Νοσηλευτική vs Παραϊατρικές Σχολές

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Υψιστο λειτουργημα σιγουρα αλλα και υψιστες αμοιβες στα 660€ και με γνωστο , αντε να ρεφαρουμε με καμια αργια. Δηλαδη οι νοσηλευτες απο επαλ τι? πρεπει να πληρωνουν για να δουλευουν?
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Υψιστο λειτουργημα σιγουρα αλλα και υψιστες αμοιβες στα 660€ , αντε να ρεφαρουμε με καμια αργια. Δηλαδη οι νοσηλευτες απο επαλ τι? πρεπει να πληρωνουν για να δουλευουν?
στην Ελλαδα ζεις Γιαννακη.Ενας νοσηλευτης πε ή τε θα παρει το βασικο μισθο του δημοσιου συν ομως νοσοκομειακα επιδοματα.Εσυ νομιζεις αν μπεις στο δημοσιο με το πτυχιο σου θα παρεις περισσοτερα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
στην Ελλαδα ζεις Γιαννακη.Ενας νοσηλευτης πε ή τε θα παρει το βασικο μισθο του δημοσιου συν ομως νοσοκομειακα επιδοματα.Εσυ νομιζεις αν μπεις στο δημοσιο με το πτυχιο σου θα παρεις περισσοτερα?
Oχι αυτα που λεει η κοπελα ειναι για τον ιδιωτικο , το δημοσιο δινει κατι παραπανω.
Τι εγω δεν θα παρω? το πανεπιστημιο μου λεει οτι θα βρω αμεσως δουλεια ( 4% ανεργεια) και θα παιρνω 1200.
Αμα δεν ειναι ετσι να φυγω ,γιατι ειναι και δυσκολα , θα παω ζαχαροπλαστης στην Le monde, να φτιανω κρουασαν και παστες για τους τουριστες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Oχι αυτα που λεει η κοπελα ειναι για τον ιδιωτικο , το δημοσιο δινει κατι παραπανω.
Τι εγω δεν θα παρω? το πανεπιστημιο μου λεει οτι θα βρω αμεσως δουλεια ( 4% ανεργεια) και θα παιρνω 1200.
Αμα δεν ειναι ετσι να φυγω ,γιατι ειναι και δυσκολα , θα παω ζαχαροπλαστης στην Le monde, να φτιανω κρουασαν και παστες για τους τουριστες.
για πες μας σε ποιο τμημα σπουδαζεις?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και ασε τι σου λενε τα πανεπιστημια και μας ετσι μας λεγαν.οτι και να σπουδαζεις και 1 % ανεργια να υπαρχει αν εισαι κουβας δε θα πας μπροστα.Επισης αν μπεις στο δημοσιο μισθολογικα το εχεις ψαξει αν ο μοσθος σου θα ειναι πιο πανω απο τους νοσηλευτες?Δε νομιζω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
για πες μας σε ποιο τμημα σπουδαζεις?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και ασε τι σου λενε τα πανεπιστημια και μας ετσι μας λεγαν.οτι και να σπουδαζεις και 1 % ανεργια να υπαρχει αν εισαι κουβας δε θα πας μπροστα.Επισης αν μπεις στο δημοσιο μισθολογικα το εχεις ψαξει αν ο μοσθος σου θα ειναι πιο πανω απο τους νοσηλευτες?Δε νομιζω.
Ηλεκτρολογος, εκανε ερευνα αγορας το πανεπιστημιο, επισημη. Λες να παω κουβα ?
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Ηλεκτρολογος, εκανε ερευνα αγορας το πανεπιστημιο, επισημη. Λες να παω κουβα ?
στον ιδιωτικο τομεα ναι θα σε πληρωσουν αναλογα ποσο καλος εισαι, αλλα αν πιασεις θεση στο δημοσιο σου εξηγω ειναι στανταρ οι μισθοι εκει συν επιδοματα αναλογα που θα εισαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλα και στον ιδιωτικο τομεα αν εχεις υφακι και εισαι εριστικος κι εκει δε θα προκοψεις...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δλδ αν πας πχ καθηγητης σε επαλ δε θα παρεις παραπανω απ οτι μια νοσηλευτρια τε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
στον ιδιωτικο τομεα ναι θα σε πληρωσουν αναλογα ποσο καλος εισαι, αλλα αν πιασεις θεση στο δημοσιο σου εξηγω ειναι στανταρ οι μισθοι εκει συν επιδοματα αναλογα που θα εισαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλα και στον ιδιωτικο τομεα αν εχεις υφακι και εισαι εριστικος κι εκει δε θα προκοψεις...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δλδ αν πας πχ καθηγητης σε επαλ δε θα παρεις παραπανω απ οτι μια νοσηλευτρια τε.

Οχι καθηγητης επαλ δεν παω γιατι δεν μου αρεσει να βαθμολογω.
Καλα το δημοσιο ηλεκτρολογους δεν παιρνει , τωρα για τον ιδιωτικο λες να κανω κομματι ψυχαναλυση γιατι ενα θεματακι να πρεπει να σκεπτομαι το εχω.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Καλα το δημοσιο ηλεκτρολογους δεν παιρνει , τωρα για τον ιδιωτικο λες να κανω κομματι ψυχαναλυση γιατι ενα θεματακι να πρεπει να σκεπτομαι το εχω.
μπορεις σε επαλ να γινεις καθηγητης αυτο σου ειπα πιο πανω ή αν κανεις διδακτορικο σε αει ή σε ερευνητικα κεντρα.τι ζωδιο εισαι γιαννακη?Κριος ,παρθενος ή διδυμος?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης παιρνει ηλεκτρολογους και σε υπηρεσιες οπως δικαστηρια, περιφερειες για συντηρηση και επιβλεψη των κτιριων τους.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
μπορεις σε επαλ να γινεις καθηγητης αυτο σου ειπα πιο πανω ή αν κανεις διδακτορικο σε αει ή σε ερευνητικα κεντρα.τι ζωδιο εισαι γιαννακη?Κριος ,παρθενος ή διδυμος?
δεν τα ξερω καλα αυτα, αλλα παρθενος νομιζω
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Πάντα αναφέρεις τους καθηγητές στα ΕΠΑΛ, εμένα προσωπικά μου το έχεις αναφέρει 2 φορές, ενώ ούτε εγώ ούτε ο Γιάννης ούτε κανένας δεν αναφέρθηκε σε αυτό. Έτσι κι αλλιώς τώρα μιλάμε για το επάγγελμα του νοσηλευτή.

Ενώ η νοσηλευτική είναι απαιτητικό επάγγελμα, δυστυχώς στην ελλάδα δεν ανταμείβεται σωστά. Εάν σου αρέσει να βοηθάς τους ανθρώπους τότε να το ακολουθήσεις.

Όπως πολύ σωστά είπε η Ρένια πιο πάνω, εάν δεν βάλεις το γάντι για να αλλάξεις καθετήρες/πάνες κτλπ. νοσηλευτής δεν γίνεσαι. Η νοσηλευτική δυστυχώς για πολλούς που το βλέπουν σαν εύκολη επιλογή και ευτυχώς για όσους το θέλουν, δεν είναι μόνο να χορηγείς φάρμακα, να βάζεις πεταλούδες και να παίρνεις ιστορικό.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Πάντα αναφέρεις τους καθηγητές στα ΕΠΑΛ, εμένα προσωπικά μου το έχεις αναφέρει 2 φορές, ενώ ούτε εγώ ούτε ο Γιάννης ούτε κανένας δεν αναφέρθηκε σε αυτό. Έτσι κι αλλιώς τώρα μιλάμε για το επάγγελμα του νοσηλευτή.

Ενώ η νοσηλευτική είναι απαιτητικό επάγγελμα, δυστυχώς στην ελλάδα δεν ανταμείβεται σωστά. Εάν σου αρέσει να βοηθάς τους ανθρώπους τότε να το ακολουθήσεις.

Όπως πολύ σωστά είπε η Ρένια πιο πάνω, εάν δεν βάλεις το γάντι για να αλλάξεις καθετήρες/πάνες κτλπ. νοσηλευτής δεν γίνεσαι. Η νοσηλευτική δυστυχώς για πολλούς που το βλέπουν σαν εύκολη επιλογή και ευτυχώς για όσους το θέλουν, δεν είναι μόνο να χορηγείς φάρμακα, να βάζεις πεταλούδες και να παίρνεις ιστορικό.
το ανεφερα γιατι μου ειπε ο γιαννης οτι με το πτυχιο που θα παρει(του ηλεκτρολογοθ δλδ) δεν υπαρχουν θεσεις στο δημοσιο.Και του ανεφερα και για επαλ και για αλλες υπηρεσιες και για πολλες αλλες που ισως δε γνωριζω.Γι αυτο το ανεφερα για να του δειξω οτι ΝΑΙ υπαρχουν θεσεις και οχι οτι δεν υπαρχουν.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
το ανεφερα γιατι μου ειπε ο γιαννης οτι με το πτυχιο που θα παρει(του ηλεκτρολογοθ δλδ) δεν υπαρχουν θεσεις στο δημοσιο.Και του ανεφερα και για επαλ και για αλλες υπηρεσιες και για πολλες αλλες που ισως δε γνωριζω.Γι αυτο το ανεφερα για να του δειξω οτι ΝΑΙ υπαρχουν θεσεις και οχι οτι δεν υπαρχουν.
Το να είσαι καθηγήτης είναι διαφορετικό από το να θες να ασκήσεις το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου όπως είναι.
Με αυτή την λογική όλες οι σχολές έχουν θέσεις εργασίας εάν αποφασίσεις να γίνεις καθηγήτης στο Χ θέμα/μάθημα...
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Το θέμα είναι ένα. Αν εσένα Αναστασία σου αρέσει η νοσηλευτική πήγαινε με τα χίλια και μην κοιτάς και ακούς κανέναν. Είναι πολύ όμορφο επάγγελμα όπως όλα τα επαγγέλματα υγείας.. Και εφόσον γνωρίζεις τις αντιξοότητες και είσαι έτοιμη να τις αντιμετωπίσεις, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ολα τα παραιατρικα ειναι καλα.. αρκει να σου αρεσουν. Απλως η νοσηλευτικη ειναι ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

Aκριβώς, ας προέρχομαι από όλο επιστημονικό χώρο. Το πρόβλημα στο φόρουμ και γενικά (πιστεύω) είναι ότι οι άνθρωποι στη μανία τους για κάτι "εύκολο" ή με γρήγορη αποκατάσταση, ρίχνουν εκπτώσεις στην ποιότητα εργασιακού περιβάλλοντος. Όταν μιλάω για την ποιότητα εργασιακού περιβάλλοντος δεν αναφέρομαι μόνο στην κακή κτιριακή εικόνα πολλών δημοσίων νοσοκομείων ή σχολείων (αν είχαμε νοσηλευτή σχολικής μονάδας) όσο και στο ημερήσιο κλίμα εργασίας. Μπορεί ένας νέος να μην βλέπει σε βάθος χρόνου πως η ρουτίνα της καθημερινότητας και η συνήθεια της ρουτίνας καθιστούν τόσο το συγκεκριμένο όσο και πολλά άλλα επαγγέλματα άμεσης ανθρώπινης ευθύνης όχι και τόσο δελεαστικά. Η μονιμότητα ή ο μισθός μιας θέσης στο δημόσιο δεν αποτελούν καθόλου αξιόπιστο κριτήριο επιλογής όταν η εργασιακή ζωή μας είναι μια και μοναδική. Αν εργάζεσαι σε χώρο με πολλά προβλήματα ανθρώπων και γενικά όχι σε τόσο ευχάριστο περιβάλλον δεν το λες και επαγγελματική επιτυχία.

Tα αλτρουϊστικά φιλανθρώπινα χριστιανικά μηνύματα περί βοήθειας ανθρώπων κτλ τα ακούω βερεσέ. Στην δουλειά δεν πάμε με κοινωνικό συναισθηματισμό ειδάλλως δεν θα ήταν δουλειά αλλά χόμπι. Μόνο στην Ελλάδα ο κόσμος βλέπει τη δουλειά ως αμερικάνικο σίριαλ "πετυχημένων" και αεράτων. Κάπου έλεος.
 

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάντε αυτό που σας αρέσει, γιατί σκέφτεστε την επαγγελματική αποκατάσταση? Στην μπανανια ζείτε, τίποτα δεν έχει αποκατάσταση αν δεν έχεις γνωστό. Πάρτε ένα πτυχίο μάθετε και δύο ξένες γλώσσες πολύ καλά και έτοιμοι για έξω. Εδώ δεν υπάρχει κανένα μέλλον
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Κάντε αυτό που σας αρέσει, γιατί σκέφτεστε την επαγγελματική αποκατάσταση? Στην μπανανια ζείτε, τίποτα δεν έχει αποκατάσταση αν δεν έχεις γνωστό. Πάρτε ένα πτυχίο μάθετε και δύο ξένες γλώσσες πολύ καλά και έτοιμοι για έξω. Εδώ δεν υπάρχει κανένα μέλλον

Noμίζω ότι η Ελλάδα έχει επαγγελματικές προοπτικές μόνο για πολύ συγκεκριμένο αριθμό επαγγελμάτων κυρίως αυτών που "οριοθετούνται" ως παρασιτικά και λειτουργούν συνήθως όταν ο πολίτης έχει υπηρεσιακά ή άλλου τύπου προβλήματα με το κράτος και την κοινωνία. Συνήθως αυτά τα επαγγέλματα προκαλούν γενικότερη υποβάθμιση της κοινωνίας, μιζέρια και παρα-οικονομία καθώς δεν δημιουργούν με τη σειρά τους τις προϋποθέσεις εκείνες ώστε η κοινωνία να δημιουργεί οικονομία πόρων μέσω ακαδημαϊκής γνώσης.

Έτσι η Ελλάδα δεν παρέχει επαγγέλματα που χρειάζονται ειδικές γνώσεις ακαδημαϊκού τύπου, δηλαδή, παραγωγή καινοτομίας, ή να έχουν εργασιακή αυτονομία στον τρόπο άσκησης καθηκόντων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 387112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Noμίζω ότι η Ελλάδα έχει επαγγελματικές προοπτικές μόνο για πολύ συγκεκριμένο αριθμό επαγγελμάτων κυρίως αυτών που "οριοθετούνται" ως παρασιτικά και λειτουργούν συνήθως όταν ο πολίτης έχει υπηρεσιακά ή άλλου τύπου προβλήματα με το κράτος και την κοινωνία. Συνήθως αυτά τα επαγγέλματα προκαλούν γενικότερη υποβάθμιση της κοινωνίας, μιζέρια και παρα-οικονομία καθώς δεν δημιουργούν με τη σειρά τους τις προϋποθέσεις εκείνες ώστε η κοινωνία να δημιουργεί οικονομία πόρων μέσω ακαδημαϊκής γνώσης.

Έτσι η Ελλάδα δεν παρέχει επαγγέλματα που χρειάζονται ειδικές γνώσεις ακαδημαϊκού τύπου, δηλαδή, παραγωγή καινοτομίας, ή να έχουν εργασιακή αυτονομία στον τρόπο άσκησης καθηκόντων.
Αυτά χρειάζονται επενδύσεις, όχι σε καφέδες και σουβλάκι αλλά σε βιομηχανική παραγωγή. Τέτοια καπιταλιστικη μπανανια που είμαστε περιμένουμε εδώ και 6 χρόνια να φτιάξουν ένα καζίνο αντί να ζητούσαν σε αυτή τη περιοχή να γεμίσουμε εργοστάσια ή ερευνητικά κέντρα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top