ΟΕΦΕ Στατιστική

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kypselioths

Νεοφερμένος

Ο kypselioths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
γεια σας παιδια!
γραψατε το διαγωνισμα της Ο.Ε.Φ.Ε.? αν ναι πως σας φανηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreask

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ωραία θέματα ήταν...Γενικά δεν νομίζω να ήταν δύσκολα..περιμένω ένα 95 περίπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Πλάκα μου κάνετε. Διάβαζα όλο το βράδυ και μόλις είδα τα θέματα απογοτέυτηκα. Το 4ο δε μπόρεσα να το λύσω και το κυριότερο δεν τα πάω καλά με τις συδυαστικές ασκήσεις. Τσάμπα έκατσα μέχρι τις 03.00 το βράδυ. Σκατά.

Γράψτε τη λύση άμα θέλετε ή πείτε πως τη λύσατε γιατί κοτεύω να σκάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δεν ήταν και πολύ εύκολα.Αυτό πιστεύω εγώ καθώς και οι συμμαθητές μου.Εκτός από το δ ερώτημα του θέμα 4 τα υπόλοιπα τα έκανα.
Υπάρχουν κάπου οι λύσεις? Έψαξα στο site τους αλλά δεν τα βρήκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iason1907

Νεοφερμένος

Ο iason1907 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
στο 4ο θέμα το δ) από την εκφώνηση ξέραμε ότι f'(1)=1 καθώς η εφ ήταν παράλληλη στην ευθεία y=x+κατι...

Άρα έχουμε y-f(1)=f'(1)(x-1)
y-5/6=x-1
y=x-1/6

Από εφαρμογή του σχολικού βιβλίου έχουμε ότι (τώρα όπου x,y εννοώ την μέση τιμή τους)
y=x+c
c=-1/6
Άρα
y=-59/6-1/6=-60/6=-10

Aν θυμάμαι καλά Sx=2=Sy Άρα CV=Sy/|y|=2/10=0.2 ή 20%

Αυτό έκανα εγώ και ελπίζω να είναι σωστό :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Γειά σας παίδες!Εύχομαι να τα πήγατε όλοι καλά αλλά και να μην συνέβη αυτό έχετε ακόμα χρόνο να διορθώσετε τα λάθη σας!Προσωπικά οτι λάθη έχω κάνει σε διαγωνίσματα φροντιστηρίου δεν τα έχω επαναλάβει...Μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα σημερινά θέματα του οεφε(στατιστική) να τα δούμε και οι υπόλοιποι?ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Έτσι το βρίσκεις.Όταν γύρισα σπίτι θυμήθηκα αυτά την εφαρμογή του βιβλίου και έλυσα το ερώτημα.Τα άλλα ερωτήματα ήταν σχετικά απλά στη λύση.
Στο α) έβρισκες αρχικά την f'(x) και μετά ξέροντας πως f'(1)=1 έκανες αντικατάσταση και κατέληγες P(AUB)=P(A) + P(B).Άρα είναι ασυμβίβαστα.
β)Με τα δεδομένα που έχεις λύνεις ως προς P(A-B) και εύκολα βρίσκεις τα ζητούμενα Ρ(Α) και Ρ(Β).
γ)Αυτό ήταν και το ποιο εύκολο ερώτημα.Απλή αντικατάσταση και μετά βρίσκεις πρώτη παράγωγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
από πέρσυ την έχω την απορία... τι είναι ΟΕΦΕ:p?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kypselioths

Νεοφερμένος

Ο kypselioths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ομοσπονδυα εκπαιδευτικων φροντιστων ελλαδος...κατι τετοιο νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
από πέρσυ την έχω την απορία... τι είναι ΟΕΦΕ:p?

Είναι τα επαναληπτικά θέματα που εκδίδει η Ομοσπονδία Εκπαιδευτικών Φροντιστηρίων Ελλάδος και συνήθως είναι αυξημένης δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theodim

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εε εντάξη, εύκολα ήταν.. έκανα βλακεία ομως τελευταίο θέμα στο δ .. πήρα λαθος εφαπτομένη.. κριμα.. γενικά ομως δεν τα λές και δύσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kypselioths

Νεοφερμένος

Ο kypselioths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ναι κ εγω αυτο νομιζω...βατα ηταν αν κατεχεις το αντικειμενο...σαφως το επιπεδο του μαθηματος στις πανελληνιες ειναι και πολυ πιο χαμηλο απο την οεφε.. οποτε μην ανησυχειτε αν δεν γραφετε καλα! καλη επιτυχια παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μετριας δυσκολιας ηταν τα θεματα. Εγω κολλησα στην αποδειξη στο πρωτο θεμα λοοολ. Τα αλλα τα εβγαλα σχετικα συντομα.

Εκει που εμπλεξα λιγο ηταν με την τυπικη αποκλιση στο 2ο Θεμα, οπου χαθηκα με τον τυπο που εδινε και επηξα στις πραξεις. Στο τελος βρηκα και οτι να΄ναι νουμερο. Οποτε πηρα τον κλασσικο τυπο

οπου βγηκε αμεσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreask

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Πλάκα μου κάνετε. Διάβαζα όλο το βράδυ και μόλις είδα τα θέματα απογοτέυτηκα. Το 4ο δε μπόρεσα να το λύσω και το κυριότερο δεν τα πάω καλά με τις συδυαστικές ασκήσεις. Τσάμπα έκατσα μέχρι τις 03.00 το βράδυ. Σκατά.

Γράψτε τη λύση άμα θέλετε ή πείτε πως τη λύσατε γιατί κοτεύω να σκάσω...
Στον Άγιο Στέφανο πας σχολείο?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cJay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Τα θέματα πιστεύω ότι ήταν βατά και σχετικα εύκολα
δεν δυσκολευτηκα σε κάποιο θεμα οφείλω να πω
γύρω στο 99-100 περιμενω
πάντως οντως οι πανελ θα ειναι πιο ευκολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwtos

Νεοφερμένος

Ο prwtos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν έχει κάποιος τα θέματα ας τα ανεβάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά τις εκφωνήσεις ψάχνουμε.Τι διάβολο κρατικό μυστικό είναι?Επικοινώνησα με τους υπεύθυνους της ΟΕΦΕ και μου παρουσίασαν το θέμα ως περίπου υψίστης σημασίας.Θεέ και κύριε Κάθε χρόνο τα ίιδα και τα ίδια.Εν τω ματαξύ ψάχνοντας βρήκα τις απαντήσεις.Εμ τι να τις κάνω εγώ? Τις εκφωνήσεις θέλω.
Πάρτε τις απαντήσεις.
Αυτές δεν είναι? Γιατί έχουμε χάσει τη μπάλλα μου φαίνεται.Τόση μυστικοπάθεια πιά.Λες και ανακαλύψαμε τον τροχό.Γιά απλά θέματα μιλάμε.Άλλος ένας σπαστικός διαγωνισμός στη χώρα του συνεχώς διαγωνίζεσθαι αλλά και του πάντα... διαβολίζεσθαι!

https://rapidshare.com/files/215485074/g_epal_ep_math_a.pdf.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliastel

Νεοφερμένος

Ο eliastel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
τα θεματα σταστιστικης της οεφε 2009
ξεχασα να βαλω τα νι στον πινακα του δευτερου θεματος: 2, 4, 6, 8
και στην συναρτηση του θεματος δ ο αριθμητης του δευτερου κλασματος είναι ρ(β-α) και οχι ρ(α-β)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • θεματα στατιστικης της οεφε 2009.pdf
    139.5 KB · Εμφανίσεις: 457

fwto@2009

Νεοφερμένος

Η fwto@2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
γεια!.....εμενα τα θεματα γενικα μου φανηκαν ευκολα...ειδικα για οεφε ηταν απλα! :P
lostG το λινκ που ανεβασες εχει ληξει ... μπορει καποιος παρακαλω να ανεβασει τις απαντησεις? με εχει φαει η αγωνια να δω ποσο ακριβως εγραψα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
γεια!.....εμενα τα θεματα γενικα μου φανηκαν ευκολα...ειδικα για οεφε ηταν απλα! :P
lostG το λινκ που ανεβασες εχει ληξει ... μπορει καποιος παρακαλω να ανεβασει τις απαντησεις? με εχει φαει η αγωνια να δω ποσο ακριβως εγραψα! :D

Έχεις δίκιο.Ξέχασα να πω πως έλεγε γιά μόνο δέκα downloads.Δώσε email να σου τα στείλω.Με ...περιστέρι δεν γίνεται:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top