ΟΠΑ, ΕΚΠΑ ή ΠΑΠΕΙ;

Τι προτιμάτε...
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
  • Αθηνα- ΟΠΑ

  • Αθηνα- ΕΚΠΑ

  • Πειραιά-ΠΑΠΕΙ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Σκέφτομαι για Αθηνά ή Πειραιά όπως λέω και παραπάνω. Έχω ακούσει/ διαβάσει ότι ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ είναι στο ίδιο επίπεδο ισχύει αυτό?
Ακόμη τι διαφορές έχουν αυτές οι περιοχές (ιδιοτροπίες/ συγκοινωνίες/ ενοίκια κτλ.)
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να πάω στο ΟΠΑ επειδή με ενδιαφέρει πιο πολύ το πρόγραμμα σπουδών της σχολής και λόγω της φήμης του πανεπιστημίου. Εγώ θα σου έλεγα να μπεις στα site των πανεπιστημίων τους και να συγκρίνεις τα προγράμματα των σπουδών των σχολών που σε ενδιαφέρει αν και έχουν παρόμοιες σχολές αλλάζουν λίγο στα μαθήματα . Δηλαδή στο ΠΑΠΕΙ έχουν λίγο πιο πολλά θεωρητικά μαθήματα ενώ στο ΟΠΑ όχι ( πχ για στατιστική που σκέφτομαι να πάω). Όσο αφορά για τις περιοχές, το ΟΠΑ βρίσκεται στην Πατησίων που είναι κεντρικός δρόμος της Αθήνας όπου περνάνε πολλά λεωφορεία και τρόλευ και βρίσκεται κοντά ο ηλεκτρικός Βικτωρίας 3 λεπτα ( η γραμμή πράσινη) με τα πόδια από το ΟΠΑ. Αν και η περιοχή δεν είναι ότι και καλύτερο τη μέρα κυκλοφορείς σχετικά άνετα και το βράδυ να αποφεύγεις αν γίνεται την περιοχή. Ενώ το ΠΑΠΕΙ βρίσκεται σε ένα απομονωμένο σημείο του Πειραιά που έχει μόνο σύνδεση λεωφορείο και είναι ασφαλής η περιοχή. Για ενοίκιο πάντα είναι λίγο πιο φθηνά στο Πειραιά από ότι στη Αθήνα. Αλλά αν θα πας τελικά ΠΑΠΕΙ προτίμησε να είσαι σχετικά κοντά με τα πόδια γύρω στις διπλανές περιοχές απο το ΠΑΠΕΙ αλλά και να είσαι κοντά από τα ΜΜΜ για να πεταχτεις κέντρο. Ενώ αν πας ΟΠΑ μπορείς να μείνεις σε πολλές περιοχές ανάλογα με τις οικονομικές δυνατότητες σου και πόσο χρόνο έχεις να διαθέσεις για τις μετακινήσεις ( να είσαι κοντά από τη πράσινη γραμμή του ΗΣΑΠ αν γίνεται ή να είσαι γενικά κοντά από το μετρό)
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
για ποιο τμήμα? Οικονομικών επιστημών ή πληροφορικής?
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση αν δεν μας πεις τι πρόγραμμα σπουδών θέλεις.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι μόνες σχολές που αξίζουν σήμερα από τα δύο πανεπιστήμια είναι το ΛΟΧΡΗ , ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ και το Τραπεζιικής και Χρηματοοικονομικής ΠΑΠΕΙ.
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση αν δεν μας πεις τι πρόγραμμα σπουδών θέλεις.
Οι μόνες σχολές που αξίζουν σήμερα από τα δύο πανεπιστήμια είναι το ΛΟΧΡΗ , ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ και το Τραπεζιικής και Χρηματοοικονομικής ΠΑΠΕΙ.

Είμαι ανάμεσα σε ΛΟΧΡΗ οπα , χρηματοοικονομικής παπει και στατιστικής
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα σε ΛΟΧΡΗ οπα , χρηματοοικονομικής παπει και στατιστικής
Για το χρήμα παπει θα σου πω που έχω και ολοκληρωμένη άποψη .
Οι καθηγητές είναι καλοί οι περισσότεροι ,το επίπεδο είναι αρκετά καλό των φοιτητών και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από το τμήμα .
Για το λοχρη ΟΠΑ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ήταν και η πρώτη μου επιλογή όταν έδινα πανελλήνιες αλλά καλύτερα να σου πει ένα παιδί που σπουδάζει εκει
Τέλος οποίο κι αν επιλέξεις μικρές διάφορες θα έχουν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top