Ξεκινάω πάλι σπουδές...

droulaki

Νεοφερμένος

Η droulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εχω τελειωσει κοινωνιολογια

Θα σου πρότεινα να σπουδάσεις είτε λογοθεραπεία είτε εργοθεραπεία....Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τις δύο σχολές (και όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση)....
Κοινωνική Εργασία δεν θα σου πρότεινα γιατί ξέρω από πρώτο χέρι (ως φοιτήτρια σε αυτή τη σχολή) πως αμά πάρεις το πτυχίο θα βαράς μύγες....Η επαγγελματική αποκατάσταση της σχολής ήταν που ήταν ....τώρα και με την οικονομική κρίση είναι ακόμη χειρότερα....
Για την φυσικοθεραπεία δεν ξέρω πολλά πράγματα....Πάντως εύχομαι όποια σχολή και να επιλέξεις να σου αρέσει και πάνω από όλα να καταφέρεις να βρεις δουλειά γιατί κακά τα ψέμματα αυτό είναι το ζητούμενο στην έποχή μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να σπουδάσεις είτε λογοθεραπεία είτε εργοθεραπεία....Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τις δύο σχολές (και όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση)....
Κοινωνική Εργασία δεν θα σου πρότεινα γιατί ξέρω από πρώτο χέρι (ως φοιτήτρια σε αυτή τη σχολή) πως αμά πάρεις το πτυχίο θα βαράς μύγες....Η επαγγελματική αποκατάσταση της σχολής ήταν που ήταν ....τώρα και με την οικονομική κρίση είναι ακόμη χειρότερα....
Για την φυσικοθεραπεία δεν ξέρω πολλά πράγματα....Πάντως εύχομαι όποια σχολή και να επιλέξεις να σου αρέσει και πάνω από όλα να καταφέρεις να βρεις δουλειά γιατί κακά τα ψέμματα αυτό είναι το ζητούμενο στην έποχή μας....

droulaki σ ευχαριστω για την απαντηση σου
με την εργοθεραπεια θα ηθελα παρα πολυ ν ασχοληθω, ουτως η αλλως το ηθελα απο παλια αλλα με μεταπεισανε:/:
το θεμα ειναι οτι δεν γινεται γιατι οι κατατακτηριες ειναι με βαθμο πτυχιου και εγω εχω ενα ταπεινο 7....:(
τωρα για λογοθεραπεια δεν ξερω, η πολη μου εχει πηξει στους λογοθεραπευτες.....οπου γυρισεις το κεφαλι βλεπεις και λογοθεραπευτη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Γινε φυσιοθεραπευτης!
δεν θελει και πολλα χρηματα και ειχα ακουσει κιολας πρν μερικες μερες οτι δινουν και επιδοτησεις
λογο για νεους που αρχηζουν τωρα και σε εργαστηρια και αλλα και σε θεραπευτηρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
οι εξετασεις ειναι πολυ πολυ δυσκολες και δεν εχω χρονο...οποτε παει τουλαχιστον για φετος....
βεβαια αν ειχα τη δυνατοτητα θα επελεγα εργοθεραπεια αλλα ειναι με βαθμο πτυχιου και ο μονος τροπος ειναι να μπω με πανελληνιες που το βλεπω βουνο.
Μακαρι απο του χρονου να λειτουργησει το τμημα της κοζανης, τι να πω...
ευχαριστω παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Εσυ ξερεις καλυτερα..!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
droulaki σ ευχαριστω για την απαντηση σου
με την εργοθεραπεια θα ηθελα παρα πολυ ν ασχοληθω, ουτως η αλλως το ηθελα απο παλια αλλα με μεταπεισανε:/:
το θεμα ειναι οτι δεν γινεται γιατι οι κατατακτηριες ειναι με βαθμο πτυχιου και εγω εχω ενα ταπεινο 7....:(
τωρα για λογοθεραπεια δεν ξερω, η πολη μου εχει πηξει στους λογοθεραπευτες.....οπου γυρισεις το κεφαλι βλεπεις και λογοθεραπευτη....

Το καλύτερο που εχεις να κάνεις είναι να δώσεις κατακτήριες στο τμήμα λογοθεραπείας (κάνε μια αίτηση) δώσε και ότι γίνει ή στο τμήμα φυσικοθεραπείας ή και στα 2.

https://www.teipat.gr/pages/logo/announcements/page4_13.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
αυτο σκοπευω να κανω...κι αν γινει κατι (λεμε τωρα) μετα θα παιξω κι ενα τζοκερ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirokroketa

Νεοφερμένος

Η tirokroketa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πωπω Freya ειμαστε ακριβως στο ιδιο τριπακι αν και με ενα χρονο διαφορα.

Τελειωσα μια σχολη φιλοσοφικης και φετος ξαναεδωσα πανελληνιες. Εβγαλα 16, 300 και το διλλημα μου ειναι εργοθεραπεια η λογοθεραπεια?

Για την εργοθεραπεια δεν ηξερα τπτ πολυ προσφατα μου εξηγησαν οτι εχει καλες προοπτικες και με ενα γρηγορο ψαξιμο ειδα οτι το ιδιο πιστευουν πολλοι. Οποτε, αν ξερετε κατι, πειτε το θα σωσετε ενα συνανθρωπο που πρεπει να κανει μηχανογραφικο και εχει πελαγωσει.

Αληθεια εσυ τι εκανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
tirokroketa συγχαρητήρια !!!!! Χαρά στο κουράγιο σου!!!Και γω το είχα σκεφτεί να δώσω αλλά δεν το συνέχισα....Και τα 2 ΤΕΙ είναι πολύ καλά, με πολλές προοπτικές!!!Η εργοθεραπεία ίσως απευθύνεται σε πιο πολλές ομάδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scotous

Νεοφερμένος

Ο scotous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας και απο μένα, ελπίζω να μην έχω στείλει πολύυυυ αργά στο συγκεκριμένο thread αλλά το θεώρησα αρκετά στοχευμένο σε αυτό που ήθελα να ρωτήσω. Εγώ έχω πτυχίο από Παντειο στην κοινωνική ανθρωπολογία και σκεφτόμουν να πάω στα ξένα :p για μεταπτυχιακές σπουδες στην κοινωνική εργασία. Από ότι γνωρίζω στο Ηνωμένο Βασίλειο το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό δίνει επάρκεια ασκήσεως επαγγέλματος αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν στην Ελλάδα θα ισχύσει κάτι τέτοιο. Δηλαδή πτυχίο σε κοινωνική ανθρωπολογία και μεταπτυχιακό στην κοινωνική εργασία θα ήταν αρκετό για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγω θα σου ελεγα κοινωνικη εργασια ειναι το ονειρο μου, και το κοριτσι μου σπουδαζει κατι παρομοιο κοινωνικη θεολογια
απο εκει βγαινεις καθηγητρια θεολογιας αλλα και κοινωνικη λειτουργοσ,εγκληματολογος μεχρι και δασκαλα δημοτικου α και κοινωνικη λειτουργοσ

αμα σπουδασω κοινωνικη θεολογια θα μπορω να δουλεψω ως κοινωνικη λειτουργος , εγληματολογος και δασκαλα δημοτικου;

ξερω 2 κοπελες.. που αποφοιτησαν το ιδιο ετος....η μια απο θεολογια η αλλη απο παιδαγωγικο...την μια την πηραν σε δημοτικο(αυτο θα πει τυχη βουνο) η αλλη ακομα ψαχνει δουλεια δυστυχως.
για να ξυπνησουμε λιγοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο γτ μερικες αποψεις πετανε ακομα σε ροζ συννεφακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εγω θα σου ελεγα κοινωνικη εργασια ειναι το ονειρο μου, και το κοριτσι μου σπουδαζει κατι παρομοιο κοινωνικη θεολογια
απο εκει βγαινεις καθηγητρια θεολογιας αλλα και κοινωνικη λειτουργοσ,εγκληματολογος μεχρι και δασκαλα δημοτικου α και κοινωνικη λειτουργοσ

αυτό που αναφέρεται παραπάνω δεν ισχύει. δεν βγαίνεις ούτε κοινωνική λειτουργός, ούτε εγκληματολόγος,ούτε δασκάλα από κοινωνικής θεολογίας. από αυτή τη σχολή έχεις 2 επιλογές, η γίνεσαι ιερωμένος, η διορισμό στη δημοσία εκπαίδευση μέσω ασεπ, μονό ως θεολόγος.

Ειμαι 100%%% σιγουροσ!!!
Ειναι μεσα στο σπιτι μου δεν ξερω τ ισχυει???
Πολλοι δεν τν θελουν γτ ακουν Θεολογια και τουα ξυνηζει
Αλλα λεγεται ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ!!!
τ μαθηματα ειναι φιλισοφια , εγκληματολογια. ψυχολογια παιδαγωγικα!!!
Το πτυχιο δεν ειναι αμεσο με μεταπτυχιακο στ Ελλαδα διαλεγεις
Αν το ψαξεις θα δεις
Ειναι πολυ παρεξηγημενη σχολη γτ δεν την γνωριζουν και δεν το ψαχνουν

το ότι είναι μέσα στο σπίτι σου και δεν γνωρίζεις ακριβώς τι επαγγελματικά δικαιώματα έχει η σχολή που αναφέρεις είναι όντως λυπηρό, διότι θα βρεθείς προ εκπλήξεως

Nαι αλλα και εγω ο ιδιος παω σε αυτη τ σχολη και παρακολουθω μαθηματα
εχεις κανονικο πτυχιο !!
η κοινωνιολογια της παντειου δεν ειναι αναγνωισμενη η κ.θεολογια ομως ειναι
Μεταπτυχιακο 6 μηνεσ στην Ελλαδα για αυτο δεν τ ανεφερα
μν μπερδευεσαι με τ κ.θεολογια της Θεσσαλονικης καμια σχεση!!!
Η κ. θεολογια ειναι ακομα και πιο καλη απο τ θεολογια
Εμεις 2 χρονια τα ψαχνουμε πρωτη φορα φετος ηρεμησαμ που περασε
το πτυχιο ειναι καθηγητριας γυμνασιου και λυκειου και αναλιγα διαλεγεισ μεταπτυχιακο
και ειναι ισοτημο γτ η κ.θεολογια ειναι ΑΕΙ ενω η κοινωνικη εργασια ΤΕΙ

το γεγονός ότι η κοινωνική εργασία είναι ΤΕΙ δεν έχει καμία σχέση. από το ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας βγαίνεις "κοινωνικός λειτουργός" με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα αυτής της ειδικότητας. τελειώνοντας θεολογία η κοινωνική θεολογία δεν βγαίνεις κοινωνικός λειτουργός ούτε έχεις επαγγελματικά δικαιώματα κοινωνικού λειτουργού. βγαίνεις θεολόγος.

Α και απο θεολογια βγαινεις κ καθηγητρια ιστοριας
και για την κ.θεολογια ειναι περιττο ν πρεσθεσω οτι μπορει να κανεις μαθηαματα τυπου κοινωνιολογιασ,κοιν.και πολι.αγωγη κτλ.

επίσης λάθος. από θεολογία δεν βγαίνεις καθηγήτρια ιστορίας, ούτε έχεις δικαίωμα να λάβεις μέρος σε ασεπ εκπαιδευτικών στον κλάδο των ιστορικών. από θεολογία έχεις μονό δικαίωμα να λάβεις μέρος σε ασεπ εκπαιδευτικών στον κλάδο θεολόγων μονό.

AΑΑ οταν ειπες για ΑΣΕΠ καταλαβα για καθαρα και μονο απο κ.θεολογια κ λεω τ λεει??
με μεταπτυχιακο μπορεισ να μπεισ για δασκαλος ετσι μας εχουν πει
αν και την Ευα την ενδιαφερει πιο πολυ η εγκληματολογια

επίσης λάθος. ο,τι μεταπτυχιακό και να κάνεις, για διορισμό με ασεπ για εκπαιδευτικός στο δημόσιο μετράει μονό το πρώτο σου πτυχίο για τον καθορισμό του κλάδου εκπαιδευτικών (πάει) που μπορείς να δώσεις ασεπ. το οποιοδήποτε μεταπτυχιακό η διδακτορικό άπλα σου δίνει Μοριά για τον διορισμό σου στους διαγωνισμούς ασεπ, και δεν καθορίζει το σε ποίο κλάδο (πάει) θα δώσεις ασεπ. για μπεις δάσκαλος μπορείς μονό αν έχεις τελειώσει τα τμήματα παιδαγωγικής δημοτικής εκπαίδευσης.


επίσης, εγκληματολογία στην Ελλάδα από θεολογία η κοινωνική θεολογία δεν υπάρχει. ίσως μονό στο εξωτερικό μπορείς να δουλέψεις στην εγκληματολογία, ίσως με συνδυασμό μεταπτυχιακών σε εγκληματολογία να σου αναγνωρίσουν επαγγελματικά δικαιώματα εγκληματολόγου στο εξωτερικό, άλλα όχι στην Ελλάδα. για εγκληματολογία στην Ελλάδα πηγαίνεις μέσω νομικής με μεταπτυχιακό. εγκληματολογία γίνεται στο εξωτερικό σαν προπτυχιακό η/και μεταπτυχιακό σκετικο με ψυχολόγους/ψυχιάτρους/κοινωνιολόγους. και τελευταίο, τελειώνοντας κοινωνικής θεολογίας δεν έχεις επαγγελματικά δικαιώματα κοινωνιολόγου. έχεις επαγγελματικά δικαιώματα θεολόγου.

Εγω θα σου ελεγα κοινωνικη εργασια ειναι το ονειρο μου, και το κοριτσι μου σπουδαζει κατι παρομοιο κοινωνικη θεολογια
απο εκει βγαινεις καθηγητρια θεολογιας αλλα και κοινωνικη λειτουργοσ,εγκληματολογος μεχρι και δασκαλα δημοτικου α και κοινωνικη λειτουργοσ

αυτό που αναφέρεται παραπάνω δεν ισχύει. δεν βγαίνεις ούτε κοινωνική λειτουργός, ούτε εγκληματολόγος,ούτε δασκάλα από κοινωνικής θεολογίας. από αυτή τη σχολή έχεις 2 επιλογές, η γίνεσαι ιερωμένος, η διορισμό στη δημοσία εκπαίδευση μέσω ασεπ, μονό ως θεολόγος.

Ειμαι 100%%% σιγουροσ!!!
Ειναι μεσα στο σπιτι μου δεν ξερω τ ισχυει???
Πολλοι δεν τν θελουν γτ ακουν Θεολογια και τουα ξυνηζει
Αλλα λεγεται ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ!!!
τ μαθηματα ειναι φιλισοφια , εγκληματολογια. ψυχολογια παιδαγωγικα!!!
Το πτυχιο δεν ειναι αμεσο με μεταπτυχιακο στ Ελλαδα διαλεγεις
Αν το ψαξεις θα δεις
Ειναι πολυ παρεξηγημενη σχολη γτ δεν την γνωριζουν και δεν το ψαχνουν

το ότι είναι μέσα στο σπίτι σου και δεν γνωρίζεις ακριβώς τι επαγγελματικά δικαιώματα έχει η σχολή που αναφέρεις είναι όντως λυπηρό, διότι θα βρεθείς προ εκπλήξεως
Nαι αλλα και εγω ο ιδιος παω σε αυτη τ σχολη και παρακολουθω μαθηματα
εχεις κανονικο πτυχιο !!
η κοινωνιολογια της παντειου δεν ειναι αναγνωισμενη η κ.θεολογια ομως ειναι
Μεταπτυχιακο 6 μηνεσ στην Ελλαδα για αυτο δεν τ ανεφερα
μν μπερδευεσαι με τ κ.θεολογια της Θεσσαλονικης καμια σχεση!!!
Η κ. θεολογια ειναι ακομα και πιο καλη απο τ θεολογια
Εμεις 2 χρονια τα ψαχνουμε πρωτη φορα φετος ηρεμησαμ που περασε
το πτυχιο ειναι καθηγητριας γυμνασιου και λυκειου και αναλιγα διαλεγεισ μεταπτυχιακο
και ειναι ισοτημο γτ η κ.θεολογια ειναι ΑΕΙ ενω η κοινωνικη εργασια ΤΕΙ

το γεγονός ότι η κοινωνική εργασία είναι ΤΕΙ δεν έχει καμία σχέση. από το ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας βγαίνεις "κοινωνικός λειτουργός" με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα αυτής της ειδικότητας. τελειώνοντας θεολογία η κοινωνική θεολογία δεν βγαίνεις κοινωνικός λειτουργός ούτε έχεις επαγγελματικά δικαιώματα κοινωνικού λειτουργού. βγαίνεις θεολόγος.

Α και απο θεολογια βγαινεις κ καθηγητρια ιστοριας
και για την κ.θεολογια ειναι περιττο ν πρεσθεσω οτι μπορει να κανεις μαθηαματα τυπου κοινωνιολογιασ,κοιν.και πολι.αγωγη κτλ.

επίσης λάθος. από θεολογία δεν βγαίνεις καθηγήτρια ιστορίας, ούτε έχεις δικαίωμα να λάβεις μέρος σε ασεπ εκπαιδευτικών στον κλάδο των ιστορικών. από θεολογία έχεις μονό δικαίωμα να λάβεις μέρος σε ασεπ εκπαιδευτικών στον κλάδο θεολόγων μονό.

AΑΑ οταν ειπες για ΑΣΕΠ καταλαβα για καθαρα και μονο απο κ.θεολογια κ λεω τ λεει??
με μεταπτυχιακο μπορεισ να μπεισ για δασκαλος ετσι μας εχουν πει
αν και την Ευα την ενδιαφερει πιο πολυ η εγκληματολογια

επίσης λάθος. ο,τι μεταπτυχιακό και να κάνεις, για διορισμό με ασεπ για εκπαιδευτικός στο δημόσιο μετράει μονό το πρώτο σου πτυχίο για τον καθορισμό του κλάδου εκπαιδευτικών (πάει) που μπορείς να δώσεις ασεπ. το οποιοδήποτε μεταπτυχιακό η διδακτορικό άπλα σου δίνει Μοριά για τον διορισμό σου στους διαγωνισμούς ασεπ, και δεν καθορίζει το σε ποίο κλάδο (πάει) θα δώσεις ασεπ. για μπεις δάσκαλος μπορείς μονό αν έχεις τελειώσει τα τμήματα παιδαγωγικής δημοτικής εκπαίδευσης.


επίσης, εγκληματολογία στην Ελλάδα από θεολογία η κοινωνική θεολογία δεν υπάρχει. ίσως μονό στο εξωτερικό μπορείς να δουλέψεις στην εγκληματολογία, ίσως με συνδυασμό μεταπτυχιακών σε εγκληματολογία να σου αναγνωρίσουν επαγγελματικά δικαιώματα εγκληματολόγου στο εξωτερικό, άλλα όχι στην Ελλάδα. για εγκληματολογία στην Ελλάδα πηγαίνεις μέσω νομικής με μεταπτυχιακό. εγκληματολογία γίνεται στο εξωτερικό σαν προπτυχιακό η/και μεταπτυχιακό σκετικο με ψυχολόγους/ψυχιάτρους/κοινωνιολόγους. και τελευταίο, τελειώνοντας κοινωνικής θεολογίας δεν έχεις επαγγελματικά δικαιώματα κοινωνιολόγου. έχεις επαγγελματικά δικαιώματα θεολόγου.



αμα σπουδασω κοινωνικη θεολογια θα μπορω να δουλεψω ως κοινωνικη λειτουργος , εγληματολογος και δασκαλα δημοτικου;

όχι. από κοινωνική θεολογία δεν μπορείς να δουλέψεις ούτε ως κοινωνικός λειτουργός, ούτε ως εγκληματολόγος, ούτε ως δάσκαλος δημοτικού. έχεις επαγγελματικά δικαιώματα θεολόγου και μπορείς να διοριστείς στην εκπαίδευση ως θεολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δυο παρατηρησεις:

1) Μεταπτυχιακο στην εγκληματολογια μπορεις να κανεις απο οποιαδηποτε θεωρητικη σχολη (αρα και απο κοινωνικη θεολογια), φανταζομαι και απο θετικες, στην Παντειο κυριως που εχει πιο κοινωνιολογικο προσανατολισμο και δεν ειναι τοσο ''νομικο''. Επισης εγκληματολογια παιζει να ειναι το μονο επαγγελμα που τα επαγγελματικα δικαιωματα τα αποκτας στην Ελλαδα μεσω μεταπτυχιακου, αφου πολυ απλα προπτυχιακο τμημα εγκληματολογιας δεν υπαρχει. Τωρα για θεσεις εργασας, φεξε μου και γλιστρησα

2) Κλαδος ιστορικων δεν υπαρχει**, αυτο που υπαρχει ειναι ο ενιαιος κλαδος ΠΕ 02 φιλολογων. Αυτο που συμβαινει και ισως μπερδευει ειναι οτι οι θεολογοι μπορει να παιρνουν σε καποια σχολεια, το μαθημα της Ιστοριας ως Β΄αναθεση. Τουτο δεν εχει καμια σχεση με τον διορισμο τους και τα επαγγελματικα τους δικαιωματα, εχει να κανει με τις σχολικες μοναδες, τί ελλειψεις εχουν σε καθηγητες και πως κατανεμεται η διδασκαλια των μαθηματων. Οι αποφοιτοι κοινωνικης θεολογιας διοριζονται ως ΠΕ 01 θεολογοι, σε καμια περιπτωση ως ΠΕ 02.

Τα υπολοιπα ισχυουν στο ακεραιο

** EDIT: Δεν υπαρχει ξεχωριστος κλαδος ιστορικων στην Εκπαιδευση, σε αλλους διαγωνισμους του Δημοσιου, εχω δει να προκυρησσονται θέσεις για ''ΠΕ Ιστορικων''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top