Νοσηλευτική ΕΚΠΑ

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Παραδέχεσαι λοιπόν ότι ο λόγος που τόσοι μαθητές θέλουν την Ιατρική είναι το κύρος και τα λεφτά. Οκ, δεκτό μέχρι ενός σημείου. Όμως το να μπαίνουν σε άλλες σχολές και να γκρινιάζουν μονίμως δεν είναι λύση. Ή αποδέχεσαι ότι θα πας σε άλλη σχολή, θα ακολουθήσεις διαφορετικό δρόμο, και προχωράς δείχνοντας μια ευελιξία, ή προσπαθείς ξανά για την Ιατρική. Δεν είναι φυσιολογικο για μια κοινωνια η μεγάλη πλειοψηφία των επαγγελματιών του κλάδου της υγείας να είναι κομπλεξικοί επειδή δεν έγιναν γιατροί. Ας ξεκολλήσουμε λίγο. Λεφτά μπορείς να βγάλεις και από άλλα επαγγέλματα/σχολές!

Ναι,προσωπικά δεν σκοτώνομαι για κανένα απο τα δύο,ειδικά για το κύρος.Οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι ακριβώς κάνεις,άρα ποια αναγνώριση και ποιο κύρος μπορούν πραγματικά να σου προσδώσουν ; Κύρος είναι να σε αναγνωρίσουν ως εξαιρετικό οι υπόλοιποι συνάδελφοι. Όχι βέβαια οτι η ευγνωμοσύνη του κοινωνικού συνόλου δεν εκτιμάται,αλλά ως ένα σημείο πάντα.

Το να μπεις σε μια σχολή λοιπόν που δεν σου αρέσει,και για να αντιδράσεις κάπως στην κατάσταση,κλαίγεσαι,το βρίσκω κατάντια.Άσχημο και για το επάγγελμα διότι το μειώνεις και δεν το τιμάς όπως του αξίζει αλλά και για εσένα γιατί καταλήγεις να γίνεσαι κακόκεφος και δυστυχισμένος. Ή αφήνεις πίσω σου το παρελθόν και κοιτάς μπροστά,ή είσαι καταδικασμένος να νιώθεις τα ίδια αισθήματα αποτυχίας,αδυναμίας & ανεπάρκειας να πετύχεις ωραία πράγματα .

Εαν εσύ είσαι οκει με τις επιλογές σου,δεν νομίζω οτι πέφτει πολύ λόγος στους υπόλοιπους για το πόσο καλή θεωρούν την σχολή σου ή όχι.Το ποιντ μου ήταν να πω οτι αντικειμενικά η ιατρική έχει μερικά θετικά που πολλοί θα ήθελαν. Πάντως οι απολαβές δεν θα έπρεπε να παίζουν ιδιαίτερο ρόλο εφόσον με τα χρόνια μπορείς να εξελιχθείς και να παίρνεις περισσότερα.Ειδάλλως δεν πιστεύω οτι σε κάποιον αρέσει να βοηθάει και τόσο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Θα υπάρχει πάντα ζήτηση για νοσηλευτές συνεπώς θα υπάρχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση
Θα έχουμε ενιαία νοσηλευτική σε λόγια χρόνια τα ΤΕΙ θα γίνουν ΑΕΙ

πριν που παίζαν Σπάρτη και εκπα μπάλα μόνοι τους ο διορισμός ήταν πιο εύκολος αφού υπήρχαν πάντα κενές θέσεις σε πε

Σε αυτό έχεις δίκιο.

Εγώ σε Νοσηλευτική ΤΕ πάντως μπορούσα να σπουδάσω και δεν πήγα όχι σε ΠΕ.

Οι Νοσηλευτές ΤΕ παραμένουν ακόμα και τώρα ΤΕ .Απλά θα προκύψουν περισσότεροι ΠΕ τώρα που καταργήθηκαν τα ΤΕΙ.
 

future.nurse.29

Νεοφερμένος

Η future.nurse.29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ναι,προσωπικά δεν σκοτώνομαι για κανένα απο τα δύο,ειδικά για το κύρος.Οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι ακριβώς κάνεις,άρα ποια αναγνώριση και ποιο κύρος μπορούν πραγματικά να σου προσδώσουν ; Κύρος είναι να σε αναγνωρίσουν ως εξαιρετικό οι υπόλοιποι συνάδελφοι. Όχι βέβαια οτι η ευγνωμοσύνη του κοινωνικού συνόλου δεν εκτιμάται,αλλά ως ένα σημείο πάντα.

Το να μπεις σε μια σχολή λοιπόν που δεν σου αρέσει,και για να αντιδράσεις κάπως στην κατάσταση,κλαίγεσαι,το βρίσκω κατάντια.Άσχημο και για το επάγγελμα διότι το μειώνεις και δεν το τιμάς όπως του αξίζει αλλά και για εσένα γιατί καταλήγεις να γίνεσαι κακόκεφος και δυστυχισμένος. Ή αφήνεις πίσω σου το παρελθόν και κοιτάς μπροστά,ή είσαι καταδικασμένος να νιώθεις τα ίδια αισθήματα αποτυχίας,αδυναμίας & ανεπάρκειας να πετύχεις ωραία πράγματα .

Εαν εσύ είσαι οκει με τις επιλογές σου,δεν νομίζω οτι πέφτει πολύ λόγος στους υπόλοιπους για το πόσο καλή θεωρούν την σχολή σου ή όχι.Το ποιντ μου ήταν να πω οτι αντικειμενικά η ιατρική έχει μερικά θετικά που πολλοί θα ήθελαν. Πάντως οι απολαβές δεν θα έπρεπε να παίζουν ιδιαίτερο ρόλο εφόσον με τα χρόνια μπορείς να εξελιχθείς και να παίρνεις περισσότερα.Ειδάλλως δεν πιστεύω οτι σε κάποιον αρέσει να βοηθάει και τόσο.
Εγώ όσα είπα δεν τα έλεγα για να «υπερασπιστώ τον εαυτό μου» αλλά όντως τα πιστεύω, σε οποία σχολή και αν επέλεγα να πάω τελικά. Η ιατρική σαφώς εχει θετικά αλλά πολλοί αρέσκονται στο να την παρουσιάζουν ως ιδανική επιλογή και αγνοούν τα αρνητικά, αναπαράγοντας τα στερεότυπα της ελληνικής κοινωνίας. Το αν αρέσει σε κάποιον να βοηθάει και τόσο ή όχι το ξέρει ο ίδιος και όχι οι υπόλοιποι. Όσο για εμένα, όταν βλέπω ότι αυτός με τον οποίο συζητάω βρίσκεται σε πλήρη άγνοια σχετικά με το αντικείμενο που επιλέγω να σπουδάσω, και εκφέρει άποψη απλά από όσα έχει ακούσει από εδώ και από εκεί χωρίς να του είναι καν ξεκάθαρος ο ρόλος του νοσηλευτή, δεν επηρεάζομαι καθόλου. Καλή συνέχεια!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εγώ όσα είπα δεν τα έλεγα για να «υπερασπιστώ τον εαυτό μου» αλλά όντως τα πιστεύω, σε οποία σχολή και αν επέλεγα να πάω τελικά. Η ιατρική σαφώς εχει θετικά αλλά πολλοί αρέσκονται στο να την παρουσιάζουν ως ιδανική επιλογή και αγνοούν τα αρνητικά, αναπαράγοντας τα στερεότυπα της ελληνικής κοινωνίας. Το αν αρέσει σε κάποιον να βοηθάει και τόσο ή όχι το ξέρει ο ίδιος και όχι οι υπόλοιποι. Όσο για εμένα, όταν βλέπω ότι αυτός με τον οποίο συζητάω βρίσκεται σε πλήρη άγνοια σχετικά με το αντικείμενο που επιλέγω να σπουδάσω, και εκφέρει άποψη απλά από όσα έχει ακούσει από εδώ και από εκεί χωρίς να του είναι καν ξεκάθαρος ο ρόλος του νοσηλευτή, δεν επηρεάζομαι καθόλου. Καλή συνέχεια!

Δεν τα είπα επειδή θεώρησα οτι θες να "υπερασπιστείς" τον εαυτό σου.Αλλά για να προσπαθήσω να σε βάλω λίγο στην σκέψη γιατί να έχει τόσο υψηλή προτίμηση απο τους υποψηφίους. Σίγουρα έχει πολλές ευθύνες αλλά εαν γενικά το γουστάρεις και είσαι άτομο με συγκέντρωση και φυσικά δεν είσαι ευθυνόφοβος,είναι μια πολύ καλή επιλογή.Ιδανική δεν υπάρχει βεβαίως,αλλά απο τις καλύτερες στην Ελλάδα.

Δεν είπα οτι κρίνω,απλά λεω οτι εαν όντως αντλείς τόση ευχαρίστηση απο το επάγγελμα,δεν θα σε ενοχλήσει εαν ο μισθός δεν είναι τέλειος,τουλάχιστον αρχικά .

Σαφώς συμφωνώ,εσύ που ψάχνεις για το συγκεκριμένο επάγγελμα ξέρεις καλύτερα απο τους υπόλοιπους κατά πόσο σου ταιριάζει.Ακολούθησε όπως είπα οτι σε κάνει να νιώθεις πλήρης,αυτά.Καλή συνέχεια :D.
 

future.nurse.29

Νεοφερμένος

Η future.nurse.29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγώ όσα είπα δεν τα έλεγα για να «υπερασπιστώ τον εαυτό μου» αλλά όντως τα πιστεύω, σε οποία σχολή και αν επέλεγα να πάω τελικά. Η ιατρική σαφώς εχει θετικά αλλά πολλοί αρέσκονται στο να την παρουσιάζουν ως ιδανική επιλογή και αγνοούν τα αρνητικά, αναπαράγοντας τα στερεότυπα της ελληνικής κοινωνίας. Το αν αρέσει σε κάποιον να βοηθάει και τόσο ή όχι το ξέρει ο ίδιος και όχι οι υπόλοιποι. Όσο για εμένα, όταν βλέπω ότι αυτός με τον οποίο συζητάω βρίσκεται σε πλήρη άγνοια σχετικά με το αντικείμενο που επιλέγω να σπουδάσω, και εκφέρει άποψη απλά από όσα έχει ακούσει από εδώ και από εκεί χωρίς να του είναι καν ξεκάθαρος ο ρόλος του νοσηλευτή, δεν επηρεάζομαι καθόλου. Καλή συνέχεια!
Αστείο σ
Εγώ όσα είπα δεν τα έλεγα για να «υπερασπιστώ τον εαυτό μου» αλλά όντως τα πιστεύω, σε οποία σχολή και αν επέλεγα να πάω τελικά. Η ιατρική σαφώς εχει θετικά αλλά πολλοί αρέσκονται στο να την παρουσιάζουν ως ιδανική επιλογή και αγνοούν τα αρνητικά, αναπαράγοντας τα στερεότυπα της ελληνικής κοινωνίας. Το αν αρέσει σε κάποιον να βοηθάει και τόσο ή όχι το ξέρει ο ίδιος και όχι οι υπόλοιποι. Όσο για εμένα, όταν βλέπω ότι αυτός με τον οποίο συζητάω βρίσκεται σε πλήρη άγνοια σχετικά με το αντικείμενο που επιλέγω να σπουδάσω, και εκφέρει άποψη απλά από όσα έχει ακούσει από εδώ και από εκεί χωρίς να του είναι καν ξεκάθαρος ο ρόλος του νοσηλευτή, δεν επηρεάζομαι καθόλου. Καλή συνέχεια!
Τοσο αστείο σου φάνηκε φίλε Ν.Χ.; Εξάλλου εγώ το θέμα δεν το άνοιξα καν για την Ιατρική, ούτε που κατάλαβα πως η συζήτηση επικεντρώθηκε εκεί
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρασα φέτος νοσηλευτική στο ΕΚΠΑ. Η σχολή από άποψη μαθημάτων που έχω κοιτάξει μου αρέσει, ίσως περισσότερο από την ιατρική. Το επάγγελμα επίσης μου φαίνεται ωραίο. Μου αρέσει να βοηθάω τους άλλους και σε γενικές γραμμές δεν σιχαίνομαι. Είχα νοσηλευτεί σε παιδιατρικό νοσοκομείο πρόπερσι και είχα δει κάποια πράγματα. Όμως όλοι λένε να ξαναδωσω γιατί οι νοσηλευτές έχουν τις βάρδιες που κουράζουν και δεν πληρώνονται καλά. Να σημειώσω ότι αν είχα συγκεντρώσει υψηλότερη βαθμολογία(έβγαλα 16.650) θα είχα προτιμήσει την οδοντιατρική(που σύμφωνα με προβλέψεις χάνω για 400-500 μόρια) γιατί η Ιατρική βρίσκω πως έχει σχεδόν άπειρα χρόνια σπουδών. Πιστεύετε ότι η νοσηλευτική είναι καλή επιλογή; Να μείνω;

Αλλες σχολές που μου αρέσουν πολύ τόσο σαν αντικείμενα όσο κι ως προς το επάγγελμα είναι η Διατροφολογια και η Ψυχολογία.Αν αποφάσιζα δηλαδή να προχωρήσω σε κατατακτήριες εξετάσεις μετά τη σχολή, θα ήταν για κάποιο τέτοιο τμήμα και όχι Ιατρική, όπως φαντάζονται οι περισσότεροι.

Απο τη νοσηλευτική τι άλλο μπορεί κανείς να κάνει πέραν την κλασική δουλειά σε νοσοκομείο; Μπορεί να κάνει κάποια δουλειά γραφείου; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα θα με ενδιέφερε να τον ακούσω!

Χρυσό μου κορίτσι, έχεις περάσει σε μια Σχολή η οποία πρώτον και βασικότερο σου αρέσει και δεύτερον είναι ένα επάγγελμα που δεν θα σ΄αφήσει ποτέ χωρίς δουλειά!
Είναι μια πολύ καλή επιλογή!
Σταματάς εκεί και είσαι ευτυχής για την επιτυχία σου!
Τι θες και δίνεις σημασία στο τι λέει ο ένας κι ο άλλος και τα σκέφτεσαι και τα αναμασάς και προβληματίζεσαι και στενοχωριέσαι και σκέφτεσαι εναλλακτικές πέραν της κλασικής δουλειάς του νοσηλευτή και να ξαναδώσεις του χρόνου και κατατακτήριες ακόμα δεν μπήκες στη Σχολή κτλ.
Πολλά παιδιά έχουν στόχο τη Νοσηλευτική αλλά δυστυχώς δεν καταφέρνουν να συγκεντρώσουν τα μόρια για να εισαχθούν.
Ο κόσμος πάντα κάτι θα λέει!
΄Αστους να λένε!
Μην τους δίνεις σημασία!
Αν τους αρέσει κάτι άλλο, να πάνε να το σπουδάσουν αυτοί!
Κι αυτοί που λένε κακόβουλα ότι δεν θα τους άρεσε ν΄αλλάζουν καθετήρες, όταν χρειαστεί να μπουν στο νοσοκομείο θα κοιτάζουν τους νοσηλευτές σαν θεούς και θα τους παρακαλάνε να τους προσέξουν!
Βγάλτα όλα από το μυαλό σου!
Ειλικρινά στο λέω, δεν αξίζει να χαλάς τη διάθεσή σου μ΄αυτά!
Είναι κρίμα και άδικο για σένα!
Απόλαυσε το καλοκαίρι σου και με το καλό ν΄απολαύσεις από το φθινόπωρο και τις σπουδές σου!
Και είμαι σίγουρη ότι θα τις απολαύσεις και θα έρθει η ώρα που θα γελάς μ΄αυτά που λες τώρα!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το ότι δεν θα την αφήσει ποτέ χωρίς δουλειά δεν είναι στάνταρ αλλά καλή σταδιοδρομία της εύχομαι.

Επίσης ειδικά τα ΤΕΙ παλιότερα πριν καταργηθούν είχαν χαμηλές βάσεις. Δύσκολο να μην μπει κάποιος Νοσηλευτική εφόσον το θέλει. Θα τσεκάρω τις βάσεις φέτος από περιέργεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νοσηλευτική Διδυμότειχο 10622 βάση 2019 και σε άλλες πόλεις κυμαίνεται 11.000-12.000 μόρια. Δεν είναι και άπιαστο όνειρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ότι δεν θα την αφήσει ποτέ χωρίς δουλειά δεν είναι στάνταρ αλλά καλή σταδιοδρομία της εύχομαι.

Επίσης ειδικά τα ΤΕΙ παλιότερα πριν καταργηθούν είχαν χαμηλές βάσεις. Δύσκολο να μην μπει κάποιος Νοσηλευτική εφόσον το θέλει. Θα τσεκάρω τις βάσεις φέτος από περιέργεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νοσηλευτική Διδυμότειχο 10622 βάση 2019 και σε άλλες πόλεις κυμαίνεται 11.000-12.000 μόρια. Δεν είναι και άπιαστο όνειρο.

Ω ναι! Δεν θα την αφήσει ποτέ χωρίς δουλειά!
Για ποιον μιλάς;
Η θεματοθέτρια έχει ήδη μπει στη Νοσηλευτική ΕΚΠΑ!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Για ποιον μιλάς;
Η θεματοθέτρια έχει ήδη μπει στη Νοσηλευτική ΕΚΠΑ!

Γι αυτούς που λες πως δεν καταφέρνουν να συγκεντρωσουν τα μόρια να εισαχθούν.

Θέλω να πω πως αν θέλουν μπαίνουν Διδυμότειχο και έχουν ισότιμο πτυχίο με ΕΚΠΑ εκτός εάν είναι πολύ σκράμπες. 🤗
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γι αυτούς που λες πως δεν καταφέρνουν να συγκεντρωσουν τα μόρια να εισαχθούν.

Θέλω να πω πως αν θέλουν μπαίνουν Διδυμότειχο και έχουν ισότιμο πτυχίο με ΕΚΠΑ εκτός εάν είναι πολύ σκράμπες. 🤗

Για την Αθήνα εννοούσα.
Τέλος πάντων!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξάλλου εγώ το θέμα δεν το άνοιξα καν για την Ιατρική, ούτε που κατάλαβα πως η συζήτηση επικεντρώθηκε εκεί

Αυτό κορίτσι μου που όλα τα θέματα καταλήγουν στην Ιατρική είναι μια φετινή επιδημία που εξαπλώθηκε μαζί με τον κορωνοϊό!
Μην ψάχνεις να βρεις εξήγηση!
Ακόμα κι εγώ που παρακολουθώ τα συμπτώματα από την αρχή, δεν έχω καταλήξει ακόμα σε διάγνωση!
Το μόνο που εύχομαι είναι να περάσει!!!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
τι εννοούσα οταν ελεγα οτι γινεται χαμός για μπουν στα σχολεία.

Γίνεται της τρελης.
Screenshot_20200808-002448_Facebook.jpg
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
τι εννοούσα οταν ελεγα οτι γινεται χαμός για μπουν στα σχολεία.

Γίνεται της τρελης.View attachment 70468

Λογικά θα θέλει να διδάξει σε ΕΠΑΛ. Όμως η κυβέρνηση έχει στόχο να τα μειώσει από την στιγμή που απαγορεύει πλέον σε κάποιον ηλικίας άνω των 18 ετών να φοιτήσει σε αυτά και τον αναγκάζει να πάει σε Εσπερινό ΕΠΑΛ. Όμως, σε Εσπερινό ΕΠΑΛ δεν θα πάει κάποιος που ξέρω γω ήθελε να πηγαίνει το πρωί σχολείο και το βράδυ να δουλεύει σαν σερβιτόρος
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Λογικά θα θέλει να διδάξει σε ΕΠΑΛ. Όμως η κυβέρνηση έχει στόχο να τα μειώσει από την στιγμή που απαγορεύει πλέον σε κάποιον ηλικίας άνω των 18 ετών να φοιτήσει σε αυτά και τον αναγκάζει να πάει σε Εσπερινό ΕΠΑΛ. Όμως, σε Εσπερινό ΕΠΑΛ δεν θα πάει κάποιος που ξέρω γω ήθελε να πηγαίνει το πρωί σχολείο και το βράδυ να δουλεύει σαν σερβιτόρος

Αυτες οι αιτήσεις για επαλ ειναι 😊

Και Στους πίνακες ανθρώπων που έχουν τελειώσει πολυτεχνείο και μπορούν να κάνουν καλύτερα αμειβόμενες δουλειές η έστω το ιδιο αμειβόμενες, χαμος γίνεται .

Στο σχολείο και μονο για τις διακοπές του θέλουν όλοι να μπούνε.

Πάντως αυτο για τα επαλ ισχύει αν υπάρχει εσπερινό στην ειδικότητα που θες αλλιως πας ημερήσιο.
Μονο Αθήνα κι Θεσσαλονίκη παίζει να υπάρχουν ολα.

Ετσι που ειναι οι βάσεις ετσι κι αλλιως στο νυχτερινό επαλ( δες βαση ιατρικής πέρσυ) νομίζω οι μεγαλύτεροι θα προτιμάνε να πηγαίνουν εκει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top