Ξεκίνημα τρίτης γλώσσας στα 16;

GeLLiNo

Νεοφερμένος

Η Evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γειά σε όλους..Χρειάζομαι τη βοήθεια σας . Είμαι πρώτη Λυκείου και σκέφτομαι να ξεκινήσω Γαλλικά το καλοκαίρι γιατί μ'αρέσουν πολυ .
Εχω τελειώσει τα Αγγλικά μέχρι και το Γ2 και Γερμανικά έχω ακόμα Γ1 και Γ2. Το θέμα είναι οτι δε ξέρω πως μπορώ να τα συνδυάσω. Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας ; Εχει επιχειρήσει κανείς να το κάνει ή να γνωρίζει κάποιον που να το έχει κάνει; Βοηθήστε με..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εγώ άρχισα λόγω σχολείου στα 13...βασικά κατά τη γνώμη μου είναι αργά τώρα πια γιατί θα μπορείς να ασχοληθείς μόνο ένα χρόνο εφόσον στην 3η έχουμε πανελλήνιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Όσα άτομα γνωρίζω που άρχισαν τρίτη γλώσσα αργά ή γρήγορα κουράστηκαν και μία από τις δυο πήγε πίσω.
Αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλεια καλύτερα όταν πας φοιτητρια.
Τώρα δεν ξέρω αν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Πιστευω πως αυτο θα ειναι χασιμο χρονου καθως και εσυ θα κουραστεις αλλα και οι γονεις σου θα επιβαρυνθουν οικονομικα για κατι που αργα η γρηγορα θα το σταματησεις καθως σε 2 χρονια θα δινεις πανελληνιες και θα τα βρεις βουνο.Για μενα θα ητανε καλυτερο να αφοσιωθεις στα μαθηματα του σχολειου σου τωρα ετσι ωστε να εξασφαλισεις με επιτυχια τη σχολη που θελεις και στο πανεπιστημιο που θα εχεις και το κεφαλι σου ησυχο μπορεις να αρχισεις μαθηματα για 3η γλωσσα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Μετά τα γαλλικά και τα αγγλικά θα κάνω ισπανικά ή πορτογαλικά. Αλλά θα είμαι γύρω στο 20 όταν θα καταπιαστώ με την τρίτη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeLLiNo

Νεοφερμένος

Η Evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι θελω να περασω διερμηνεια ή νομικη. Και για τη διερμηνεια νομιζω πως επιβάλλεται να μαθω γαλλικα γιατι στο πανεπιστημιο ειναι πολυ προχωρημενο το επιπεδο.Αλλιώς θα το έκανα στο πανεπιστημιο ..Αυτο ειναι το προβλημα μου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Κοιτα αν μπορεις να τα συνδυασεις δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα...πρεπει απλα να κουραστεις περισσοτερο και να οργανωσεις καλυτερα το χρονο σου για να μπορεις να ανταπεξελθεις:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeLLiNo

Νεοφερμένος

Η Evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ναι αυτό ειναι ενα πρόβλημα...!! Αλλα δεν υπάρχει καποιος αλλος τροπος για να μπορεσω να μπω στη σχολη που θελω....Αναγκαστικα Γαλλικά ...Και πολυ καλα μαλιστα!! Το καλο ειναι οτι τα παω πολυ καλα με τις ξενες γλωσσες και δε θελω πολυ χρονο για να τις κατανοησω..Απλα τα μόρια της σχολης ειναι πολλα σχετικα και πρέπει να δωσω ιδιαιτερη βαση και στα μαθηματα της κατεύθυνσης απο του χρονου....
Θελει επιμονη και υπευθυνότητα....!! Τα Γαλλικα ειναι δυσκολα??? γτ το ιδιο ακουγα και για τα γερμανικα και μου φανηκαν βατα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου δεν εχει νοημα να αρχισεις τριτη γλωσσα στη β λυκειου αφου θα κανεις για ενα μονο χρονο και μετα θα εχεις πανελληνιες.κατα τη γνωμη μου συνεχισε τα γερμανικα ειτε με εντατικο το καλοκαιρι ειτε κανοντας την ταξη το χειμωνα και τελειωσε τα,φτασε δηλαδη το επιπεδο c2 η τουλαχιστον παρε το c1 και στο πρωτο ετος της σχολης σου παρε το c2.στη σχολη εχεις το χρονο να κανεις μια νεα γλωσσα και να την απολαυσεις!ποιος ο λογος να πιεστεις τωρα?κι εγω τωρα ειμαι στο πρωτο ετος της σχολης και συνεχιζω γαλλικα στο c1.οταν τα τελειωσω θα αρχισω τριτη γλωσσα.οσον αφορα τη σχολη διερμηνειας εχω την εντυπωση οτι λεει 1 γλωσσα αγγλικα και δευτερη γαλλικα ή γερμανικα! οποτε γιατι δε δινεις γερμανικα?

. ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΤΜΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Κατεύθυνση Μετάφρασης και Διερμηνείας του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και Διερμηνείας του Ιονίου Πανεπιστημίου απαιτείται εξέταση σε δύο από τις τρεις ξένες γλώσσες:. ΑΓΓΛΙΚΗ, ΓΑΛΛΙΚΗ, ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εγώ πάντος για τα Πορτογαλλικά θα τα ξεκινήσω μόλις τελειώσω το Λύκειο δεν έχω σκοπό ποιο μπροστα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efthymios1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Και εγω σκεφτομαι να αρχισω γερμανικα αν παρω το Β2 στα γαλλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Και εγω σκεφτομαι να αρχισω γερμανικα αν παρω το Β2 στα γαλλικα
Άν σου αρέσουν ξεκίνατα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ πάντος για τα Πορτογαλλικά θα τα ξεκινήσω μόλις τελειώσω το Λύκειο δεν έχω σκοπό ποιο μπροστα:)

Έχουμε τηλεπάθεια;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
μια χαρά σωστό είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Πιστεύω ότι εξαρτάται από το παιδί...


Αν πριν τα 16 του έχει πάρει το Γ2 στα αγγλικά και το β1 στη 2η γλώσσα και του αρέσουν γενικά και έχει έφεση στις γλώσσες μπορεί..


σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση τα αποτελέσματα θ ήταν καταστροφικά για το παιδί λόγω του ωραρίου του, και της μελέτης μιας επιπλέον γλώσσας...
:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
με τιποτααααααααααααααααα
φυσικα και να ΜΗΝ ξεκινησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babbis

Νεοφερμένος

Ο babbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αμα σου αρεσουν τοτε καλα κανεις...αλλα ισως υπαρξει προβλημα με το διαβασμα ισως να μην τα προλαβαινεις ολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Nαι ρε παιδια.
Μετα που θα βρεθει ο ελευθερος χρονος;
Σχολειο-Φροντιστηριο και Φροντιστηριο Γλωσσας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Έχουμε τηλεπάθεια;;;;;;
Τι να σου πώ, δεν ξέρω:)
-----------------------------------------
Εγώ πέρσυ στα Ισπανικά δεν προλάβαινα να διαβάσω καθόλου ούτε για το σχολείο ούτε τον απαραίτητο χρόνο για τα Ισπανικά
Και καθόμουνα και έκλαιγα όλο το βράδυ.Τώρα όμως με τα ιδιαίτερα έχω ελεύθερο χρόνο και διαβάζω όσο απαραίτητο θεωρώ στα Ισπανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Nαι ρε παιδια.
Μετα που θα βρεθει ο ελευθερος χρονος;
Σχολειο-Φροντιστηριο και Φροντιστηριο Γλωσσας;

εγώ είμαι Α' Λυκείου και κάνω φροντιστήριο άλγεβρα,αρχαία,έκθεση,αγγλικά,γαλλικά...

Πιστεύω πως βγαίνει το πρόγραμμα αν υπάρχει μια οργάνωση...
Γι'αυτό όποιος μαθαίνει μια γλώσσα και 8έλει να ξεκινήσει κι άλλη μία σ'αυτήν την ηλικία έχοντας όρεξη και κουράγιο πιστεύω πως θα τα καταφέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top