Νοσηλευτική ΕΚΠΑ

future.nurse.29

Νεοφερμένος

Η future.nurse.29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πέρασα φέτος νοσηλευτική στο ΕΚΠΑ. Η σχολή από άποψη μαθημάτων που έχω κοιτάξει μου αρέσει, ίσως περισσότερο από την ιατρική. Το επάγγελμα επίσης μου φαίνεται ωραίο. Μου αρέσει να βοηθάω τους άλλους και σε γενικές γραμμές δεν σιχαίνομαι. Είχα νοσηλευτεί σε παιδιατρικό νοσοκομείο πρόπερσι και είχα δει κάποια πράγματα. Όμως όλοι λένε να ξαναδωσω γιατί οι νοσηλευτές έχουν τις βάρδιες που κουράζουν και δεν πληρώνονται καλά. Να σημειώσω ότι αν είχα συγκεντρώσει υψηλότερη βαθμολογία(έβγαλα 16.650) θα είχα προτιμήσει την οδοντιατρική(που σύμφωνα με προβλέψεις χάνω για 400-500 μόρια) γιατί η Ιατρική βρίσκω πως έχει σχεδόν άπειρα χρόνια σπουδών. Πιστεύετε ότι η νοσηλευτική είναι καλή επιλογή; Να μείνω;

Αλλες σχολές που μου αρέσουν πολύ τόσο σαν αντικείμενα όσο κι ως προς το επάγγελμα είναι η Διατροφολογια και η Ψυχολογία.Αν αποφάσιζα δηλαδή να προχωρήσω σε κατατακτήριες εξετάσεις μετά τη σχολή, θα ήταν για κάποιο τέτοιο τμήμα και όχι Ιατρική, όπως φαντάζονται οι περισσότεροι.

Απο τη νοσηλευτική τι άλλο μπορεί κανείς να κάνει πέραν την κλασική δουλειά σε νοσοκομείο; Μπορεί να κάνει κάποια δουλειά γραφείου; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα θα με ενδιέφερε να τον ακούσω!
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Έχω φίλους σε αυτή την σχολή και γενικά δεν έχουν παράπονα πέρα από τα γνωστά παιδιά που απέτυχαν να μπουν Ιατρική και γκρινιάζουν.
Άμεση πρακτική και αποκατάσταση σε νοσοκομείο αλλά δυστυχώς οι νοσηλευτές πληρώνονται λίγο για τα πράγματα που κάνουν και δεν έχουν πολύ αναγνώριση από γιατρούς και ασθενείς.

Όταν λες δουλειά γραφείου τι εννοείς; Υποθετικά θα μπορούσες να ανέβεις στην 'ιεραρχεία' του νοσοκομείου φαντάζομαι και να είσαι υπεύθυνη/διευθύντρια για κάποιο τομέα ή να απασχοληθείς στο υπουργείο υγείας; (~δεν γνωρίζω~)
 

future.nurse.29

Νεοφερμένος

Η future.nurse.29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κατάλαβα! Κι εγώ έχω ακούσει πως οι αμοιβές είναι δυσανάλογες... αλλά θέλω να πιστεύω πως επειδή μου αρέσει θα αντλώ μια ικανοποίηση από τη δουλειά πέραν των χρημάτων. Είδα επίσης ότι μπορείς να δουλέψεις στη δευτεροβάθμια, στα ΕΠΑΛ. Έχει δηλαδή διάφορες διεξόδους. Θα δώσω μια ευκαιρία.

Αυτο που με ενοχλεί πραγματικα είναιη αντίδραση των άλλων όταν τους λέω πως θα πάω σε αυτή τη σχολή. Μερικά από όσα έχω ακούσει είναι ιδιαίτερα προσβλητικά και κακοπροαίρετα: «θα πλένεις κωλους», «κι εγώ το είχα σκεφτεί αλλά τέλικα δεν θα μου άρεσε να αλλάζω καθετήρες» και διαφορά τέτοια, που όσο να ναι αποθαρρύνουν τον άλλο. Τέλος πάντων, δεν θα δώσω σημασία σε κάποιους που το βλέπουν τόσο ισοπεδωτικά και δεν το έχουν ψάξει καν.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Η νοσηλευτική ειναι απο τα δυσκολότερα επαγγέλματα εκεί έξω και δυστυχώς όχι καλα αμειβόμενα.

Μαρεσει παρα πολυ να φροντίζω τους ανθρώπους και εχω πολυ ψηλά τους νοσηλευτές αλλα ειλικρινά δε το αγαπάω τόσο ώστε να το κανω για 700-800€ *

Νομίζω υπάρχουν τοσο κακες νοσοκόμες ακριβώς γι αυτο το λόγο.
{εχω νοσηλευτεί αρκετα και το τι έχουν δει τα ματάκια μου με κακες νοσοκόμες δε λέγεται}
Ειναι κατι τρομερά δύσκολο και κακα αμειβόμενο γι αυτό πιστεύω ότι οι άνθρωποι που το διαλέγουν θα πρέπε να το σκέφτονται δυο και τρείς φορές.

Στη θεση σου θα προσπαθούσα να μαθω πληροφορίες απο νέους ανθρώπους που όντως εργάζονται ως νοσηλευτές.
Αυτοι μονο μπορούν να σου απαντήσουν με ακρίβεια τι ισχύει για το επάγγελμα, μισθός , προοπτικές, κτλ.

Το λεω αυτό γιατί δυστυχώς αν και ειναι το βασικότερο στην επιλογή Σχολής δεν το κάνουμε.
Αυτο εχει ως αποτέλεσμα να ακούς παιδιά να διαλέγουν σχολές ως πρώτη επιλογή έχοντας τελείως λανθασμένη εντύπωση για το τι ισχύει πραγματικά.

Οι φοιτητές της Σχολής και κυρίως οι άνθρωποι που εργάζονται μπορούν οντως να σε κατατοπισουν.
πχ το να δουλέψεις σε ΕΠΑΛ μαλλον ειναι κάτι τρομερα απίθανο ρεαλιστικά να κάνεις και δεν θα έπρεπε να αποτελεί λογο να επιλεξεις την συγκεκριμένη σχολή.

Ποιος νοσηλευτης νομίζεις δε θα ηθελε να δουλέψει σε σχολείο ;

Προσωπικά εγώ με τέτοια μορια(συγχαρητήρια κιολας😊) αν είχα το κουράγιο θα ξαναεδινα.

Δεν είμαι εσυ βεβαια , μιλάω για μενα.
Για σενα ισως ειναι άριστη επιλογή η νοσηλευτική.

Ομως αν το θεμα σου για την ιατρική ειναι μονο τα χρόνια σπουδών θα επρεπε να το ξανασκεφτεις .
Ετσι οπως έχουν γινει τα πράγματα όλοι λιγο πολυ σπουδάζουμε πολλα χρόνια και οι γιατροι εργάζονται κιόλας απο τα 24.

ΒΈΒΑΙΑ δεν θα έπρεπε με τίποτα- με τίποτα όμως- να σκεφτεις την ιατρική αν δε σαρεσει και μονο ως μεσο για να βγάλεις χρήματα.
Απλα αν σαρεσει κι την απορρίπτεις μονο για τα πολλα χρόνια σπουδών θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς.

Γενικά βάλτα ολα κάτω και αξιολόγησε τα.
Και κυριως προσπάθησε να εισαι ειλικρινής με τον εαυτό σου.

Μετα τις πανελλήνιες πίστεψε με ολοι το μονο που σκέφτονται ειναι να γίνουν φοιτητές γι αυτο τόσοι πολλοί απλα συμβιβάζονται υποσυνείδητα με κάτι αλλο.

Παρολαυτα αν νιώθεις ότι θες κάτι πιο πολύ απο τη νοσηλευτική (πχ οδοντιατρική η οτιδήποτε) ξαναδωσε καθώς για να έφτασες τοσο κοντα τη πρώτη φορα , σίγουρα ειναι κατι που μπορείς να καταφέρεις.

Γενικα μη αγχώνεσαι ,στα 18 κανενας δε ξερει ακριβώς τι κανει και αν έλεγες οποιαδήποτε αλλη σχολή θα σου έλεγα απλα να πας να δεις πως είναι και ΠΟΤΕ δεν ξέρεις.

Όμως η νοσηλευτική ειναι τοσο ξεκάθαρη σαν επάγγελμα που νομίζω με λίγη έρευνα θα καταλαβεις αν θες να την ασκήσεις.

καληη επιτυχία :))



** Μιλαω για αμοιβές που εχω ακούσει στον ιδιωτικό τομέα.
Στο δημόσιο υποθέτω οι απολαβές θα ειναι καλύτερες.
Γενικα μαλλον ποικίλουν αναλόγως το που δουλεύεις .
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Πέρασα φέτος νοσηλευτική στο ΕΚΠΑ. Η σχολή από άποψη μαθημάτων που έχω κοιτάξει μου αρέσει, ίσως περισσότερο από την ιατρική. Το επάγγελμα επίσης μου φαίνεται ωραίο. Μου αρέσει να βοηθάω τους άλλους και σε γενικές γραμμές δεν σιχαίνομαι. Είχα νοσηλευτεί σε παιδιατρικό νοσοκομείο πρόπερσι και είχα δει κάποια πράγματα. Όμως όλοι λένε να ξαναδωσω γιατί οι νοσηλευτές έχουν τις βάρδιες που κουράζουν και δεν πληρώνονται καλά. Να σημειώσω ότι αν είχα συγκεντρώσει υψηλότερη βαθμολογία(έβγαλα 16.650) θα είχα προτιμήσει την οδοντιατρική(που σύμφωνα με προβλέψεις χάνω για 400-500 μόρια) γιατί η Ιατρική βρίσκω πως έχει σχεδόν άπειρα χρόνια σπουδών. Πιστεύετε ότι η νοσηλευτική είναι καλή επιλογή; Να μείνω;

Αλλες σχολές που μου αρέσουν πολύ τόσο σαν αντικείμενα όσο κι ως προς το επάγγελμα είναι η Διατροφολογια και η Ψυχολογία.Αν αποφάσιζα δηλαδή να προχωρήσω σε κατατακτήριες εξετάσεις μετά τη σχολή, θα ήταν για κάποιο τέτοιο τμήμα και όχι Ιατρική, όπως φαντάζονται οι περισσότεροι.

Απο τη νοσηλευτική τι άλλο μπορεί κανείς να κάνει πέραν την κλασική δουλειά σε νοσοκομείο; Μπορεί να κάνει κάποια δουλειά γραφείου; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα θα με ενδιέφερε να τον ακούσω!
Η νοσηλευτική είναι από τις σχολές με την καλύτερη αποκατάσταση και άμα δεν αηδιάζεις είμαι μία πολύ καλή επιλογή. παρόλα στη νοσηλευτική του ΕΚΠΑ τα περισσότερα παιδιά είναι παιδιά που έχασαν την ιατρική για λίγα μόρια και μετα βγάζουν το κόμπλεξ του κομμένου γιατρού. Έχω ακούσει πολλές φορές να λένε "εμείς πάμε στο ΤΕΙ ιατρικής" ή να μιλάει ένας γιατρός και να λένε "αχ συνάδελφος" ή ότι έχουν όσες γνώσεις όσες ένας γιατρός...
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Η νοσηλευτική είναι από τις σχολές με την καλύτερη αποκατάσταση και άμα δεν αηδιάζεις είμαι μία πολύ καλή επιλογή. παρόλα στη νοσηλευτική του ΕΚΠΑ τα περισσότερα παιδιά είναι παιδιά που έχασαν την ιατρική για λίγα μόρια και μετα βγάζουν το κόμπλεξ του κομμένου γιατρού. Έχω ακούσει πολλές φορές να λένε "εμείς πάμε στο ΤΕΙ ιατρικής" ή να μιλάει ένας γιατρός και να λένε "αχ συνάδελφος" ή ότι έχουν όσες γνώσεις όσες ένας γιατρός...
Υπάρχει τρελό κόμπλεξ πραγματικά
 

future.nurse.29

Νεοφερμένος

Η future.nurse.29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Η νοσηλευτική ειναι απο τα δυσκολότερα επαγγέλματα εκεί έξω και δυστυχώς όχι καλα αμειβόμενα.

Μαρεσει παρα πολυ να φροντίζω τους ανθρώπους και εχω πολυ ψηλά τους νοσηλευτές αλλα ειλικρινά δε το αγαπάω τόσο ώστε να το κανω για 700-800€ *

Νομίζω υπάρχουν τοσο κακες νοσοκόμες ακριβώς γι αυτο το λόγο.
{εχω νοσηλευτεί αρκετα και το τι έχουν δει τα ματάκια μου με κακες νοσοκόμες δε λέγεται}
Ειναι κατι τρομερά δύσκολο και κακα αμειβόμενο γι αυτό πιστεύω ότι οι άνθρωποι που το διαλέγουν θα πρέπε να το σκέφτονται δυο και τρείς φορές.

Στη θεση σου θα προσπαθούσα να μαθω πληροφορίες απο νέους ανθρώπους που όντως εργάζονται ως νοσηλευτές.
Αυτοι μονο μπορούν να σου απαντήσουν με ακρίβεια τι ισχύει για το επάγγελμα, μισθός , προοπτικές, κτλ.

Το λεω αυτό γιατί δυστυχώς αν και ειναι το βασικότερο στην επιλογή Σχολής δεν το κάνουμε.
Αυτο εχει ως αποτέλεσμα να ακούς παιδιά να διαλέγουν σχολές ως πρώτη επιλογή έχοντας τελείως λανθασμένη εντύπωση για το τι ισχύει πραγματικά.

Οι φοιτητές της Σχολής και κυρίως οι άνθρωποι που εργάζονται μπορούν οντως να σε κατατοπισουν.
πχ το να δουλέψεις σε ΕΠΑΛ μαλλον ειναι κάτι τρομερα απίθανο ρεαλιστικά να κάνεις και δεν θα έπρεπε να αποτελεί λογο να επιλεξεις την συγκεκριμένη σχολή.

Ποιος νοσηλευτης νομίζεις δε θα ηθελε να δουλέψει σε σχολείο ;

Προσωπικά εγώ με τέτοια μορια(συγχαρητήρια κιολας😊) αν είχα το κουράγιο θα ξαναεδινα.

Δεν είμαι εσυ βεβαια , μιλάω για μενα.
Για σενα ισως ειναι άριστη επιλογή η νοσηλευτική.

Ομως αν το θεμα σου για την ιατρική ειναι μονο τα χρόνια σπουδών θα επρεπε να το ξανασκεφτεις .
Ετσι οπως έχουν γινει τα πράγματα όλοι λιγο πολυ σπουδάζουμε πολλα χρόνια και οι γιατροι εργάζονται κιόλας απο τα 24.

ΒΈΒΑΙΑ δεν θα έπρεπε με τίποτα- με τίποτα όμως- να σκεφτεις την ιατρική αν δε σαρεσει και μονο ως μεσο για να βγάλεις χρήματα.
Απλα αν σαρεσει κι την απορρίπτεις μονο για τα πολλα χρόνια σπουδών θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς.

Γενικά βάλτα ολα κάτω και αξιολόγησε τα.
Και κυριως προσπάθησε να εισαι ειλικρινής με τον εαυτό σου.

Μετα τις πανελλήνιες πίστεψε με ολοι το μονο που σκέφτονται ειναι να γίνουν φοιτητές γι αυτο τόσοι πολλοί απλα συμβιβάζονται υποσυνείδητα με κάτι αλλο.

Παρολαυτα αν νιώθεις ότι θες κάτι πιο πολύ απο τη νοσηλευτική (πχ οδοντιατρική η οτιδήποτε) ξαναδωσε καθώς για να έφτασες τοσο κοντα τη πρώτη φορα , σίγουρα ειναι κατι που μπορείς να καταφέρεις.

Γενικα μη αγχώνεσαι ,στα 18 κανενας δε ξερει ακριβώς τι κανει και αν έλεγες οποιαδήποτε αλλη σχολή θα σου έλεγα απλα να πας να δεις πως είναι και ΠΟΤΕ δεν ξέρεις.

Όμως η νοσηλευτική ειναι τοσο ξεκάθαρη σαν επάγγελμα που νομίζω με λίγη έρευνα θα καταλαβεις αν θες να την ασκήσεις.

καληη επιτυχία :))



** Μιλαω για αμοιβές που εχω ακούσει στον ιδιωτικό τομέα.
Στο δημόσιο υποθέτω οι απολαβές θα ειναι καλύτερες.
Γενικα μαλλον ποικίλουν αναλόγως το που δουλεύεις .

Δεν νιώθω ότι θέλω κάτι παρά πολύ όποτε δεν έχω αρκετά μεγάλο κίνητρο για να ξαναδωσω. Ούτε από την Ιατρική ούτε από την Οδοντιατρική τα πράγματα είναι ιδανικά, σε καμία περίπτωση. Η Ιατρική μου αρέσει γενικά. Όμως έχω δει «από μέσα» τη θεία μου και το θείο μου που είναι γιατροί, και μέχρι να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους για να είναι επίσημα γιατροί στην ειδικότητα που διάλεξαν, είχαν πάει 35 χρονών. Καταρχάς οι αναμονές για ειδικότητα στην Ελλάδα είναι τεράστιες. Ξέρω ότι πληρώνεσαι στην ειδικότητα, αλλά δεν είναι το ίδιο με το να εργάζεσαι κανονικά.
Για την Οδοντιατρική από την άλλη, ντάξει δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι. Δεν έχει αυτό το «ατελείωτο» της Ιατρικής παρόλο που πιστεύω χρειάζεται να κανείς κάποια εξειδίκευση, και με το ελεύθερο επάγγελμα, αν «πιάσεις» θα έχεις μια καλή οικονομική άνεση.
Η προκατάληψη που υπάρχει για τη Νοσηλευτική δεν με βοηθάει να δω καθαρά τα πράγματα. Εγώ δεν σιχαίνομαι να κάνω όλα αυτά τα «αηδιαστικά» πράγματα, πιστεύω σίγουρα είναι κάτι που μπορώ να το συνηθίσω. Οι ενδοιασμοί μου είναι το ωράριο και η αμοιβή. Αυτά για τα 700-800€ τα έχω ακούσει και εγώ... αλλά για τα περισσότερα επαγγέλματα όλο τέτοιοι μισθοί ακούγονται.

Όσο για το ποιος νοσηλευτής δεν θα ήθελε να δουλέψει σε σχολείο, πιστεύω πολλοί δεν το έχουν καν ως επιλογή στο οπτικό τους πεδίο, άλλοι μπορεί να το σνομπάρουν, άλλοι να μην τους αρέσει η ιδέα να είναι σε λύκειο. Υπάρχουν πολλοί λόγοι. Ειδικά όταν κάποιος βρίσκεται στο ξεκίνημα και δεν έχει βιώσει τα αρνητικά που ενδεχομένως υπάρχουν στο να δουλέψει σε νοσοκομείο.


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η νοσηλευτική είναι από τις σχολές με την καλύτερη αποκατάσταση και άμα δεν αηδιάζεις είμαι μία πολύ καλή επιλογή. παρόλα στη νοσηλευτική του ΕΚΠΑ τα περισσότερα παιδιά είναι παιδιά που έχασαν την ιατρική για λίγα μόρια και μετα βγάζουν το κόμπλεξ του κομμένου γιατρού. Έχω ακούσει πολλές φορές να λένε "εμείς πάμε στο ΤΕΙ ιατρικής" ή να μιλάει ένας γιατρός και να λένε "αχ συνάδελφος" ή ότι έχουν όσες γνώσεις όσες ένας γιατρός...
Αυτό ακούγεται πολύ λυπηρό. Γενικά δεν καταλαβαίνω όλο αυτό που υπάρχει με την Ιατρική. Από την κατεύθυνση μου οι 9/10 στοχεύουν για Ιατρική, ενώ πολλές φορές δεν τους ταιριάζει καν. Μπορεί να το κάνουν από τελειομανία?¿
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να μείνεις στην Νοσηλευτική κοπέλα μου! Μια χαρά εργασία και αμοιβή έχει. Σίγουρα, δεν είναι εύκολο επάγγελμα, όπως τα περισσότερα. Ο καθένας εδώ μέσα και εκεί έξω, λέει ό,τι θέλει γιατί πολύ απλά δεν μάς επηρεάζει εμάς το τι θα επιλέξεις εσύ. Είναι δική σου η ζωή. Από αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω πως η Νοσηλευτική σού αρέσει και δεν έχεις πρόβλημα, προς το παρόν, με το συγκεκριμένο επάγγελμα.
Το πρόβλημα, εντοπίζεται στο εξωτερικό περίβλημα της ζωής σου, που είναι οι υπόλοιποι, οι οποίοι ως συνήθως προτείνουν άσχετα πράγματα, βάσει προσωπικών απόψεων, τα οποία, όμως, δεν έχουν αξία για την περίπτωση άλλων ανθρώπων.

Να μείνεις, επαναλαμβάνω, στην σχολή σου. Και πολύ καλή φοιτητική ζωή να έχεις κούκλα μου :)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Η νοσηλευτική είναι από τις σχολές με την καλύτερη αποκατάσταση και άμα δεν αηδιάζεις είμαι μία πολύ καλή επιλογή. παρόλα στη νοσηλευτική του ΕΚΠΑ τα περισσότερα παιδιά είναι παιδιά που έχασαν την ιατρική για λίγα μόρια και μετα βγάζουν το κόμπλεξ του κομμένου γιατρού. Έχω ακούσει πολλές φορές να λένε "εμείς πάμε στο ΤΕΙ ιατρικής" ή να μιλάει ένας γιατρός και να λένε "αχ συνάδελφος" ή ότι έχουν όσες γνώσεις όσες ένας γιατρός...


Κανενας δεν νομίζω οτι θα έπρεπε να επιλεγει αυτή τη σχολή για αποκατάσταση.

Ειναι τρομερα δυσκολη δουλεια και δεν αμείβονται Αρκετά για αυτό που κάνουν.

Ο πρώτος λόγος που θα έπρεπε να την επιλέξει κάποιος θα έπρεπε να ειναι απο προσφορά στο συνάνθρωπο και τίποτα αλλο.

Επίσης στο πεδιο της υπάρχουν σχολές με πολυ καλύτερη αποκατάσταση( πχ εργοθεραπεια που μπορείς να βγαλεις πολλα παραπάνω λεφτα και σχετίζεται παρα πολυ με την ψυχολογία) απλα " δεν ακούγεται" και ετσι τα παιδιά δεν την διαλεγουν😅.
Κι αυτο φυσικά πρέπει να σε αρέσει ομως.

Ειμαι τοσο επιφυλακτική γιατι εγώ γνωρίσει τοσες evil νοσοκόμες στα νοσοκομεία που ξεκάθαρα μισούσαν τη δουλειά τους.
Δεν ειναι απλα κόμπλεξ.
Ειναι οτι θα δεις τον ασθενή στα χειρότερα του, πρεπει να μπορείς να το διαχειριστείς.

Οριακά κάποιες δε σε βρίζουν μόνο.
Και ειναι κι άλλες που θες να τις πάρεις αγκαλίτσα .

Οποιος έχει περασει χρονο σε νοσοκομείο καταλαβαίνει αμέσως ποιος/ποια αγαπάει τη δουλειά του.

Μην πηγαίνετε σε αυτές τις σχολές επειδή " εχουν καλη αποκατάσταση" , να πηγαίνετε επειδή το θέλετε :)
Αν το θέλετε σίγουρα η ηθική ικανοποίηση ειναι τεράστια !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@future.nurse.29 οι διορισμοί έχουν κλείσει, απο αυτη την άποψη το είπα.

Δεν εχει καμια σχέση η θέληση που μπορεί να έχεις κάποιος.

Σου λεω ρωτα κάποιον που εργάζεται ως νοσηλευτης πως μπορείς να δουλέψεις σε σχολειο και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Στη θεωρία πολλες φορές υπάρχουν επιλογές που στην πράξη εχουν κλείσει !

Αν θες τη νοσηλευτική στα αλήθεια να την κάνεις ! λειτούργημα ειναι !
 
Τελευταία επεξεργασία:

future.nurse.29

Νεοφερμένος

Η future.nurse.29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κανενας δεν νομίζω οτι θα έπρεπε να επιλεγει αυτή τη σχολή για αποκατάσταση.

Ειναι τρομερα δυσκολη δουλεια και δεν αμείβονται Αρκετά για αυτό που κάνουν.

Ο πρώτος λόγος που θα έπρεπε να την επιλέξει κάποιος θα έπρεπε να ειναι απο προσφορά στο συνάνθρωπο και τίποτα αλλο.

Επίσης στο πεδιο της υπάρχουν σχολές με πολυ καλύτερη αποκατάσταση( πχ εργοθεραπεια που μπορείς να βγαλεις πολλα παραπάνω λεφτα και σχετίζεται παρα πολυ με την ψυχολογία) απλα " δεν ακούγεται" και ετσι τα παιδιά δεν την διαλεγουν😅.
Κι αυτο φυσικά πρέπει να σε αρέσει ομως.

Ειμαι τοσο επιφυλακτική γιατι εγώ γνωρίσει τοσες evil νοσοκόμες στα νοσοκομεία που ξεκάθαρα μισούσαν τη δουλειά τους.
Δεν ειναι απλα κόμπλεξ.
Ειναι οτι θα δεις τον ασθενή στα χειρότερα του, πρεπει να μπορείς να το διαχειριστείς.

Οριακά κάποιες δε σε βρίζουν μόνο.
Και ειναι κι άλλες που θες να τις πάρεις αγκαλίτσα .

Οποιος έχει περασει χρονο σε νοσοκομείο καταλαβαίνει αμέσως ποιος/ποια αγαπάει τη δουλειά του.

Μην επείγετε αυτές τις σχολές επειδή " εχουν καλη αποκατάσταση" , να πηγαίνετε επειδή το θέλετε :)
Αν το θέλετε σίγουρα η ηθική ικανοποίηση ειναι τεράστια !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@future.nurse.29 οι διορισμοί έχουν κλείσει, απο αυτη την άποψη το είπα.

Δεν εχει καμια σχέση η θέληση που μπορεί να έχεις κάποιος.

Σου λεω ρωτα κάποιον που εργάζεται ως νοσηλευτης πως μπορείς να δουλέψεις σε σχολειο και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Στη θεωρία πολλες φορές υπάρχουν επιλογές που στην πράξη εχουν κλείσει !

Αν θες τη νοσηλευτική στα αλήθεια να την κάνεις ! λειτούργημα ειναι !
Σχετικά με αυτό για τα χρήματα που είπες, λεφτά μπορεί να βγάλει κανείς περισσότερα όταν του δίνεται η δυνατότητα να εξασκήσει ελεύθερο επάγγελμα. Ωστόσο δεν είναι ο κανόνας ότι όλοι θα τα πάνε τόσο καλά. Συνήθως, βλέπουμε τους πιο επιτυχημένους κάθε τομέα(ιατρική->δερματολόγος/πλαστικός με μεγάλο κέντρο για λέιζερ κτλπ, φυσικοθεραπεία-> κάποιος με δικό του φυσικοθεραπευτήριο, ψυχολογία-> ψυχολόγος με γραφείο που πάει πολύ καλά και πάει πολύς κόσμος) και δεν αναλογιζόμαστε πως δεν τα καταφέρνουν εξίσου καλά όλοι όσοι έχουν σπουδάσει το συγκεκριμένο αντικείμενο ή Τία προϋποθέσεις για να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο(πχ κεφάλαιο).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κανενας δεν νομίζω οτι θα έπρεπε να επιλεγει αυτή τη σχολή για αποκατάσταση.

Ειναι τρομερα δυσκολη δουλεια και δεν αμείβονται Αρκετά για αυτό που κάνουν.

Ο πρώτος λόγος που θα έπρεπε να την επιλέξει κάποιος θα έπρεπε να ειναι απο προσφορά στο συνάνθρωπο και τίποτα αλλο.

Επίσης στο πεδιο της υπάρχουν σχολές με πολυ καλύτερη αποκατάσταση( πχ εργοθεραπεια που μπορείς να βγαλεις πολλα παραπάνω λεφτα και σχετίζεται παρα πολυ με την ψυχολογία) απλα " δεν ακούγεται" και ετσι τα παιδιά δεν την διαλεγουν😅.
Κι αυτο φυσικά πρέπει να σε αρέσει ομως.

Ειμαι τοσο επιφυλακτική γιατι εγώ γνωρίσει τοσες evil νοσοκόμες στα νοσοκομεία που ξεκάθαρα μισούσαν τη δουλειά τους.
Δεν ειναι απλα κόμπλεξ.
Ειναι οτι θα δεις τον ασθενή στα χειρότερα του, πρεπει να μπορείς να το διαχειριστείς.

Οριακά κάποιες δε σε βρίζουν μόνο.
Και ειναι κι άλλες που θες να τις πάρεις αγκαλίτσα .

Οποιος έχει περασει χρονο σε νοσοκομείο καταλαβαίνει αμέσως ποιος/ποια αγαπάει τη δουλειά του.

Μην πηγαίνετε σε αυτές τις σχολές επειδή " εχουν καλη αποκατάσταση" , να πηγαίνετε επειδή το θέλετε :)
Αν το θέλετε σίγουρα η ηθική ικανοποίηση ειναι τεράστια !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@future.nurse.29 οι διορισμοί έχουν κλείσει, απο αυτη την άποψη το είπα.

Δεν εχει καμια σχέση η θέληση που μπορεί να έχεις κάποιος.

Σου λεω ρωτα κάποιον που εργάζεται ως νοσηλευτης πως μπορείς να δουλέψεις σε σχολειο και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Στη θεωρία πολλες φορές υπάρχουν επιλογές που στην πράξη εχουν κλείσει !

Αν θες τη νοσηλευτική στα αλήθεια να την κάνεις ! λειτούργημα ειναι !
Τώρα για τη νοσηλευτική, όπως και για την ιατρική και άλλες σχολες των επιστημών υγειασ πιστεύω σίγουρα πρέπει να σου αρέσει να ασχολείσαι με τον άνθρωπο και στα καλύτερα και στα χειρότερα του... και να αντέχεις το κλίμα στα νοσοκομεία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να μείνεις στην Νοσηλευτική κοπέλα μου! Μια χαρά εργασία και αμοιβή έχει. Σίγουρα, δεν είναι εύκολο επάγγελμα, όπως τα περισσότερα. Ο καθένας εδώ μέσα και εκεί έξω, λέει ό,τι θέλει γιατί πολύ απλά δεν μάς επηρεάζει εμάς το τι θα επιλέξεις εσύ. Είναι δική σου η ζωή. Από αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω πως η Νοσηλευτική σού αρέσει και δεν έχεις πρόβλημα, προς το παρόν, με το συγκεκριμένο επάγγελμα.
Το πρόβλημα, εντοπίζεται στο εξωτερικό περίβλημα της ζωής σου, που είναι οι υπόλοιποι, οι οποίοι ως συνήθως προτείνουν άσχετα πράγματα, βάσει προσωπικών απόψεων, τα οποία, όμως, δεν έχουν αξία για την περίπτωση άλλων ανθρώπων.

Να μείνεις, επαναλαμβάνω, στην σχολή σου. Και πολύ καλή φοιτητική ζωή να έχεις κούκλα μου :)
Ευχαριστώ παρά πολύ, να ‘σαι καλά! Μάλλον για εκεί με βλέπω. Και αν μετά αποφασίσω ότι κάτι άλλο μου ταιριάζει περισσότερο δεν με εμποδίζει κανένας από το να το προσπαθήσω. Οι σπουδές αυτές μου αρέσουν όποτε σε καθε περίπτωση δεν νομίζω να τις μετανιώσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Σχετικά με αυτό για τα χρήματα που είπες, λεφτά μπορεί να βγάλει κανείς περισσότερα όταν του δίνεται η δυνατότητα να εξασκήσει ελεύθερο επάγγελμα. Ωστόσο δεν είναι ο κανόνας ότι όλοι θα τα πάνε τόσο καλά. Συνήθως, βλέπουμε τους πιο επιτυχημένους κάθε τομέα(ιατρική->δερματολόγος/πλαστικός με μεγάλο κέντρο για λέιζερ κτλπ, φυσικοθεραπεία-> κάποιος με δικό του φυσικοθεραπευτήριο, ψυχολογία-> ψυχολόγος με γραφείο που πάει πολύ καλά και πάει πολύς κόσμος) και δεν αναλογιζόμαστε πως δεν τα καταφέρνουν εξίσου καλά όλοι όσοι έχουν σπουδάσει το συγκεκριμένο αντικείμενο ή Τία προϋποθέσεις για να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο(πχ κεφάλαιο).


Γενικα αμα σου αρεσει να το κάνεις😊

Ειναι σπουδαίο επάγγελμα.

Δεν θα σου πω εγω η ο καθενας αν σαρεσει γι αυτό και πρότεινα να βρείς ανθρώπο που όντως εργάζεται.
Να σου πει πως ειναι κι ρεαλιστικά τι μπορείς να κάνεις απο αυτο.(πχ σχολείο)

Εγω ολα αυτα δεν θα τα είχα γράψει αν δεν ειχα περάσει πολύ χρονο στα νοσοκομεία.
Σου λεω ο άνθρωπος που το αγαπούσε ξεχώριζε παρα παρα πολυ.

Παντου πρέπει να σαρεσει αυτό που κάνεις αλλα όσο πιο δυσκολο είναι ενα επάγγελμα(πχ ειδικη αγωγη) τοσο πιο απαραίτητο είναι αυτό και τοσο πιο σπανιο ταυτόχρονα.
Επίσης η κακη αμοιβή δε βοηθάει.

Παντού άθλια ειναι δεν αντιλέγω αλλα δε γίνεται ο νοσηλευτης να παίρνει τοσα λιγα λεφτά.

Αμα εσυ νιώθεις οτι αυτο θελει η ψυχούλα σου εννοείται αυτο να κάνεις .
Οπως ειπα το έχω πολυ ψηλά ως επάγγελμα απλα κοιτα να σ'αρέσει.

Επίσης στο εξωτερικό μιλάμε για όντως πολυ καλο επάγγελμα απο άποψη αποδοχών.

Καλη επιτυχία σε ο.τι και αν επιλέξεις.😊
Και μη νοιάζεσαι τι λεει ο καθένας κομπλεξικός για τους νοσηλευτές.(εννοω τα υποτιμητικά λόγια σχετικά με το επάγγελμα)

Κοιτα απλα να το θες εσυ η ιδια, αν σαρεσει καντο χωρίς δεύτερη σκέψη !
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Πέρασα φέτος νοσηλευτική στο ΕΚΠΑ. Η σχολή από άποψη μαθημάτων που έχω κοιτάξει μου αρέσει, ίσως περισσότερο από την ιατρική. Το επάγγελμα επίσης μου φαίνεται ωραίο. Μου αρέσει να βοηθάω τους άλλους και σε γενικές γραμμές δεν σιχαίνομαι. Είχα νοσηλευτεί σε παιδιατρικό νοσοκομείο πρόπερσι και είχα δει κάποια πράγματα. Όμως όλοι λένε να ξαναδωσω γιατί οι νοσηλευτές έχουν τις βάρδιες που κουράζουν και δεν πληρώνονται καλά. Να σημειώσω ότι αν είχα συγκεντρώσει υψηλότερη βαθμολογία(έβγαλα 16.650) θα είχα προτιμήσει την οδοντιατρική(που σύμφωνα με προβλέψεις χάνω για 400-500 μόρια) γιατί η Ιατρική βρίσκω πως έχει σχεδόν άπειρα χρόνια σπουδών. Πιστεύετε ότι η νοσηλευτική είναι καλή επιλογή; Να μείνω;

Αλλες σχολές που μου αρέσουν πολύ τόσο σαν αντικείμενα όσο κι ως προς το επάγγελμα είναι η Διατροφολογια και η Ψυχολογία.Αν αποφάσιζα δηλαδή να προχωρήσω σε κατατακτήριες εξετάσεις μετά τη σχολή, θα ήταν για κάποιο τέτοιο τμήμα και όχι Ιατρική, όπως φαντάζονται οι περισσότεροι.

Απο τη νοσηλευτική τι άλλο μπορεί κανείς να κάνει πέραν την κλασική δουλειά σε νοσοκομείο; Μπορεί να κάνει κάποια δουλειά γραφείου; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα θα με ενδιέφερε να τον ακούσω!
Αν σου αρέσει διατροφολόγος κράτα τα μόριά σου και κάνε του χρόνου 10 τοις εκατό 👍
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Επίσης δε ξερω αν στα ιδιωτικά πληρώνονται καλύτερα η γενικά είναι οι συνθήκες καλύτερες γιατί στο Διαβαλκανικό και στον Άγιο Λουκά ήταν ΟΛΟΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΊ.♥️
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι μισθοί του δημοσίου είναι υψηλότεροι γενικά στα περισσότερα επαγγέλματα από ότι το να είσαι υπάλληλος ιδιωτικού τομέα :P
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Οι μισθοί του δημοσίου είναι υψηλότεροι γενικά στα περισσότερα επαγγέλματα από ότι το να είσαι υπάλληλος ιδιωτικού τομέα :P

κι εγω αυτο εχω καταλάβει γι αυτό απορώ😅

Βεβαια το Διαβαλκανικό δεν ειναι κάποιο τυχαίο νοσοκομείο.
Πιστεύω αν εισαι κακος απλα σε διώχνουν.
Και δε θελω να πιστεύω οτι και εκει παίρνουν 700-800€.

Ας πούμε τα 700€ τα άκουσα απο κοπελα που δούλευε σε ιδιωτική κλινική κι μετα πηγε στα ζαρα ως sales managerη η κατι τέτοιο.
Πάντως έπαιρνε τα ιδια λεφτα.

Εγω πιστεύω 1000 ευρω θα έπρεπε να ειναι δεδομένα για αυτη τη δουλειά .
Στο δημόσιο κάπου εκει πρέπει να ειναι για τους παλιούς.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ένας νοσηλευτής με 20-25 χρόνια προϋπηρεσίας που δεν είναι σε θέση διευθυντικού άξονα, αμείβεται από 1200 έως 1300 ευρώ.
Ένας που θα διοριστεί τώρα αμείβεται με πολύ λιγότερα (κάτω από 1000 ευρώ εννοείται).

Στα ιδιωτικά νοσηλευτήρια, ο/η νοσοκόμος/α πρέπει να είναι πιο «φιλικός» καθώς υπάρχουν πολλοί που περιμένουν πως και πως να του πάρουν τη θέση, επομένως, είναι πιο προσεκτικοί με τη συμπεριφορά τους. Στο Δημόσιο, επειδή δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, ο καθένας κάνει ό,τι βλακεία θέλει. Ο έλεγχος είναι τυπικός και ελάχιστος.

Πολλά επαγγέλματα θα έπρεπε να αμείβονταν με 1000+ ευρώ το μήνα, αλλά αυτό είναι άλλο ζητούμενο και ξεφεύγουμε από το θέμα εδώ.
 

future.nurse.29

Νεοφερμένος

Η future.nurse.29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!
Εφοσον δεν θέλω ιδιαίτερα κάτι άλλο από το πεδίο μου και η Νοσηλευτική μου αρέσει πολύ ως σχολή/επάγγελμα θα μείνω. Μέσα στο διάστημα των 4 χρόνων θα ωριμάσω και περισσότερο, και θα καταλήξω για το πως θέλω να κινηθώ στη συνέχεια. Όπως προείπα τις σπουδές αυτές θεωρώ απίθανο να τις μετανιώσω, γιατί δεν πάω σε αυτές αποκλειστικά για την επαγγελματική αποκατάσταση. Όποτε όλα καλά, είμαι αισιόδοξη.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή έχω βγάλει νοσηλευτική θα πω μερικές απόψεις:
1) Τα αντιστοιχα μαθήματα γίνονται καλύτερα από τις ιατρικές
2) Πολύ ωραίες εγκαταστάσεις, πολύ ωραίο κλίμα
3) Ψώνια καθηγητές που δημιουργούν ψώνια φοιτητές (Χωρίς λόγο)
4) Δε θεωρώ ότι οι φοιτητές είναι παιδια΄που δε περάσανε ιατρική γιατί η διαφορά των μορίων από ιατρική είναι μεγάλη παρόλα αυτά είναι σχολή που σε ωθεί στην ιατρική (λόγω των πολύ καλά δομημένων ιατρικών μαθημάτων που είναι καλύτερα από τις ιατρικές).

Αρνητικά
1)Ενώ είσαι πανεπιστημιακής εκπαιδευσης πλέον είσαι ισάξια με τα ΤΕΙ που είναι και αυτά πανεπιστημιακής εκπαίδευσης πλέον :O
2) Kαθόλου καλες κλινικές κανενας δεν ασχολείται μαζί σου.
3) Λείπει η πρακτική που είναι ένα + του Πανεπσιτημίου Δυτικής Αττικής
4) Οι καθηγητές είναι στον κόσμο τους ότι σου πουν για την νοσηλευτική απλά δεν ισχύει.
 

future.nurse.29

Νεοφερμένος

Η future.nurse.29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή έχω βγάλει νοσηλευτική θα πω μερικές απόψεις:
1) Τα αντιστοιχα μαθήματα γίνονται καλύτερα από τις ιατρικές
2) Πολύ ωραίες εγκαταστάσεις
3) Ψώνια καθηγητές που δημιουργούν ψώνια φοιτητές (Χωρίς λόγο)
4) Δε θεωρώ ότι οι φοιτητές είναι παιδια΄που δε περάσανε ιατρική γιατί η διαφορά των μορίων από ιατρική είναι μεγάλη παρόλα αυτά είναι σχολή που σε ωθεί στην ιατρική (λόγω των πολύ καλά δομημένων ιατρικών μαθημάτων που είναι καλύτερα από τις ιατρικές).
Περαν των σπουδών για τις επαγγελματικές προοπτικές κτλπ τι έχεις να πεις;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Περαν των σπουδών για τις επαγγελματικές προοπτικές κτλπ τι έχεις να πεις;
Θα υπάρχει πάντα ανάγκη από νοσηλευτές ....γιατί πάντα θα υπάρχουν νοσοκομεία και ασθενείς. Πλέον μόνιμοι διορισμοί δε γίνονται αλλά βρίσκεις αορίστου χρόνου. Πριν πανεπιστημιοποιηθεί το ΤΕΙ ήταν εύκολος ο διορισμός.....

Εχει πολύ ενδιαφέροντα μεταπτυχιακά συνεπώς απο επαγγελματικές προοπτικες ειμαστε καλα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top