Ξανά Πανελλήνιες ή να μείνω στη σχολή;

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα βγήκαν, πέρασα γεωπονικό. Ήμουν χαρούμενη καθώς η σχολή άνηκε στις επιλογές μου οπότε άρχισαν οι γνωστοί να μαθαίνουν που μπήκα, οι γονείς μου στο τηλέφωνο να κοιτάνε για σπίτια κτλ κτλ. Πέρασαν λίγες μέρες στις οποίες έψαξα εις βάθος περί τίνος πρόκειται η σχολή και τους επαγγελματικούς διεξόδους (ήδη είχα δει τα μαθήματα όσο έφτιαχνα μηχανογραφικό) και δεν ένιωθα πλήρως ικανοποιημένη. Οι αρχικοί μου στόχοι στις πανελλαδικές ήταν τα βιολογικά και τα χημικά.
Είμαι σε απόλυτη σύγχυση και δεν ξέρω τι να κάνω. Αν ήσασταν στην θέση μου τι θα κάνατε;


Ειμαι σε παρομοια κατασταση... περασα σε σχολη που δεν με χαλαει (ισα ισα κποτε ηταν η πρωτη μου επιλογη). Αλλα δεν με ικανοποιει σαν αντικειμενο. Κι εγω στοχευα για βιολογικο,βιοτεχνολογικο,χημικο.. Δεν τα επιασα, οποτε θα ξαναδωσω. Ειχα εναν στοχο και θελω να τον επιτυχω, και για αυτο θα ξαναπροσπαθησω.
Αν όντως δεν σε ικανοποιει η σχολη που περασες και εχεις το ψυχικο σθενος να ξαναδωσεις, do it. Αξιζει τον κοπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella_kpk

Νεοφερμένος

Η stella_kpk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ειμαι σε παρομοια κατασταση... περασα σε σχολη που δεν με χαλαει (ισα ισα κποτε ηταν η πρωτη μου επιλογη). Αλλα δεν με ικανοποιει σαν αντικειμενο. Κι εγω στοχευα για βιολογικο,βιοτεχνολογικο,χημικο.. Δεν τα επιασα, οποτε θα ξαναδωσω. Ειχα εναν στοχο και θελω να τον επιτυχω, και για αυτο θα ξαναπροσπαθησω.
Αν όντως δεν σε ικανοποιει η σχολη που περασες και εχεις το ψυχικο σθενος να ξαναδωσεις, do it. Αξιζει τον κοπο.


Σε νιώθω άπειρα. Με κόβω να ξαναδίνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Κοίτα να δείς, χρόνο έχεις, σε σχολή έχεις περάσει, οπότε γενικά είσαι κομπλέ. Το να ξαναδώσεις είναι μεν δύσκολο, αλλά έχεις ήδη τελειώσει την ύλη μια φορά, δεν είναι αδύνατο, και σίγουρα 1 χρόνος είναι πολύ λιγότερος από τα 3-4 που είναι η σχολή. Αυτά βέβαια, αν είσαι σίγουρη ότι δεν σου αρέσει το αντικείμενο που προφανώς κρίμα θα είναι να ακολουθήσεις κάτι που απλά ανέχεσαι.
Προσωπικά προτείνω να πας σε κάποια παράδοση να δείς πως είναι η σχολή πάντως. Δεν ξέρεις, μπορεί να σου αρέσει, ή μπορεί ακόμα και να είσαι ακόμα περισσότερο σίγουρη ότι δεν σου αρέσει.
Σε κάθε περίπτωση εύχομαι καλό κουράγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stylianos6000

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Συγχαρητήρια καταρχάς για την επιτυχία σου. Στην θέση σου θα προτιμούσα το γεωπονικό απο τα χημικά και τα βιολογικά τμήματα. Κατάγομαι απο μια αγροτική περιοχή και βλέπω πως οι γεωπόνοι, στους φυτικής παραγωγής αναφέρομαι τουλάχιστον, έχουν αρκετές επαγγελματικές διεξόδους και σαν υπάλληλοι και σαν ε.ε. Τι σε προβληματίζει συγκεκριμένα στις επαγγελματικές διεξόδους των γεωπόνων και δεν έχεις παρόμοιους ενδοιασμούς για τις επαγγελματικές διεξόδους βιολόγων και χημικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luna13

Νεοφερμένος

Η Luna13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας..περυσι περασα εφαρμοσμενη πληροφορικη γενιακ δεν ειχα κατι συγκεκριμενο να μου αρεσει..οταν πηγα στη σχολη αργησα να βρω φιλους ακουγα τους παντες να λενε οτι δεν βγαινει η σχοκη πολυ δυσκολα και τετοια με ολα αυτα μου φυτρωθηκε η ιδεα νακανω 10 τοις εκατο..στην πορεια βρηκα παρεες με καποιους ταιριαζω πολυ με καποιους οχι..ηρθε το καλοκαιρι εκανα 10 τοις εκατο και περασα μηχανικος χωροταξιας στο πολυτεχνειο αλλα το σκεφτομαι να παω η οχι δεν μπορω να πω οτι η σχολη αυτη που ειμαι τωρα δεν μαρεσει απλα φοβαμαι μη κανω λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella_kpk

Νεοφερμένος

Η stella_kpk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ!

Σαν χώρο εργασίας θα προτιμούσα το εργαστήριο κάτι που δεν νομίζω ισχύει για τους γεωπόνους του τομέα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stylianos6000

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ!

Σαν χώρο εργασίας θα προτιμούσα το εργαστήριο κάτι που δεν νομίζω ισχύει για τους γεωπόνους του τομέα μου.


Σε ποίο γεωπονικό πανεπιστήμιο είσαι και τι κατεύθυνση έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella_kpk

Νεοφερμένος

Η stella_kpk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ποίο γεωπονικό πανεπιστήμιο είσαι και τι κατεύθυνση έχεις;

Στο τμήμα αξιοποίησης φυσικών πόρων του γεωπονικού αθηνών μπήκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας..περυσι περασα εφαρμοσμενη πληροφορικη γενιακ δεν ειχα κατι συγκεκριμενο να μου αρεσει..οταν πηγα στη σχολη αργησα να βρω φιλους ακουγα τους παντες να λενε οτι δεν βγαινει η σχοκη πολυ δυσκολα και τετοια με ολα αυτα μου φυτρωθηκε η ιδεα νακανω 10 τοις εκατο..στην πορεια βρηκα παρεες με καποιους ταιριαζω πολυ με καποιους οχι..ηρθε το καλοκαιρι εκανα 10 τοις εκατο και περασα μηχανικος χωροταξιας στο πολυτεχνειο αλλα το σκεφτομαι να παω η οχι δεν μπορω να πω οτι η σχολη αυτη που ειμαι τωρα δεν μαρεσει απλα φοβαμαι μη κανω λαθος


1) Δεν κρίνεις τη σχολή που σπουδάζεις σύμφωνα με τις παρέες που θα κάνεις εκεί μέσα. Όσους φίλους κι αν γνωρίσεις κάποια στιγμή θα φύγουν και θα γυρίσουν είτε στα σπίτια τους, είτε θα βγούνε στο εξωτερικό κλπ.
2) Μην ακούς τι λένε για το αν η σχολή είναι εύκολη η δύσκολη. Την ακαδημαϊκή σου πορεία την κρίνεις εσύ και το διάβασμα που θα κάνεις.
3) Η εφαρμοσμένη πληροφορική είναι πολύ ωραίος κλάδος αλλά υπάρχει πλέον ένας κορεσμός στα τμήματα της πληροφορικής γενικότερα . Ο μηχανικος χωροταξίας δεν ακούγεται πολύ άσχημο. Μελέτησε και ψάξε και τις δυο σχολές και επέλεξε.

Ελπίζω να σου απαντήσουν κι άλλα άτομα από το φόρουμ που έχουν περισσότερη γνώση των δυο αντικειμένων, καλή τύχη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top