Ξανά Πανελλήνιες για δεύτερο πτυχίο μετά από χρόνια

KikiGr23

Νεοφερμένος

Η KikiGr23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες το 2009 απο θεωρητική κατεύθυνση, πέρασα, πήρα πτυχίο, μεταπτυχιακό και τώρα στα 30 αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλήνιες με το νέο σύστημα για Ψυχολογία. Όπως καταλαβαίνετε άλλαξαν πολλά αλλά θέληση υπάρχει οπότε θα ακολουθήσω το ρητό που λέει "ποτέ δεν είναι αργά". Σε αυτό το σημείο θέλω να τονίσω ότι θα διαβάσω μόνη μου κοινωνιολογία και ιστορία και επέλεξα να κάνω μαθήματα σε αρχαία και έκθεση/λογοτεχνία. Θα ήθελα λοιπόν να με κατατοπίσετε ως προς το ημερήσιο πρόγραμμα διαβάσματος που πρέπει να ακολουθήσω στα δύο θεωρητικά μαθήματα (αν έχετε και κάποια κατεύθυνση απο σχολείο ή φροντιστήριο καλοδεχούμενη) καθώς και στο αν χρειάζομαι βοηθήματα. Επίσης στο γνωστό χρειάζομαι μαθήματα ή βγαίνει απλά με διάβασμα? Απ΄οτι διάβασα δεν ζητάνε πλέον μετάφραση παρά μόνον ερωτήσεις κριτικής σκέψης.
Γενικά παιδιά είμαι λίγο στα χαμένα και θα ήθελα οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή μπορείτε να μου δώσετε για τις πανελλήνιες μετά απο τόσα χρόνια. Ξεκινάω κυριολεκτικά απο το 0 με πολύ όρεξη όμως και πιστεύω ότι έχω ελπίδες καθώς το μυαλό έχει εξασκηθεί στο διάβασμα (κι ας ήταν εντελώς διαφορετική η μέθοδος γιατι πανεπιστημιο=ΟΧΙ παπαγαλια)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Αν είναι να πάρεις ότι να ναι πτυχίο, πήγαινε γραψε μόνο τα πολλαπλής και ότι άλλο μπορείς, θα γράψεις κάπου στα 7κ μόρια και μπήκες στις μισές σχολές τις χώρας
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Αν είναι να πάρεις ότι να ναι πτυχίο, πήγαινε γραψε μόνο τα πολλαπλής και ότι άλλο μπορείς, θα γράψεις κάπου στα 7κ μόρια και μπήκες στις μισές σχολές τις χώρας
Ψυχολογία σου λέει θέλει να περάσει, τι να πάει να γράψει ο,τι να ναι; 😂😂
 

KikiGr23

Νεοφερμένος

Η KikiGr23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στην ψυχολογία στοχεύω παιδιά και ως γνωστόν είναι υψηλόβαθμη σχολή, άρα θέλει εντατικό διάβασμα και πειθαρχία :)
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Στην ψυχολογία στοχεύω παιδιά και ως γνωστόν είναι υψηλόβαθμη σχολή, άρα θέλει εντατικό διάβασμα και πειθαρχία :)

Είσαι 30 χρονών βλέπω.Κατατακτήριες δεν μπορείς να δώσεις ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οκ σορρυ δεν διάβασα όλο το ποστ, ειδα δεύτερο πτυχίο και νόμιζα οτι το θέλει απλώς για μόρια στο δημόσιο

Ετσι και αλλιώς με δεύτερο πτυχίο δεν παίρνεις μόρια αν δεν είναι παρόμοιο με το πρώτο.Το Μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια.
 

KikiGr23

Νεοφερμένος

Η KikiGr23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είσαι 30 χρονών βλέπω.Κατατακτήριες δεν μπορείς να δώσεις ;
Μπορώ αλλά ψάχνοντας το είδα ότι είναι πολύ δυσκολότερα τα πράγματα για να μπείς (και ειδικά στο ΑΠΘ η καθηγήτρια που βαθμολογεί το ένα μάθημα δεν περνάει ούτε την κόρη της). Ασε που μέσω πανελληνίων έχω περισσότερες επιλογές σε τμήματα
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μπορώ αλλά ψάχνοντας το είδα ότι είναι πολύ δυσκολότερα τα πράγματα για να μπείς (και ειδικά στο ΑΠΘ η καθηγήτρια που βαθμολογεί το ένα μάθημα δεν περνάει ούτε την κόρη της). Ασε που μέσω πανελληνίων έχω περισσότερες επιλογές σε τμήματα

Εγώ στα 30 πάντως θεωρούσα ότι είναι αργά για να αλλάξω ειδικότητα και να δώσω πανελλήνιες.Βέβαια δεν ήξερα πως πλέον δίνουν 4 μόνο μαθήματα.

Ας πούμε μπαίνεις σε μια σχολή στα 31,θα σπουδάζεις μέχρι τα 35 εαν περνάς τα μαθήματα στην ώρα σου.

Δουλεύεις παράλληλα ;

Καλή Επιτυχία πάντως.

Ποιά σχολή έχεις τελειώσει ;
 

KikiGr23

Νεοφερμένος

Η KikiGr23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγώ στα 30 πάντως θεωρούσα ότι είναι αργά για να αλλάξω ειδικότητα και να δώσω πανελλήνιες.Βέβαια δεν ήξερα πως πλέον δίνουν 4 μόνο μαθήματα.

Ας πούμε μπαίνεις σε μια σχολή στα 31,θα σπουδάζεις μέχρι τα 35 εαν περνάς τα μαθήματα στην ώρα σου.

Δουλεύεις παράλληλα ;

Καλή Επιτυχία πάντως.

Ποιά σχολή έχεις τελειώσει ;
Τελειώσα Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών στο ΠΑΜΑΚ με κατεύθυνση Οικονομικά και μεταπτυχιακό στην Τραπεζική. Δουλεύω αλλά τα ωράρια τα καθορίζω εγώ ως ελεύθερη επαγγελματίας οπότε μένει χρόνος για διάβασμα. Ο λόγος που επέλεξα να ξαναμπώ στη διαδικασία είναι γιατί η Ψυχολογία αποτελεί όνειρο για μένα και επιπλέον αν δεν το κάνω τώρα που δεν έχω οικογενειακές υποχρεώσεις πιστεύω δεν θα το κάνω ποτέ. Και αν Θεού θέλοντος περάσω, είναι μία θεωρητική σχολή χωρίς πολλά υποχρεωτικά μαθήματα οπότε βγαίνει κι αυτή;)
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Τελειώσα Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών στο ΠΑΜΑΚ με κατεύθυνση Οικονομικά και μεταπτυχιακό στην Τραπεζική. Δουλεύω αλλά τα ωράρια τα καθορίζω εγώ ως ελεύθερη επαγγελματίας οπότε μένει χρόνος για διάβασμα. Ο λόγος που επέλεξα να ξαναμπώ στη διαδικασία είναι γιατί η Ψυχολογία αποτελεί όνειρο για μένα και επιπλέον αν δεν το κάνω τώρα που δεν έχω οικογενειακές υποχρεώσεις πιστεύω δεν θα το κάνω ποτέ. Και αν Θεού θέλοντος περάσω, είναι μία θεωρητική σχολή χωρίς πολλά υποχρεωτικά μαθήματα οπότε βγαίνει κι αυτή;)

Καλά το Οικογενειακές Υποχρεώσεις είναι θέμα που εξαρτάται από σένα κατά πόσο θα το θέλεις.

Μεταπτυχιακό στην Τραπεζική έχω και εγώ ! Σε ποιό πανεπιστήμιο έκανες μεταπτυχιακό ;
 

KikiGr23

Νεοφερμένος

Η KikiGr23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλά το Οικογενειακές Υποχρεώσεις είναι θέμα που εξαρτάται από σένα κατά πόσο θα το θέλεις.

Μεταπτυχιακό στην Τραπεζική έχω και εγώ ! Σε ποιό πανεπιστήμιο έκανες μεταπτυχιακό ;
Στο ΕΑΠ. Εσύ?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

KikiGr23

Νεοφερμένος

Η KikiGr23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και εγώ.Φέτος τελείωσα.Τον Ιούνιο παρουσίασα την Διπλωματική.Περιμένω την τελετή απονομής που θα γίνει ηλεκτρονικά τον Οκτώβριο απ'οτι λένε.
Συγχαρητήρια συνάδελφε! Ελπίζω να πιάσει τόπο! Εγώ τελείωσα πριν δύο χρόνια και στο μόνο που με βοήθησε ήταν σε μια προκήρυξη του ΟΑΕΔ για ένα ετήσιο πρόγραμμα στο δημόσιο
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Συγχαρητήρια συνάδελφε! Ελπίζω να πιάσει τόπο! Εγώ τελείωσα πριν δύο χρόνια και στο μόνο που με βοήθησε ήταν σε μια προκήρυξη του ΟΑΕΔ για ένα ετήσιο πρόγραμμα στο δημόσιο

Οπωσδήποτε με Μεταπτυχιακό είναι καλύτερα απ'οτι χωρίς Μεταπτυχιακό.Θα το χρειαστώ και στον Ιδιωτικό Τομέα.Οτι επιπλέον αναφέρω στο Βιογραφικό είναι καλό.

Συνήθως στον ΟΑΕΔ τα κριτήρια πρόσληψης είναι κοινωνικά.Εχω συμμετέχει σε κοινωφελή στα οποία δεν μοριοδοτείται το Μεταπτυχιακό.

Διδακτορικό γιατί δεν σκέφτεσαι να κάνεις ;

Πάντως η Ψυχολογία είναι μια δύσκολη σχολή ! Καλό Κουράγιο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@KikiGr23

το έκανα φετος.😊
Πηρα πτυχίο φιλολογίας Νοέμβρη , περασα τώρα εκπα.

Σε ενδιαφέρει το απθ μονο ετσι ;
 

KikiGr23

Νεοφερμένος

Η KikiGr23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Οπωσδήποτε με Μεταπτυχιακό είναι καλύτερα απ'οτι χωρίς Μεταπτυχιακό.Θα το χρειαστώ και στον Ιδιωτικό Τομέα.Οτι επιπλέον αναφέρω στο Βιογραφικό είναι καλό.

Συνήθως στον ΟΑΕΔ τα κριτήρια πρόσληψης είναι κοινωνικά.Εχω συμμετέχει σε κοινωφελή στα οποία δεν μοριοδοτείται το Μεταπτυχιακό.

Διδακτορικό γιατί δεν σκέφτεσαι να κάνεις ;

Πάντως η Ψυχολογία είναι μια δύσκολη σχολή ! Καλό Κουράγιο.
Στο πρόγραμμα που μπήκα εγώ ήθελε καθαρά πτυχιούχους οπότε μετρούσαν κατά κύριο λόγο εκπαιδευτικά κριτήρια. Για διδακτορικό δεν το σκέφτομαι γιατί πρώτον είναι επί πληρωμή και αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει και επιπλέον δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τον κόσμο των οικονομικών εφ' όρου ζωής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@KikiGr23

το έκανα φετος.😊
Πηρα πτυχίο φιλολογίας Νοέμβρη , περασα τώρα εκπα.

Σε ενδιαφέρει το απθ μονο ετσι ;
Συγχαρητήρια! Αντε και στα δικά μας! :) Όχι δεν είμαι απόλυτη.Το ιδανικό φυσικά θα ήταν αυτό αλλά βλέπω και άλλες πόλεις σε περίπτωση που δεν πιάσω τα απαραίτητα μόρια.

Ως πρόσφατη λοιπόν έχεις να μου δώσεις καμία συμβουλή για το διάβασμα και γενικά για τις εξετάσεις?
 

V. P

Νεοφερμένος

Η V. P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα κ καλή μας επιτυχία! Είμαι κ εγώ στην ίδια ακριβως φαση με εσενα μονο που εγω θελω να δωσω για παιδαγωγικα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Στην εκθεση-λογοτεχνια ρε παιδια η υλη γραφει 7 βιβλια. Ειναι σουρρεαλιστικο να αγορασω ολα αυτα. Εσεις ποια αγορασατε?
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Καλησπέρα κ καλή μας επιτυχία! Είμαι κ εγώ στην ίδια ακριβως φαση με εσενα μονο που εγω θελω να δωσω για παιδαγωγικα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Στην εκθεση-λογοτεχνια ρε παιδια η υλη γραφει 7 βιβλια. Ειναι σουρρεαλιστικο να αγορασω ολα αυτα. Εσεις ποια αγορασατε?
Ειναι ολα βιβλια του υπουργειου οποτε μπορεις να τα βρεις εδω σε μορφη pdf! :)
 

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Καλησπέρα κ καλή μας επιτυχία! Είμαι κ εγώ στην ίδια ακριβως φαση με εσενα μονο που εγω θελω να δωσω για παιδαγωγικα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Στην εκθεση-λογοτεχνια ρε παιδια η υλη γραφει 7 βιβλια. Ειναι σουρρεαλιστικο να αγορασω ολα αυτα. Εσεις ποια αγορασατε?
Ελάχιστα χρησιμοποιούνται απο όσο ξερω αυτά τα 7 βιβλία στο μάθημα. Πιο χρήσιμο θα σου ήταν να αγοράσεις κανενα βοήθημα λογικά..
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλησπέρα κ καλή μας επιτυχία! Είμαι κ εγώ στην ίδια ακριβως φαση με εσενα μονο που εγω θελω να δωσω για παιδαγωγικα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Στην εκθεση-λογοτεχνια ρε παιδια η υλη γραφει 7 βιβλια. Ειναι σουρρεαλιστικο να αγορασω ολα αυτα. Εσεις ποια αγορασατε?

Καλύτερα να πάρεις ένα βοήθημα. Εγώ είχα αυτό: https://ellinoekdotiki.gr/gr/ekdose...ikhs-glwssas-kai-logotexnias-ekdosi-2020-2021 στην περσινή του έκδοση βέβαια και ήταν πλήρες, τόσο σε θεωρία όσο και σε θέματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top