Οικονομικάριος

Νεοφερμένος

Ο Οικονομικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σε όλους, είμαι μαθητής της Γ' Λυκείου στο 4ο πεδίο και πέρασα όπως πολλοί φέτος το βάσανο των Πανελληνίων :stunned:

Βγήκαν τα αποτελέσματα χτες και έχω 16925 μόρια. Η πρώτη μου επιλογή ήταν το ΔΕΤ του ΟΠΑ αλλά με τον βαθμό που έγραψα αν δε πέσουν αρκετά οι βάσεις δεν πρόκειται να το φτάσω.

Οπότε σκεφτόμουν....
Να δηλώσω δεύτερη επιλογή ΟΔΕ στο Οπα ή στο Παπει;

1) Ποιες είναι οι διαφορές στα προγράμματα σπουδών τους και
2) Ποιο τμήμα θεωρείται καλύτερο;

Επίσης
3) Μήπως είναι κάποιο από αυτά πιο κοντά στα μαθήματα του ΔΕΤ που με ενδιέφερε κι όλας;


Αν υπάρχει κάποιος φοιτητής των παραπάνω τμημάτων ή κάποιος που γνωρίζει τα τμήματα και μπορεί να με διαφωτήσει λίγο πραγματικά θα βοηθούσε ΠΟΛΥ! :worship:

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κ εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους όσους έγραψαν φέτος! :thumbsup:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου,
Αν αναζητήσεις στο forum θέματα με λέξεις κλειδιά ΟΔΕ-ΛΟΧΡΗ-ΠΑΠΕΙ-ΟΠΑ, θα δεις πολλές απόψεις παιδιών είτε που σπουδάζουν είτε που φοιτούν σε άλλα τμήματα.

Να σημειώσω, πως γενικά δεν ακούω τα καλύτερα γι' αυτές τις σχολές (ΟΔΕ), προτείνονται διαρκώς τμήματα σχετικά με Λογιστική και Χρηματοοικονομικά.
 

Οικονομικάριος

Νεοφερμένος

Ο Οικονομικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σε όλους, μετά τις Πανελλήνιες βγήκαν τα αποτελέσματα χτες κ έχω γράψει 16925 μόρια.

Η πρώτη μου επιλογή είναι το ΔΕΤ του ΟΠΑ επειδή συνδυάζει οικονομικά με πληροφορική και έχει μαθήματα που καλύπτουν πολλούς και διαφορετικούς τομείς, αλλά δε ξέρω αν θα καταφέρω να την φτάσω. Γενικά δεν ξέρω με τι ακριβώς θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά οπότε δε θέλω να σπουδασω κάτι που να με περιορίζει σε ένα και μόνο αντικείμενο.

Δεν έχω βρει άλλο τμήμα που να έχει οικονομικά και πληροφορική μαζί αλλά αν έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο θα ήθελα κάτι που να είναι πιο πολύ από την οικονομική πλευρά. Επίσης θέλω να είμαι κοντά στην Αθήνα οπότε μιλάμε για Οπα, Παπει, Εκπα.

Έχετε να μου προτείνεται κάποια άλλη σχολή για να βάλω ως δεύτερη επιλογή;
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Γεια σε όλους, μετά τις Πανελλήνιες βγήκαν τα αποτελέσματα χτες κ έχω γράψει 16925 μόρια.

Η πρώτη μου επιλογή είναι το ΔΕΤ του ΟΠΑ επειδή συνδυάζει οικονομικά με πληροφορική και έχει μαθήματα που καλύπτουν πολλούς και διαφορετικούς τομείς, αλλά δε ξέρω αν θα καταφέρω να την φτάσω. Γενικά δεν ξέρω με τι ακριβώς θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά οπότε δε θέλω να σπουδασω κάτι που να με περιορίζει σε ένα και μόνο αντικείμενο.

Δεν έχω βρει άλλο τμήμα που να έχει οικονομικά και πληροφορική μαζί αλλά αν έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο θα ήθελα κάτι που να είναι πιο πολύ από την οικονομική πλευρά. Επίσης θέλω να είμαι κοντά στην Αθήνα οπότε μιλάμε για Οπα, Παπει, Εκπα.

Έχετε να μου προτείνεται κάποια άλλη σχολή για να βάλω ως δεύτερη επιλογή;
Συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα καταρχάς !
Το δετ κατά βάση δεν είναι καθαρό οικονομικό τμήμα ,απλώς είναι στο ΟΠΑ .
Για αυτό και με το προηγούμενο σύστημα μέχρι το 2015 στο δετ μπορούσες να εισαχθείς από τεχνολογική κατεύθυνση χωρίς να δώσεις αοθ.
Λαμβάνοντας αυτά υπόψην θα σου πρότεινα να πας προς δετ-πληροφορική αν θες περισσότερο πληροφορική αλλιώς να αποφύγεις το δετ αν δεν γουστάρεις πολύ προγραμματισμό.
Σίγουρα θα διδαχθείς μαθήματα οικονομικών στο δετ τα πρώτα 2 έτη αλλά ο γενικός προσανατολισμός είναι προς πληροφορική .
Αν θες κάτι περισσότερο challenging πήγαινε πληροφορική ΟΠΑ, στατιστική ΟΠΑ
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα αδερφέ , συγχαρητήρια για τη βαθμολογία σου. Μιας και είμαι στο τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ , να σου πω τα εξής : Στα πρώτα 2 έτη έχουμε 2 μαθήματα οικονομικών υποχρεωτικά και τα υπόλοιπα είναι πληροφορικής, ΑΛΛΑ στο 3ο έτος μπορείς να επιλέξεις κατεύθυνση οικονομικών , που συνδυάζει πληροφορική με οικονομικά και μετά να εξειδικεύτεις (και να δουλέψεις) σε έναν τομέα όπως το Ψηφιακό Μάρκετινγκ για παράδειγμα που συνδυάζει πληροφορική-οικονομικά. ΕΚΠΑ δεν θα στο πρότεινα , είναι τμήμα καθαρής ,να το πω, πληροφορικής χωρίς μαθήματα οικονομικών. Το ΠΑΠΕΙ είναι επίσης καλή επιλογή μιας και σου δίνει περιθώρια να διαλέξεις μαθήματα που συνδυάζουν τους 2 τομείς. Επίσης από το ΟΠΑ μπορείς να διαλέξεις και μαθήματα των άλλων τμημάτων(πχ ΔΕΤ , οικονομικό που σε ενδιαφέρουν) ενώ είσαι πληροφορική, οπότε αυτό σου δίνει ακόμα μεγαλύτερες δυνατότητες ως προς την προσαρμογή του προγράμματος σπουδών στα ενδιαφέροντά σου. Εγώ για τη σειρά θα σου πρότεινα πρώτα ΟΠΑ και μετά ΠΑΠΕΙ πληροφορική από αυτά που μας είπες , αλλά η επιλογή είναι δική σου φυσικά.
 

Οικονομικάριος

Νεοφερμένος

Ο Οικονομικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα αδερφέ , συγχαρητήρια για τη βαθμολογία σου. Μιας και είμαι στο τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ , να σου πω τα εξής : Στα πρώτα 2 έτη έχουμε 2 μαθήματα οικονομικών υποχρεωτικά και τα υπόλοιπα είναι πληροφορικής, ΑΛΛΑ στο 3ο έτος μπορείς να επιλέξεις κατεύθυνση οικονομικών , που συνδυάζει πληροφορική με οικονομικά και μετά να εξειδικεύτεις (και να δουλέψεις) σε έναν τομέα όπως το Ψηφιακό Μάρκετινγκ για παράδειγμα που συνδυάζει πληροφορική-οικονομικά. ΕΚΠΑ δεν θα στο πρότεινα , είναι τμήμα καθαρής ,να το πω, πληροφορικής χωρίς μαθήματα οικονομικών. Το ΠΑΠΕΙ είναι επίσης καλή επιλογή μιας και σου δίνει περιθώρια να διαλέξεις μαθήματα που συνδυάζουν τους 2 τομείς. Επίσης από το ΟΠΑ μπορείς να διαλέξεις και μαθήματα των άλλων τμημάτων(πχ ΔΕΤ , οικονομικό που σε ενδιαφέρουν) ενώ είσαι πληροφορική, οπότε αυτό σου δίνει ακόμα μεγαλύτερες δυνατότητες ως προς την προσαρμογή του προγράμματος σπουδών στα ενδιαφέροντά σου. Εγώ για τη σειρά θα σου πρότεινα πρώτα ΟΠΑ και μετά ΠΑΠΕΙ πληροφορική από αυτά που μας είπες , αλλά η επιλογή είναι δική σου φυσικά.

Δεν το ήξερα ότι στο ΟΠΑ δίνεται η δυνατότητα να διαλέξεις μαθήματα από άλλες κατευθύνσεις, αυτό πραγματικά με σώζει!
Με ενδιαφέρουν εξίσου η Πληροφορική και η Διοίκηση Επιχειρήσεων αλλά σκέφτομαι πως αν σπουδάσω Διοίκηση θα είναι πολύ πιο δύσκολο να βρω πως να ασχοληθώ με τη πληροφορική, ενώ το ανάποδο είναι πιο εύκολο.
Χμμμ τελικά μετά το ΔΕΤ θα βάλω Πληροφορική ώστε να μπορώ να παρακολουθώ οικονομικά μαθήματα και 3η το ΟΔΕ ώστε να μπορώ αντίστοιχα να παρακολουθώ πληροφορικής, αν και με βάση τα περσυνα μόρια θα περάσω στο 2ο. Ευχαριστώ πολύ πάντως!
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Στο τμήμα Ο.Δ.Ε. στο 3ο έτος οι φοιτητές διαλέγουν κατεύθυνση. Συνολικά είναι 4, μία εξ αυτών είναι και τα Πληροφοριακά συστήματα. Δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο. Μπορείς να δεις τα μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών.
 

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Στο τμήμα Ο.Δ.Ε. στο 3ο έτος οι φοιτητές διαλέγουν κατεύθυνση. Συνολικά είναι 4, μία εξ αυτών είναι και τα Πληροφοριακά συστήματα. Δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο. Μπορείς να δεις τα μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών.

η κατευθυνση των πληροφοριακων συστηματων προσφερει επαρκη γνωση πανω στην πληροφορικη? Θελω να πω το λαμβανει καποιος στα σοβαρα μολις του δειξεις το πτυχιο ή δεν αντιμετωπιζεται ως ουσιαστικη επαφη με την πληροφορικη?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top