Νομική vs Φιλολογία

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Euge.loukia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευγενία Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Με χίλια Νομικη, Δεν το συζητω. Ο κλαδος της φιλολογιας και γενικα των καθηγητικων επαγγελματων ειναι υπερκορεσμενος και μαλιστα λογω της μεγαλης υπογεννητικοτητας τα προγνωστικα δεν ειναι καλα. Επισης ενα αλλο προβλημα με τους φιλολογους ειναι το γεγονος οτι τοσο αυτοι απο το κλασσικο τμημα της φιλολογιας οσο και αυτοι του ΦΠΨ και του Ιστορικου αρχαιολογικου καταληγουν να μπαινει ο ενας στα χωραφια του αλλου και να διεκδικουν τις ιδιες θεσεις αρα ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος,ασε που υπαρχουν 800 φιλοσοφικες και παραφιλοσοφικες στην Ελλαδα, καθε χρονο βγαινουν απειροι. Το πτυχιο της νομικης ειναι σαφως ανωτερο,διοτι σου ανοιγει περισσοτερο τους επαγγελματικους σου οριζοντες , σου επιτρεπει να εργαστεις και μετεκπαιδευτεις στο εξωτερικο.
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ο, τι αγαπάς εσυ!
Μπες στις ιστοσελίδες των σχολών, δες τα προγραμματα σπουδών, τα προσφερομενα μαθήματα, Ξεφυλλισε (αν έχεις την δυνατότητα) ένα δυο ακαδημαϊκά συγγράμματα από την κάθε σχολή.
Σε καμία περιπτωση μην σκέφτεσαι βάσει μορίων, πχ έγραψα 19.000, οπωσδήποτε πρεπει να πάω στην νομική, μην πανε "χαμένα" τα μόρια.
Δες ποια σχολή αρέσει περισσότερο σε σένα (και μόνον)!
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ή τσεκούρι ή μαχαίρι. :bleh: Δεν ξέρω για φιλολογία τι άλλο μπορείς να κάνεις, εκτός από τα κλασικά (σχολείο, φροντιστήριο, ιδιαίτερα), αλλά ως δικηγόρος πρέπει να σου πω ότι και Νομική να επιλέξεις να είσαι κι εκεί προετοιμασμένος για αίμα, δάκρυα κι ιδρώτα.
Γι' αρχη, θα σε συμβούλευα να δεις πρόγραμμα σπουδών και των 2 σχολών και εν ανάγκη να βρεις και να διαβάσεις, έστω και στο χαλαρό, κάποια από τα συγγράματα του πρώτου εξαμήνου, ώστε να πάρεις μια ιδέα.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εδώ να προσθέσω πως έχω παρακολουθήσει μαθήματα Νομικής εξ αποστάσεως πέρυσι, ο τρόπος διεξαγωγής του μαθήματος δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, μου φάνηκε αρκετά μονότονο να παρακολουθείς τον κώδικα και να ακούς τον καθηγήτη να διευκρινίζει ορισμένα άρθρα. Ωστόσο, ο νομικός κλάδος μου είναι ιδιαίτερα θελκτικός, ιδίως η εμπράκτη εφαρμογή του(πρακτικά εξετάσεων).
Απεναντίας, το όποιο ενδιαφέρον-το οποίο είναι μικρότερο συγκριτικά με την νομική- υφίσταται για την φιλολογία πηγάζει απο το ενδιαφέρον μου για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα και δεν σκέφτομαι ως ρεαλιστικό σενάριο να βιοπορίζομαι ως καθηγήτης β΄βάθμιας εκπαίδευσης, αν,δηλαδή, επέλεγα κάποια φιλολογική σχολή θα επεδίωκα με κάθε κόστος με ακαδημαΐκη σταδιοδρομία, εφόσον βέβαια διέθετα τις προοπτικές.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
δεν σκέφτομαι ως ρεαλιστικό σενάριο να βιοπορίζομαι ως καθηγήτης β΄βάθμιας εκπαίδευσης, αν,δηλαδή, επέλεγα κάποια φιλολογική σχολή θα επεδίωκα με κάθε κόστος με ακαδημαΐκη σταδιοδρομία, εφόσον βέβαια διέθετα τις προοπτικές.

Αν πρόκειται να περιορίσεις τόσο πολύ τον εαυτό σου με τη φιλολογία, τότε καλύτερα να μην την επιλέξεις. Η ακαδημαΐκη καριέρα δεν είναι κάτι το σίγουρο.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αν πρόκειται να περιορίσεις τόσο πολύ τον εαυτό σου με τη φιλολογία, τότε καλύτερα να μην την επιλέξεις. Η ακαδημαΐκη καριέρα δεν είναι κάτι το σίγουρο.
Ωστόσο, όσον αφορά τη νομική, με προβληματίζει αφενός το ότι η διαδικασία του μαθήματος δεν με κέντρισε σε απόλυτο βαθμό(βέβαια επρόκειτο για ενα μικρό δείγμα και - πόσο μάλλον- εξ αποστάσεως), αφετέρου το υψηλό επίπεδο σπουδών και το δυσοίωνο επαγγελματικά μέλλον, απο την άποψη ότι δεν προέρχομαι απο νομικά προσανατολισμένη οικογένεια και γνωρίζω πως ο κλάδος είναι κορεσμένος σε κάποιον βαθμό(όχι οτι δεν έχει επέλθει κορεσμός και σε όλους τους υπολοίπους, ιδίως τους θεωρητικούς)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Ωστόσο, όσον αφορά τη νομική, με προβληματίζει αφενός το ότι η διαδικασία του μαθήματος δεν με κέντρισε σε απόλυτο βαθμό(βέβαια επρόκειτο για ενα μικρό δείγμα και - πόσο μάλλον- εξ αποστάσεως), αφετέρου το υψηλό επίπεδο σπουδών και το δυσοίωνο επαγγελματικά μέλλον, απο την άποψη ότι δεν προέρχομαι απο νομικά προσανατολισμένη οικογένεια και γνωρίζω πως ο κλάδος είναι κορεσμένος σε κάποιον βαθμό(όχι οτι δεν έχει επέλθει κορεσμός και σε όλους τους υπολοίπους, ιδίως τους θεωρητικούς)
εσυ δεν θα εχεις θεμα εργασιας ...το εχεις
το ποιντ ειναι αν αντεχεις να εισαι καθημερινα μες την αντεκδικηση και τον τσακωμο.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ωστόσο, όσον αφορά τη νομική, με προβληματίζει αφενός το ότι η διαδικασία του μαθήματος δεν με κέντρισε σε απόλυτο βαθμό(βέβαια επρόκειτο για ενα μικρό δείγμα και - πόσο μάλλον- εξ αποστάσεως), αφετέρου το υψηλό επίπεδο σπουδών και το δυσοίωνο επαγγελματικά μέλλον, απο την άποψη ότι δεν προέρχομαι απο νομικά προσανατολισμένη οικογένεια και γνωρίζω πως ο κλάδος είναι κορεσμένος σε κάποιον βαθμό(όχι οτι δεν έχει επέλθει κορεσμός και σε όλους τους υπολοίπους, ιδίως τους θεωρητικούς)

μη κοιτας το μαθημα
κοιτα την επιστημη του δικαιου και το επαγγελμα
σου αρεσει αυτο;σου αρεσει η ερμηνεια των νομων;
αν σου αρεσει και η νομικη και η φιλολογια τοτε πηγαινε νομικη με τα χιλια
η νομικη δεν ειναι αδικα η κορυφαια σχολη του 1ου πεδιου
μπορεις να κανεις πολλα πραγματα μεσα απο αυτη κι αν εισαι καλος σιγουρα θα βρεις τον δρομο σου
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Εδώ να προσθέσω πως έχω παρακολουθήσει μαθήματα Νομικής εξ αποστάσεως πέρυσι, ο τρόπος διεξαγωγής του μαθήματος δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, μου φάνηκε αρκετά μονότονο να παρακολουθείς τον κώδικα και να ακούς τον καθηγήτη να διευκρινίζει ορισμένα άρθρα. Ωστόσο, ο νομικός κλάδος μου είναι ιδιαίτερα θελκτικός, ιδίως η εμπράκτη εφαρμογή του(πρακτικά εξετάσεων).
Απεναντίας, το όποιο ενδιαφέρον-το οποίο είναι μικρότερο συγκριτικά με την νομική- υφίσταται για την φιλολογία πηγάζει απο το ενδιαφέρον μου για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα και δεν σκέφτομαι ως ρεαλιστικό σενάριο να βιοπορίζομαι ως καθηγήτης β΄βάθμιας εκπαίδευσης, αν,δηλαδή, επέλεγα κάποια φιλολογική σχολή θα επεδίωκα με κάθε κόστος με ακαδημαΐκη σταδιοδρομία, εφόσον βέβαια διέθετα τις προοπτικές.
Μαθήματα σε φιλολογική σχολή παρακολούθησες ;
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
εσυ δεν θα εχεις θεμα εργασιας ...το εχεις
το ποιντ ειναι αν αντεχεις να εισαι καθημερινα μες την αντεκδικηση και τον τσακωμο.
κανενα επαγγελμα δεν ειναι ροδινο μονο ασπρο η μαυρο, οι αποχρωσεις ειναι γκριζες
η νομικη ναι ειναι απαιτητικη κι οδ ρομος δεν ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα
σε ενα αλλο επαγγελμα οπως ο φιλολογος μπορει να μην τσακωνεσαι αλλα θα εισαι ολη μερα στους δρομους απο φροντιστηριοσε φροντιστηριο και θα ψαχνεις ιδιαιτερα απο εδω κι απο εκει ενωο αρχικος διορισμος στο δημοσιο πιθανοτατα να ειναι σεκαποιο απομακρυσμενο χωριο
ολα τα επαγγελματα εχουν τα αρνητικα τους
ομως στη νομικη αν μη τι αλλο αν αξιζειςοιπιθανοτητες να πετυχεις ειναι υπερσου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
κανενα επαγγελμα δεν ειναι ροδινο μονο ασπρο η μαυρο, οι αποχρωσεις ειναι γκριζες
η νομικη ναι ειναι απαιτητικη κι οδ ρομος δεν ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα
σε ενα αλλο επαγγελμα οπως ο φιλολογος μπορει να μην τσακωνεσαι αλλα θα εισαι ολη μερα στους δρομους απο φροντιστηριοσε φροντιστηριο και θα ψαχνεις ιδιαιτερα απο εδω κι απο εκει ενωο αρχικος διορισμος στο δημοσιο πιθανοτατα να ειναι σεκαποιο απομακρυσμενο χωριο
ολα τα επαγγελματα εχουν τα αρνητικα τους
ομως στη νομικη αν μη τι αλλο αν αξιζειςοιπιθανοτητες να πετυχεις ειναι υπερσου
ολα αυτα που λες γωργια ειναι πολυ σωστα αλλα δες και λιγο το γενικο πλανο
στον νομικο δεν θα παει ποτε κανεις γα κατι ευχαριστο ή σχεδον ποτε.
ουτε σε σενα θα ερθουν για ευχαριστα πραματα... αλλα οι 99/100 θα φυγουν χαμογελαστοι
ο δικηγηρος στο τελος θα μπορεσει αραγε να υποστηριξει οτι υπηρετησε το δικαιο να χαμογελασει λιγο και αυτος?
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
δν ξερω κατα ποσο ο γιατρος οταν *συνηθως* και πολυ κακως εκβιαζει παιρνοντας φακελακια μπορει να αισθανεται ηθικη ικανοποιηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

οπως κι ο οικονομολογος οταν στις εταιρειες-πυραγχας καλειται να σκεπασει οικονομικες παρασπονδιες και σκανδαλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ηθικο
κανενα επαγγελμα δεν εχει αρετη
ο ανθρωπος που το πραττει ειναι ο μονος που μπορει δωσει αρετη σε ενα επαγγελμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
δν ξερω κατα ποσο ο γιατρος οταν *συνηθως* και πολυ κακως εκβιαζει παιρνοντας φακελακια μπορει να αισθανεται ηθικη ικανοποιηση
ε οχι ... ικανοποιηση αλλου ειδους αισθανεται.
αλλα δεν ειναι ολη η ιατρικη ετσι.
αλλα και λιγοι ειναι αυτοι που τα παιρνουν εκβιαστικα οι πολλοι τα παιρνουν παθητικα μετα του ευχαριστου αποτελεσματος.
ειναι περιπλοκο το θεμα αυτο , δεν προσεγγιζεται επιφανειακα.
παντως γιατρο να θελει να κανει κακο σε ανθρωπο δεν ξερω.
δικηγορο ξερω. πχ να σου παρει το σπιτι.

τωρα για τον οικονομολογο ..οκ η δουλεια του ειναι να χωνει το χερι οσο πιο βαθεια μπορει.
το δικιο και το μεγιστο κερδος του εργοδοτη ... δικαιο, αδικο αυτο ειναι...δεν το λες και ηθικο αυτο.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
ε οχι ... ικανοποιηση αλλου ειδους αισθανεται.
αλλα δεν ειναι ολη η ιατρικη ετσι.
αλλα και λιγοι ειναι αυτοι που τα παιρνουν εκβιαστικα οι πολλοι τα παιρνουν παθητικα μετα του ευχαριστου αποτελεσματος.
ειναι περιπλοκο το θεμα αυτο , δεν προσεγγιζεται επιφανειακα.
παντως γιατρο να θελει να κανει κακο σε ανθρωπο δεν ξερω.
δικηγορο ξερω. πχ να σου παρει το σπι
κοιτα θα το συνεχιζα αλλα νομιζω οτι εχουμε βγει εκτος θεματος αλλο ρωτησε το παιδι
πολλοι γιατροι αν δεν δωσεις φακελακι δεν ενδιαφερονται και σε αφηνουν στη μοιρα τους ακομη κι αν δεν το ζητησουν
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
κοιτα θα το συνεχιζα αλλα νομιζω οτι εχουμε βγει εκτος θεματος αλλο ρωτησε το παιδι
πολλοι γιατροι αν δεν δωσεις φακελακι δεν ενδιαφερονται και σε αφηνουν στη μοιρα τους ακομη κι αν δεν το ζητησουν
καλα δεν ειμαστε και πολυ εκτος .. για οραματα επαγγελματων συζηταμε.
ο slim shady ειναι εφυες παιδι καταλαβαινει.
οκ στοπ λοιπον
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Εδώ να προσθέσω πως έχω παρακολουθήσει μαθήματα Νομικής εξ αποστάσεως πέρυσι, ο τρόπος διεξαγωγής του μαθήματος δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, μου φάνηκε αρκετά μονότονο να παρακολουθείς τον κώδικα και να ακούς τον καθηγήτη να διευκρινίζει ορισμένα άρθρα. Ωστόσο, ο νομικός κλάδος μου είναι ιδιαίτερα θελκτικός, ιδίως η εμπράκτη εφαρμογή του(πρακτικά εξετάσεων).
Απεναντίας, το όποιο ενδιαφέρον-το οποίο είναι μικρότερο συγκριτικά με την νομική- υφίσταται για την φιλολογία πηγάζει απο το ενδιαφέρον μου για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα και δεν σκέφτομαι ως ρεαλιστικό σενάριο να βιοπορίζομαι ως καθηγήτης β΄βάθμιας εκπαίδευσης, αν,δηλαδή, επέλεγα κάποια φιλολογική σχολή θα επεδίωκα με κάθε κόστος με ακαδημαΐκη σταδιοδρομία, εφόσον βέβαια διέθετα τις προοπτικές.

Γενικά η διδασκαλία δεν είναι ό.τι πιο ελκυστικό στη νομική :P Γι αυτό κι εγώ μόνο πρώτο εξάμηνο πήγαινα για γνωριμίες, από τότε κυρίως με τα συγγράμματα δουλεύω. Λίγοι καθηγητές μονάχα κάνουν τη διδασκαλία πιο ζωντανή, συμμετοχική και ενδιαφέρουσα.

Για να μιλήσω προσωπικά, πάντα λάτρευα την ιστορία, τη φιλοσοφία, τα μαθηματικά και την πράξη. Η νομική τυχαίνει να τα συνδυάζει όλα αυτά. Καταρχάς, χρειάζονται ιστορικές, κοινωνιολογικές και φιλοσοφικές γνώσεις για να σκεφτείς νομικά, και όσο περισσότερο τις καλλιεργείς τόσο το καλυτερο. Έπειτα, η νομική χρησιμοποιεί μια ιδιαίτερη μεθοδολογία εφαρμογής και ερμηνείας του δικαίου που προσιδιάζει πολύ στη μαθηματική αναλυτική λογική(αυτό το βλέπεις ιδιαίτερα όταν λύνεις πρακτικά). Και τρίτον, έχει απτή προέκταση, ασχολείται με καθημερινά προβλήματα. Δεν τη βαριέσαι εύκολα και συγχρόνως είναι λειτουργημα, κατά τη γνώμη μου. Αυτό το τελευταίο το έχω εκτιμήσει ιδιαίτερα γιατί έχω δει πόσο πολύ μπορεί να βοηθήσει ένας δικηγόρος ανθρώπους εντελώς ανήμπορους, οικογένειες διαλυμένες κλπ.
Αν σ αρέσουν κι εσένα όλα αυτά, πιστεύω θα σ αρέσει και η νομική.

Βέβαια πολλές φορές δεν είναι ευχάριστη, κάποιοι τομείς είναι ξεροί, κάποιες γνώσεις εντελώς τεχνικές και στεγνές κλπ κλπ και έχω αρκετούς φίλους που έχουν σιχαθεί :P
Αν και ισχυουν αυτά σε ένα βαθμό, η γενικότερη εικόνα είναι θετική πιστεύω.

Όσο για τη φιλολογία, πέρα απ το θέμα της εργασίας, μου φαίνεται κάπως υπερβολή η τόσο βαθεια μελέτη της γραμματικής, του συντακτικού των αρχ ελληνικών, των λατινικών, της λογοτεχνίας κλπ. Παρόλο που μου αρέσουν κι αυτά, τα προτιμώ σε πιο ήπιο επίπεδο, και κυρίως να επιλέγω εγώ τι θα μελετήσω απ ολα αυτά - και το καλό είναι πως στη νομική δεν αποκόπτεσαι απ αυτά, είναι χρήσιμο να διαβάζεις ιστορία, κοινωνιολογία, ακόμα και λογοτεχνία. Ένα άλλο πρόβλημα για μένα είναι ο καθαρά θεωρητικός χαρακτήρας της, η απουσία της πράξης.

Προτού καταλήξεις κάπου, θα πρότεινα να επισκεφτείς τις βιβλιοθήκες του κάθε τμήματος, αν βρίσκεσαι Αθήνα. Της νομικής είναι στη Σόλωνος(κοντά στο σταθμό μετρό Πανεπιστήμιο), ανοιχτά από 9 μεχρι 7(την παρασκευή 5) τις καθημερινές. Μπορείς να ζητήσεις να σου δείξουν την αίθουσα του Ευδόξου όπου βρίσκονται τα πανεπιστημιακά συγγράμματα για τα μαθήματα και να τα ξεφυλλίσεις, να δεις το περιεχόμενο, τη διάρθρωση κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 119105

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλολογία με τα χίλια ! Το πτυχίο της φιλολογίας είναι ανώτερο από της νομικής !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top