Ξανα στα θρανια.

angiepep

Νεοφερμένος

Η angiepep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, είμαι 22 ετων και έδωσα πανελλήνιες το 2018. Λόγω λανθασμένων επιλογών και ενώ είχα περάσει την πρώτη φορά σε σχολή (Κοινωνική Ανθρωπολογια) , αποφάσισα να ξανά δώσω φέτος πανελλήνιες για να ακολουθήσω το όνειρο μου (ψυχολογια). Έχω ξεκινήσει μαθήματα από τον Αύγουστο. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ για την έκβαση την όλης διαδικασίας. Πιστεύετε με συστηματικό διάβασμα βγαίνει ε?
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Βγαινει το διαβασμα.Εδω τα καταφερα εγω που εδωσα στα 39!θα τα πας περιφημα!
 

featherfuck

Νεοφερμένος

Η featherfuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι 22 ετων και έδωσα πανελλήνιες το 2018. Λόγω λανθασμένων επιλογών και ενώ είχα περάσει την πρώτη φορά σε σχολή (Κοινωνική Ανθρωπολογια) , αποφάσισα να ξανά δώσω φέτος πανελλήνιες για να ακολουθήσω το όνειρο μου (ψυχολογια). Έχω ξεκινήσει μαθήματα από τον Αύγουστο. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ για την έκβαση την όλης διαδικασίας. Πιστεύετε με συστηματικό διάβασμα βγαίνει ε?
Μπράβο σου! Πότε δεν είναι αργά να κυνηγήσουμε τα όνειρα μας!
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ειναι μια ηλικια που ξερεις τι θες για να αλλαξεις επαγγελμα.Το κακο ειναι εισαι μονος στην σχολη και νιωθεις καπως..
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Ειναι μια ηλικια που ξερεις τι θες για να αλλαξεις επαγγελμα.Το κακο ειναι εισαι μονος στην σχολη και νιωθεις καπως..
Άμα κάνεις λίγη γυμναστική και έχεις χαμηλό % bodyfat η ηλικία κρύβεται, να ξέρεις.

Μόλις κρεμάσει το μάγουλο φαίνεται η ηλικία.

Εγώ προσωπικά διατηρώ πολύ χαμηλό % bodyfat (χωρίς να κάνω ιδιαίτερη γυμναστική) και ενώ είμαι 23 όλοι με περνάνε για 17χρονο.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ειμαι 39 κ επειδη γυμναζομαι απο 5,με κανουν για 28 κ αμα ξυριστω ευκολα 17!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι 22 ετων και έδωσα πανελλήνιες το 2018. Λόγω λανθασμένων επιλογών και ενώ είχα περάσει την πρώτη φορά σε σχολή (Κοινωνική Ανθρωπολογια) , αποφάσισα να ξανά δώσω φέτος πανελλήνιες για να ακολουθήσω το όνειρο μου (ψυχολογια). Έχω ξεκινήσει μαθήματα από τον Αύγουστο. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ για την έκβαση την όλης διαδικασίας. Πιστεύετε με συστηματικό διάβασμα βγαίνει ε?

Όσο ζεις θα διαβάζεις. :) Η ζωή προχωράει και δεν υπάρχουν λανθασμένες επιλογές. Υπάρχουν δοκιμασμένες επιλογές που απλά δεν μας αρέσουν για πολλούς λόγους. Το καλό της ιστορίας είναι ότι έχεις μια ιδέα πλέον τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει. Οι περισσότεροι δυστυχώς δεν έχουν αυτή την πολυτέλεια να ανακαλύψουν τον εαυτό τους μέσα από μια επιστήμη. Σκέψου ότι στα 30 σου, μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις πάλι κατεύθυνση σπουδών. Αυτό σημαίνει ζωή. Η αδράνεια και η μοιρολατρεία για το παρελθόν με ενοχικές ιδέες, μας οδηγεί στον πνευματικό θάνατο.

Μπορεί να ξέφυγα λίγο από το θέμα αλλά μου κάνει εντύπωση πως το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και η θρησκευτική μας κουλτούρα μας γεμίζει ενοχές αν κάτι δεν πάει καλά...με βάση τι όμως; Τις επιδιώξεις τρίτων; Ποτέ δεν άκουσα έναν να επαινέσει κάποιον να ανακαλύψει τον εαυτό του, να δοκιμάσει, να δει τι θέλει και έτσι φτάνουμε στο σημείο να βλέπουμε παιδιά στην τρίτη λυκείου να υπερεκτιμούν τη σημασία των πανελλαδικών εξετάσεων με συνέπειες στο τέλος, να μην επιλέγουν αυτό που θέλουν αλλά εκείνο που θέλουν οι γονείς τους κυρίως.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Μπορεί να ξέφυγα λίγο από το θέμα αλλά μου κάνει εντύπωση πως το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και η θρησκευτική μας κουλτούρα μας γεμίζει ενοχές αν κάτι δεν πάει καλά...με βάση τι όμως; Τις επιδιώξεις τρίτων; Ποτέ δεν άκουσα έναν να επαινέσει κάποιον να ανακαλύψει τον εαυτό του, να δοκιμάσει, να δει τι θέλει και έτσι φτάνουμε στο σημείο να βλέπουμε παιδιά στην τρίτη λυκείου να υπερεκτιμούν τη σημασία των πανελλαδικών εξετάσεων με συνέπειες στο τέλος, να μην επιλέγουν αυτό που θέλουν αλλά εκείνο που θέλουν οι γονείς τους κυρίως.
Στην κοινωνία που έχουμε δομήσει το να ανακαλύπτεις πως είσαι unhappy με μια κατάσταση και να θες να την αλλάξεις σε καθιστά άμεσα αποτυχημένο στα μάτια των άλλων. Απο εκεί πηγάζουν όλες οι ενοχές. Κανένας άνθρωπος δεν είναι τρελός να έχει ενοχές για κάτι που δεν τον έχουν κάνει να πιστέψει πως είναι πράγματι κακό.

Και για να μην μείνει και η θεματοθέτρια χωρίς το κουράγιο που χρειάζεται.
Ναι απολύτως, όρεξη και συγκέντρωση να υπάρχει για να κάνεις το διάβασμα σου και όλα γίνονται εφόσον προσπαθήσεις αρκετά !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top