Νοσηλευτική: Αξίζει το επίπεδο σπουδών;

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
να υποβαθμίσουν τα πανεπιστημια σε μη πανεπιστημια για να εξισωθούν.
Το γράφει κάπου η αξιολόγηση της ΑΔΙΠ αυτό???μην λες ότι θέλεις απλά και μόνο για τις εντυπώσεις.
Το θέμα εδώ είναι οτι προσπαθείτε να μειώσετε το τει νοσηλευτικής με αδιάφορα επιχειρήματα, η αξιολόγηση της ΑΔΙΠ όμως τι λέει????Η θεωρείς ότι δεν έχει βάση????


«Πάνω από όλα , η Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης εντυπωσιάστηκε με την πολύ υψηλή ποιότητα της προσφερόμενης θεωρητικής και κλινικής διδασκαλίας''
Αυτό λέει η αξιολόγηση...εσείς μέχρι τώρα άλλα προσπαθείτε να περάσετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:redface:
Γίνεται πολεμος κυρίως από ΑΤΕΙ στα ΑΕΙ (όταν μπήκα στην σχολή ήταν στα σχέδια τους να πενταετές το ΑΕΙ όμως τα ΤΕΙ και η ΕΝΕ εμπόδισαν το τμήμα να γίνει 5ετές ενώ εξωνοσηλευτικοί φορείς συμφωνούσαν. Τα ίδια τα ΤΕΙ τότε βάζανε μπλοκο στην αναβάθμιση της νοσηλευτκής.

Πριν χρόνια οι ρόλος του ΤΕΙ και του ΑΕΙ ήταν σαφώς διαχωρισμένος και η εισαγωγή στο ΑΕΙ δεν ήταν μεσω πανελλαδικών αλλά με εξετάσεις από το τει.

Με την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ δεν αντιλέγω ότι έχει αναβαθμιστεί το επίπεδο των ΤΕΙ νοσηλευτικής και δεν αποκλείεται σε λίγα χρόνια να γίνει αυτή η συγχώνευση δηλαδή ενιαία πανεπιστημιακή νοσηλευτική.
Όσο όμως υπάρχει διαχωρισμός νοσηλευτών πιστεύω ότι τα περισσότερα επαγγελματικα δικαιωματα έπρεπε να ανοίκουν στους ΠΕ ώστε με την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ να γίνει πραγαμτική αναβάθμιση της νοσηλευτικής.

Τώρα το ίδιο το ΤΕΙ αποτελεί τροχοπέδι εδώ και πολλά χρόνια ώστε να γίνει ουσιαστική αναβαθμιση στην νοσηλευτικη υπηρεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
:redface:
Γίνεται πολεμος κυρίως από ΑΤΕΙ στα ΑΕΙ (όταν μπήκα στην σχολή ήταν στα σχέδια τους να πενταετές το ΑΕΙ όμως τα ΤΕΙ και η ΕΝΕ εμπόδισαν το τμήμα να γίνει 5ετές ενώ εξωνοσηλευτικοί φορείς συμφωνούσαν. Τα ίδια τα ΤΕΙ τότε βάζανε μπλοκο στην αναβάθμιση της νοσηλευτκής.

Πριν χρόνια οι ρόλος του ΤΕΙ και του ΑΕΙ ήταν σαφώς διαχωρισμένος και η εισαγωγή στο ΑΕΙ δεν ήταν μεσω πανελλαδικών αλλά με εξετάσεις από το τει.

Με την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ δεν αντιλέγω ότι έχει αναβαθμιστεί το επίπεδο των ΤΕΙ νοσηλευτικής και δεν αποκλείεται σε λίγα χρόνια να γίνει αυτή η συγχώνευση δηλαδή ενιαία πανεπιστημιακή νοσηλευτική.
Όσο όμως υπάρχει διαχωρισμός νοσηλευτών πιστεύω ότι τα περισσότερα επαγγελματικα δικαιωματα έπρεπε να ανοίκουν στους ΠΕ ώστε με την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ να γίνει πραγαμτική αναβάθμιση της νοσηλευτικής.

Τώρα το ίδιο το ΤΕΙ αποτελεί τροχοπέδι εδώ και πολλά χρόνια ώστε να γίνει ουσιαστική αναβαθμιση στην νοσηλευτικη υπηρεσία.
ειναι επειδη τους ενδιαφερει η προαγωγη της επιστημης...!!!πανω απο ολα η νοσηλευτικη δε λενε??
καλα για την ΕΝΕ δε το συζηταω..ειναι απλα τραγικοι οι ανθρωποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον την συζήτηση σας παιδιά. Έχω δει από μέσα και στο ΕΚΠΑ και στα ΤΕΙ το συγκεκριμένο ζήτημα και μάλιστα έκανα και εργασία σχετικά με αυτό. Είμαι μαιευτής και η ειδικότητα μου είναι αρκετά σοβαρή (όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν) και συγγενεύει ως ένα βαθμό με τους νοσηλευτές. Η δική μου ειδικότητα λοιπόν, είναι σαφώς άλλης υφής αλλά μου επιτρέπει ως έναν βαθμό να δω αν τυχόν υπάρχουν και ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ νοσηλευτών ΤΕΙ και πανεπιστημίων. (παράκληση : σταματήστε να λέτε ΑΕΙ και ΤΕΙ γιατί δεν ισχύει ρε παιδιά εδώ και 11 χρόνια...)
Αυτό που είδα στην πράξη, χοντρικά είναι το εξής:
1) Και οι δύο τουλάχιστον θεωρητικά λαμβάνουν τις ίδιες γνώσεις (με μικρές διαφορές που αφορούν λειτουργικά ζητήματα)
2) Πρακτικά και οι δύο κάνουν τα ίδια πράγματα και εξαρτάται πάντα από το ίδρυμα και την ισχύ της διοίκησης στο εκάστοτε πανεπιστημιακό νοσοκομείο. (όποιος δεν το καταλαβαίνει να μου πει να του εξηγήσω τι εννοώ)
3) Το παραμύθι της πρακτικής άσκησης του ΤΕΙ και της γενικής "πρακτικής εμπειρίας" τους δεν ισχύει. Η εκπαίδευση είναι η ίδια.
4) Η πρακτική άσκηση των ΤΕΙ και η πτυχιακή εργασία έχουν ελάχιστη διαφορά στο αποτέλεσμα της εκμάθησης από την αντίστοιχη διδασκαλία των τελευταίων μαθημάτων στο Πανεπιστήμιο.( κάθε μία τακτική έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα)
5) Οι διαγωνισμοί που γίνονται με διάκριση ΤΕ και ΠΕ δεν έχουν σχέση με τα επαγγελματικά-ακαδημαϊκά δικαιώματα των αποφοίτων. Η διάκριση γίνεται βάση νόμου πρόσληψης που δεν συνδέεται απαραίτητα με τα δεδομένα στην παιδεία και ούτε επικαιροποιείται τακτικά.
6) Παράδειγμα ΕΚΠΑ για λήψη πτυχίου απαιτούνται 231 Δ.Μ. Για το ΑΤΕΙΘ απαιτούνται 228= διαφορά 3 ΔΜ δηλαδή με το ζόρι ένα μάθημα....)

Από κει και πέρα το θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται παιδιά. Θα δεχτώ πως ο φοιτητής του ΕΚΠΑ πχ μπορεί να είναι υπό ορισμένες προϋποθέσεις καλύτερος από έναν του ΤΕΙ Αθήνας, αλλά σκέφτηκε κανείς τους λόγους που συντρέχουν για κάτι τέτοιο; Θέλω να πω, το πανεπιστήμιο δεν υποχρηματοδοτείται όπως το αντίστοιχο ΤΕΙ, αυτό από μόνο του λέει πολλά. Επίσης, πόσοι σπουδάζουν στο ΕΚΠΑ νοσηλευτική και πόσοι στο αντίστοιχο ΤΕΙ;
Από την άλλη αν ένας φοιτητής στο ΤΕΙ θέλει να μάθει, πιστέψτε με, θα μάθει ότι και αν γίνει και μπορεί να ανταγωνιστεί άνετα έναν του πανεπιστημίου. Και κάτι που διάβασα σχετικά με τα συγγράμματα ότι οι φοιτητές των ΤΕΙ δεν παίρνουν και την βγάζουν με φωτοτυπίες...Αυτό δεν ισχύει μην λέμε γελοιότητες όταν δεν έχουμε επιχειρήματα ( υπάρχει και ο Εύδοξος)
Υ.Γ. Η λογική "είναι σε πανεπιστήμιο άρα είναι καλύτερο", δεν είναι σε καμία περίπτωση επιστημονικό επιχείρημα για το ποιο ίδρυμα κάνει καλύτερη δουλειά και όποιος το επικαλείται για να μας πείσει γίνεται ρεζίλι απέναντι στο "επιστημονικό" πνεύμα που επικαλείται ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Από τον παραπάνω νόμο αυτό κατάλαβες????
εδω δεν μπορει να αντιληφθει πιο απλά πράγματα...:rolleyes:

Το ξέρετε ότι τα ελληνικά νοσοκομεία του κέντρου έχουμε υπερπληθώρα ιατρών ενώ οι νοσηλευτές λειτουργούν με προσωπικό ασφαλείας; (:/) αυτό σημαίνει φοβερο΄φόρτο εργασίας... από το πρωί μέχρι το βράδυ τρέξιμο ιδρώτας.
To μονο που μπορω να πω γι αυτό, είναι ειλικρινά συγχαρητήρια σε όλο τον κλάδο των νοσηλευτών, που στο συνολό τους ελάχιστοι έβαλαν βύσμα για να πάνε στην Αθήνα!
Οσο για τους Γιατρους το οτι υπάρχει υπερπληθώρα στην Αθήνα και στην υπόλοιπη Ελλάδα ελλείψεις είναι ντροπη τους!
Οι βάσεις εισαγωγής δεν λένε τπτ είναι ένα απλό τυχαίο νούμερο που έτυχε να είναι μεγαλύτερο στο ΕΚΠΑ και στο τμήμα της Σπάρτης.
Για Εμένα όχι!
Οι βάσεις είναι ένα νουμερο που το βγάζεις τουλάχιστον μία φορά και μετά το ξεχνάς! Είμαστε άνθρωποι όχι νουμερα!
Το οτι κάποιες σχολές έχουν μεγαλύτερη βάση πηγάζει απο το έτος ίδρυσης και τα κοινωνικά κόμπλεξ!

Να το κάνουν το τει νοσηλευτικής πανεπιστημιο (οπως εγινε στο τεπακ της κυπρου) δεν αντιλέγω αλλά σε καμιά περιπτωση δε συμφωνώ να υποβαθμίσουν τα πανεπιστημια σε μη πανεπιστημια για να εξισωθούν.
Το TEΠΑΚ είναι ΤΕΙ, γι αυτό το πτυχίο του ισοδυναμεί με 240 ECTS!
Με την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ δεν αντιλέγω ότι έχει αναβαθμιστεί το επίπεδο των ΤΕΙ
Θα ήθελες να μου δώσεις τον νόμο με τον οποίο έγινε αυτο, καθως και ένα οποιοδηποτε ΦΕΚ που να αναφερεται ο όρος ΑΤΕΙ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εδω δεν μπορει να αντιληφθει πιο απλά πράγματα...:rolleyes:


To μονο που μπορω να πω γι αυτό, είναι ειλικρινά συγχαρητήρια σε όλο τον κλάδο των νοσηλευτών, που στο συνολό τους ελάχιστοι έβαλαν βύσμα για να πάνε στην Αθήνα!
Οσο για τους Γιατρους το οτι υπάρχει υπερπληθώρα στην Αθήνα και στην υπόλοιπη Ελλάδα ελλείψεις είναι ντροπη τους!

:D Δεν είναι θέμα βυσμάτων είναι θέσεις που προκυρίζει το υπουργείο.... κάθε φορά. Επίσης η προσληψεις νοσηλευτών γίνονται μέσω ΑΣΕΠ (αντικειμενικός φορέας ενώ των ιατρών μεσω συμβουλίων (βάζουν οποιον θέλουν χωρίς να ρωτούν κανεναν)

Για Εμένα όχι!
Οι βάσεις είναι ένα νουμερο που το βγάζεις τουλάχιστον μία φορά και μετά το ξεχνάς! Είμαστε άνθρωποι όχι νουμερα!
Το οτι κάποιες σχολές έχουν μεγαλύτερη βάση πηγάζει απο το έτος ίδρυσης και τα κοινωνικά κόμπλεξ!
Φανερώνουν την ζήτηση. Για κάποιον λόγο (μπορεί να είναι πολλοί) οι μαθητές επιλέγουν παραπάνω τα πανεπιστημιακα τμήματα νοσηλευτικης

Το TEΠΑΚ είναι ΤΕΙ, γι αυτό το πτυχίο του ισοδυναμεί με 240 ECTS!
Το ΤΕΠΑΚ το τμήμα νοσηλετικής πριν 4 χρόνια ήταν τριετές και ισοδυναμούσε με ΤΕΙ. Όταν ανοιξαν ιδιωτικα πανεπιστημια νοσηλευτικής ήρθαν ανθρωποι απο το ΕΚΠΑ και το πανεπιστημικοποιησανε ωστε να φτάσει σε πανεπιστημιακό επίπεδο. Οι απόφοιτοι του ΤΕΠΑΚ ως τότε περάσανε για να αναγνωρίστουν απο υποχρεωτικη εκπαίδευση. Τότε τέτοια εκπαίδευση επρεπε να περασουνε και οι ΤΕΙτζηδες απο την Ελλάδα όχι όμως οι ΠΕ. Δε ξερω πως εχουν τωρα τα πράγματα.

Θα ήθελες να μου δώσεις τον νόμο με τον οποίο έγινε αυτο, καθως και ένα οποιοδηποτε ΦΕΚ που να αναφερεται ο όρος ΑΤΕΙ;:hmm:
Δε γνωρίζω την διαφορά εγώ το λέω ΑΤΕΙ γιατί κάποιος με διορθωσε σε άλλο φορουμ ότι τα τει τα λέμε ΑΤΕΙ.
https://www.nurse.teithe.gr/
(να κοιτα το σηματάκι στο σημα του site πάνω ατει λέει δε ξέρω όμως γιατι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Στην χώρα του Σωκράτη, του Θαλή , του Ιπποκράτη και του Αριστοτέλη είναι το λιγότερο τραγικό να υπάρχουν τέτοιες κόντρες και μάλιστα από ανθρώπους που είναι υποτιθέμενοι ακαδημαϊκοί πολίτες. Σε όσες αντιπαραθέσεις έχω βρεθεί με το γνωστό θέμα, δεν πήρα ούτε ένα ικανοποιητικό επιχείρημα, ούτε μία απόδειξη που να στέκει επιστημονικά. Μόνο κόμπλεξ και βλακεία είδα. Ηλίθιες νοοτροπίες του νεοέλληνα. Λυπάμαι πραγματικά που δίνετε τόση σημασία στο φαίνεσθαι και όχι στην ουσία του πράγματος. Ακόμα περιμένω κάποιον με σοβαρά επιχειρήματα και ενημερωμένο να με κοντράρει στο συγκεκριμένο θέμα και να μου αποδείξει γιατί τα παιδιά που πάνε σε ΤΕΙ είναι εξ ορισμού υποδεέστερα...

Fockos λέει ΑΤΕΙ γιατί το ίδρυμα ονομάζεται Αλεξάνδρειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Fockos λέει ΑΤΕΙ γιατί το ίδρυμα ονομάζεται Αλεξάνδρειο.
:D lol
δε το ξερα.
Δε θεωρώ τα ΤΕΙ νοσηλευτικης κατώτερα όλοι νοσηλευτές βγαίνουμε και κάνουμε το ίδιο πράγμα η ελληνικη κοινωνία όμως μας διαχωρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
I know Fockos....Σου είπα περιμένω ανοικτά έναν νοσηλευτή από ΕΚΠΑ στο ίδιο εξάμηνο με μένα να μου πάει κόντρα στις γνώσεις αν και δεν είμαι νοσηλευτής αλλά μαιευτής το ξεκαθάρισα από την αρχή. Είμαι αριστούχος και δεν μου χάρισε κανείς το 9 εκεί που σπουδάζω και για μένα είναι προσβλητικό να μου συμπεριφέρονται σαν να είναι αυτοί θεοί και εγώ ο κακομοίρης. Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να μιλήσεις με έναν από κοντά...
...τι λες; ;) χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
I know Fockos....Σου είπα περιμένω ανοικτά έναν νοσηλευτή από ΕΚΠΑ στο ίδιο εξάμηνο με μένα να μου πάει κόντρα στις γνώσεις αν και δεν είμαι νοσηλευτής αλλά μαιευτής το ξεκαθάρισα από την αρχή. Είμαι αριστούχος και δεν μου χάρισε κανείς το 9 εκεί που σπουδάζω και για μένα είναι προσβλητικό να μου συμπεριφέρονται σαν να είναι αυτοί θεοί και εγώ ο κακομοίρης. Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να μιλήσεις με έναν από κοντά...
...τι λες; ;) χαχαχα

9 βαθμός είναι ένας αξιοθαύμαστος βαθμός και δε βγαίνει εύκολα ειδικά για μια σχολή όπως η μαιευτική.

Πάντως με αυτό το βαθμό χτυπας θέση ιατρικής με βαθμό πτυχίου τουλάχιστον Αλεξανδρούπολη (φέτος ο χαμηλότερος που μπήκε από ΤΕΙ είχε βαθμό 9.8 8


Πάντως από το ΤΕΙ οι περισσότεροι που μπαίνουν ιατρική με βαθμό πτυχίου είναι απόφοιτοι νοσηλευτικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
:D Δεν είναι θέμα βυσμάτων είναι θέσεις που προκυρίζει το υπουργείο.... κάθε φορά. Επίσης η προσληψεις νοσηλευτών γίνονται μέσω ΑΣΕΠ (αντικειμενικός φορέας ενώ των ιατρών μεσω συμβουλίων (βάζουν οποιον θέλουν χωρίς να ρωτούν κανεναν)
για άλλη μια φορά μπράβο στους νοσηλευτές που λειτουργούν σωστά και όχι ως συντεχνία!

Φανερώνουν την ζήτηση. Για κάποιον λόγο (μπορεί να είναι πολλοί) οι μαθητές επιλέγουν παραπάνω τα πανεπιστημιακα τμήματα νοσηλευτικης
και εδώ αναδεικνύεται και το κοινωνικό σύμπλεγμα ανωτερότητας περί ου ο λόγος....

Το ΤΕΠΑΚ το τμήμα νοσηλετικής πριν 4 χρόνια ήταν τριετές και ισοδυναμούσε με ΤΕΙ.
Τα ΤΕΙ ειναι τετραετη. και το ΤΕΠΑΚ εχει 240 μοναδες πτυχιο.

Δε γνωρίζω την διαφορά εγώ το λέω ΑΤΕΙ γιατί κάποιος με διορθωσε σε άλλο φορουμ ότι τα τει τα λέμε ΑΤΕΙ.
οι κομπλεξικοι υπάρχουν παντου.:/:
Λοιπον τα ΤΕΙ λέγονται ΤΕΙ και ανήκουν μαζι με τις πανεπιστημιακες σχολες στα ιδρύματα της ανωτατης εκπαιδευσης (Α.Ε.Ι.) συμφωνα με τους νομους απο το 2001 και επειτα;)

https://www.nurse.teithe.gr/
(να κοιτα το σηματάκι στο σημα του site πάνω ατει λέει δε ξέρω όμως γιατι)
Αλεξανδρειο Τεχνολογικο Εκπαιδευτικο Ιδρυμα Θεσσαλονικης!;)
οχι ανώτατο! οπως δεν λες Απανεπιστημια, ετσι δεν λες ΑΤΕΙ. ;)
end of story!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Πάντως από το ΤΕΙ οι περισσότεροι που μπαίνουν ιατρική με βαθμό πτυχίου είναι απόφοιτοι νοσηλευτικης
Ισχύει φίλε μου. Αν το συγκρίνεις ειδικά με την μαιευτική εννοείται πως οι περισσότεροι είναι νοσηλευτές διότι οι σχολές νοσηλευτικής είναι πάρα πολλές ενώ οι σχολές μαιευτικής μόλις 2.
Πάντως το κύριο ζητούμενο στην νοσηλευτική από ότι έχω καταλάβει εγώ, είναι να αγαπάς τον άνθρωπο και αυτό δεν υπάρχει καλύτερος και χειρότερος τρόπος να το μάθεις. Το μαθαίνεις αν θέλεις και αν μπορείς, είτε είσαι από πανεπιστήμιο είτε από ΤΕΙ.
By the way αν και μπορεί ως το τέλος να πιάσω τον βαθμό για εισαγωγή στην ιατρική που λες, δεν θα μπω γιατί δεν μου αρέσει. Είναι και λίγο λάθος η νοοτροπία να περνάς σε σχολή υγείας και πρόνοιας επειδή δεν μπήκες στην Ιατρική και γνωρίζω καλά ότι πολλοί μπαίνουν στην νοσηλευτική γιατί δεν έπιαναν ιατρικές. Ενώ αν τα βάλεις κάτω είναι τελείως διαφορετικές επιστήμες αν και με το ίδιο υποκείμενο. Αυτό είναι και ένας λόγος που αρκετοί φοιτητές νοσηλευτικής σε πανεπιστήμια έχουν ίσως καλύτερες επιδόσεις από αρκετούς αντίστοιχους των ΤΕΙ. Επειδή στόχευαν αλλού!
Αν θέλει κανείς να τους συγκρίνει πραγματικά θα πρέπει να συγκρίνει άτομα που δείχνουν το ίδιο ενδιαφέρον για την συγκεκριμένη επιστήμη, και αυτή η σύγκριση είναι αρκετά δύσκολη. Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι οι συγκρίσεις σε τόσο γενικευμένο δείγμα είναι εκ των πραγμάτων αποτυχημένες και άτοπες. Καταλαβαίνει κανείς λοιπόν, ότι από δω και πέρα ο όποιος υποτιθέμενος διαχωρισμός γίνεται μόνο για επαγγελματικές σκοπιμότητες και τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το ΤΕΠΑΚ ανήκει στα Πανεπιστήμια Κύπρου. Η Κύπρος δεν έχει ΤΕΙ (δεν ξέρω αν υπήρχαν παλιά). Στην Κύπρο πτυχιούχοι ΤΕΙ είναι κυρίως Κύπριοι που σπούδασαν σε Ελλαδίτικο ΤΕΙ. Αυτά διασταυρωμένα από Καθηγητές και φοιτητές Κύπριου και Ελλάδίτες.

Το ΤΕΠΑΚ έχει γεωπονικό τμήμα. Οι Ελλαδίτες που φοίτησαν εκεί και επιστρέφουν περνούν τη διαδικασία του ΔΟΑΤΑΠ, για πτυχίο Γεωπόνου και όχι για πτυχίο Τεχνολόγου Γεωπονίας.

Η Κύπρος έχει Πανεπιστήμια τετραετή μόνο (ήτοι όχι 5ετή ακόμα και στα Πολυτεχνικά Τμήματα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας). Πληροφορία: Κύπριοι που σπούδασαν π.χ. ΕΜΠ (ήτοι 5ετές πτυχίο), όταν επιστρέφουν Κύπρο περνούν, αντίστοιχα, το δικό τους "ΔΟΑΤΑΠ". Εκεί τους ζητούν, μεταξύ άλλων, και αντίγραφο πτυχιακής μελέτης. Αν πραγματώθηκε από ένα άτομο και είναι ικανοποιητικής ερευνητικής δράσης (κρίνεται από τους εκεί αρμοδίους φυσικά), τότε το πτυχίο π.χ. ΕΜΠ θεωρείται εκεί πτυχίο+ΜΔΕ. Αυτό διασταυρωμένο από Κύπριο πτυχιούχο του Πολυτεχνείου.

Δεν γνωρίζω αν γίνεται το ίδιο και για τις Γεωπονικές Σπουδές (δεν το έχω διασταυρώσει). Επίσης δεν γνωρίζω αν αυτό άρχισε από το 2004, χρονιά που μπήκε η Κύπρος το 2004.

Η Μαιευτική πλέον έχει 3 τμήματα (+1 στην Κοζάνη που ιδρύθηκε το 2008 ή 2009, δεν θυμάμαι ακριβώς, άρα πτυχιούχοι τους φέτος ή του χρόνου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Η Μαιευτική πλέον έχει 3 τμήματα (+1 στην Κοζάνη που ιδρύθηκε το 2008 ή 2009, δεν θυμάμαι ακριβώς, άρα πτυχιούχοι τους φέτος ή του χρόνου).
Ναι έχει 3 τμήματα, αλλά το τμήμα της Κοζάνης αντιμετωπίζει πάρα πολλά προβλήματα και επειδή δεν γνωρίζω αν θα εξασφαλιστεί η συνέχεια στην λειτουργία του γιαυτό και δεν το ανέφερα. Επίσης στις ιατρικές έχουν μπει άτομα μόνο από τα δύο τμήματα (Αθήνας-Θεσσαλονίκης) με βαθμό πτυχίου, αφού δεν έχει ακόμα πτυχιούχους το τμήμα της Κοζάνης.

Και επίσης τα ΤΕΙ έχουν 4 χρόνια σπουδών και όχι 3 ή 3,5. Το τελευταίο εξάμηνο δεν είναι "η ώρα του παιδιού" είναι μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας και έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, διδακτικές μονάδες και θεωρητική επίβλεψη από τους δασκάλους. Η πρακτική άσκηση και η πτυχιακή εργασία είναι αναγνωρισμένες μέθοδοι διδασκαλίας παγκοσμίως. Το παραμύθι με τα 3,5 χρόνια σπουδών των ΤΕΙ πρέπει επιτέλους να πάψει να αναπαράγεται και να δημιουργεί εντυπώσεις...

Και ακόμα αγαπητέ VouDou, η Νοσηλευτική δεν είναι γεωπονία ή τεχνολογία γεωπονίας που είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα (αν και η έννοια της "τεχνολογίας" στην Ελλάδα έχει βιαστεί από κάθε άποψη ) και μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος γεωπόνος μπορεί να χτυπιέται για το πτυχίο του ΤΕΙτζή. Οκ. Άλλο αυτό όμως και άλλο η Νοσηλευτική. Εδώ μιλάμε για το ίδιο και το αυτό σε δύο φαινομενικά διαφορετικές εκδοχές της ίδια βαθμίδας εκπαίδευσης.
Δεν υπάρχουν τεχνολόγοι νοσηλευτές. Υπάρχουν νοσηλευτές σκέτοι και δυστυχώς ή ευτυχώς και στα πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ νοσηλευτικής μαθαίνουν τα ίδια πράγματα, ασκούν τις ίδιες πράξεις, έχουν τις ίδιες ευθύνες και τις ίδιες επαγγελματικές υποχρεώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Το ΤΕΠΑΚ λεγόταν Ανώτερο Τεχνολογικό ινστιτούτο Κύπρου και ήταν 3ετές . Μετά οι Κύπριοι σαν πιό ξύπνιοι που είναι από εμάς έχουν 4ετές δίπλωμα μηχανικού και από τα δύο ιδρύματα και δεν μπερδεύονται . Εδώ αφήνουμε ακόμα τις πενταετείς σπουδές να θεωρούνται μπάτσελορ γιατί δεν μπορούμε να λύσουμε το θέμα των πολυτεχνείων-τει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Το ΤΕΠΑΚ ανήκει στα Πανεπιστήμια Κύπρου. Η Κύπρος δεν έχει ΤΕΙ (δεν ξέρω αν υπήρχαν παλιά).
1) Το ΤΕΠΑΚ εχει ιδρυθει το 2004, και γνωριζαν τα ελληνικα κομπλεξ, οποτε ειπαν να το ονομασουν πανειστημιο και να τελειωνουν...:P
2) Το πτυχιο του εχει 240 μοναδες και του πανεπιστημιου Κυπρου 300 :hmm::rolleyes:
3) οχι, ΤΕΙ με το ονομα δεν ειχαν ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
@ paterasyp υφίσταται ένα θέμα με την 5ετία και το BSc, όπως το θεωρούν έξω. Όταν βγήκα, το πτυχίο Γεωπόνου ΓΠΑ ποτέ δεν το είπα BSc, αλλά MSc-equivalent. Ό,τι ακριβώς γράφει και πάνω δηλαδή. Όπως έχω αναφέρει ξανά, είμαι υπέρ του 4+1+3.

@ challenger δεν τα έχω παρακολουθήσει τα της Κύπρου. Ωστόσο μπήκα και εδώ (τυχαίο τμήμα): https://www.ucy.ac.cy/goto/ece/el-GR/ComputerEngineeringProgram.aspx έχει σύνολο για 240 ΕΣΜΜ. Εσύ αναφέρεις 300 μονάδες. Τί μονάδες? Γιατί νοείται άλλο το ECTS, άλλο το Δ.Μ. (διδακτικές μονάδες) στους ορισμούς (ναι, έχουμε και τέτοια). Το ΕΣΜΜ δεν ξέρω τι είναι ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
τεχνολογικό πανεπιστήμιο δηλαδή ότι είναι και τα τει.Μην τρελένεστε.Επίσης τα τει έχουν 240 διδακτικές μονάδες τουλάχιστων τα τμήματα μηχανικών

Ας θυμήσουμε τι λέει η αξιολόγηση της ΑΔΙΠ


«Πάνω από όλα , η Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης εντυπωσιάστηκε με την πολύ υψηλή ποιότητα της προσφερόμενης θεωρητικής και κλινικής διδασκαλίας, τα κίνητρα και τη δέσμευση του ανθρώπινου δυναμικού καθώς και τις καινοτόμες πρακτικές που έχουν αρχίσει να ενσωματώνονται στο πρόγραμμα σπουδών. Πριν από τη διατύπωση συγκεκριμένων συμπερασμάτων και συστάσεων, η ΕΕΑ θα ήθελε να κάνει μία σαφή και ξεκάθαρη δήλωση, ότι τα τμήματα Νοσηλευτικής Α & Β του ΤΕΙ Αθήνας παρέχουν πανεπιστημιακού επιπέδου νοσηλευτική εκπαίδευση και αυτό θα πρέπει να αναγνωρίζεται χωρίς καμία αμφισβήτηση από όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη, συμπεριλαμβανομένου και του Υπουργείου Παιδείας.»

Οπως βλεπετε υπάρχουν αποδείξεις δεν μιλάμε με αερολογίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Τί μονάδες? Γιατί νοείται άλλο το ECTS, άλλο το Δ.Μ. (διδακτικές μονάδες) στους ορισμούς (ναι, έχουμε και τέτοια).

Στον κανονισμό σπουδών λέει τουλάχιστον 240 ECTS.
Το ΕΣΜΜ είναι η Κυπριακή μετάφραση για το ECTS και σημαίνει Ευρωπαϊκό Σύστημα Μεταφοράς Μονάδων...
απόσπασμα από κανονισμό σπουδών:
"Η κατανομή των διδακτικών μονάδων (ECTS) σε όλα τα εξάμηνα και μαθήματα εξυπηρετεί την αξιολόγηση των φοιτητών σε Διεθνές επίπεδο. Ο φόρτος εργασίας υπολογίζεται σε κάθε εξάμηνο σπουδών. Σε κάθε εξάμηνο αντιστοιχούν 30 διδακτικές μονάδες και 50 ώρες Φόρτου Εργασίας . Μ΄ αυτόν τον τρόπο ενισχύεται ο φοιτητής να συμμετέχει ενεργά στις σπουδές του, να μάθει να μελετά και να αναζητά τις απαραίτητες γνώσεις στη διεθνή βιβλιογραφία."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Aυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κάθε χρόνο εργαζόμενοι νοσηλευτές από τα ΤΕΙ δίνουν κατατακτηριες στο ΕΚΠΑ. Αφού είναι το ίδιο ποιος ο λόγος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top