Ξένη γλώσσα στο Λύκειο

giannist_

Νεοφερμένος

Ο giannist_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά! Του χρόνου θα πάω στην Α' Λυκείου και έχω απορία σχετικά με την επιλογή ξένης γλώσσας. Σκέφτομαι να επιλέξω ή Αγγλικά ή Γερμανικά. Μάλιστα, γνωρίζω και τις δύο γλώσσες σε υψηλό επιπεδο. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε σε τι επίπεδο βρίσκεται η κάθε μία από αυτές τις γλώσσες.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κοίτα επειδή οι τάξεις είναι πολυπληθείς, δεν υπάρχει διαχωρισμός με βάση το επίπεδο και μαθητές - καθηγητές (συνήθως) προσπαθούν να λουφάρουν το επίπεδο είναι εξαιρετικά χαμηλό...


* Επίσης να πω ότι σχεδόν σε όλα τα Λύκεια κάνουν μόνο Αγγλικά, οπότε ό,τι και να επιλέξεις...
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Για τα αγγλικά δεν είμαι σίγουρος, νομίζω γύρω στο Β2. Για τα Γερμανικά αν κρίνω από τα Γαλλικά που πάνε με το ίδιο πρόγραμμα ως δεύτερη ξένη γλώσσα, θα είναι στο Α2-Α2+
 

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Συγγνωμη, τα αγγλικα υποχρεωτικα δεν ειναι;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Για τα αγγλικά δεν είμαι σίγουρος, νομίζω γύρω στο Β2. Για τα Γερμανικά αν κρίνω από τα Γαλλικά που πάνε με το ίδιο πρόγραμμα ως δεύτερη ξένη γλώσσα, θα είναι στο Α2-Α2+
Στην Κρήτη που επιλέγουν σχεδόν όλοι γαλλικά ως δεύτερη γλώσσα κανένας δεν έχει υψηλότερο επίπεδο απο το Α2. Το ίδιο συνέβαινε και με όσους ήξερα από την Θεσσαλονικη. Κανένας δεν είχε επιπεδο Β1 δηλαδή. Κακά τα ψέματα, ξένες γλώσσες δεν μπορείς να μάθεις παρα μονο σε φροντιστήριο. Κανεις δεν τις έμαθε στο δημόσιο.
 

giannist_

Νεοφερμένος

Ο giannist_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσετε! Από ο,τι έχω καταλάβει στο Λύκειο επιλέγει κανείς μια ξένη γλώσσα. Όποτε, δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό να πάρει κανείς Αγγλικά. Στα Γιάννενα, που μένω εγώ και στο σχολείο που θα πάω, διδάσκουν Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά. Γαλλικά δεν θέλω να πάρω, γιατί δεν ξέρω τίποτα και δε θέλω να έχω ένα επιπλέον μάθημα να διαβάζω. Και τώρα σκέφτομαι ποια από τις άλλες δυο να πάρω. Τέλος πάντων, ευχαριστώ πολύ που με ενημερώσατε για το μέσο επίπεδο! Να είστε όλοι καλά!!!!
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Στην Κρήτη που επιλέγουν σχεδόν όλοι γαλλικά ως δεύτερη γλώσσα κανένας δεν έχει υψηλότερο επίπεδο απο το Α2. Το ίδιο συνέβαινε και με όσους ήξερα από την Θεσσαλονικη. Κανένας δεν είχε επιπεδο Β1 δηλαδή. Κακά τα ψέματα, ξένες γλώσσες δεν μπορείς να μάθεις παρα μονο σε φροντιστήριο. Κανεις δεν τις έμαθε στο δημόσιο
Ναι, εγώ είπα γενικά με ποιο επίπεδο πάει περίπου το πρόγραμμα σπουδών και το βιβλίο. Το πραγματικό επίπεδο είναι άλλο θέμα. Τα είδα και στην πρακτική μου σε γυμνάσιο, πολλοί ήταν μέχρι και στην τρίτη με το ζόρι στο Α1-Α1+ αλλά το βιβλίο ανεβάζει το επίπεδο όσο πάει και όταν φτάνει να ζητάει πχ imparfait και τους λέει η καθηγήτρια να βρουν το θέμα του α πληθ. των ρημάτων και να προσθέσουν την καταλήξεις, αυτά φωνάζουν "εε τώρα που να θυμόμαστε πως κλίνεται το τάδε ρήμα". Όποιος πραγματικά το προσπαθήσει μπορεί να φτάσει στο Α2+ από το γυμνάσιο(το έχω δει) αλλά λίγοι νοιάζονται πραγματικά και δεν είναι όλοι οι καθηγητές πρόθυμοι να βοηθήσουν όσο πρέπει.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Έκανα γαλλικά σε δυο ταξεις του γυμνασιου και δυο(; νομιζω λολ) του λυκειου. Φτανοντας στην γ λυκειου είχα ήδη πολλα κενα γιατι ουσιαστικά έκανα γαλλικα χρονιά παρα χρονιά (σχεδον) και οι καθηγητριες ηταν κατα κυριο λογο στην κοσμαρα τους. Στο γυμνασιο τα τμηματα γαλλικων ηταν αρκετα μεγαλα μιας κι ηταν υποχρεωτικη η δευτερη γλωσσα ενω στο λυκειο ηταν μαθημα επιλογης και ημασταν μαξιμουμ 5 παιδια. Ε, κι μεσα σ αυτα τα 5 παιδια ηταν και δυο κοριτσια που μιλουσαν γαλλικα σε σχεδον native επιπεδο οποτε κι το μαθημα αμεσως αμεσως πηρε αλλη τροπη και εγω παρεπεσα καπου στην ακρη του δρομου οταν η καθηγητρια, βλεποντας το επιπεδο των αλλων μαθητριων, πατησε γκαζι :upside: Οσο για τα αλλα δυο παιδια το επιπεδο τους ηταν αναλογο με το δικο μου αλλα η παρουσια τους στο μαθημα ηταν τοσο σπανια που δεν επηρεασε το επιπεδο γαλλικων που "διδασκομασταν"..

Συνοπτικα, το επιπεδο της ξενης γλωσσας που διδασκεται στο λυκειο ειναι σιγουρα συνδεδεμενο με τους καθηγητες που την διδασκουν και τις ορεξεις τους αλλα μερικες φορες παει κι αναλογα το επιπεδο της πλειοψηφιας των μαθητων.. Αστα να πανε δηλαδη :lol:

Edit για να αναφερω επισης οτι καναμε μαθημα μεσα απο βιβλια μονο στο γυμνασιο ενω στο λυκειο μας δινανε φωτοτυπιες..
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στο Λύκειο τα τελευταία χρόνια αναφορικά με την διδασκαλία ξένης γλώσσας ο μαθητής μπορεί να επιλέξει μεταξύ (Αγγλικών, Γαλλικών ή Γερμανικών). Για να δημιουργηθεί τμήμα απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχουν τουλάχιστον 12-14 μαθητές που ενδιαφέρονται για τη συγκεκριμένη γλώσσα.

Υπάρχει συγκεκριμένο βιβλίο που διδάσκεσαι στα Γαλλικά όπως και στα Γερμανικά (συγκεκριμένες ενότητες στην Α λυκείου και συγκεκριμένες ενότητες στη Β λυκείου). Αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να το βρεις στο διαδίκτυο το βιβλίο της εκάστοτε γλώσσας.

Αναφορικά με την Αγγλική γλώσσα υπάρχει φάκελος διδασκαλίας που ακολουθεί π εκπαιδευτικός.

Από τη στιγμή που η γνώση της Αγγλικής και Γερμανικής σου γλώσσας είναι καλή θα σου πρότεινα να δηλώσεις τη γλώσσα που σου αρέσει περισσότερο.

Τα αγγλικά δεν είναι υποχρεωτικά ως ξένη γλώσσα στο λύκειο πλέον.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Πωωω δεν ηξερα οτι εχουν αλλαξει τοσο οι ξενες γλωσσες στα σχολεια :dizzy2: Οσα προανεφερα ισχυαν μεχρι και το 2014 που αποφοιτησα απ το λυκειο λολ
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Τα σχολεία δεν ακολουθούν πλέον το κοινό ευρωπαϊκό πλαίσιο αναφοράς; Νομίζω πως ε με στ δημοτικού διδάσκονται αγγλικά σε επίπεδο α1/α2, α γυμνασίου α2/β1, β-γ γυμνασίου β1/β2 και στο λύκειο πάλι β1/β2. Τα γαλλικά και τα γερμανικά στο γυμνάσιο διδάσκονται σε ένα επίπεδο α1/α2 ενώ στο λύκειο σε επίπεδο β1/β2 για όσους τα επιλέξουν αφού πρέπει να παρακολουθήσεις μία ξένη γλώσσα και όχι δύο όπως γίνεται στο γυμνάσιο (η πλειοψηφία επιλέγει αγγλικά).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τα σχολεία δεν ακολουθούν πλέον το κοινό ευρωπαϊκό πλαίσιο αναφοράς; Νομίζω πως ε με στ δημοτικού διδάσκονται αγγλικά σε επίπεδο α1/α2, α γυμνασίου α2/β1, β-γ γυμνασίου β1/β2 και στο λύκειο πάλι β1/β2. Τα γαλλικά και τα γερμανικά στο γυμνάσιο διδάσκονται σε ένα επίπεδο α1/α2 ενώ στο λύκειο σε επίπεδο β1/β2 για όσους τα επιλέξουν αφού πρέπει να παρακολουθήσεις μία ξένη γλώσσα και όχι δύο όπως γίνεται στο γυμνάσιο (η πλειοψηφία επιλέγει αγγλικά).

 
Top