ΟΕΦΕ: Φυσική Γ' Λυκείου

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Η διευκρινιση ηταν οτι το νημα λειτουργει σαν ελατηριο μονο οταν ειναι επιμηκυμενο σε σχεση με το φυσικο του μηκος.
Χεσε ψηλα και αγναντευε!

Αυτό έλυνε όλη την άσκηση! ΑΑΑΑΑΑΑΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αυτο ελυνε ΜΟΝΟ το Δ5 στο οποιο απο ενα σημειο και μετα χανοσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Saloniki0s

Νεοφερμένος

Ο Saloniki0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το Δ5 0,4 βγαινει και οχι 0,3..Σκεφτειτε..Uel=1/2kDl^2 me k=100N/m Dl=0,2 βγαινει το Uel=2J..Ομως ολη η δυναμη του ελατηριου μετατρεπεται μεσω της διατηρησης ενεργειας σε Umg=Uel=m2gh και απο εδω βρισκω το h=2/5=0,4m
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jeova

Νεοφερμένος

Ο θανασης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
παιδια, οποιος θελει τα θεματα της φυσικης ας μου στειλει ενα προσωπικο μηνυμα για να του τα στειλω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ρε παιδια γτ στο Δ5(εννοω αυτο με την βλακεια το ελαστικο νημα) να μην πουμε οτι οταν κοβουμε το απο κατω νημα το σωμα δεν εχει ταχυτητα αρα κανει ταλαντωση με ΔΛ=Α=0.2m αρα για να σταματησει ακαριαια θα διανυσει 2Α(πανω ακραια) και μετα αφου δεν λειτουργει σαν ελατηριο πια να κατσει στα αυγα του...(εμενα μου φανηκε πολυ λογικο :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Saloniki0s

Νεοφερμένος

Ο Saloniki0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
το προβλημα αν εχω καταλαβει καλα ειναι οτι ταλαντωση κανει μεχρι το φμ απο εκει και πανω κανει κατακορυφη βολη..ομως η πανω ακραια βρισκεται πανω απο το φμ γι αυτο δν μπορεις να το πεις αυτο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Δεν πειραζει εγω τα χα χαμενα ετσι και αλλιως οταν εφτασα εκει(Δεν ξερω αλλα για κανα 10λεπτο κοιταζα το σχημα, το θαυμαζα :P). Εχω λυσει σιγουρα τα πρωτα 2 αρα 10/25 τα χουμε σιγουρα καθολου ασχημα :P.
Eπισης μπορει να μου απαντησει καποιος για το πως εκανε το στερεο ταλαντωση; Δηλαδη πηγαινε αριστερα δεξια ή αριστερα δεξια και πανω κατω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αυτο ελυνε ΜΟΝΟ το Δ5 στο οποιο απο ενα σημειο και μετα χανοσουν.

Ναι, αυτό εννοώ, το Δ5, αλλά 5 παραπάνω μονάδες είναι 1 βαθμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pablos1994

Νεοφερμένος

Ο Pablos1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πρεπει να ειναι λαθος η σκεψη σου. Αν κανεις ΑΔΜΕ τοτε υπολογιζεισ την κινητικη του συστηματος, δηλαδη θα συνυπολογισεις και τη δυναμικη του ελατηριου. Δεν μπορεις να κανεις ΑΔΜΕ για το σωμα αφου ασκουνται εξωτερικες δυναμεις. Η τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει τα θέματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ρε παιδιά το Β1 δεν είναι λάθος...; δεν θα πρέπει να δίνει οτι τα δυο σώματα έχουν ίδιες μάζες και ίδιες ακτίνες;
ώστε να μπορούσες να συγκρίνεις ροπές αδράνειας.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Ρε παιδιά το Β1 δεν είναι λάθος...; δεν θα πρέπει να δίνει οτι τα δυο σώματα έχουν ίδιες μάζες και ίδιες ακτίνες;
ώστε να μπορούσες να συγκρίνεις ροπές αδράνειας.;
Όχι γιατί στο τέλος καταλήγεις στο ότι η μέση ισχύς κ του δακτυλίου κ του δίσκου είναι ίση με 1/2(ωτ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
μπορείς να μου το εξηγήσεις πώς βγαίνει αυτό που μου λές;

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
μπορείς να μου το εξηγήσεις πώς βγαίνει αυτό που μου λές;

Ευχαριστώ
Η μέση ισχύς είναι έργο/χρόνος που χρειάζεται το κάθε σώμα μέχρι να αποκτήσει την απαιτούμενη ω
Άρα για τον δακτύλιο έχουμε Ρ=w/Δt=[1/2(ΜR^2 ω^2)]/Δt και τ=ΜR^2α=(ΜR^2ω)/Δt Από αυτές τις δύο σχέσεις καταλήγουμε στο ότι Ρ=[1/2(ΜR^2ω^2τ)]/ΜR^2ω=1/2(ωτ)
Για τον δίσκο Ρ=w/Δt' (Δt' γιατί χρειάζεται διαφορετικό χρόνο) κ τ=mr^2α Κ πάλι καταλήγουμε στο ότι Ρ=1/2(ωτ)
Άρα κ του δακτυλίου κ του δίσκου είναι ίσες...
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι γράφω γιατί δεν ξέρω πως αλλιώς να τα γράψω...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
κατάλαβα σε ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Ωραία.!! Τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophie@@

Νεοφερμένος

Η sophie@@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ρε παιδιά στείλτε κανείς τα θέματα!!! Ψάχνω ψάχνω και τίποτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sophie@@

Νεοφερμένος

Η sophie@@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ποτε θα βγουν τα θεματα οεφε στο διαδικκτυο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μόλις το τέλειωσα κι εγώ. Ελεεινότητα, μου τέλειωσαν τα σύμβολα μήκους στο Δ... s,s1,s2,Δl,Δl1,Δl2,d,x...
Άξιζαν τα Σ-Λ, Β1, Β2,Γ2 και Δ1, για όποιον θέλει να τα δει για επανάληψη χωρίς να μπλέξει με την τρέλα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top