόσεις και την τσέπη; :confused: Δεν μπορώ την τόση υποκρισία της ανθρώπινης κοινωνίας. Μου 'ρχεται να ξεράσω κατάμουτρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
συμφωνώ για όσα είπες για τις πόρνες και ναι αυτό το παράδειγμα το είχα ξεχάσει και η Αμύ Ρουσσό Μπουκουβάλα είχε ταυτιστεί με μία πόρνη! για τους άντρες φίλε μου θα διαφωνήσω, δεν είναι δικαιολογία η πολύ δουλεία.....αλλυώνουν τα συναισθήματα και δεν είναι μόνο οι πολυάσχολοι που πάνε με πόρνες.....οι περισσότεροι άντρες έχουν πάει με πόρνη και οι περισσότεροι στην εποχή μας, με λύπηση το λέω, για να χασουν την "παρθενιά" τους! το κρίμα στην πορνεία ανήκει στον αντρικό πληθυσμό ενώ η λύπηση στις γυναίκες! Δεν είμαι υπέρ τις πορνείας αλλά με έκανε να το σκεφτώ καλύτερα το θέμα ο Mr Freeman από την ρωσία το καρτούν! αξίζει να το δείτε όλοι!

Κοιταξε...Για τις πορνες και εγω την ιδια γνωμη εχω.Οπως και για τα γνωστα κωλομπαρα(ναι εχω παει οταν ημουν μικρος,με την παρεα ετσι απο περιεργεια..χωρις να κανω κατι...Just observing..For recreational purposes).Σε μπουρδελο παντως δεν θα πηγαινα ποτε...Και οσες φορες μου προταθηκε αρνηθηκα ευγενικα.
Στο αλλο ομως που σου λεω...To "callgirl" που λενε,δεν ειναι ακριβως πορνη με την αυστηρη εννοια του ορου.Ενταξει μπορεις να την πεις πορνη πολυτελειας,αλλα δεν την βλεπουν σαν ενα κομματι κρεας να βγαλουν τις ορμες τους.Οι κοπελες που επιδιδονται στο σπορ το κανουν απο συνειδητη επιλογη και συνηθως σπουδαζουν και προσπαθουν να τα βγαλουν περα.Στο εξωτερικο ειναι αρκετα συνηθες το φαινομενο.Δεν το κατακρινω,γιατι ανθρωποι ειμαστε.Ορμες εχουμε.Προτιμω να παει καποιος να τα σκασει χοντρα και να περασει μια βραδια αξεχαστη.Παρα να παει να βιασει τη πρωτη γυναικα που θα βρει μπροστα του.

Και λιγο food for thought.Ποια ειναι η π****να.Αυτη που περιεγραψα εγω...Η καποια που παει και την πεφτει σε κανα γερο χουφταλο,το σκοτωνει και της μενει η περιουσια μετα??

Disclaimer:Τα παραπανω ειναι απο αρθρα περιοδικου που εχω διαβασει..Δεν εχω προσωπικη εμπειρια επι του θεματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Πέρα απο τη θρησκευτική διάσταση του θέματος, η οποία για ευνόητους λόγους δε παρουσιάζεται, οι αρνητικοί σχολιασμοί έναντι των ιερόδουλων δεν οφείλονται μόνο στο γεγονός ότι χρησιμοποιούν το σώμα τους για να βγάλουν λεφτά. Πολλές από αυτές έιναι αμόρφωτες και ακαλλιέργητες. Αρκεί μόνο να αναλογιστούμε οτι οι ετέραι (Αρχαία Ελλάδα) και οι γκέισες έπρατταν ομοίως, όμως και οι δύο ήταν πολιτιστικά καταρτισμένες, σε σημείο που έχουμε φτάσει να τις θεωρούμε λαμπρό ορόσημο της κουλτούρας των λαών που εκπροσωπούν (βλ. Ιαπωνική Κουλτούρα, άρρηκτα συνδεδεμένη με τις γκέισες).
Α δηλαδή είναι άξιο αρνητικών χαρακτηρισμών το να είναι κανείς αμόρφωτος και ακαλλιέργητος; Απορώ καθότι, απ'όσο θυμάμαι, υπήρξε ιδιαίτερη προτίμηση εκ μέρους της χριστιανικής θρησκείας και των θείων ιδρυτών της στους αποκαλούμενους ''πτωχούς τω πνεύματι''.
Αλλά υποθέτω το επάγγελμα της γυναίκας, καθότι εξισασμένο με το ρόλο του αντικειμένου, προϋποθέτει ιδιότητες προσδίδουσες μια κάποια χρησιμότητα, ε; Ένας αστείος σαλτιμπάγκος είναι πάντα προτιμότερος από έναν ''πολιτιστικά ακατάρτιστο'' σαλτιμπάγκο.

Δεν είμαι υπέρ τις πορνείας αλλά με έκανε να το σκεφτώ καλύτερα το θέμα ο Mr Freeman από την ρωσία το καρτούν! αξίζει να το δείτε όλοι!
Ε βάλε και το βίντεο ντε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
To βιντεακι μιλαει για τις ανηλικες πορνες που τις εκμεταλευονται και το κανουν χωρις να το θελουν. Κατακριτεο χωρις καν να το συζητησουμε.

Δεν βρισκω τιποτα κακο ομως να παει καποιος(η καποια:P) με μια(η και περισσοτερες αν το εχει φαντασιωση) που ειναι πανω απο 18 και το κανουν επειτα απο συνειδητη επιλογη.Xωρις βεβαια να υπαρχει καποιος προαγωγος απο πισω που τις ξεζουμιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
H Γκεισα δεν ειναι ιεροδουλη οπως λετε.

Φυσικά και δεν είναι ιερόδουλη. Απλά την ανέφερα για να προβάλλω την αντίθεση με τη γυναίκα που χαρακτηρίζουμε εμείς ιερόδουλη και για να φανερώσω ότι τελικά οι περισσότεροι δε κρίνουν μόνο απο τη φύση του επαγγέλματος.

αι οσο για τις "πορνες" που λετε οτι ειναι αμορφωτες

το γενίκευσες. κανείς δεν αναφέρθηκε γενικά για τις ιερόδουλες. υπάρχουν και παραδείγματα όπως αυτό που έδειξες.


Α δηλαδή είναι άξιο αρνητικών χαρακτηρισμών το να είναι κανείς αμόρφωτος και ακαλλιέργητος;

Τουλάχιστον δεν είναι άξιο θετικών χαρακτηρισμών. Αλλά αυτό δεν αποτελεί έτσι κι αλλιώς απάντηση. Δεν αναφέρθηκε τίποτα τέτοιο στο απόσπασμά μου που παρέθεσες. Απλά επισήμανα τι πιστεύουν πολλοί. Η άποψή μου για τους αμόρφωτους δεν είναι ιδιαίτερα κακή. Για τους ακαλλιέργητους αλλάζει το θέμα. Πιστεύω ότι έχεις ταυτίσει την έννοια της μόρφωσης με την έννοια της καλλιέργειας. Τη καλλιέργεια δεν την αποκτάς μόνο μέσω της μόρφωσης.




το θέμα έχει ιδιαίτερη φύση για να προσεγγίζεται με τη λογική. Οι ανθρώπινες σχέσεις, είτε σεξουαλικές είτε όχι, δε πρέπει να βασίζονται σε κερδοσκοπικές βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
η πορνεία είναι η ταπείνωση του άντρα και εξεφτέλιση του γειναικείου σώματος σε αντικείμενο.
πολλές φορές όσοι καλούν πουτάνες είναι πιο ανήθικες από αυτές που είναι πόρνες.
Τόσες τζάμπα πόρνες είναι αμολυμένες εκεί έξω, οι επί πληρωμή μας πείραξαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Τόσες τζάμπα πόρνες είναι αμολυμένες εκεί έξω, οι επί πληρωμή μας πείραξαν.
άσε αυτές ούτε να τις αναφέρουμε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Τουλάχιστον δεν είναι άξιο θετικών χαρακτηρισμών. Αλλά αυτό δεν αποτελεί έτσι κι αλλιώς απάντηση. Δεν αναφέρθηκε τίποτα τέτοιο στο απόσπασμά μου που παρέθεσες. Απλά επισήμανα τι πιστεύουν πολλοί. Η άποψή μου για τους αμόρφωτους δεν είναι ιδιαίτερα κακή. Για τους ακαλλιέργητους αλλάζει το θέμα. Πιστεύω ότι έχεις ταυτίσει την έννοια της μόρφωσης με την έννοια της καλλιέργειας. Τη καλλιέργεια δεν την αποκτάς μόνο μέσω της μόρφωσης.
Eγώ από αυτό:
οι αρνητικοί σχολιασμοί έναντι των ιερόδουλων δεν οφείλονται μόνο στο γεγονός ότι χρησιμοποιούν το σώμα τους για να βγάλουν λεφτά. Πολλές από αυτές έιναι αμόρφωτες και ακαλλιέργητες.
συμπεραίνω ότι ο transient, ο οποίος ασπάζεται εμφανώς το χριστιανισμό, θεωρεί επαρκή αιτιολογία για αρνητικό σχολιασμό την έλλειψη υψηλού πνευματικού επιπέδου, πράγμα που προξενεί εντύπωση καθώς ένας από τους θεμελιώδεις λίθους της χριστιανικής θρησκείας είναι ο πλήρης σεβασμός και η αποδοχή των ανθρώπων ως ανθρώπων παρά ως λογίων ή γνώστων savoir-faire και savoir-vivre.
Και ξαναλέω ότι το να προσδοκά κάποιος από ανθρώπους που πουλάνε το σώμα τους να έχουν και διασκεδαστικό πνεύμα καλύπτοντας το αίτημα αυτό κάτω από το προσωπείο του ευπρεπισμού είναι υποκρισία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Η καλύτερη δουλειά.
Πάω να γίνω κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αληθεια..Μιας και η συζητηση πρεπει να μονοπολει μονο τις γυναικες πορνες.
Ποια ειναι η γνωμη σας σχετικα με τους αντιστοιχους αντρες του επαγγελματος??(Straight or gay)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εχω γνωρισει εναν τετοιο. πολυ πλακα ο τυπος :P
καλοι ειναι, ιδανικοι για συμβουλες στα ερωτικα :P

(αν βεβαια αυτα που μου ελεγε ηταν αληθεια ..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
συμπεραίνω ότι ο transient, ο οποίος ασπάζεται εμφανώς το χριστιανισμό
θεωρεί επαρκή αιτιολογία για αρνητικό σχολιασμό την έλλειψη υψηλού πνευματικού επιπέδου, πράγμα που προξενεί εντύπωση καθώς ένας από τους θεμελιώδεις λίθους της χριστιανικής θρησκείας είναι ο πλήρης σεβασμός και η αποδοχή των ανθρώπων ως ανθρώπων παρά ως λογίων ή γνώστων savoir-faire και savoir-vivre.
(Βοld: δεν έβαλα μέσα και το θέμα θρησκεία. Εξάλλου απο το πρωτο κιολας ποστ μου είπα οτι δεν αναφέρομαι στη θρησκευτική μεριά του θέματος. Απο καθαρή περιέργεια όμως, γιατί εμφανώς ασπάζομαι τον Χριστιανισμό; )
ένας καλλιεργημένος άνθρωπος, που υποστηρίζω, έχει απαραίτητα υψηλό πνευματικό επίπεδο, είναι λόγιος και γνωστός savoir-faire,vivre; Μάλλον όχι... Και η γιαγιά μου δε πήγε σχολείο, δε ξέρει να φιλοσοφεί και να το παίζει λόγιο άτομο, αλλά είναι καλλιεργημένη. Δεν έχεις καταλάβει την έννοια του καλλιεργημένου. Δεν είναι εκείνος που το παίζει φιλόσοφος της ζωής ή είναι master μιας επιστήμης ή ανήκει σε υψηλότερους κύκλους ή συναναστρέφεται με μορφωμένους κλπ.. Καμία σχέση. Είναι εκείνος που έχει κάποιες θεμελιώδεις αξίες, όπως αυτές του σεβασμού, της ηθικής, της ευπρέπειας κ.α. Δεν εννοώ ο τέλειος άνθρωπος, όλοι έχουμε ελαττώματα, ούτε ο καθηγητής πανεπιστημίου. Δεν με ενδιαφέρει αν έχει πάρει πτυχίο ούτε αν έχει κάνει χίλια διδακτορικά.. Επομένως καταλαβάινεις πως αυτό που ορίζω εγώ ως καλλιεργημένος δεν συνάδει με αυτα που μου λες.
Αρχική Δημοσίευση από transient
οι αρνητικοί σχολιασμοί έναντι των ιερόδουλων δεν οφείλονται μόνο στο γεγονός ότι χρησιμοποιούν το σώμα τους για να βγάλουν λεφτά. Πολλές από αυτές έιναι αμόρφωτες και ακαλλιέργητες.
Α δηλαδή είναι άξιο αρνητικών χαρακτηρισμών το να είναι κανείς αμόρφωτος και ακαλλιέργητος;

Δηλαδή αρνητικοί σχολιασμοί υπάρχουν μόνο εκ μέρους μου; Ή το συγκεκριμενοποίησα σε επίπεδο προσωπικό; Τέλος πάντων, δεν ήθελα να γίνει κάτι τέτοιο, για να το ξεκαθαρίσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top