ΟΔΕ και ΛΟΧΡΗ στο ΟΠΑ

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρα κοίταγα λίγο τις βάσεις των τελευταίων χρόνων και είδα παραδοσιακά ότι το τμήμα διοίκησης της ΑΣΣΟΕ είναι πάντα πιο πάνω από το Λοχρη παρότι ο αριθμός εισακτεων είναι μεγαλύτερος...Που πιστεύετε ότι οφείλεται αυτό;
Εγώ γνωρίζω ότι το τμήμα της λογιστικής της ΑΣΣΟΕ είναι μια διαφορά κορυφαίο στον τομέα του και πολύ πιο πρακτικό από το οδε και με καλύτερη σύνδεση στην αγορά εργασίας σε σχέση με το οδε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Καλησπέρα κοίταγα λίγο τις βάσεις των τελευταίων χρόνων και είδα παραδοσιακά ότι το τμήμα διοίκησης της ΑΣΣΟΕ είναι πάντα πιο πάνω από το Λοχρη παρότι ο αριθμός εισακτεων είναι μεγαλύτερος...Που πιστεύετε ότι οφείλεται αυτό;
Εγώ γνωρίζω ότι το τμήμα της λογιστικής της ΑΣΣΟΕ είναι μια διαφορά κορυφαίο στον τομέα του και πολύ πιο πρακτικό από το οδε και με καλύτερη σύνδεση στην αγορά εργασίας σε σχέση με το οδε.
ε φαινεται δεν ειναι και πολλοι αυτοι που αντεχουν να γινουν λογιστες.
φοβουνται και τα μαθηματικα. οκ... ποια μαθηματικα? αλλα τα φοβουνται
 

diamag

Νεοφερμένος

Ο diamag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και στο ΟΔΕ έχει πολλά και δύσκολα μαθηματικά. Το θέμα είναι να διαλέξει κάποιος σχολή με βάση αυτό που του αρέσει πραγματικά να κάνει στη ζωή του. Αν σου αρέσει ν' ασχοληθείς με την επιχειρηματικότητα, το marketing και γενικά με το management τότε πας ΟΔΕ. Αν σου αρέσει η λογιστική πας ΛΟΧΡΗ.
Πάντως και από ΟΔΕ μπαίνεις στο Οικονομικό επιμελητήριο και γίνεσαι λογιστής αν θέλεις.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλησπέρα κοίταγα λίγο τις βάσεις των τελευταίων χρόνων και είδα παραδοσιακά ότι το τμήμα διοίκησης της ΑΣΣΟΕ είναι πάντα πιο πάνω από το Λοχρη παρότι ο αριθμός εισακτεων είναι μεγαλύτερος...Που πιστεύετε ότι οφείλεται αυτό;
Εγώ γνωρίζω ότι το τμήμα της λογιστικής της ΑΣΣΟΕ είναι μια διαφορά κορυφαίο στον τομέα του και πολύ πιο πρακτικό από το οδε και με καλύτερη σύνδεση στην αγορά εργασίας σε σχέση με το οδε.

στη ζητηση
τη δεκαετία των 2000s και στην αρχή των '10s όπου όλα περιστρέφονταν γύρω από τα χρηματοοικονομικά το top τμήμα της ΑΣΟΕΕ από άποψη μορίων ήταν το ΛΟΧΡΗ. Αυτό πλέον που όλη η βιομηχανία περιστρέφεται γύρω από το software και τη διαχείριση δεδομένων έχει αλλάξει, για αυτό βλέπεις πάνω πάνω πληροφορική/ΔΕΤ

δήλωσε αυτό που πιστεύεις πως σου ταιριάζει περισσότερο, οι βάσεις που βλέπεις μαρτυρούν απλά τις προτιμήσεις των πολλών και τις τάσεις της εποχής δεν είναι πάντα καλό κριτήριο επιλογης
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
στη ζητηση
τη δεκαετία των 2000s και στην αρχή των '10s όπου όλα περιστρέφονταν γύρω από τα χρηματοοικονομικά το top τμήμα της ΑΣΟΕΕ από άποψη μορίων ήταν το ΛΟΧΡΗ. Αυτό πλέον που όλη η βιομηχανία περιστρέφεται γύρω από το software και τη διαχείριση δεδομένων έχει αλλάξει, για αυτό βλέπεις πάνω πάνω πληροφορική/ΔΕΤ

δήλωσε αυτό που πιστεύεις πως σου ταιριάζει περισσότερο, οι βάσεις που βλέπεις μαρτυρούν απλά τις προτιμήσεις των πολλών και τις τάσεις της εποχής δεν είναι πάντα καλό κριτήριο επιλογης
Σίγουρα δεν είναι κριτήριο απλά δεν καταλαβαίνω γιατί καταφεύγουν πολλοί στο οδε
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γιατί το 2022 μάλλον οι περισσότεροι δεν θελουν να ασχοληθουν με τη λογιστική ή τα χρηματοοικονομικά αλλά με τομείς όπως το marketing, το HR, τα operations, τις πωλήσεις κλπ στα οποία συνήθως έχεις διέξοδο μέσα από το ΟΔΕ

θελω να πιστεύω δηλαδή δεν ξερω με τι κριτήρια κάνει μηχανογραφικό το κάθε 18χρονο
 

ratatatatat

Νεοφερμένος

Ο ratatatatat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι κριτήριο απλά δεν καταλαβαίνω γιατί καταφεύγουν πολλοί στο οδε
Πολύ απλά είναι ένα πιο γενικό τμήμα. Όσοι είναι σίγουροι ότι θέλουν να ασχοληθούν με τη λογιστική ή με χρηματοοικονομικά επιλέγουν ΛΟΧΡΗ. Οι περισσότεροι όμως θέλουν στα 18 να έχουν περισσότερες επιλογές και είναι λογικό. Το ένα πτυχίο είναι γενικό, το άλλο εξειδικευμένο. Με πτυχίο ΟΔΕ μπορείς (και με κατάλληλο μεταπτυχιακό) να κάνεις ό,τι κάνει ένας με πτυχίο ΛΟΧΡΗ όμως μην περιμένεις, στην αρχή τουλάχιστον να είστε γνωστικά ίσοι.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ούτε η μία ούτε η άλλη σχολή έχουν πολλά η δύσκολα μαθηματικά, αν κάποιος τρομάζει στην ιδέα των μαθηματικών που θα συναντήσει σε αυτές τις δύο σχολές τον διαβεβαιώ εγώ ότι δεν θα του δημιουργήσουν θέμα. Τώρα αν κάποιος θέλει να μάθει κάποια μαθηματικά στο ΟΠΑ γιατί του αρέσουν και θεωρεί ότι θα του είναι χρήσιμα στο μέλλον τότε θα έχει κάνει λάθος επιλογή σχολής
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
γιατί το 2022 μάλλον οι περισσότεροι δεν θελουν να ασχοληθουν με τη λογιστική ή τα χρηματοοικονομικά αλλά με τομείς όπως το marketing, το HR, τα operations, τις πωλήσεις κλπ στα οποία συνήθως έχεις διέξοδο μέσα από το ΟΔΕ

θελω να πιστεύω δηλαδή δεν ξερω με τι κριτήρια κάνει μηχανογραφικό το κάθε 18χρονο
Για αυτό έχουν πάλι ζήτηση οι λογιστές να φανταστώ...Ξέρω γω ρωτάω απλά γιατί μου φαίνεται πολύ θεωρητικό το ΟΔΕ
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Για αυτό έχουν πάλι ζήτηση οι λογιστές να φανταστώ...Ξέρω γω ρωτάω απλά γιατί μου φαίνεται πολύ θεωρητικό το ΟΔΕ
Και πληροφορικη εχουν περισσοτερο απο ΛΟΧΡΗ στο ΟΔΕ (αν επιλεξεις την κατευθυνση πληροφοριακων συστηματων) οποτε μπορει και λογω αυτου να προτιμαται ;)
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Και πληροφορικη εχουν περισσοτερο απο ΛΟΧΡΗ στο ΟΔΕ (αν επιλεξεις την κατευθυνση πληροφοριακων συστηματων) οποτε μπορει και λογω αυτου να προτιμαται ;)
Ε δεν νομίζω να μπαίνουν σοβαρά στο χώρο της πληροφορικής...
 

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ε δεν νομίζω να μπαίνουν σοβαρά στο χώρο της πληροφορικής...
Στον κλάδο της πληροφορικής μπαίνει αυτός που γουστάρει το αντικείμενο και έχει τριβή είτε με systems είτε με προγραμματισμό. Πολλοί software developers & system managers δεν έχουν τελειώσει καν τμήμα Πληροφορικής και μπορώ να σου πω ότι είναι και πολύ καλοί.

Όπως και να έχει, όμως, δεν καταλαβαίνω την άποψή σου.
Υπάρχουν πληθώρα θέσεων στον ιδιωτικό τομέα λ.χ. σχετικά με MIS, ERP Management or Consulting ή IT Business Analysis που ένας απόφοιτος ΟΔΕ με κατεύθυνση Πληροφοριακών Συστημάτων "ταιριάζει γάντι", χωρίς να "μπλέκει" με βαθιά κομμάτια Πληροφορικής. Αυτός εξάλλου είναι ο σκοπός και η ανάγκη της αγοράς που καλύπτει η συγκεκριμένη κατεύθυνση του τμήματος.

Προσωπικά, είμαι ένας από τους αποφοίτους ΟΔΕ ΟΠΑ με κατεύθυνση Πληροφοριακών Συστημάτων και είμαι Senior Application Developer στη μεγαλύτερη ευρωπαϊκή εταιρεία στον Paytech χώρο.

Το ΟΔΕ σαν τμήμα είναι εν γένει διεπιστημονικό. Δεν μπαίνεις στο ΟΔΕ για να γίνεις λογιστής, αλλά για να καλύψεις το τεράστιο demand σε όλες τις εταιρείες σχετικά με HR, Λογιστική, Finance, Marketing, Management/Consulting, MIS κ.λ.π. Μέσα στο τμήμα υπάρχει αρκετά μεγάλη ευελιξία σε μαθήματα αναλόγως τα εξατομικευμένα ενδιαφέροντα κάθε φοιτητή και πίστεψε με μπορεί να βγει περισσότερο πρακτικό παρά θεωρητικό. Αλλά αυτό με την πράξη και την θεωρία, πάλι δεν το καταλαβαίνω. Τι θέλω να πω;

Το Marketing ή Management μπορεί να απαιτεί πολλές θεωρητικές βάσεις ΑΛΛΑ εν τέλει έχει πρακτική προσέγγιση μέσω από Case Studies ή Στρατηγικές Μάργκετινγκ/Προώθησης.

Ναι, αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με Φυσικές Επιστήμες, προφανώς δεν θα διαλέξει το τμήμα αυτό.
Πρέπει όμως να αρχίσουμε να ξεφεύγουμε από τα κλασσικά ταμπού της θεωρίας και της πράξης. Και δη όταν τα περισσότερα εφαρμόζονται όντως στο εταιρικό γίγνεσθαι και τα βλέπεις στη καθημερινότητά σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Στον κλάδο της πληροφορικής μπαίνει αυτός που γουστάρει το αντικείμενο και έχει τριβή είτε με systems είτε με προγραμματισμό. Πολλοί software developers & system managers δεν έχουν τελειώσει καν τμήμα Πληροφορικής και μπορώ να σου πω ότι είναι και πολύ καλοί.

Όπως και να έχει, όμως, δεν καταλαβαίνω την άποψή σου.
Υπάρχουν πληθώρα θέσεων στον ιδιωτικό τομέα λ.χ. σχετικά με MIS, ERP Management or Consulting ή IT Business Analysis που ένας απόφοιτος ΟΔΕ με κατεύθυνση Πληροφοριακών Συστημάτων "ταιριάζει γάντι", χωρίς να "μπλέκει" με βαθιά κομμάτια Πληροφορικής. Αυτός εξάλλου είναι ο σκοπός και η ανάγκη της αγοράς που καλύπτει η συγκεκριμένη κατεύθυνση του τμήματος.

Προσωπικά, είμαι ένας από τους αποφοίτους ΟΔΕ ΟΠΑ με κατεύθυνση Πληροφοριακών Συστημάτων και είμαι Senior Application Developer στη μεγαλύτερη ευρωπαϊκή εταιρεία στον Paytech χώρο.
Ήμουν παραπάνω απόλυτος από ότι έπρεπε σύμφωνα απλά η αλήθεια είναι πως η πλειοψηφία των φοιτητών του οφε κατευθύνεται πως άλλα κομμάτια επαγγελματικά. Επίσης πιστεύεις ότι το πανεπιστήμιο σου έδωσε καλά εφόδια για την αγορά εργασίας; Από περιέργεια ρωτάω
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Τώρα αν κάποιος θέλει να μάθει κάποια μαθηματικά στο ΟΠΑ γιατί του αρέσουν
Επιλέγεις το τμήμα στατιστικής...
Καλησπέρα κοίταγα λίγο τις βάσεις των τελευταίων χρόνων και είδα παραδοσιακά ότι το τμήμα διοίκησης της ΑΣΣΟΕ είναι πάντα πιο πάνω από το Λοχρη παρότι ο αριθμός εισακτεων είναι μεγαλύτερος...Που πιστεύετε ότι οφείλεται αυτό;
Εγώ γνωρίζω ότι το τμήμα της λογιστικής της ΑΣΣΟΕ είναι μια διαφορά κορυφαίο στον τομέα του και πολύ πιο πρακτικό από το οδε και με καλύτερη σύνδεση στην αγορά εργασίας σε σχέση με το οδε.
Γιατί όλοι νομίζουν οτι απο ΟΔΕ θα διοικήσουν επιχείρηση και θα είναι κουστουμάτοι και θα δίνουν εντολές...
Ενώ από ΛΟΧΡΗ λένε:"Λογιστική πολύ βαρετό-πρέπει να είσαι φυτό-είναι βαρετοί οι λογιστές.." και όλοι αυτοί οι μύθοι...

Την παραπάνω νοοτροπία την έχει το 60%-70% όσων σπουδάζουν διοίκηση επιχειρήσεων!
 

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ήμουν παραπάνω απόλυτος από ότι έπρεπε σύμφωνα απλά η αλήθεια είναι πως η πλειοψηφία των φοιτητών του οφε κατευθύνεται πως άλλα κομμάτια επαγγελματικά. Επίσης πιστεύεις ότι το πανεπιστήμιο σου έδωσε καλά εφόδια για την αγορά εργασίας; Από περιέργεια ρωτάω

'Εχω συμπληρώσει και άλλα πράγματα στο μήνυμά μου, θα ήθελα να τα δεις γιατί εν μέρει καλύπτουν την ερώτηση. Αν με ρωτάς εμένα, θεωρώ ότι μου έδωσε πολλά εφόδια και με βοήθησε πολύ η διεπιστημονικότητα που το διέπει σαν τμήμα. Ειδικά σε μια εταιρική πραγματικότητα που προτιμώνται άτομα που μπορούν να ελιχθούν ανάμεσα σε τμήματα και ρόλους. Είναι συγκλονιστικό πόσα μπορώ να παρατηρώ εταιρικά σε καθημερινή βάση, πέρα από το καθαρά τεχνικό κομμάτι της εργασίας μου.

Μπορεί το τμήμα να μην μου έμαθε προγραμματισμό αλλά τα μαθήματα ήταν αρκετά ώστε να κάνουν trigger το προσανατολισμό προς IT.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επιλέγεις το τμήμα στατιστικής...

Γιατί όλοι νομίζουν οτι απο ΟΔΕ θα διοικήσουν επιχείρηση και θα είναι κουστουμάτοι και θα δίνουν εντολές...
Ενώ από ΛΟΧΡΗ λένε:"Λογιστική πολύ βαρετό-πρέπει να είσαι φυτό-είναι βαρετοί οι λογιστές.." και όλοι αυτοί οι μύθοι...

Την παραπάνω νοοτροπία την έχει το 60%-70% όσων σπουδάζουν διοίκηση επιχειρήσεων!

Ισχύει γενικά, δεν ξέρω ακριβή ποσοστό αλλά ναι.
Αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν σπουδάζεις κάτι (οτιδήποτε είναι αυτό), θέλεις να προσμένεις μια "ιδανική" κατάσταση...έχεις φιλοδοξίες.

Το σχόλιο για το ΛΟΧΡΗ είναι αποτέλεσμα ημιμάθειας και όχι η πραγματικότητα. Το τμήμα ΛΟΧΡΗ δεν υπάρχει για να παράγει λογιστές και η λογιστική όπως όλα τα μαθήματα/κλάδοι κάποιοι θα την θεωρούν βαρετή ή στριφνή κάποιοι θα την λατρεύουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Επιλέγεις το τμήμα στατιστικής...
Αν θες να μάθεις μαθηματικά και επιλέγεις το τμήμα στατιστικής του ΟΠΑ για να το κάνεις είναι σαν να πας να χτίσεις μια πολυκατοικία ξεκινώντας από το ρετιρέ.

Αν θες να μάθεις μαθηματικά πας σε ένα τμήμα που έχει πολλά μαθήματα γραμμικής άλγεβρας, απειροστικου λογισμού, θεωρίας πιθανοτήτων, διακριτών μαθηματικών, ολικες διαφορικές εξισώσεις, μερικές διαφορικές εξισώσεις, μιγαδικη ανάλυση, γεωμετρία κλπ κλπ

Το τμήμα στατιστικής του οπα τι έχει; δύο μαθήματα γραμμικής άλγεβρας δύο μαθήματα απειροστικου λογισμού και ένα μάθημα θεωρίας πιθανοτήτων; ακόμα και οι ώρες διαλέξεων ενός μαθήματος είναι συγκριτικά τα 2/3 ενός μαθήματος του τμήματος μαθηματικών εκπα 😂 Άρα αν τα μαθηματικά σαν ποσότητα είναι τόσο λίγα εγώ προσωπικά δεν πείθομαι καθόλου ότι είναι μια καλή λύση, τουλάχιστον αν ο στόχος είναι να μάθεις μαθηματικά.

Αν κάποιος θέλει μια λιγότερο επίπονη λύση ναι, να πάει στο τμήμα στατιστικής του ΟΠΑ, εκεί μπορεί να κάνει και φοιτητική ζωαρα και να τελειώσει με βαθμό, επιλέγει αναλόγως

Προσωπικά θεωρώ πολύ πιο ακαδημαϊκά κατηρτισμενο στον τομέα της στατιστικής έναν απόφοιτο του τμήματος μαθηματικών που έχει επιλέξει κατεύθυνση Στατιστικής και Επιχειρησειακής Έρευνας εν συγκρίσει με έναν απόφοιτο του τμήματος στατιστικής του ΟΠΑ. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο υποδεικνύουν οι απαιτούμενες ώρες και τα επιστημονικά θέματα με τα οποία καταπιανονται τα εν λόγω τμήματα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Αν θες να μάθεις μαθηματικά και επιλέγεις το τμήμα στατιστικής του ΟΠΑ για να το κάνεις είναι σαν να πας να χτίσεις μια πολυκατοικία ξεκινώντας από το ρετιρέ.

Αν θες να μάθεις μαθηματικά πας σε ένα τμήμα που έχει πολλά μαθήματα γραμμικής άλγεβρας, απειροστικου λογισμού, θεωρίας πιθανοτήτων, διακριτών μαθηματικών, ολικες διαφορικές εξισώσεις, μερικές διαφορικές εξισώσεις, μιγαδικη ανάλυση, γεωμετρία κλπ κλπ

Το τμήμα στατιστικής του οπα τι έχει; δύο μαθήματα γραμμικής άλγεβρας δύο μαθήματα απειροστικου λογισμού και ένα μάθημα θεωρίας πιθανοτήτων; ακόμα και οι ώρες διαλέξεων ενός μαθήματος είναι συγκριτικά τα 2/3 ενός μαθήματος του τμήματος μαθηματικών εκπα 😂 Άρα αν τα μαθηματικά σαν ποσότητα είναι τόσο λίγα εγώ προσωπικά δεν πείθομαι καθόλου ότι είναι μια καλή λύση, τουλάχιστον αν ο στόχος είναι να μάθεις μαθηματικά.

Αν κάποιος θέλει μια λιγότερο επίπονη λύση ναι, να πάει στο τμήμα στατιστικής του ΟΠΑ, εκεί μπορεί να κάνει και φοιτητική ζωαρα και να τελειώσει με βαθμό, επιλέγει αναλόγως

Προσωπικά θεωρώ πολύ πιο ακαδημαϊκά κατηρτισμενο στον τομέα της στατιστικής έναν απόφοιτο του τμήματος μαθηματικών που έχει επιλέξει κατεύθυνση Στατιστικής και Επιχειρησειακής Έρευνας εν συγκρίσει με έναν απόφοιτο του τμήματος στατιστικής του ΟΠΑ. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο υποδεικνύουν οι απαιτούμενες ώρες και τα επιστημονικά θέματα με τα οποία καταπιανονται τα εν λόγω τμήματα.
Kαλα σίγουρα απλά αν σου αρέσουν τα μαθηματικά και θες να κάνεις κάτι εξειδικευμένο επιλέγεις το στατιστικό...
Προφανώς αν είσαι τρελός με τα μαθηματικά θα πας μαθηματικό...δεν το αμφισβητώ!
Αν κάποιος θέλει μια λιγότερο επίπονη λύση ναι, να πάει στο τμήμα στατιστικής του ΟΠΑ, εκεί μπορεί να κάνει και φοιτητική ζωαρα και να τελειώσει με βαθμό, επιλέγει αναλόγως
Καλά δεν τελειώνεις και με βαθμό...
Κάπου στο 5,5-6 είναι ο ΜΟ για το συγκεκριμένο τμήμα...και απο κάποιους φίλους που έχω εκεί και ασχολούνται σοβαρά με τη σχολή...δεν μπορώ να σου πω πως κάνεις ζωάρα...δλδ έχει διάβασμα αρκετό
 

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Kαλα σίγουρα απλά αν σου αρέσουν τα μαθηματικά και θες να κάνεις κάτι εξειδικευμένο επιλέγεις το στατιστικό...
Προφανώς αν είσαι τρελός με τα μαθηματικά θα πας μαθηματικό...δεν το αμφισβητώ!

Καλά δεν τελειώνεις και με βαθμό...
Κάπου στο 5,5-6 είναι ο ΜΟ για το συγκεκριμένο τμήμα...και απο κάποιους φίλους που έχω εκεί και ασχολούνται σοβαρά με τη σχολή...δεν μπορώ να σου πω πως κάνεις ζωάρα...δλδ έχει διάβασμα αρκετό

Καλά όταν η συντριπτική πλειοψηφία των εισακτέων εισάγονται με βαθμό Μαθηματικών 10-11 στην καλύτερη, σίγουρα δεν προοικονομείτε καλή βαθμολογική πορεία στο συγκεκριμένο τμήμα. Επιπροσθέτως, τα περισσότερα παιδιά εισάγονται χωρίς να ξέρουν σε τι τμήμα μπαίνουν, απλά επειδή το ΟΠΑ είναι ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο στην Αθήνα. Που αυτό συμβαίνει βέβαια σε πολλά τμήματα.

Δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο σαν τμήμα, σίγουρο πιο απαιτητικό από τις Οικονομικές Σχολές, αφού τα Μαθηματικά είναι βασικότατος πυλώνας καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών.

Ο μέσος όρος δε είναι περίπου στο 6,3 επίσημα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Καλά όταν η συντριπτική πλειοψηφία των εισακτέων εισάγονται με βαθμό Μαθηματικών 10-11 στην καλύτερη, σίγουρα δεν προοικονομείτε καλή βαθμολογική πορεία στο συγκεκριμένο τμήμα. Επιπροσθέτως, τα περισσότερα παιδιά εισάγονται χωρίς να ξέρουν σε τι τμήμα μπαίνουν, απλά επειδή το ΟΠΑ είναι ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο στην Αθήνα. Που αυτό συμβαίνει βέβαια σε πολλά τμήματα.

Δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο σαν τμήμα, σίγουρο πιο απαιτητικό από τις Οικονομικές Σχολές, αφού τα Μαθηματικά είναι βασικότατος πυλώνας καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών.

Ο μέσος όρος δε είναι περίπου στο 6,3 επίσημα.
Ελάχιστο ρόλο παίζει ο βαθμός εισαγωγής στο Λύκειο.

Το λάθος με τον μέσο όρο είναι το λανθασμένα δομημένο πρόγραμμα μαθηματικών σπουδών που καταντάει το τμήμα εξεταστικό κέντρο και όχι κέντρο διδασκαλίας. Χιλιοειπωμένα πράγματα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ελάχιστο ρόλο παίζει ο βαθμός εισαγωγής στο Λύκειο.
Για μένα μπορείς να τα πας καλά ακόμα και αν έχεις χαμηλό βαθμό στα μαθηματικά στις πανελλήνιες...αρκεί να διαβάσεις σωστά και μεθοδικά στη σχολή!
Εγώ πανελλήνιες μαθηματικά έγραψα 12 και μαθηματικά Ι(γραμμική αλγεβρά & πολυμεταβλητό λογισμό) έγραψα 8 και μαθηματικά ΙΙ(ολοκληρώματα-ΔΕ-ΕΔ-Taylor) έγραψα 9
Επειδή έχω φίλο στο ΟΠΑ-στατιστικό στη γραμμική άλγεβρα τα θέματα τους δεν απόκλειναν πάρα πολύ από τα δικά μας(ήταν βέβαια λίγο πιο τσιμπημένα)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
 
Top