Ξενοφοβία και ρατσισμός στο πανεπιστήμιο... τον 21ο αιώνα;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γνωρίζετε πού μπορώ να απευθυνθώ στο Πανεπιστήμιο, αν υπάρχει θέμα ρατσισμού και ξενοφοβίας από φοιτητές σε άλλον φοιτητή;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γνωρίζετε πού μπορώ να απευθυνθώ στο Πανεπιστήμιο, αν υπάρχει θέμα ρατσισμού και ξενοφοβίας από φοιτητές σε άλλον φοιτητή;


Στον πρόεδρο του τμήματος, στην κοσμητεία, και στα αρμόδια όργανα αν γίνεται κάτι πολύ παρατραβηγμένο
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Κανονικά, υπάρχουν στα πανεπιστήμια καθηγητές, ορισμένοι από το τμήμα, που λειτουργούν ως σύμβουλοι των φοιτητών. Σε αυτούς μπορείς να απευθυνθείς για οποιοδήποτε θέμα σχετικό με το πανεπιστήμιο, τυχόν δυσκολίες που μπορείς να έχεις. Είναι ξεκάθαρα για συμβουλευτικό και υποστηρικτικό κάποιες φορές, ρόλο.
Θα πρότεινα να μάθεις ποιοι είναι στο δικό σου τμήμα, και να απευθυνθείς εκεί, αρχικά =)



Ρε παιδιά, πότε αλλάξαμε αιώνα;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για να γίνω πιο σαφής, η συμπεριφορά είναι και από κάποιους καθηγητές και τον πρόεδρο του Τμήματος, καθότι αλλοδαπός φοιτητής και άριστος από την πρώτη μέρα των σπουδών μου, πριν 3 χρόνια, με αγνοούν επιδεικτικά για διάφορα θέματα (κανονισμών, μαθημάτων κλπ) που καθιστούν την προσπάθεια σπουδών δύσκολη. Οι δε φοιτητές έχουν μια συμπεριφορά διόλου φιλική και αρκετά μυστικοπαθή, θα έλεγα ότι γλείφουν καθηγητές και μπαίνουν σε ομάδες εργασίας κλπ. Ο τρόπος που με αντιμετωπίζουν δεν ταιριάζει σε ανθρώπους των γραμμάτων. Πλέον είμαι ήδη σε φάση παρουσίασης της διπλωματικής αλλά η ανάμνηση είναι πικρή λίγο, στο θέμα των διαπροσωπικών σχέσεων.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να γίνω πιο σαφής, η συμπεριφορά είναι και από κάποιους καθηγητές και τον πρόεδρο του Τμήματος, καθότι αλλοδαπός φοιτητής και άριστος από την πρώτη μέρα των σπουδών μου, πριν 3 χρόνια, με αγνοούν επιδεικτικά για διάφορα θέματα (κανονισμών, μαθημάτων κλπ) που καθιστούν την προσπάθεια σπουδών δύσκολη. Οι δε φοιτητές έχουν μια συμπεριφορά διόλου φιλική και αρκετά μυστικοπαθή, θα έλεγα ότι γλείφουν καθηγητές και μπαίνουν σε ομάδες εργασίας κλπ. Ο τρόπος που με αντιμετωπίζουν δεν ταιριάζει σε ανθρώπους των γραμμάτων. Πλέον είμαι ήδη σε φάση παρουσίασης της διπλωματικής αλλά η ανάμνηση είναι πικρή λίγο, στο θέμα των διαπροσωπικών σχέσεων.

Το post σου προσωπικά πιστεύω έπρεπε να τελειώνει με "welcome to central/northern europe!". Παρόμοια εμπειρία είχα στην Ολλανδία με συμφοιτητές [(αλλά όχι με καθηγητές ή με τον κόσμο έξω), (αν και ήμουν erasmus οπότε μπορεί να ήταν και λόγω αυτού)]. Η Ευρώπη δεν έχει συνηθίσει φοιτητές από όλο τον κόσμο, σε αντίθεση με την άλλη μεριά του Ατλαντικού.

Στο θέμα, υπάρχει κάποιο office of international students ή κάτι τέτοιο στο πανεπιστήμιο;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να γίνω πιο σαφής, η συμπεριφορά είναι και από κάποιους καθηγητές και τον πρόεδρο του Τμήματος, καθότι αλλοδαπός φοιτητής και άριστος από την πρώτη μέρα των σπουδών μου, πριν 3 χρόνια, με αγνοούν επιδεικτικά για διάφορα θέματα (κανονισμών, μαθημάτων κλπ) που καθιστούν την προσπάθεια σπουδών δύσκολη. Οι δε φοιτητές έχουν μια συμπεριφορά διόλου φιλική και αρκετά μυστικοπαθή, θα έλεγα ότι γλείφουν καθηγητές και μπαίνουν σε ομάδες εργασίας κλπ. Ο τρόπος που με αντιμετωπίζουν δεν ταιριάζει σε ανθρώπους των γραμμάτων. Πλέον είμαι ήδη σε φάση παρουσίασης της διπλωματικής αλλά η ανάμνηση είναι πικρή λίγο, στο θέμα των διαπροσωπικών σχέσεων.


Πιστεύω ότι αφού έφαγες τον γάιδαρο και σου έχει μείνει όχι απλά η ουρά αλλά η άκρη της ουράς, καλό θα είναι να κάνεις λίγη υπομονή να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου και να πάρεις το πτυχίο σου χωρίς να βάλεις τον εαυτό σου σ΄αυτήν τη διαδικασία! Ασφαλώς αν ξεκίναγες τώρα θα σου έλεγα ότι σίγουρα θα έπρεπε να κάνεις μια "διακριτική" κίνηση γιατί δεν θα ήταν δυνατόν να ζεις υπό πίεση επί τόσα χρόνια. Τώρα όμως δεν έχει νόημα!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για την Ολλανδία έχω ακούσει απίστευτα σκηνικά: τι δουλειά έχουν αυτοί οι βρωμοέλληνες στο μεταπτυχιακό; (από φοιτητές Ολλανδούς)
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Για να γίνω πιο σαφής, η συμπεριφορά είναι και από κάποιους καθηγητές και τον πρόεδρο του Τμήματος, καθότι αλλοδαπός φοιτητής και άριστος από την πρώτη μέρα των σπουδών μου, πριν 3 χρόνια, με αγνοούν επιδεικτικά για διάφορα θέματα (κανονισμών, μαθημάτων κλπ) που καθιστούν την προσπάθεια σπουδών δύσκολη. Οι δε φοιτητές έχουν μια συμπεριφορά διόλου φιλική και αρκετά μυστικοπαθή, θα έλεγα ότι γλείφουν καθηγητές και μπαίνουν σε ομάδες εργασίας κλπ. Ο τρόπος που με αντιμετωπίζουν δεν ταιριάζει σε ανθρώπους των γραμμάτων. Πλέον είμαι ήδη σε φάση παρουσίασης της διπλωματικής αλλά η ανάμνηση είναι πικρή λίγο, στο θέμα των διαπροσωπικών σχέσεων.


μην ασχολείσαι με τα Ευρωπέη Νίκο τελείωσε το μεταπτυχιακό σου και μετά φεύγεις και ηρεμείς. :D
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Στο θέμα, υπάρχει κάποιο office of international students ή κάτι τέτοιο στο πανεπιστήμιο;

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ, αν υπάρχει International Office που να προσφέρει υποστήριξη σε τέτοιες καταστάσεις ή, ακόμα, και ομάδες διεθνών φοιτητών, που να διοργανώνουν events, προβολές ταινιών, συζητήσεις κλπ. Αυτά πιστεύω πως βοηθάνε πολύ, ειδικά στην περίοδο προσαρμογής κάπου.
Στη θέση σου θα έψαχνα τους συμβούλους που αναφέρει στην απάντησή της η @Eileen και θα συζητούσα μαζί τους.

Γενικά, είναι λογικό να νιώθεις πίεση, ειδικά εφόσον είσαι και λίγο πριν την υποστήριξη και όλα αυτά νιώθεις πως είναι η μοναδική σου εμπειρία από το πανεπιστήμιο. Κάνε ένα κουράγιο ψυχικά, συζήτησέ το και με τους συμβούλους-καθηγητές και σύντομα θα τους αποχαιρετήσεις και εύχομαι να βρεθείς σε ένα καλύτερο περιβάλλον.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aυτές οι φιέστες μέσα από φοιτητικούς συλλόγους είναι λιγάκι κατ' επίφαση σύμφωνα με τα αποτελέσματα. Ναι μεν υπάρχουν αλλά την ουσία δεν την λύνουν. Οι φοιτητικοί σύλλογοι "θυμούνται" τους φοιτητές μόνο για μοιράσουν διαφημιστικά υποψηφιότητας την περίοδο των εκλογών κάθε Μάϊο ή να στέλνουν spam-μηνύματα από το πανεπιστημιακό webmail για την ύπαρξή τους και τι αοριστολογίες κάνουν. Η Αυστριακή γραφειοκηφηναρία είναι χειρότερη της Ελληνικής και αν δεν είσαι λίγο σαφής ή πιεστικός (και όχι μόνο bitte) σε γράφουν. Ποτέ δεν ένιωσα μέρος της Αυστριακής φοιτητικής κοινότητας καθώς λόγω πίεσης των σπουδών δεν είχα τους χρόνους για κοινωνικές σχέσεις (π.χ. κάθε βδομάδα είχα κάπου 50 ασκήσεις να λύσω και να παρουσιάσω αν σηκωθώ τυχαία, για το προσεμινάριο της επόμενης). Χρόνος κενός: 2 μέρες το σαββατοκύριακο. Οι φοιτητές γενικά είχαν πάντα τη δική τους ομάδα π.χ. whatsapp group και δεν μου το είπαν ποτέ αυτό αλλά και ούτε έδειξαν διάθεση να με προσθέσουν (ακόμη περιμένω αίτημα αποδοχής). Νιώθω ότι κατάγομαι από την Ουγκάντα (δεν έχω θέμα με την χώρα) και δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο κόμπλεξ το γεγονός ότι δεν είμαι "από αυτούς". Δεν μπορούν να καταλάβουν δυο πράγματα:

α). πώς πέρασα όλα τα μαθήματα στα δυο χρόνια με άριστα και με την πρώτη προσπάθεια εξέτασης
β). χωρίς να μιλάω τη γλώσσα τους σε επίπεδο C1-2
γ). γιατί έχω διαφορετικό υπόβαθρο και τι ακριβώς σπούδασα στο Griechenland

δίνουν μια αίσθηση ότι πρόκειται για καθυστερημένους νοητικά. Θα ήθελα να είχα σπουδάσει ψυχιατρική για να εντοπίζω πιο εύκολα τις ανθρώπινες ατέλειες. Οι μαύροι και οι ασιάτες (εκτός από Κορέα) βιώνουν απίστευτο κοινωνικό ρατσισμό και αποκλεισμό από την Αυστριακή φοιτητική κοινότητα. Όλοι το παίζουν χαμογελαστοί, ξανθοί γαλανομάτηδες και ψεύτικη αυταρέσκεια αλλά επί της ουσίας υπάρχει σοβαρό θέμα.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Χμμ και Εγώ που από Αλλά θρεντ είχα καταλάβει ότι στο εξωτερικό είναι ολα τέλεια και στην Ελλάδα όλα χάλια
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
To παραπάνω πρόβλημα το αντιμετωπίζουν κυρίως όσοι νέοι προέρχονται από χώρες που είναι πιο "οικονομικά" φτωχές από την Αυστρία και την μεγαλοϊδέα τους. Έχει παίξει ρόλο η απίστευτη λάσπη από το ακροδεξιό κόμμα τους μέσω των ΜΜΕ καθώς και τα Ελληνικά ΜΜΕ "ξεβρακώνουν" το Ελληνικό πρόβλημα διεθνώς. Σε αντίθεση με άλλες χώρες του κόσμου, που έχουν σχεδόν ίδια κοινωνικά προβλήματα απλά δεν τα διαφημίζουν. Στην όλη αυτή κατάσταση συνυπολογίζεται η καγκουρίαση πολλών Ελλήνων που μένουν ή γεννήθηκαν στο εξωτερικό. Οι Έλληνες γενικά δεν έχουν και το καλύτερο όνομα "λαού" στο εξωτερικό κυρίως λόγω του οικονομικού θέματος αλλά και του "πρηξίματος των ούμπαλων" με τον Παρθενώνα.

Κοινός επίλογος: ο υποφερτός κόσμος είναι μόνο η οικογένειά σου (αν υπάρχει) και εσύ ο ίδιος. Δεν υπάρχουν λαοί και κουραφέξαλα. Ο πλανήτης πάσχει από έλλειψη ανθρώπων στην ουσία του πράγματος. Έχω διαβάσει απίστευτες ιστορίες φοιτητών που πήγαν erasmus στην Αυστρία ή Ολλανδία ή Γερμανία. Ειδικά στο Salzburg ενός παιδιού από την Ισπανία του έκαναν στη σχολή bullying γιατί δεν μιλάει Γερμανικά! Πραγματικά πολλές φορές δεν μπορώ να καταλάβω το είδος ανατροφής των νέων σε δυτικές χώρες (με πολλές εξαιρέσεις πάντα, δεν θέλω να γενικεύω αλλά οι εξαιρέσεις σε μένα δεν δουλεύουν δυστυχώς).

Γενικά, είναι λογικό να νιώθεις πίεση, ειδικά εφόσον είσαι και λίγο πριν την υποστήριξη και όλα αυτά νιώθεις πως είναι η μοναδική σου εμπειρία από το πανεπιστήμιο. Κάνε ένα κουράγιο ψυχικά, συζήτησέ το και με τους συμβούλους-καθηγητές και σύντομα θα τους αποχαιρετήσεις και εύχομαι να βρεθείς σε ένα καλύτερο περιβάλλον.

Επειδή το Πανεπιστήμιο φέτος κλείνει τα 350 χρόνια και γενικά προβάλλουν τον καλό τους εαυτό κλπ, τα προβλήματα δεν έχουν ανταπόκριση. Δεν ασχολούνται. Ναι μεν σε ακούνε, αλλά επειδή δεν το βιώνουν από την ίδια πλευρά, το αντιμετωπίζουν ως έκθεση ιδεών. Λένε τα γνωστά τσιτάτα που ξέρουν και οι απόφοιτοι ψυχολογίας αλλά η ακαδημαϊκή κοινότητα ειδικά στις θετικές και πολυτεχνικές επιστήμες έχουν μεγάλο βαθμό "καλαμιού" και τελείως αψυχολόγητη σκέψη. Μοιάζουν σαν να μην ζουν όταν φεύγουν από την πύλη του campus με το ποδήλατο. Δεν υπάρχει η ανθρώπινη ενσυναίσθηση. Πολλές φορές έτυχε να αρρωστήσω και να μείνω στην εστία και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε. Κανείς. Δηλαδή, αν πεθάνω από καμία άγνωστη αιτία, πάλι το ίδιο. Όσες επαφές έκανα, ήταν με τους καθηγητές οι οποίοι μου στάθηκαν με το παραπάνω αλλά μέχρι ένα σημείο. Δεν έγινα ο φίλος τους. Εσείς μπορεί να έχετε άλλα βιώματα και να τα βλέπετε παλαβά αυτά που λέω, αλλά είναι μια εμπειρία ζωής 3 χρόνων. O τρόπος άρνησής τους είναι συνήθως ευθής του στυλ "σου μιλάω, αλλά δεν θέλω να γνωριστώ περισσότερο".

Πέρα από τις σπουδές δεν έχω κάτι να θυμάμαι και όσες φορές και αν προσπάθησα έλαβα αρνητική απάντηση με πολλές μορφές. Δίνουν σημασία εκεί που θέλουν με όφελος άμεσα. Αυτό το διαπίστωσα. Δεν αντέχουν τον ανταγωνισμό ειδικά από αλλοδαπούς (τους τρελαίνει). Για να μην επεκταθώ, δεν μπορώ τη γραφειοκρατική πάσα για να μάθουν πολλοί το θέμα μου. Δεν έχει και νόημα. Περισσότερο με ενδιαφέρει να δω αν εγώ είμαι ο παράξενος της ιστορίας.

Από διάφορες συζητήσεις που έχω κάνει, αρκετοί Αυστριακοί βρίσκουν παράξενους τους φοιτητές των θετικών και πολυτεχνικών επιστημών. Δηλαδή, κάπως αντικοινωνικούς ή και προσβλητικούς ή όπως λένε: they can not keep a contact.

μην ασχολείσαι με τα Ευρωπέη Νίκο τελείωσε το μεταπτυχιακό σου και μετά φεύγεις και ηρεμείς. :D


Tα Ευρωπέη είναι μεγαλωμένα με smartphone. Πρώτα γεννήθηκαν αυτά και μετά φύτρωσε το smartphone. :studying: :hehe:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Επειδή το Πανεπιστήμιο φέτος κλείνει τα 350 χρόνια και γενικά προβάλλουν τον καλό τους εαυτό κλπ, τα προβλήματα δεν έχουν ανταπόκριση. Δεν ασχολούνται. Ναι μεν σε ακούνε, αλλά επειδή δεν το βιώνουν από την ίδια πλευρά, το αντιμετωπίζουν ως έκθεση ιδεών. Λένε τα γνωστά τσιτάτα που ξέρουν και οι απόφοιτοι ψυχολογίας αλλά η ακαδημαϊκή κοινότητα ειδικά στις θετικές και πολυτεχνικές επιστήμες έχουν μεγάλο βαθμό "καλαμιού" και τελείως αψυχολόγητη σκέψη. Μοιάζουν σαν να μην ζουν όταν φεύγουν από την πύλη του campus με το ποδήλατο. Δεν υπάρχει η ανθρώπινη ενσυναίσθηση. Πολλές φορές έτυχε να αρρωστήσω και να μείνω στην εστία και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε. Κανείς. Δηλαδή, αν πεθάνω από καμία άγνωστη αιτία, πάλι το ίδιο. Όσες επαφές έκανα, ήταν με τους καθηγητές οι οποίοι μου στάθηκαν με το παραπάνω αλλά μέχρι ένα σημείο. Δεν έγινα ο φίλος τους. Εσείς μπορεί να έχετε άλλα βιώματα και να τα βλέπετε παλαβά αυτά που λέω, αλλά είναι μια εμπειρία ζωής 3 χρόνων. O τρόπος άρνησής τους είναι συνήθως ευθής του στυλ "σου μιλάω, αλλά δεν θέλω να γνωριστώ περισσότερο".

Πέρα από τις σπουδές δεν έχω κάτι να θυμάμαι και όσες φορές και αν προσπάθησα έλαβα αρνητική απάντηση με πολλές μορφές. Δίνουν σημασία εκεί που θέλουν με όφελος άμεσα. Αυτό το διαπίστωσα. Δεν αντέχουν τον ανταγωνισμό ειδικά από αλλοδαπούς (τους τρελαίνει). Για να μην επεκταθώ, δεν μπορώ τη γραφειοκρατική πάσα για να μάθουν πολλοί το θέμα μου. Δεν έχει και νόημα. Περισσότερο με ενδιαφέρει να δω αν εγώ είμαι ο παράξενος της ιστορίας.

Από διάφορες συζητήσεις που έχω κάνει, αρκετοί Αυστριακοί βρίσκουν παράξενους τους φοιτητές των θετικών και πολυτεχνικών επιστημών. Δηλαδή, κάπως αντικοινωνικούς ή και προσβλητικούς ή όπως λένε: they can not keep a contact.




Tα Ευρωπέη είναι μεγαλωμένα με smartphone. Πρώτα γεννήθηκαν αυτά και μετά φύτρωσε το smartphone. :studying: :hehe:


Γιατί δεν πας Αμερική;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αφού έφαγες τον γάιδαρο και σου έχει μείνει όχι απλά η ουρά αλλά η άκρη της ουράς, καλό θα είναι να κάνεις λίγη υπομονή να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου και να πάρεις το πτυχίο σου χωρίς να βάλεις τον εαυτό σου σ΄αυτήν τη διαδικασία! Ασφαλώς αν ξεκίναγες τώρα θα σου έλεγα ότι σίγουρα θα έπρεπε να κάνεις μια "διακριτική" κίνηση γιατί δεν θα ήταν δυνατόν να ζεις υπό πίεση επί τόσα χρόνια. Τώρα όμως δεν έχει νόημα!

Συμφωνώ Λένω με την σκέψη σου, αλλά μέχρι πότε θα πρέπει να κάνουμε τέτοιου είδους υποχωρήσεις στη ζωή; Δεν υπάρχει χρονικό πισωγύρισμα ζωής. :/:

Τα καλά νέα της ιστορίας είναι ότι σήμερα οριστικοποιήθηκε η ημέρα του Master Thesis Defense.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
npb πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι όλα αυτά προκύπτουν λόγω καταγωγής; Έχουν γίνει νύξεις ή αντίστοιχα σχόλια; Γιατί μου φαίνονται λίγο υπερβολικά όσα λες (τα πιστεύω μεν, δεν είμαι σίγουρη πού οφείλονται δε), έχω πολλούς γνωστούς στο εξωτερικό και όλοι έχουν παρέες ή φίλους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
npb πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι όλα αυτά προκύπτουν λόγω καταγωγής; Έχουν γίνει νύξεις ή αντίστοιχα σχόλια; Γιατί μου φαίνονται λίγο υπερβολικά όσα λες (τα πιστεύω μεν, δεν είμαι σίγουρη πού οφείλονται δε), έχω πολλούς γνωστούς στο εξωτερικό και όλοι έχουν παρέες ή φίλους.


Τότε τι μπορεί να φταίει; Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι γνωριμίες που λένε γεια τη μια μέρα και την επόμενη όταν σε δουν σε γράφουν. Έχω κουραστεί. Επίσης δεν μπορώ το είδος επαφής "λέω γεια σήμερα" και η επόμενη ερώτηση έρχεται μετά από 5 μήνες (μου έχει τύχει και αυτό). Για να μην αναφερθώ στο γνωστό "διαβάστηκε" και δεν απαντούν ποτέ. Και εγώ ξέρω για Έλληνες που διαφημίζουν ότι έκαναν τις γαμάουα φιλίες στο εξωτερικό. Με αυτή τη διάθεση ήμουν και είμαι αλλά βλέπω ότι είναι μάταιο πλέον.

Ο τρόπος που εκφράζονται δείχνουν ότι έχουν πρόβλημα ότι δεν είμαι από αυτούς. Υπάρχει η προκατάληψη του ξένου στοιχείου σε έναν πληθυσμό.

npb πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι όλα αυτά προκύπτουν λόγω καταγωγής; Έχουν γίνει νύξεις ή αντίστοιχα σχόλια; Γιατί μου φαίνονται λίγο υπερβολικά όσα λες (τα πιστεύω μεν, δεν είμαι σίγουρη πού οφείλονται δε), έχω πολλούς γνωστούς στο εξωτερικό και όλοι έχουν παρέες ή φίλους.


To ίδιο πρόβλημα με μένα είχε και μια κοπέλα από τη Βιέννη που το παράτησε το πρόγραμμα επειδή δεν άντεξε αυτή την συμπεριφορά αλλά και ένας φοιτητής από την Νορβηγία για τον ίδιο λόγο. Γενικά ακούω διάφορα σχόλια για το είδος της απόκοσμης συμπεριφοράς των Αυστριακών και από φοιτητές άλλων εθνικοτήτων (π.χ. Γερμανοί, Γάλλοι). Υπάρχει μεγάλη εσωστρέφεια σε βαθμό που ότι έχουν να πουν, δεν στο λένε ευθέως (αν πιέσεις, θα σε προσβάλλουν άσχημα). Λειτουργούν τελείως υπόγεια και αν δεν είσαι "ντόπιος" και δεν ξέρεις καλά τη γλώσσα τους (με τις διαλέκτους που μιλούν) σε θάβουν από πίσω. Οι καλές εξαιρέσεις που έτυχε να γνωρίσω υπό διάφορες συνθήκες, δεν λειτούργησαν λόγω ανωτέρας βίας (γάμος, απόσταση, αλλαγή περιοχής σπουδών κλπ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τότε τι μπορεί να φταίει; Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι γνωριμίες που λένε γεια τη μια μέρα και την επόμενη όταν σε δουν σε γράφουν. Έχω κουραστεί. Επίσης δεν μπορώ το είδος επαφής "λέω γεια σήμερα" και η επόμενη ερώτηση έρχεται μετά από 5 μήνες (μου έχει τύχει και αυτό). Για να μην αναφερθώ στο γνωστό "διαβάστηκε" και δεν απαντούν ποτέ. Και εγώ ξέρω για Έλληνες που διαφημίζουν ότι έκαναν τις γαμάουα φιλίες στο εξωτερικό. Με αυτή τη διάθεση ήμουν και είμαι αλλά βλέπω ότι είναι μάταιο πλέον.

Ο τρόπος που εκφράζονται δείχνουν ότι έχουν πρόβλημα ότι δεν είμαι από αυτούς. Υπάρχει η προκατάληψη του ξένου στοιχείου σε έναν πληθυσμό.




To ίδιο πρόβλημα με μένα είχε και μια κοπέλα από τη Βιέννη που το παράτησε το πρόγραμμα επειδή δεν άντεξε αυτή την συμπεριφορά αλλά και ένας φοιτητής από την Νορβηγία για τον ίδιο λόγο. Γενικά ακούω διάφορα σχόλια για το είδος της απόκοσμης συμπεριφοράς των Αυστριακών και από φοιτητές άλλων εθνικοτήτων (π.χ. Γερμανοί, Γάλλοι). Υπάρχει μεγάλη εσωστρέφεια σε βαθμό που ότι έχουν να πουν, δεν στο λένε ευθέως (αν πιέσεις, θα σε προσβάλλουν άσχημα). Λειτουργούν τελείως υπόγεια και αν δεν είσαι "ντόπιος" και δεν ξέρεις καλά τη γλώσσα τους (με τις διαλέκτους που μιλούν) σε θάβουν από πίσω. Οι καλές εξαιρέσεις που έτυχε να γνωρίσω υπό διάφορες συνθήκες, δεν λειτούργησαν λόγω ανωτέρας βίας (γάμος, απόσταση, αλλαγή περιοχής σπουδών κλπ)

Δεν ξέρω, δεν σε ξέρω, οπότε δεν μπορώ να σου πω τι φταίει. Δεν αντιλέγω ότι είναι ένας παράγοντας η καταγωγή αλλά μήπως λειτουργούν αθροιστικά λίγο; Δηλαδή με αυτά που γράφεις μου δίνεις την εντύπωση ότι περιμένεις λίγο από τους άλλους να κινητοποιηθούν πρώτα (να σου πουν γεια, να σου στείλουν μήνυμα). Δεν ξέρω εάν οφείλεται σε παλιότερες εμπειρίες που δεν είδες ανταπόκριση σε προσπάθειες προσέγγισης, αλλά όπως και να έχει δεν είναι η κάθε περίπτωση η ίδια, ψάξε άτομα που να τα θεωρείς ενδιαφέρονται και επιδίωξε επαφές με αυτά. Είναι πιο δύσκολο να ενταχθείς σε μία ήδη διαμορφωμένη παρέα. Στη τελική, βρες Έλληνες/ξένος. :P
Όχι ότι έχει νόημα πλέον μιας και όπως λες τελειώνεις, αλλά κουβέντα να γίνεται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top