Ξένες γλώσσες σαν φοιτητής

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Γενικά είμαι αγχώδης σαν τύπος και συχνά σκέφτομαι ότι δεν ξέρω δεύτερη ξένη γλώσσα. Οπότε θα ήθελα να μάθω αν σαν φοιτητής υπάρχει χρόνος να μάθεις μια (ισως και δύο) ξένη γλώσσα σε ένα καλό επίπεδο χωρίς να παραμερισεις τη σχολή. Οποιαδήποτε πληροφορία εκπροσδεκτη. Ευχαριστώ
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδί :),

Φυσικά και υπάρχει χρόνος να μάθεις μία ξένη γλώσσα, προτείνω να εστιάσεις σε 1 και όχι σε 2. Αγγλικά γνωρίζεις (επειδή αναφέρεις δεύτερη ξένη γλώσσα); Επίσης, διαφέρει το επίπεδο δυσκολίας και επομένως ο κόπος που πρέπει να καταβάλεις για να μάθεις τη γλώσσα. Ποια γλώσσα θα σε ενδιέφερε περισσότερο;
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδί :),

Φυσικά και υπάρχει χρόνος να μάθεις μία ξένη γλώσσα, προτείνω να εστιάσεις σε 1 και όχι σε 2. Αγγλικά γνωρίζεις (επειδή αναφέρεις δεύτερη ξένη γλώσσα); Επίσης, διαφέρει το επίπεδο δυσκολίας και επομένως ο κόπος που πρέπει να καταβάλεις για να μάθεις τη γλώσσα. Ποια γλώσσα θα σε ενδιέφερε περισσότερο;
Σε ευχαριστώ πολύ. Γερμανικά προτιμώ να μάθω μιας και είναι μια κυρίαρχη γλώσσα της ΕΕ. Σε πόσο καιρό μπορώ να πάρω ένα β2- γ1 με εντατικά? Αγγλικά ξέρω επιπέδου c2. Ευχαριστώ
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Άποψη μου είναι ότι άμα το κάνεις γιατί απλά άλλοι έχουν δεύτερη ξένη γλώσσα και εσύ δεν ξέρεις, θα σου έλεγα να μην το κάνεις. Αν, από την άλλη σου αρέσει να μάθεις μια επιπλέον ξένη γλώσσα ή πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει μπορείς να μάθεις. Τώρα αν θα έχεις χρόνο και αν μπορείς να αφοσιωθείς και στα 2 είναι ανάλογα τι σχολή είσαι, πόσο απαιτητική είναι, αν δουλεύεις. Ωστόσο πάντα υπάρχει χρόνος και με ένα σωστό πρόγραμμα σίγουρα μπορεί να βγει μια ξένη γλώσσα. Θα σου πρότεινα όπως και ο @Viedo να ασχοληθείς με μια ξένη γλώσσα για αρχή και βλέπεις για το αν θα προχωρήσεις σε άλλη. αν βάλεις 2 σίγουρα θα πιεστείς παραπάνω και ίσως παρατήσεις κάτι από όλα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μια χαρά είναι τα Γερμανικά να τα μάθεις και χρήσιμα. Το πόσο καιρό χρειάζεται για να πάρεις το πτυχίο και να προετοιμαστείς καλά γι' αυτό, εξαρτάται και διαφέρει από άτομο σε άτομο. Υποθέτω πως σε 1.5-2.5 χρόνια με εντατικά μαθήματα και καλή προετοιμασία μπορείς να πάρεις σίγουρα το Goethe Zertifikat B2 και C1.
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Άποψη μου είναι ότι άμα το κάνεις γιατί απλά άλλοι έχουν δεύτερη ξένη γλώσσα και εσύ δεν ξέρεις, θα σου έλεγα να μην το κάνεις. Αν, από την άλλη σου αρέσει να μάθεις μια επιπλέον ξένη γλώσσα ή πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει μπορείς να μάθεις. Τώρα αν θα έχεις χρόνο και αν μπορείς να αφοσιωθείς και στα 2 είναι ανάλογα τι σχολή είσαι, πόσο απαιτητική είναι, αν δουλεύεις. Ωστόσο πάντα υπάρχει χρόνος και με ένα σωστό πρόγραμμα σίγουρα μπορεί να βγει μια ξένη γλώσσα. Θα σου πρότεινα όπως και ο @Viedo να ασχοληθείς με μια ξένη γλώσσα για αρχή και βλέπεις για το αν θα προχωρήσεις σε άλλη. αν βάλεις 2 σίγουρα θα πιεστείς παραπάνω και ίσως παρατήσεις κάτι από όλα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι πριν από χρόνια είχα αρχίσει γερμανικά αλλά λόγω κάποιων συνθήκων τα σταμάτησα. Αλλά θέλω πολύ να τα συνεχίσω. Και από την άλλη πάντα ήθελα να μάθω ισπανικά. Νταξει δεν θέλω να κάνω και ντοκτορά πάνω στις γλώσσες αλλά ένα β2 θα μου άρεσε να αποκτήσω ισως και λίγο αργότερα από τις σπουδες μου. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια χαρά είναι τα Γερμανικά να τα μάθεις και χρήσιμα. Το πόσο καιρό χρειάζεται για να πάρεις το πτυχίο και να προετοιμαστείς καλά γι' αυτό, εξαρτάται και διαφέρει από άτομο σε άτομο. Υποθέτω πως σε 1.5-2.5 χρόνια με εντατικά μαθήματα και καλή προετοιμασία μπορείς να πάρεις σίγουρα το Goethe Zertifikat B2 και C1.
Νταξει είναι ένα καλό διάστημα. Αλλα το θέμα είναι μην βάλεις όλο το πράγμα της σχολής στην άκρη για να μάθεις γλώσσες. Δεν έχει και πολύ νοημα😂. Ευχαριστώ πολύ
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι πριν από χρόνια είχα αρχίσει γερμανικά αλλά λόγω κάποιων συνθήκων τα σταμάτησα. Αλλά θέλω πολύ να τα συνεχίσω. Και από την άλλη πάντα ήθελα να μάθω ισπανικά. Νταξει δεν θέλω να κάνω και ντοκτορά πάνω στις γλώσσες αλλά ένα β2 θα μου άρεσε να αποκτήσω ισως και λίγο αργότερα από τις σπουδες μου. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

Ποτέ δεν χάνονται οι ευκαιρίες για μάθηση οπότε κάνεις τη μια γλώσσα με τις σπουδές και την άλλη αργότερα και μετά τη σχολή. Δεν είναι το πρόβλημα εκεί. Κάνε την προσπάθεια σου και όλα θα γίνουν!!ότι άλλο θες μπορείς να ρωτήσεις.
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ποτέ δεν χάνονται οι ευκαιρίες για μάθηση οπότε κάνεις τη μια γλώσσα με τις σπουδές και την άλλη αργότερα και μετά τη σχολή. Δεν είναι το πρόβλημα εκεί. Κάνε την προσπάθεια σου και όλα θα γίνουν!!ότι άλλο θες μπορείς να ρωτήσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ να σε καλά. Όσο μεγαλύτερος είσαι βέβαια τόσο δύσκολοτερα μαθαίνεις και ειδικότερα αν είσαι σε μια απαιτητική σχολή. Όπως και να χει ευχαριστώ
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ να σε καλά. Όσο μεγαλύτερος είσαι βέβαια τόσο δύσκολοτερα μαθαίνεις και ειδικότερα αν είσαι σε μια απαιτητική σχολή. Όπως και να χει ευχαριστώ
Σαφώς όσο μεγαλώνεις μαθαίνεις δυσκολότερα αλλά πιο δύσκολο είναι στα 50 και όχι στα 18-23. Αλλά και πάλι σε κάθε περίοδο και ηλικία με την σωστή διαχείριση και το σωστό πρόγραμμα και διάβασμα μπορείς να μάθεις αρκετά καλά μια ξένη γλώσσα. :)
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,483 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς. Κατά την γνώμη μου για έναν φοιτητή που σπουδάζει κιόλας ταυτόχρονα και δεν βιάζεται, το β2-γ1 σε 1,5 χρόνο είναι πολύ λίγο. Από την στιγμή που την μαθαίνεις για εσένα και όχι γιατί την χρειάζεται επειγόντως για κάποια συγκεκριμένη δουλειά, νομίζω ότι μπορείς να την κάνεις παράλληλα και μέσα σε περίπου 2,5-3 χρόνια να έχεις το επίπεδο που θες. Τώρα είσαι φοιτητής ή το 15 που γράφει στο προφίλ σου ισχύει;
 

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Κάνε γλώσσα και κάνε εράσμους να την εξασκήσεις
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς. Κατά την γνώμη μου για έναν φοιτητή που σπουδάζει κιόλας ταυτόχρονα και δεν βιάζεται, το β2-γ1 σε 1,5 χρόνο είναι πολύ λίγο. Από την στιγμή που την μαθαίνεις για εσένα και όχι γιατί την χρειάζεται επειγόντως για κάποια συγκεκριμένη δουλειά, νομίζω ότι μπορείς να την κάνεις παράλληλα και μέσα σε περίπου 2,5-3 χρόνια να έχεις το επίπεδο που θες. Τώρα είσαι φοιτητής ή το 15 που γράφει στο προφίλ σου ισχύει;
σε ευχαριστω πολυ. Οπως προανεφερα ειμαι αρκετα αγχωδης γι αυτο μου αρεσει να τα σχεδιαζω ολα απο νωρις. Για την ωρα ειμαι μαθητης Β λυκειου!!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
γνωριζει κανεις αν το edexel εχει την ιδια αξια με το lower ή ειναι υποδεεστερο?μπορει σαν μαθητης να μουνα φοβερος ομως βαριομουνα παρα πολυ τα αγγλικα και ειδικοτητερα τις εξετασεις του cabridge που ηταν απαραδεκτα αυστηρες και ετσι μετα απο καποιες αποτυχιες πηρα το edexel που μου φανηκε σε σχεση με τους αρχικομπλεξαρες του lower πολυ πιο ευκολο.σε αντιθεση με τα αγγλικα στα γαλλικα εχω αρκετες ενοτητες με πολυ λιγοτερο διαβασμα σε σχεση με τα αγγλικα.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,483 μηνύματα.
γνωριζει κανεις αν το edexel εχει την ιδια αξια με το lower ή ειναι υποδεεστερο?μπορει σαν μαθητης να μουνα φοβερος ομως βαριομουνα παρα πολυ τα αγγλικα και ειδικοτητερα τις εξετασεις του cabridge που ηταν απαραδεκτα αυστηρες και ετσι μετα απο καποιες αποτυχιες πηρα το edexel που μου φανηκε σε σχεση με τους αρχικομπλεξαρες του lower πολυ πιο ευκολο.σε αντιθεση με τα αγγλικα στα γαλλικα εχω αρκετες ενοτητες με πολυ λιγοτερο διαβασμα σε σχεση με τα αγγλικα.
Τα έχεις μπερδέψει λίγο, το lower δεν είναι συγκεκριμένο πιστοποιητικό, είναι επίπεδο γλωσσομάθειας. Και το edexel και το Michigan και όλα lower είναι δηλαδή επίπεδο Β2. Ίδια πιστοποίηση σου δίνουν όλα.
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
γνωριζει κανεις αν το edexel εχει την ιδια αξια με το lower ή ειναι υποδεεστερο?μπορει σαν μαθητης να μουνα φοβερος ομως βαριομουνα παρα πολυ τα αγγλικα και ειδικοτητερα τις εξετασεις του cabridge που ηταν απαραδεκτα αυστηρες και ετσι μετα απο καποιες αποτυχιες πηρα το edexel που μου φανηκε σε σχεση με τους αρχικομπλεξαρες του lower πολυ πιο ευκολο.σε αντιθεση με τα αγγλικα στα γαλλικα εχω αρκετες ενοτητες με πολυ λιγοτερο διαβασμα σε σχεση με τα αγγλικα.
μια χαρα ειναι το πτυχιο της edexcel και στην ευρωπη πιανει κατι παραπανω απο το ecpe(το cambridge νομιζω στην ευρωπη εχει μεγαλη δυναμη). το ecpe ειναι πιο παλιο και το καλο ειναι οτι παλια εδεινε επαρκεια στην ελλαδα και του εδωσε παραπανω φημη, τωρα η επαρκεια δεν ισχυει
(μιλαω για c2, για lower της edexcel δεν ξερω, εχω παρει το ecce)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτό που είπε ο φίλος Memetchi, είναι φορέας παροχής πιστοποιητικών γλωσσομάθειας (EDI, EDEXCEL, Michigan κλπ.). Τα περισσότερα μετά από 3τία λήγουν, γι αυτό οι περισσότεροι αν πάνε π.χ. για μεταπτυχιακό σε αγγλόφωνο πρόγραμμα τους ζητάνε Ielts, Toefl (που έχουν διάρκεια 2 έτη), ή κάποιο πτυχίο αγγλικών που δεν έχει λήξει.

Αν το θέλεις για μόρια στο δημόσιο ή δουλειά στην Ελλάδα δεν υπάρχει θέμα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
θυμαμαι παρα πολυ παλια το lower του εντεξελ το θεωρουσαν χαρτι της πλακας και οτι το lower ηταν ανωτερο.ετσι ηξερα.καθως ομως απετυχα στο lower των αρχικομπλεξαρων του cabridge απο την απελπισια μου να χω καποιο χαρτι περασα το edexel και μετα δεν ξαναασχοληθηκα με αγγλικα γτ προφανως θεωρουσα τις σπουδες στο πανεπιστημιο πολυ σημαντικοτερο απο τα χαρτια των γλωσσων.παντα μου την εσπαγε που μαθητες κυριολεκτικα της πλακας που απλα γελουσα μαζι τους με τρωγανε στα αγγλικα και παιρνανε πτυχια και ως μαθητες ξαναλεω γελουσα μαζι τους!τεσπα διαβαζω στο δημοσιο οτι εντελει το lower του edexel μετραει το ιδιο με το lower των αρχικομπλεξαρων οποτε μια χαρα ειμαι
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ναι στο δημόσιο δεν σου δίνουν περισσότερα ή λιγότερα μόρια αν είσαι από συγκεκριμένο φορέα. Απλώς η πιστοποίηση ενός επιπέδου είναι αυτή που ζητείται.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Ναι στο δημόσιο δεν σου δίνουν περισσότερα ή λιγότερα μόρια αν είσαι από συγκεκριμένο φορέα. Απλώς η πιστοποίηση ενός επιπέδου είναι αυτή που ζητείται.
ευτυχως δηλαδη που χω και αυτο.και σου λεω ειχα απελπιστει.μου λεγανε οι αμπαλοι τοτε οτι μονο το cabridge μετραει κτλπ και καθοτι ημουνα απελπισμενος λεει δεν ... καταλαβαινεις ας παρω το edexel να πω οτι κατι εχω
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς. Κατά την γνώμη μου για έναν φοιτητή που σπουδάζει κιόλας ταυτόχρονα και δεν βιάζεται, το β2-γ1 σε 1,5 χρόνο είναι πολύ λίγο. Από την στιγμή που την μαθαίνεις για εσένα και όχι γιατί την χρειάζεται επειγόντως για κάποια συγκεκριμένη δουλειά, νομίζω ότι μπορείς να την κάνεις παράλληλα και μέσα σε περίπου 2,5-3 χρόνια να έχεις το επίπεδο που θες. Τώρα είσαι φοιτητής ή το 15 που γράφει στο προφίλ σου ισχύει;

Συμφωνώ πως 1,5 χρόνος είναι πολύ λίγο για Γ1. Εξαρτάται φυσικά και από την δυσκολία της γλώσσας που θέλεις να μάθεις και το αν γνωρίζεις κάποια άλλη παρόμοια γλώσσα κτλ. Σε γενικές γραμμές πάντως πιστεύω πως και ισπανικά (που ανέφερες) και γερμανικά θέλουν ιδανικά 1,5-2 χρόνια για ένα Β2 και μετά άλλον ένα χρόνο τουλάχιστον για ένα Γ1. Υπάρχουν πάντα και άτομα που παίρνουν Β2 στον έναν χρόνο αλλά έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο μαθαίνεις όντως την γλώσσα σε αυτό το επίπεδο σε ένα τόσο σύντομο διάστημα. Αρκετά φροντιστήρια που δίνουν τέτοιες υποσχέσεις είναι αρκετά εξεταστοκεντρικά και εστιάζουν στο πως να περάσεις την εξέταση και όχι στο πως να μάθεις την γλώσσα. Τα ισπανικά θεωρώ πως είναι πιο εύκολα πάντως από τα γερμανικά για να φτάσεις σε ένα Β2-Γ1. Επίσης τα 2,5-3 χρόνια είναι ιδανικές συνθήκες οτι θα δώσεις και θα περάσεις και το Β2 και το Γ1 με την πρώτη, πάντα μπορεί να κοπείς σε κάποια εξέταση ή κάτι να πάει στραβά και να χρειαστείς παραπάνω χρόνο.
 
Top