Ξένες γλώσσες και επαγγελματική αποκατάσταση

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Την προοπτική της Γαλλίας για να διοριστεί καθηγήτρια στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση?:hmm:Η διαδικασία είναι απλή,αλλά απ'ό,τι κατάλαβα χρειάζεται 5 χρόνια σπουδών κι όχι 4,όπως στην Αγγλία.

Για όσους δεν ξέρουν γαλλικά,χρειάζεται μετά τις τριετείς σπουδές να κάνεις ένα Master στα επαγγέλματα εκπαίδευσης (ή κτ τέτοιο) και απ'ό,τι λέει στο δεύτερο χρόνο δουλεύεις κιόλας.Ύστερα διορίζεσαι κανονικά και ο βασικός μισθός είναι 2000-2500Ε/μήνα,που θεωρείται καλός,ακόμα και για τα γαλλικά δεδομένα (και ούτε δίδακτρα ούτε δάνεια ούτε σαχλαμάρες όπως στην Αγγλία,ΑΝ είναι έτσι όπως τα λέει η Νίνα Νίνα).
(αυτά που λέει η εικόνα ισχύουν,το έχω τσεκάρει):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Για Γαλλία κάποιος πρέπει άσχετα με το τι πτυχίο έχει για να μπορεί να δουλέψει είτε στην Πρωτοβάθμια είτε στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση να δώσει την λεγόμενη agrégation κάτι σαν τον δικό μας ΑΣΕΠ. Τώρα αν έχει κάποιος πτυχίο γαλλικής φιλολογίας από την Ελλάδα και θέλει να συνεχίσει κάποιο μεταπτυχιακό στην Γαλλία , στο Βέλγιο ή σε οποιαδήποτε άλλη γαλλόφωνη περιοχή θα πρεπει να στείλει αναλυτική βαθμολογία του και περιγραφή των μαθημάτων του που σημαίνει ότι πολλές φορές υπάρχει ανακολουθία μεταξύ του περιεχομένου της γαλλικής φιλολογίας εδώ και αντίστοιχα της Lettres Modernes της Γαλλίας. Αυτό συνεπάγεται ότι ο ενδιαφερόμενος θα κλιθεί να παρουσιαστεί σε ένα παιδαγωγικό συμβούλιο το οποίο και θα αξιολογήσει για το αν τελικά ο ενδιαφερόμενος διαθέτει πτυχίο ή όχι για τα δεδομένα της Γαλλίας/του εκάστοτε Πανεπιστημίου. Όλες αυτές οι διαδικασίες εκτός του ότι είναι ψυχοφθόρες απαιτούν και κάπου να μένεις μέχρι να βγουν οι τελικές αποφάσεις. Τα ενοίκια στην Γαλλία όπως και σε όλη την Ευρώπη είναι πολύ υψηλά + του ότι απαιτούν να έχεις εγγυητή. Φέξε μου και γλίστρησε με λίγα λόγια τόσο οι σπουδές έξω όσο και η εύρεση εργασίας. Γιατί προφανώς άντε και κάποιος αποκτά όλα όσα χρειάζονται για να γίνει δάσκαλος στην Γαλλία το θέμα είναι πως δεν θα είναι ο μόνος και μπορεί να έχει χάσει και 1 και 2 χρόνια και τελικά να μην κάνει τίποτα. Βέβαια η ανακολουθία των πτυχίων εξωτερικού-Ελλάδος δεν αφορά μόνο τις φιλολογίες αλλά όλους τους τομείς γιατί προφανώς κάθε σχολή εστιάζει σε διαφορετικό αντικείμενο μιας Επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Την προοπτική της Γαλλίας για να διοριστεί καθηγήτρια στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση?:hmm:Η διαδικασία είναι απλή,αλλά απ'ό,τι κατάλαβα χρειάζεται 5 χρόνια σπουδών κι όχι 4,όπως στην Αγγλία.

Για όσους δεν ξέρουν γαλλικά,χρειάζεται μετά τις τριετείς σπουδές να κάνεις ένα Master στα επαγγέλματα εκπαίδευσης (ή κτ τέτοιο) και απ'ό,τι λέει στο δεύτερο χρόνο δουλεύεις κιόλας.Ύστερα διορίζεσαι κανονικά και ο βασικός μισθός είναι 2000-2500Ε/μήνα,που θεωρείται καλός,ακόμα και για τα γαλλικά δεδομένα (και ούτε δίδακτρα ούτε δάνεια ούτε σαχλαμάρες όπως στην Αγγλία,ΑΝ είναι έτσι όπως τα λέει η Νίνα Νίνα).
(αυτά που λέει η εικόνα ισχύουν,το έχω τσεκάρει):)

Στη Γαλλία διαρκεί 3 χρόνια η Licence, ένα χρόνο το Master 1 και άλλον έναν χρόνο το Master 2, τα οποία έχουν δίδακτρα εγγραφής (frais d'inscription) χαμηλά μεν, αλλά έχουν, οπότε μην παραπληροφορείς. Όσον αφορά τους μισθούς των δασκάλων, υπάρχουν εδώ αναλυτικά και δεν βλέπω πουθενά να λέει 2.500, εννοείται ούτε στους stagiaires αλλά ούτε καν σε όσους δουλεύουν 10 χρόνια και φυσικά δεν μιλάμε για καθαρό μισθό.

Όσον αφορά το κόστος ζωής: αρχικά το αν θα σε δεχθούν στην εστία όσο σπουδάζεις παίζεται, οπότε αν δεν σε δεχθούν πρέπει να νοικιάζεις. Ακόμα κι αν υποθέσουμε πως βρίσκεις Γάλλο εγγυητή μιλάμε για περίπου 700€/μήνα για μια γκαρσονιέρα, εκτός αν θες να συγκατοικείς μ'άλλους 3. Επίσης υπάρχουν τα έξοδα για sécurité sociale étudiante, γιατί δεν είμαι σίγουρη αν η Ε111 (Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας) σε καλύπτει και τα 5 χρόνια, ενώ όλα τα υπόλοιπα, μετακινήσεις, διατροφή κλπ είναι πολύ πιο ακριβά από την Ελλάδα.

Αναγνωρίζω πως είναι πολύ ενοχλητικό να εκφέρουν άποψη άτομα που αντικειμενικά δεν έχουν ιδέα, αλλά τι να κάνουμε. Θέλω να πιστεύω πως ο κάθε 18 χρονος που σκέφτεται να φύγει στο εξωτερικό θα το ψάξει πολύ περισσότερο και θα φιλτράρει τις όποιες πληροφορίες, αλλιώς τι να κάνουμε, κακό του κεφαλιού του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πέρα από ό,τιδήποτε άλλο (κόστος σπουδών, κόστος διαβίωσης κλπ) το να εργαστείς ως δάσκαλος ή καθηγητής μέσης εκπαίδευσης σε άλλη χώρα, ειδικά χωρίς να έχεις σπουδάσει σε αυτή τη χώρα, είναι easier said than done. Πρώτον το να ξέρεις τη γλώσσα δεν είναι αρκετό. Πρέπει να ξέρεις τη γλώσσα σε επίπεδο native speaker (να ξέρεις την αργκώ, να καταλαβαίνεις τις περίεργες προφορές, να μην κάνεις κανένα λάθος, να μην μιλάς με ελληνικούρες) και επίσης να ξέρεις - και να έχεις ασπαστεί - την τοπική κουλτούρα / ιστορία / πολιτισμό και να γνωρίζεις το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας. Δεύτερον το να κάνεις καριέρα στο εξωτερικό και γενικότερα να ζήσεις στο εξωτερικό για μεγάλο χρονικό διάστημα προϋποθέτει μια σημαντική υλική και ψυχολογική επένδυση, την οποία δεν ξέρεις (δεν μπορείς να ξέρεις) αν μπορείς να κάνεις στα 18 σου ή στα 22 σου. Και άντε και την έκανες, όταν θα θέλεις να επιστρέψεις στην Ελλάδα, καλό είναι να έχεις μια εκπαίδευση που θα σου επιτρέπει να βρεις δουλειά στη χώρα σου. Γιατί ως Γάλλος φιλόλογος είναι λίγο δύσκολο να βγάλεις το είδος των χρημάτων που θα σου επιτρέψουν να έρθεις στην Ελλάδα ως επενδυτής των κερδών σου.

Δεν τα λέω αυτά για να σας αποθαρρύνω να βγείτε στο εξωτερικό. Αντιθέτως είμαι πολύ υπέρ της μετακίνησης μεταξύ κρατών για λόγους εργασίας και θα το πρότεινα σε όλους τους νέους ως ένα απαραίτητο βάφτισμα πυρός. Αλλά μην νομίζετε ότι είναι τόσο εύκολο να κάνεις καριέρα στο εξωτερικό μόνο με καλή διάθεση.

Σχετικά με τα σπίτια ισχύει το ίδιο πράγμα στο Λονδίνο και στο Παρίσι (κια στις μεγάλες πόλεις των χωρών αυτών). Τα ενοίκα είναι υψηλά (πολύ υψηλότερα αυτών που έχουμε συνηθίσει να θεωρούμε υψηλά στην Ελλάδα) και η ποιότητα των σπιτιών (από πλευράς μεγέθους και κατασκευής) αντιστρόφως ανάλογη των ενοικίων. Δεν είναι τυχαίο ότι οι μισθοί είναι μεγάλοι. Δείτε για παράδειγμα τι είδους γκαρσονιέρα νοικιάζεις με 650 ευρώ σε καλή περιοχή του Λονδίνου.



Επίσης έχετε στο μυαλό σας όσοι τσεκάρετε μισθούς ότι οι μισθοί στο εξωτερικό αναφέρονται μεικτοί και (στην Αγγλία τουλάχιστον) δεν υπάρχει 13ος μισθός, δώρα ή άλλα επιδόματα. Στην Αγγλία ουσιαστικά δεν υπάρχει ούτε σύνταξη. Αν δείτε μισθό 24.000 λίρες το χρόνο, δεν σημαίνει ότι τον κάθε μήνα πληρώνεσαι 2000 λίρες συν τα εξτράκια, σημαίνει ότι το μήνα παίρνεις 1400-1600 στην καλύτερη περίπτωση και μηδέν έξτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Πέρα από ό,τιδήποτε άλλο (κόστος σπουδών, κόστος διαβίωσης κλπ) το να εργαστείς ως δάσκαλος ή καθηγητής μέσης εκπαίδευσης σε άλλη χώρα, ειδικά χωρίς να έχεις σπουδάσει σε αυτή τη χώρα, είναι easier said than done. Πρώτον το να ξέρεις τη γλώσσα δεν είναι αρκετό. Πρέπει να ξέρεις τη γλώσσα σε επίπεδο native speaker (να ξέρεις την αργκώ, να καταλαβαίνεις τις περίεργες προφορές, να μην κάνεις κανένα λάθος, να μην μιλάς με ελληνικούρες) και επίσης να ξέρεις - και να έχεις ασπαστεί - την τοπική κουλτούρα / ιστορία / πολιτισμό και να γνωρίζεις το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας.

Καλά το "σπουδάζω γαλλική φιλολογία στο ΕΚΠΑ => γίνομαι καθηγητής στη Γαλλία" μου φαίνεται τουλάχιστον σενάριο επιστημονικής φαντασίας για αυτό δεν το ανέφερα καν και μίλησα για απευθείας σπουδές στο εξωτερικό, που είναι ένα κάπως πιο "εφικτό". Προσωπικά μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο και δεν θα το πρότεινα για κανένα λόγο εκτός αν κάποιος είναι δίγλωσσος. Στην τριτοβάθμια που βρίσκομαι όσοι καθηγητές δεν είναι native speakers κάνουν μαθήματα είτε στην μητρική τους γλώσσα (οι Άγγλοι διδάσκουν σε τμήματα αγγλικής γλώσσας, οι Ισπανοί ισπανικής κοκ) είτε κάνουν μαθήματα που αφορούν τον πολιτισμό και τη γλώσσα που είναι μητρική τους.

Δεύτερον το να κάνεις καριέρα στο εξωτερικό και γενικότερα να ζήσεις στο εξωτερικό για μεγάλο χρονικό διάστημα προϋποθέτει μια σημαντική υλική και ψυχολογική επένδυση, την οποία δεν ξέρεις (δεν μπορείς να ξέρεις) αν μπορείς να κάνεις στα 18 σου ή στα 22 σου. Και άντε και την έκανες, όταν θα θέλεις να επιστρέψεις στην Ελλάδα, καλό είναι να έχεις μια εκπαίδευση που θα σου επιτρέπει να βρεις δουλειά στη χώρα σου. Γιατί ως Γάλλος φιλόλογος είναι λίγο δύσκολο να βγάλεις το είδος των χρημάτων που θα σου επιτρέψουν να έρθεις στην Ελλάδα ως επενδυτής των κερδών σου.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
Είναι πολύ εύκολο να λες πριν τα 18 σου πως θα πας να ζήσεις στο εξωτερικό και δεν σε νοιάζει τίποτα, κι εγώ άλλωστε τότε τα ίδια έλεγα. Όταν όμως φτάνεις σε μια ηλικία που έχεις ορισμένες σταθερές σχέσεις στη ζωή σου (με φίλους, οικογένεια, σύντροφο) δεν μπορείς να πάρεις μια τόσο σημαντική απόφαση χωρίς να σκεφτείς όλες τις συνέπειες. Προσωπικά είμαι δίγλωσση, μιλάω άπταιστα άλλες δύο γλώσσες ζω στο εξωτερικό και παρ'όλα αυτά τα ελληνικά δεν θα τα άλλαζα με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι φοιτητής, και από ξένες γλώσσες γνωρίζω αγγλικά και γαλλικά. Το επίπεδο των αγγλικών μου είναι λόουερ. Τελειώνω το 2ο έτος στην σχολή και μπαίνω από Σεπτέμβριο στο 3ο. Πιστεύετε ότι θα πρέπει σιγά σιγά να προετοιμαστώ για το proficiency ή αρκεί το λόουερ για μια θέση εργασίας, όταν με το καλό τελειώσω το πανεπιστήμιο; Έχω ακούσει διάφορα ότι με το λόουερ δεν πας πουθενά, και παρόμοιες απόψεις που το υποβαθμίζουν.. Θα ήθελα μια παραπάνω γνώμη, ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nnntp

Νεοφερμένος

Ο Nnntp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!Σε λιγο καιρο δινω πτυχιο Β1 Αγγλικων ομως δεν ξερω ποιο πτυχιο να δωσω εγω θελω να δωσω το Bcce του Michigan αλλα σκεφτομαι και Nocn αλλα και Edexcel(Pte Gemeral).Για το ΕSB τι λετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γεια σας!Σε λιγο καιρο δινω πτυχιο Β1 Αγγλικων ομως δεν ξερω ποιο πτυχιο να δωσω εγω θελω να δωσω το Bcce του Michigan αλλα σκεφτομαι και Nocn αλλα και Edexcel(Pte Gemeral).Για το ΕSB τι λετε;
Ποιο Lower θα δώσεις όταν έρθει εκείνη η ώρα; Όποιο δώσεις, διάλεξε το αντίστοιχο B1.

Αν δεν ξέρεις ποιο θα δώσεις, διάλεξε BCCE που είναι από όλες τις απόψεις το πιο αξιοπρεπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι φοιτητής, και από ξένες γλώσσες γνωρίζω αγγλικά και γαλλικά. Το επίπεδο των αγγλικών μου είναι λόουερ. Τελειώνω το 2ο έτος στην σχολή και μπαίνω από Σεπτέμβριο στο 3ο. Πιστεύετε ότι θα πρέπει σιγά σιγά να προετοιμαστώ για το proficiency ή αρκεί το λόουερ για μια θέση εργασίας, όταν με το καλό τελειώσω το πανεπιστήμιο; Έχω ακούσει διάφορα ότι με το λόουερ δεν πας πουθενά, και παρόμοιες απόψεις που το υποβαθμίζουν.. Θα ήθελα μια παραπάνω γνώμη, ευχαριστώ πολύ.
Όπως σου τα είπαν είναι φίλε μου. Χωρίς Proficiency δεν πας πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Όπως σου τα είπαν είναι φίλε μου. Χωρίς Proficiency δεν πας πουθενά.


Ευχαριστώ..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Όπως σου τα είπαν είναι φίλε μου. Χωρίς Proficiency δεν πας πουθενά.

Που ακριβώς πήγες χωρίς proficiency και σε απέρριψαν δηλαδή;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την Αρετή. Είμαι καθηγήτρια αγγλικών και δουλεύω πολύ με τμήματα ενηλίκων. Έρχονται άτομα 30-35 χρονών που μιλάνε αρκετά καλά αγγλικά και μερικοί έχουν μάλιστα σπουδάσει στο εξωτερικό, αλλά θέλουν το χαρτί του Proficiency για το βιογραφικό τους ή επειδή το ζητάει το αφεντικό τους.

Οι πιο μεγάλοι 40+ αρκούνται στο Lower.

Οι πιο μικροί προβλέπω πως κάποια στιγμή θα χρειαστείτε και κάτι παραπάνω από ένα Proficiency της σειράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την Αρετή. Είμαι καθηγήτρια αγγλικών και δουλεύω πολύ με τμήματα ενηλίκων. Έρχονται άτομα 30-35 χρονών που μιλάνε αρκετά καλά αγγλικά και μερικοί έχουν μάλιστα σπουδάσει στο εξωτερικό, αλλά θέλουν το χαρτί του Proficiency για το βιογραφικό τους ή επειδή το ζητάει το αφεντικό τους.

Οι πιο μεγάλοι 40+ αρκούνται στο Lower.

Οι πιο μικροί προβλέπω πως κάποια στιγμή θα χρειαστείτε και κάτι παραπάνω από ένα Proficiency της σειράς.

Τον Οκτώβριο μπαίνω στο 3ο έτος της σχολής μου, πιστεύετε ότι σιγά σιγά πρέπει να ξεκινήσω να διαβάζω για το proficiency; Μπορώ να τα καταφέρω μόνος μου, να διαβάζω από κάποια βιβλία (ή να αξιοποιήσω το internet) ή να ξεκινήσω με κάποιον καθηγητή ιδιαίτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Νίνα γενικά η αγορά εργασίας είναι πιο εύκολο να απορροφήσει άτομα σε Βρετανία ή Γαλλία;; Δεν αναφέρομαι σε καθηγητές αλλά γενικότερα σε άτομα που επιθυμούν να εργαστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τον Οκτώβριο μπαίνω στο 3ο έτος της σχολής μου, πιστεύετε ότι σιγά σιγά πρέπει να ξεκινήσω να διαβάζω για το proficiency; Μπορώ να τα καταφέρω μόνος μου, να διαβάζω από κάποια βιβλία (ή να αξιοποιήσω το internet) ή να ξεκινήσω με κάποιον καθηγητή ιδιαίτερα;
Τι Lower έχεις, με τι βαθμό το έχεις πάρει και πριν πόσο καιρό;

Γενικά δεν είμαι υπέρ του ιδιαίτερου. Δεν προσφέρει τίποτα στο μέσο μαθητή και επιπλέον αν δεν έχεις να πληρώσεις 20 ευρώ την ώρα, παίρνεις το ρίσκο να βρεθείς να κάνεις μάθημα με κανένα καθηγητή της σειράς (από αυτούς που τις τελευταίες μέρες έχουν κατακλύσει τα καθηγητικά γκρουπ στο Facebook με ερωτήσεις για το αν γράφουμε την έκθεση με στυλό ή μολύβι και πόση ώρα κρατάνε τα προφορικά).

Νίνα γενικά η αγορά εργασίας είναι πιο εύκολο να απορροφήσει άτομα σε Βρετανία ή Γαλλία;; Δεν αναφέρομαι σε καθηγητές αλλά γενικότερα σε άτομα που επιθυμούν να εργαστούν.
Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν η ερώτηση είναι αν κάποιος που ψάχνει να βρει δουλειά θα έχει περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας στη Βρετανία ή στη Γαλλία σε σχέση με την Ελλάδα, η απάντηση είναι ναι, φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Τι Lower έχεις, με τι βαθμό το έχεις πάρει και πριν πόσο καιρό;

Γενικά δεν είμαι υπέρ του ιδιαίτερου. Δεν προσφέρει τίποτα στο μέσο μαθητή και επιπλέον αν δεν έχεις να πληρώσεις 20 ευρώ την ώρα, παίρνεις το ρίσκο να βρεθείς να κάνεις μάθημα με κανένα καθηγητή της σειράς (από αυτούς που τις τελευταίες μέρες έχουν κατακλύσει τα καθηγητικά γκρουπ στο Facebook με ερωτήσεις για το αν γράφουμε την έκθεση με στυλό ή μολύβι και πόση ώρα κρατάνε τα προφορικά).

Έχω το edexcel (b2) και το esb(b2). Το esb το πήρα με διάκριση. Τα πήρα και τα 2 στην γ γυμνασίου, και μετά σταμάτησα γιατί θεωρούσα ότι το proficiency δεν θα μου ήταν απαραίτητο στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Εννοώ αν βάλεις σε σύγκριση μεταξύ τους Γαλλία και Βρετανία, σε ποια από τις δύο χώρες η αγορά εργασίας είναι πιο γόνιμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έχω το edexcel (b2) και το esb(b2). Το esb το πήρα με διάκριση. Τα πήρα και τα 2 στην γ γυμνασίου, και μετά σταμάτησα γιατί θεωρούσα ότι το proficiency δεν θα μου ήταν απαραίτητο στο μέλλον.
Για να διαβάσεις μόνος σου δεν σε παίρνει σε καμία περίπτωση. Θα πρότεινα να ψάξεις να βρεις ένα τμήμα σε φροντιστήριο που να κάνει πλήρη προετοιμασία δηλαδή 1,5-2 χρόνια, όχι αυτά τα ταχύρυθμα των 8-11 μηνών. Ξεκίνα από τώρα γιατί μπορεί να βρεις κάποιο τμήμα που να ξεκινάει μέσα στο καλοκαίρι και αν όχι, τουλάχιστον θα ξέρεις τι επιλογές έχεις για τον Σεπτέμβρη. Δε νομίζω πως χρειάζεσαι ιδιαίτερο, εκτός αν τη διάκριση την πήρες από σπόντα ;)

Εννοώ αν βάλεις σε σύγκριση μεταξύ τους Γαλλία και Βρετανία, σε ποια από τις δύο χώρες η αγορά εργασίας είναι πιο γόνιμη;
Βρετανία ασυζητητί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Για να διαβάσεις μόνος σου δεν σε παίρνει σε καμία περίπτωση. Θα πρότεινα να ψάξεις να βρεις ένα τμήμα σε φροντιστήριο που να κάνει πλήρη προετοιμασία δηλαδή 1,5-2 χρόνια, όχι αυτά τα ταχύρυθμα των 8-11 μηνών. Ξεκίνα από τώρα γιατί μπορεί να βρεις κάποιο τμήμα που να ξεκινάει μέσα στο καλοκαίρι και αν όχι, τουλάχιστον θα ξέρεις τι επιλογές έχεις για τον Σεπτέμβρη. Δε νομίζω πως χρειάζεσαι ιδιαίτερο, εκτός αν τη διάκριση την πήρες από σπόντα ;)

Δεν την πήρα από σπόντα, ήμουν πάντα πολύ καλός στα αγγλικά, μου άρεσαν σαν γλώσσα και εάν αρχίσω επανάληψη θα τα θυμηθώ αμέσως. Για αυτό ρωτάω μήπως υπάρχει πιθανότητα με ατομικό διάβασμα να καταφέρω να φτάσω σε καλό επίπεδο και να είμαι ικανός να δώσω. Αλλά αφού ως καθηγήτρια, με συμβουλεύετε ότι το καλύτερο θα ήταν να αρχίσω σε κάποιο φροντιστήριο, λόγω πείρας δεν μπορώ να σας αγνοήσω. Ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!
Εσύ αν επιτρέπεται εφόσον έκανες στη Βρετανία και προπτυχιακό και μεταπτυχιακό και μετά δούλευες κιόλας -με άλλα λόγια είχες μπει για τα καλά στο νόημα της χώρας- τι σε ώθησε να γυρίσεις στην Ελλάδα;
(αν γύρισες για προσωπικό/οικογενειακό etc λόγο πάσο) πιο πολύ ρωτάω γιατί υποθέτω πως εκεί θα είχες πολύ περισσότερες ευκαιρίες να εξελιχθείς επαγγελματικά απ' ότι πχ να κάνεις ιδιαίτερα εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top