Ξενοίκιασμα

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας

Θέλω τη γνώμη σας σε κάτι για τυπικούς λόγους ή και για επιβεβαίωση.

Πέρυσι τον Ιούλιο του 2019, νοικιασα σπίτι στη Θεσσαλονίκη. Συγκεκριμένα το νοίκιασα 13 Ιουλίου 2019.

Είχαμε συμφωνήσει πάνω στο μισθωτήριο, κάθε 13 του μήνα, να καταβάλλω στο σπιτονοικοκύρη μου, το ποσό που είχαμε συμφωνήσει να δίνω ανα μήνα ως ενοίκιο.

Εγώ έχω αποφασίσει να φύγω από το σπίτι, καθώς για τη διπλωματική εργασία ΔΕΝ με συμφέρει να νοικιάζω, και θα ενημερώσω το σπιτονοικοκύρη μέχρι τις 25 αυτού του μήνα ότι θα το ξενοικιάσω 13 Oκτωβρίου, και ότι δεν πρόκειται να του καταβάλλω άλλο ενοίκιο. Το σπίτι είναι πληρωμένο από πλευράς μου μέχρι 13 Οκτωβρίου.

Το ερωτημά μου είναι το εξής: Υπάρχει περίπτωση να με εμποδίσει να το ξενοικιάσω ή να μου κάνει καμία παρατήρηση?

Δεν έχω κάνει καμία ζημιά στο σπίτι, και είναι καθαρό. Δηλ όπως μου το παρέδωσε
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Νομικά δεν έχει κανένα δικαίωμα , εγώ που είχα ρωτήσει δικηγόρο (σε παρόμοια περιπτωση) ειπε πως οο,τι κι αν πει ο ιδιοκτήτης. Μπορεις να φύγεις οποτε θες ,επισης δικαιούσαι και την πρωτη εγγύηση (δλδ το τελευταίο σου ενοίκιο ειμαι πληρωμένο)
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομικά δεν έχει κανένα δικαίωμα , εγώ που είχα ρωτήσει δικηγόρο (σε παρόμοια περιπτωση) ειπε πως οο,τι κι αν πει ο ιδιοκτήτης. Μπορεις να φύγεις οποτε θες ,επισης δικαιούσαι και την πρωτη εγγύηση (δλδ το τελευταίο σου ενοίκιο ειμαι πληρωμένο)

Δεν δικαιούμαι την εγγύηση, γιατί φεύγω πριν ληξει το συμβόλαιο. Την εγγύηση, δικαιούσαι να την πάρεις πίσω ΜΟΝΟΝ όταν φύγεις αφότου λήξει το συμβόλαιο
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Εγώ την εγγύηση την είχα πάρει (έφυγα στους 11 μήνες ενώ συμβόλαιο ειχα κανει για 4 χρονια)
Απλώς, την εγγύηση τη παιρνεις ΜΟΝΟ αν το συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης. Δηλ. Μπορεί και να τη χάσεις,αλλα οτι εχεις το δικαίωμα να φύγεις χωρις κανενα προβλημα αυτο ειναι σίγουρο
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ την εγγύηση την είχα πάρει (έφυγα στους 11 μήνες ενώ συμβόλαιο ειχα κανει για 4 χρονια)
Απλώς, την εγγύηση τη παιρνεις ΜΟΝΟ αν το συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης. Δηλ. Μπορεί και να τη χάσεις,αλλα οτι εχεις το δικαίωμα να φύγεις χωρις κανενα προβλημα αυτο ειναι σίγουρο

Είναι στον άνθρωπο. ΑΠλά αν του πω ότι δεν φεύγω 13 Οκτωβρίου αλλά 30 Οκτωβρίου, χωρίς να του καταβάλλω ενοίκιο και να του πω κράτα από την εγγύηση δεν θα το δεχτεί.

Εγώ το μόνο που σκεφτόμουν ήταν να του πω "Μέχρι να το νοικιάσει σε κάποιον, να μένω μέσα από το να το έχει κλειστό και να χάνει ενοίκια, και να του δίνω 25 ευρώ την Εβδομάδα". αλλά δεν βλέπω να το δέχεται. Οι Έλληνες σπιτονοικοκύρηδες είναι γρουσούζηδες
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Τυπικα, με βαση τον αστικο κωδικα, μπορει να αξιωσει να του καταβαλλεις τα ενοικια που αντιστοιχουν μεχρι το περας του συμβολαιου.

Πρακτικα τιποτα δεν θα γινει γιατι δεν τον συμφερει να σε κυνηγησει δικαστικα.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Είναι στον άνθρωπο. ΑΠλά αν του πω ότι δεν φεύγω 13 Οκτωβρίου αλλά 30 Οκτωβρίου, χωρίς να του καταβάλλω ενοίκιο και να του πω κράτα από την εγγύηση δεν θα το δεχτεί.

Εγώ το μόνο που σκεφτόμουν ήταν να του πω "Μέχρι να το νοικιάσει σε κάποιον, να μένω μέσα από το να το έχει κλειστό και να χάνει ενοίκια, και να του δίνω 25 ευρώ την Εβδομάδα". αλλά δεν βλέπω να το δέχεται. Οι Έλληνες σπιτονοικοκύρηδες είναι γρουσούζηδες

Εφοσον θες να ξενοικιασεις γιατί θες να μείνεις μέσα με 25€ τη βδομάδα μεχρι να βρει αλλο ενοικίαστη;
Γιατί να το δέχονταν αυτό;
Την ανάγκη σου εχει;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εφοσον θες να ξενοικιασεις γιατί θες να μείνεις μέσα με 25€ τη βδομάδα μεχρι να βρει αλλο ενοικίαστη;
Γιατί να το δέχονταν αυτό;
Την ανάγκη σου εχει;

Καταρχάς χαμήλωσε λίγο το ύφος σου, ποια νομίζεις ότι είσαι. Επειδή και εσύ νοικιάζεις σπίτι σε κάποιον, σημαίνει ότι δεν πρέπει να κυνηγήσω τα δικαιωματά μου και δεν σε συμφέρει ως σπιτονοικυρά. Δεν νομίζω. Ναι την ανάγκη μου έχει, γιατί σε όσους το νοίκιαζε του άφησαν φέσια από ενοίκια μέχρι λογαριασμούς. Ενώ εγώ τον πληρώνω στην ώρα μου. Δεύτερον, με το κορωναιό ΔΕΝ θα έρθουν οι φοιτητές να νοικιάσουν. Το μεσιτικό της γειτονιάς μου εδώσ στη Θεσσαλονίκη , έχει ήδη 30 ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ, για να μη σου πω στο Κέντρο που γίνεται χαμός. Από τη στιγμή που τα πανεπιστήμια θα μείνουν κλειστά, λόγω του ιού, θα μέινουν και τα σπίτια κλειστά. Τι θέλει δηλαδή ο σπιτονοικοκύρης.Να το έχει κλειστό 4 μήνες και να χάνει ενοίκια? ΔΕΝ νομίζω. Οπότε ΝΑΙ έχει την ανάγκη μου. Σόρυ που σε απογοητεύω
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ναι ωραία νοοτροπία, "επειδή θεωρω οτι θα το έχετε κλειστα ετσι κι αλλιώς, ας φυγω εγω πριν την λήξη του συμβολαίου ενω θελω να μένω μεσα κι να σας πληρώνω λιγότερα."

Καταλαβαίνεις ποσο παράλογο ακούγεται αυτο σε κάποιον;

Επειδή το χρησιμοποιήσες σαν επιχείρημα για να κακοχαρακτηρίσεις τους Έλληνες ιδιοκτήτες στο έγραψα.

Αν έγραφες κατι για τρέλα ενοίκια κι τρύπες κτλ και εγω μαζί σου.
Η για κακο σπιτονοικοκύρη.
Αλλα αυτο που έγραψες οριακα δεν πιστεύω οτι το σκέφτηκες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ωραία νοοτροπία, "επειδή θεωρω οτι θα το έχετε κλειστα ετσι κι αλλιώς ας φυγω εγω πριν την λήξη του συμβολαίου ενω θελω να μένω μεσα κι να σας πληρώνω λιγότερα."

Καταλαβαίνεις ποσο παράλογο ακούγεται αυτο σε κάποιον;

Επειδή το χρησιμοποιήσες σαν επιχείρημα για να κακοχαρακτηρίσεις τους Έλληνες ιδιοκτήτες στο έγραψα.

Αν έγραφες κατι για τρέλα ενοίκια κι τρύπες κτλ και εγω μαζί σου.
Η για κακο σπιτονοικοκύρη.
Αλλα αυτο που έγραψες οριακα δεν πιστεύω οτι το σκέφτηκες.

Τουλάχιστον ήμουν ειλικρινής. Θα μπορούσα να το θέσω έτσι όπως το ήθελες, και να το πάσερνα έτσι προς τα έξω που να μη φαινόταν, έχοντας τους πονηρούς σκοπούς μέσα μου. Έλα τώρα. Δεν μιλάμε μεταξύ μας. Ο σπιτονοικοκύρης μου ΔΕΝ είναι κακός. Και δεν θεωρώ υπερβολικό το ενοίκιο για επιπλωμένο καινούριο σπίτι. 270 ευρώ δίνω, για 22 τμ επιπλωμένο. Απλά τα θεωρώ πολλά για τη δεδομένη χρονική στιγμή, και από τη στιγμή που δεν βλέπω διάθεση από πλευράς του, αλλά από την άλλη το κριτήριο " ότι έχω μόνο διπλωματική", καλό είναι να το ξενοικιάσω.

Εξάλλου δεν είμαι τόσο αχάριστος , να του πρότεινα και συμβόλαιο για τα 25 ευρώ την εβδομάδα. Αυτό έλειπε. Δηλ προτιμάς να το έχεις κλειστό μέχρι τον Ιανουάριο και ΟΧΙ να βάζεις ένα 100αράκι το μήνα σίγουρο στο λογαριασμό σου. Τι να πω... Ο καθένας έχει την αντιληψή του
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τυπικα, με βαση τον αστικο κωδικα, μπορει να αξιωσει να του καταβαλλεις τα ενοικια που αντιστοιχουν μεχρι το περας του συμβολαιου.

Πρακτικα τιποτα δεν θα γινει γιατι δεν τον συμφερει να σε κυνηγησει δικαστικα.

Tόσα λεφτά που θα φάει σε δικηγόρους-δικαστήρια, περισσότερα θα του βγουν από το να τα εισπράξει. Οπότε...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Ο εκβιασμος απ οποια μερια να προερχεται, ιδιοκτητη ή ενοικιαστη ειναι απεθχης, και δημιουργει προβλημα εμπιστοσυνης στην επομενη συναλλαγη δηλαδη θα την πληρωσει ο επομενος φοιτητης ενοικιαστης.
Εσυ λες οτι διορθωσες τα πραγματα απο την κακη συμπεριφορα των προηγουμενων. Συνεχισε στο ιδιο μοτιβο και φυγε με ψηλα το κεφαλι ,αγαπητος και σεβαστος . Η ζωη ειναι κυκλος μπορει να σε ξαναφερει σε αυτη την πορτα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο εκβιασμος απ οποια μερια να προερχεται, ιδιοκτητη ή ενοικιαστη ειναι απεθχης, και δημιουργει προβλημα εμπιστοσυνης στην επομενη συναλλαγη δηλαδη θα την πληρωσει ο επομενος φοιτητης ενοικιαστης.
Εσυ λες οτι διορθωσες τα πραγματα απο την κακη συμπεριφορα των προηγουμενων. Συνεχισε στο ιδιο μοτιβο και φυγε με ψηλα το κεφαλι ,αγαπητος και σεβαστος . Η ζωη ειναι κυκλος μπορει να σε ξαναφερει σε αυτη την πορτα.

Συμφωνώ μαζί σου. Εγώ όμως κάθε 13 του μήνα, πλήρωνα το ενοίκιο, τους λογαριασμούς του σπιτιού που είναι στο ονομά του, τα κοινόχρηστα και του έστελνα με φωτο τις αποδείξεις. Ωστόσο, ΔΕΝ πρόκειται να το νοικιάσει κάποιος , αφού δεν θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια. Εδώ στη πολυκατοικία, σχεδόν όλοι ξενοίκιασαν εκτός από μένα και ακόμα ένα παιδί. Εγώ τι πρότεινα " Μέχρι να βρει τον επόμενο που θα νοικιάσει, και ΧΩΡΙΣ μισθωτήριο, να του πληρώνω 25-30 ευρώ την εβδομάδα, και τους λογαριασμούς-κοινόχρηστα, μέχρι να βρει ενοικιαστή-φοιτητή. από το να το έχει κλειστό. Δεν θα το πάρω τηλ και θα του πω Κύριε Κώστα ξενοικιάζω εκτός αν γίνει αυτό που θέλω.

Θα το πάρω τηλ και θα του πω " Επειδή οι εποχές είναι δύσκολες, τόσο για εσάς όσο και για μας, και επειδή από πλευράς σας, ΔΕΝ βλέπω διάθεση να μου μειώσετε το ενοίκιο, και για να μη σας φέρω σε δύσκολη θέση, θα ήθελα να σας προτείνω να σας πληρώνω 30 ευρώ την εβδομάδα χωρίς συμβόλαιο, ΥΠΟ ΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ οτι θα το δώσετε στο μεσίτη που έχετε, να το νοικιάσει αλλού, αλλά μέχρι να το νοικιάσει, από το να έχετε κλειστό, να σας δίνω αυτά τα χρήματα." Αυτό
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Τελικά αυτό που σε προβληματίζει είναι το οικονομικό η πράγματι δεν χρειάζεσαι το σπίτι άλλο? Γιατί αν όντως δεν το χρειάζεσαι όπως λες δεν βρίσκω τον λόγο να κάνεις αυτήν την συμφωνία. Επίσης το να του πεις να πληρώνεις λιγότερο επειδή το σπίτι θα μείνει ξενοικιαστο είναι παράλογο γιατί εσύ ο ίδιος το ξενοικιαζεις. Με την ίδια λογική θα πηγαίναμε για ένα μήνα σε ένα σπίτι ίσα ίσα να το ξενοικιασουμε και να εκμελευτουμε δήθεν τον χρόνο αναμονής που εμείς οι ίδιοι δημιουργήσαμε για να γλυτώσουμε λεφτά. Η νοικιάζεις η δεν νοικιάζεις. Τώρα αυτό δεν ξέρω πως το σκέφτηκες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά αυτό που σε προβληματίζει είναι το οικονομικό η πράγματι δεν χρειάζεσαι το σπίτι άλλο? Γιατί αν όντως δεν το χρειάζεσαι όπως λες δεν βρίσκω τον λόγο να κάνεις αυτήν την συμφωνία. Επίσης το να του πεις να πληρώνεις λιγότερο επειδή το σπίτι θα μείνει ξενοικιαστο είναι παράλογο γιατί εσύ ο ίδιος το ξενοικιαζεις. Με την ίδια λογική θα πηγαίναμε για ένα μήνα σε ένα σπίτι ίσα ίσα να το ξενοικιασουμε και να εκμελευτουμε δήθεν τον χρόνο αναμονής που εμείς οι ίδιοι δημιουργήσαμε για να γλυτώσουμε λεφτά. Η νοικιάζεις η δεν νοικιάζεις. Τώρα αυτό δεν ξέρω πως το σκέφτηκες.

Απλά του είχα προτείνει μείωση πριν 3 μήνες και ΔΕΝ δέχτηκε. Και μάλιστα του είχα εξηγήσει τους λόγους. Τώρα από εκεί και πέρα ας κάνει ότι θέλει. Εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ σωστό, μερικές φορές να μη συνειδητοποιείς τη σημερινή κατάσταση και να μη κάνεις μείωση στο ενοίκιο. Δηλ έτσι τώρα που ήρθαν τα πράγματα και οι φοιτητές ΔΕΝ θα νοικιάσουν, είναι καλύτερα από το να τα έχεις κλειστά. Για πήγαινε μια βόλτα στη Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα δεν ξέρω που βρίσκεσαι, να δεις πόσα ξενοίκιαστα υπάρχουν λόγω κορωναιού. Καλά δεν το συζητώ, πέρυσι κάθε χρόνο, ΔΕΝ έβρισκες σπίτι να νοικιάσεις.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εάν δεν χρειάζεται να έχεις το σπίτι και θέλεις να ξενοικιάσεις, κάνε απλά αυτό: Ξενοίκιασε.
Ούτε 25 ευρώ την εβδομάδα, ούτε τίποτα. Αυτό που του προτείνεις είναι μείωση ενοικίου, μεγάλη μάλιστα, τη στιγμή που ήδη έχει αρνηθεί. Και δεν χρειάζεται καν να δικαιολογήσεις αυτή σου τη συμπεριφορά: Τον ρίχνεις στη συμφωνία που κάνατε, για προσωπικό σου όφελος, δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα δείξει και κατανόηση.
Οπότε, το πράγμα είναι απλό: Είτε μένεις με τα 270 ευρώ που έχετε συμφωνήσει, μέχρι να λήξει το συμβόλαιο, είτε σηκώνεσαι και φεύγεις. Μην ψάχνεις για μεσοβέζικες λύσεις.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πού πας να μπλέξεις κι άλλο την κατάσταση, με τέτοιες πρακτικές.. Καλύτερα να μαζέψεις τα πράγματά σου και να φύγεις, δεν υπάρχει κανένας λόγος να προβείς σε τέτοιες συμφωνίες.

Νομικά να σε κυνηγήσει θέλει η διαδικασία χρόνο πολύ σε συνδυασμό με χρήματα αρκετά. Αν στο συμβόλαιο γράφει ό,τι πρέπει να καταβάλλεις και τα υπόλοιπα ενοίκια σε περίπτωση λήξης του συμβολαίου νωρίτερα σίγουρα μπορεί.

Δεν το ξαναδιάβασα αυτό πάντως το σκεπτικό, όλοι ξενοικιάζουν και δεν κυνηγάει κανείς κανέναν, γιατί τώρα όπως είναι η κατάσταση με μειωμένες θέσεις εργασίας, τα προβλήματα της πανδημίας, είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην σπαταλάμε και τα χρήματα σε σπίτια που είναι κενά μήνες... Επομένως, πάρε τα πράγματά σου, ενημέρωσέ τον ότι δεν μένεις μέσα καιρό και δεν πρόκειται, άρα φεύγεις.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Στο Airbnb να το βάλει, θα παίρνει 25€ το βράδυ, όχι την εβδομάδα... :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Απλά του είχα προτείνει μείωση πριν 3 μήνες και ΔΕΝ δέχτηκε. Και μάλιστα του είχα εξηγήσει τους λόγους. Τώρα από εκεί και πέρα ας κάνει ότι θέλει. Εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ σωστό, μερικές φορές να μη συνειδητοποιείς τη σημερινή κατάσταση και να μη κάνεις μείωση στο ενοίκιο. Δηλ έτσι τώρα που ήρθαν τα πράγματα και οι φοιτητές ΔΕΝ θα νοικιάσουν, είναι καλύτερα από το να τα έχεις κλειστά. Για πήγαινε μια βόλτα στη Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα δεν ξέρω που βρίσκεσαι, να δεις πόσα ξενοίκιαστα υπάρχουν λόγω κορωναιού. Καλά δεν το συζητώ, πέρυσι κάθε χρόνο, ΔΕΝ έβρισκες σπίτι να νοικιάσεις.
100 ευρώ την εβδομάδα από 270 είναι μεγάλη διαφορά από το να τα δεχτεί. Από την άλλη δεν χάνεις και τίποτα να του το προτείνεις.

Για την εγγύηση απλώς ανακοίνωσε το σε αυτόν. Κάτσε ένα επιπλέον μήνα. Πες ότι είναι η εγγύηση και φύγε.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο Airbnb να το βάλει, θα παίρνει 25€ το βράδυ, όχι την εβδομάδα... :P

To airbnb, μιας και το ανέφερες ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ. Ξέρω φίλους μου που είχαν κάνει τα σπίτια τους airbnb, και με το κορωναιό , βούλιαξε σαν βάρκα στον ωκεανό. Πάει πλέον. Στο αναφέρω ενδεικτικά μιας και το έθεσες. Πλέον όλα τα σπίτια σχεδόν επέστρεψαν όπως ήταν στην προ- airbnb εποχή
 
Top