Ξένη γλώσσα ταυτόχρονα με σχολή και δουλειά - βγαίνει;

Tolis4

Νεοφερμένος

Ο Tolis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους . Ειμαι φοιτητής στο οικονομικο του παμακ 2 ετος. Χρωσταω 7 μαθηματα και ταυτόχρονα δουλευω. Σκεφτομαι απο την νέα χρονια να συνεχίσω για να παρω το proficiency (το lower το πηρα πριν 4 χρονια) καθως σε καποιο μεταπτυχιακό ή Erasmus ή δουλεια στο εξωτερικό θα μου χρειαστει . Πιστεύετε θα βγει ολο αυτο με τις υποχρεώσεις της σχολής , αγγλικα, δουλεια ή θα χασω την μπαλα ; Ευχαριστω !
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους . Ειμαι φοιτητής στο οικονομικο του παμακ 2 ετος. Χρωσταω 7 μαθηματα και ταυτόχρονα δουλευω. Σκεφτομαι απο την νέα χρονια να συνεχίσω για να παρω το proficiency (το lower το πηρα πριν 4 χρονια) καθως σε καποιο μεταπτυχιακό ή Erasmus ή δουλεια στο εξωτερικό θα μου χρειαστει . Πιστεύετε θα βγει ολο αυτο με τις υποχρεώσεις της σχολής , αγγλικα, δουλεια ή θα χασω την μπαλα ; Ευχαριστω !
Μια χαρά θα σου βγει, εγώ το έκανα στο λύκειο μαζί με γαλλικά και φροντιστήρια για τις πανελλαδικές πέρα από το σχολείο, 4 ώρες την εβδομάδα να αφιερώσεις , όμως ειλικρινά και όχι αχ να κοιτάξω το google translate όταν κάνω προσομοίωση εξέτασης, θα είσαι πολύ κομπλέ.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι, βγαίνει, αν δεν δουλεύεις πολλές ώρες και/ή δεν ακολουθήσεις κάποιο πολύ εντατικό πρόγραμμα μαθημάτων. Θέλει να έχεις πειθαρχία βέβαια και να διαβάζεις συστηματικά, να μην κάνεις απουσίες, να εκμεταλλεύεσαι τα σ/κ. Όσο καλύτερο ήταν το επίπεδό σου στο Lower, τόσο λιγότερη δουλειά χρειάζεται τώρα. Όλα είναι σχετικά.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ είμαι σε παρόμοια φάση με σένα και μια χαρά τα πάω...
Μόνο το speaking με δυσκολεύει...
 

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους . Ειμαι φοιτητής στο οικονομικο του παμακ 2 ετος. Χρωσταω 7 μαθηματα και ταυτόχρονα δουλευω. Σκεφτομαι απο την νέα χρονια να συνεχίσω για να παρω το proficiency (το lower το πηρα πριν 4 χρονια) καθως σε καποιο μεταπτυχιακό ή Erasmus ή δουλεια στο εξωτερικό θα μου χρειαστει . Πιστεύετε θα βγει ολο αυτο με τις υποχρεώσεις της σχολής , αγγλικα, δουλεια ή θα χασω την μπαλα ; Ευχαριστω !
ΔΕΝ θα σου χρειαστεί το Proficiency!

Για Erasmus προγράμματα συνηθως χρειάζεσαι TOEFL η IELTS, τα οποία είναι σχετικά στανταρισμενα και μπορείς να τα περασεις αν ξέρεις αγγλικά σε βασικό επιπεδο.

Για δουλειά στο εξωτερικό θα χρειαστεί να γνωρίζεις αγγλικά: γι’ αυτό δε θα σου ζητήσουν πιστοποιητικά, αλλα θα καταλάβουν το επίπεδο αγγλικών σου στις συνεντεύξεις. Γι’ αυτό το λόγο κοίταξε να περασεις ένα μέρος των σπουδών σου στο εξωτερικό, και να συναναστρεφεσαι με άτομα από άλλες χώρες (κι όχι με Έλληνες που είναι η εύκολη λύση).

Επίσης, ξεκίνα αν θες σαν χομπυ να διαβάζεις άρθρα και να βλέπεις έργα/σειρές στα αγγλικα. Είναι 10x πιο αποτελεσματικό απ’ το να διαβάζεις μόνο για το Proficiency, να το πάρεις και μετά από 1-2 χρόνια να τα ξεχάσεις όλα.
 

IceCream05

Νεοφερμένος

Η IceCream05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ΔΕΝ θα σου χρειαστεί το Proficiency!
Εντωμεταξύ σε όλες τις δουλείες που ζητάνε απταιστα αγγλικά ουσιαστικά ζητάνε προφίσενσυ
Για Erasmus προγράμματα συνηθως χρειάζεσαι TOEFL η IELTS,
Για Erasmus ζητάνε συνήθως Β2+ επίπεδο ( σε κάποια ζητάνε C2 μόνο)
Επίσης, ξεκίνα αν θες σαν χομπυ να διαβάζεις άρθρα και να βλέπεις έργα/σειρές στα αγγλικα. Είναι 10x πιο αποτελεσματικό απ’ το να διαβάζεις μόνο για το Proficiency, να το πάρεις και μετά από 1-2 χρόνια να τα ξεχάσεις όλα.
Αυτό έχει ένα point! Κανένας δεν διάβαζεί αγγλικά μόνο για το Proficiency!! Jesus...
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Στο Erasmus συνήθως ζητάνε C1. Και θέλουν και το χαρτί, όχι απλά τις γνώσεις.
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 296 μηνύματα.
Θέλω και εγώ να ξεκινήσω Αγγλικά αλλά δεν ξέρω αν θα βγαίνει μαζί με την σχολή.
 

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Εντωμεταξύ σε όλες τις δουλείες που ζητάνε απταιστα αγγλικά ουσιαστικά ζητάνε προφίσενσυ

Για Erasmus ζητάνε συνήθως Β2+ επίπεδο ( σε κάποια ζητάνε C2 μόνο)

Αυτό έχει ένα point! Κανένας δεν διάβαζεί αγγλικά μόνο για το Proficiency!! Jesus...
- Δε θυμάμαι ποτέ να μου ζήτησε κανείς το πτυχίο Proficiency, σε καμία εταιρεία. Όπως είπα και πριν, οι εταιρείες που θέλουν να ξέρεις άπταιστα αγγλικά πολύ απλά διεξάγουν μέρος της συνέντευξης στα αγγλικά, χωρίς να μπουν στον κόπο να ζητήσουν κανένα πτυχίο. Αν κομπάζεις και απαντάς με προφορά Αλέξη Τσίπρα δε θα σε βοηθήσει κανένα χαρτί προφισιενσυ.
- Δηλαδή, στην αίτηση που στέλνεις διαδικτυακά, ανεβάζεις το πτυχίο του lower/proficiency; Πρώτη φορά το ακούω - δεν έχω κάνει Erasmus αλλα μεταπτυχιακό σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο και έχω στείλει παρα πολλές αιτήσεις, όλες απαιτούσαν ή TOEFL ή IELTS.
- Πχ εγώ, όταν ήμουν Β λυκείου και έδωσα. Αμέσως αφού το πήρα παράτησα τα αγγλικα και τα ξαναεπιασα όταν έπρεπε να δώσω IELTS 4 χρόνια μετά... και συνειδητοποίησα ότι ίσα που μπορούσα να συστηθώ στα αγγλικα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Δε θυμάμαι ποτέ να μου ζήτησε κανείς το πτυχίο Proficiency, σε καμία εταιρεία.
Εγώ έχω δει σε πολλές αγγελίες και το ζητάνε
Αν κομπάζεις και απαντάς με προφορά Αλέξη Τσίπρα δε θα σε βοηθήσει κανένα χαρτί προφισιενσυ.
Προφανώς και ναι εχεις δίκιο αλλά για να αποκτήσεις τέτοια έφεση στα αγγλικά και άνεση πρέπει να εξασκείς προφορικά τη γλώσσα καθημερινά κάτι το οποίο για τον μέσο 18-22 χρονο είναι δύσκολο στην Ελλάδα
Δηλαδή, στην αίτηση που στέλνεις διαδικτυακά, ανεβάζεις το πτυχίο του lower/proficiency;
Πάντα + τις το/τα πτυχία από άλλες γλώσσες πχ γερμανικά...
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους . Ειμαι φοιτητής στο οικονομικο του παμακ 2 ετος. Χρωσταω 7 μαθηματα και ταυτόχρονα δουλευω. Σκεφτομαι απο την νέα χρονια να συνεχίσω για να παρω το proficiency (το lower το πηρα πριν 4 χρονια) καθως σε καποιο μεταπτυχιακό ή Erasmus ή δουλεια στο εξωτερικό θα μου χρειαστει . Πιστεύετε θα βγει ολο αυτο με τις υποχρεώσεις της σχολής , αγγλικα, δουλεια ή θα χασω την μπαλα ; Ευχαριστω !
Φίλτατε με την αγορά μιας ατζέντας και αυστηρής τήρησης του do List θα τα καταφέρεις.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Θέλω και εγώ να ξεκινήσω Αγγλικά αλλά δεν ξέρω αν θα βγαίνει μαζί με την σχολή.
Βγαίνει , το έκανε μια φίλη μου και πήρε το proficiency στο 2ο έτος. Τώρα αν θες να πάρεις και lower και proficiency μέσα στη σχολή ναι θα είναι δύσκολο.
 
Top