Ξενόγλωσσα πτυχία και Πανεπιστήμιο

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Πολλοί φοιτητές επιθυμούν να ολοκληρώσουν ή να ξεκινήσουν την εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας...
Έχω ακούσει πως σε κάποια μαθήματα υπάρχει στο πρόγραμμα η εκμάθηση μιας ξένης γλωσσας.
Εγώ γνωρίζω Γερμανικα( Β2 level) και Αγγλικα (Αdvance level) και θα επιθυμουσα να μαθω ια νεα γλώσσα.
Αμφιταλαντεύομαι σε Γαλλικα και Ισπανικά.
Ποιά γλώσσα θεωρείται πιο εύκολη απ τις 2 ;
Είναι δύσκολος ο συνδιασμός εκμάθησης ξένης γλώσσας και παρακολούθησης Πανεπιστηνιακών μαθημάτων;
Τί ισχύει για τα Πανεπιστήμια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F R A N K

Νεοφερμένος

Ο F R A N K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μηπως να προσπαθουσες να τελειοποιησεις μια απο τις γλωσσες που ηδη ξερεις,
γιατι ειναι αρκετα δυσκολο να ξεκινησεις μια γλωσσα απο την αρχη και να εχεις και την σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Τα αγγλικα δεν μου αρεσουν καθολου σαν γλώσσα και για τα γερμανικα δεν τρελαινομαι ;/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F R A N K

Νεοφερμένος

Ο F R A N K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αν πας για επιπεδο μεχρι Β1 τοτε ενταξει,
αλλα αν θες για Β2 και πανω σε μια γλωσσα που δεν ξερεις τιποτα,
ειναι πιο δυσκολο θεωρω. Οπως νομιζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Πολλοί φοιτητές επιθυμούν να ολοκληρώσουν ή να ξεκινήσουν την εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας...
Έχω ακούσει πως σε κάποια μαθήματα υπάρχει στο πρόγραμμα η εκμάθηση μιας ξένης γλωσσας.
Εγώ γνωρίζω Γερμανικα( Β2 level) και Αγγλικα (Αdvance level) και θα επιθυμουσα να μαθω ια νεα γλώσσα.
Αμφιταλαντεύομαι σε Γαλλικα και Ισπανικά.
Ποιά γλώσσα θεωρείται πιο εύκολη απ τις 2 ;
Είναι δύσκολος ο συνδιασμός εκμάθησης ξένης γλώσσας και παρακολούθησης Πανεπιστηνιακών μαθημάτων;
Τί ισχύει για τα Πανεπιστήμια;


Τα ισπανικά έχουν τους περισσότερους ομιλητές σε παγκόσμιο επίπεδο :) και είναι υπέροχα :) .Θα ήθελα και εγώ μελλοντικά να τα μάθω. Τα γαλλικά αν και έχω τη β2 δε μου άρεσαν ιδιαίτερα :/ ,γούστα είναι αυτά βέβαια :P . Σίγουρα δε σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις πιστοποιητικό άριστης γνώσης σε κάποια από τις ξένες γλώσσες που γνωρίζεις; Σε πολλά μεταπτυχιακά εδώ στην Ελλάδα είναι στους όρους συμμετοχής.Εσύ όμως ξέρεις καλύτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Τα ισπανικά έχουν τους περισσότερους ομιλητές σε παγκόσμιο επίπεδο :) και είναι υπέροχα :) .Θα ήθελα και εγώ μελλοντικά να τα μάθω. Τα γαλλικά αν και έχω τη β2 δε μου άρεσαν ιδιαίτερα :/ ,γούστα είναι αυτά βέβαια :P . Σίγουρα δε σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις πιστοποιητικό άριστης γνώσης σε κάποια από τις ξένες γλώσσες που γνωρίζεις; Σε πολλά μεταπτυχιακά εδώ στην Ελλάδα είναι στους όρους συμμετοχής.Εσύ όμως ξέρεις καλύτερα :)
Η αλήθεια είναι πως είμαι πολυ μπερδεμένη...Αλλα σίγουρα θα ήθελα μα ολοκληρώσω την εκμαθηση μιας ξενης γλωσσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top