ΟΠΑ η ΠΑΠΕΙ για χρηματοοικονομικά

guest24440

Νεοφερμένος

Ο guest24440 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Είμαι τελειόφοιτος λυκείου και προφανώς φετος δινω πανελλαδικές. Με ενδιαφέρει πολύ η χρηματοοικονομια, μιας και που είναι ο μόνος κλάδος της οικονομίας που περιέχει μαθηματικά. Καθηγητές από φροντ και σχολείο μου λένε να δηλώσω το τμήμα του ΠΑΠΕΙ μιας και που δίνει παραπάνω έμφαση στον συγκεκριμένο τομέα ενώ το αντίστοιχο της ΑΣΣΟΕ εστιάζει κυρίως στην λογιστική παρόλο που έχει κατεύθυνση χρηματοοικονομιας. Οσο αφορά τμήματα οικονομικών επιστημών, διοίκησης επιχειρήσεων και πληροφορικής δεν με ενδιαφέρουν καθόλου η αλήθεια ειναι. Κάθε άποψη θα εκτιμηθεί !
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Είμαι τελειόφοιτος λυκείου και προφανώς φετος δινω πανελλαδικές. Με ενδιαφέρει πολύ η χρηματοοικονομια, μιας και που είναι ο μόνος κλάδος της οικονομίας που περιέχει μαθηματικά. Καθηγητές από φροντ και σχολείο μου λένε να δηλώσω το τμήμα του ΠΑΠΕΙ μιας και που δίνει παραπάνω έμφαση στον συγκεκριμένο τομέα ενώ το αντίστοιχο της ΑΣΣΟΕ εστιάζει κυρίως στην λογιστική παρόλο που έχει κατεύθυνση χρηματοοικονομιας. Οσο αφορά τμήματα οικονομικών επιστημών, διοίκησης επιχειρήσεων και πληροφορικής δεν με ενδιαφέρουν καθόλου η αλήθεια ειναι. Κάθε άποψη θα εκτιμηθεί !
καλημερα
Αφου σου αρεσουν τα χρηματικα ωραιο ειναι το χρημα του παπει
μαθηματικα ομως μην περιμενεις..εχει τα μαθηματικα των οικονομικων ..δηλαδη αναιμικά πραματα... δηλαδη οτι κανουν και οι χημικοι που δουλευουν βασικα με την μεθοδο των τριων και κανενα λογαριθμο

Τα μαθηματικα κατοικουν αλλου και κατα σειρα πλειονοτητας

στα τμηματα μαθηματικων
στα τμηματα φυσικης και μηχανικων
στα τμηματα πληροφορικης
στοπ
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Είμαι τελειόφοιτος λυκείου και προφανώς φετος δινω πανελλαδικές. Με ενδιαφέρει πολύ η χρηματοοικονομια, μιας και που είναι ο μόνος κλάδος της οικονομίας που περιέχει μαθηματικά. Καθηγητές από φροντ και σχολείο μου λένε να δηλώσω το τμήμα του ΠΑΠΕΙ μιας και που δίνει παραπάνω έμφαση στον συγκεκριμένο τομέα ενώ το αντίστοιχο της ΑΣΣΟΕ εστιάζει κυρίως στην λογιστική παρόλο που έχει κατεύθυνση χρηματοοικονομιας. Οσο αφορά τμήματα οικονομικών επιστημών, διοίκησης επιχειρήσεων και πληροφορικής δεν με ενδιαφέρουν καθόλου η αλήθεια ειναι. Κάθε άποψη θα εκτιμηθεί !
Λοιπόν εγώ σπουδάζω στο οπα και μπαίνω φέτος στο 2 έτος. Το τμήμα φημίζεται κυρίως για τους λογιστές/ελεγκτές που βγάζει και όχι τόσο για τα χρηματοοικονομικά του. Τώρα για μένα μεγάλο ρόλο παίζει η απόσταση ...Αν μένεις Πειραιά η κέντρο κρίμα δεν είναι να κάνεις ταξίδι;:)
Το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ έχουν δυνατά μεταπτυχιακά (μπορεί του οπα να είναι λίγο καλύτερα από άποψη αποκατάστασης, λόγω διαφήμισης και κάποιων συνεργασιών) . Το τελευταίο το αναφέρω γιατί στα μεταπτυχιακά τα πανεπιστήμια συνήθως προτιμούν δικούς τους αποφοίτους. Ελπίζω να βοήθησα!
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
ο μόνος κλάδος της οικονομίας που περιέχει μαθηματικά.
Άμα θες μαθηματικά πήγαινε στατιστικό ή οικονομικών επιστημων (έχει και θεωρητικά μαθήματα) αλλά το ποσοτικό υπόβαθρο που λαμβάνεις είναι παρα πολυ καλό…
 

guest24440

Νεοφερμένος

Ο guest24440 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ σπουδάζω στο οπα και μπαίνω φέτος στο 2 έτος. Το τμήμα φημίζεται κυρίως για τους λογιστές/ελεγκτές που βγάζει και όχι τόσο για τα χρηματοοικονομικά του. Τώρα για μένα μεγάλο ρόλο παίζει η απόσταση ...Αν μένεις Πειραιά η κέντρο κρίμα δεν είναι να κάνεις ταξίδι;:)
Το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ έχουν δυνατά μεταπτυχιακά (μπορεί του οπα να είναι λίγο καλύτερα από άποψη αποκατάστασης, λόγω διαφήμισης και κάποιων συνεργασιών) . Το τελευταίο το αναφέρω γιατί στα μεταπτυχιακά τα πανεπιστήμια συνήθως προτιμούν δικούς τους αποφοίτους. Ελπίζω να βοήθησα!
Και τα 2 την ίδια ακριβώς πιστοποίηση έχουν (cfa) από ότι έψαξα και το προγραμμα σπουδών του λοχρη έχει κυρίως μαθήματα λογιστικής και δεν δίνει τόση έμφαση στην χρηματοοικονομική κατεύθυνση. Μάλλον θα διαλέξω ΠΑΠΕΙ. Ευχαριστώ για την συμβουλή πάντως
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top