Νομική vs Σώματα Ασφαλείας

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Καλημέρα! Έδωσα πανελλήνιες και συγκέντρωσα 17.100 μόρια στο Πεδίο των Ανθρωπιστικών Σπουδών. Από την αρχή της χρονιάς σκεφτόμουν να δηλώσω τη νομική, ωστόσο αρχίζω και σκέφτομαι ποιά σχολή θα μου προσφέρει καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Έτσι τους τελευταίους μήνες αποφάσισα να δώσω και αθλήματα για να χω μια πιο safe επιλογή. Σαν αντικείμενο μου φαίνεται ενδιαφέρουσα η νομική, αλλά όπως είπα με προβληματίζει η επαγγελματική σταδιοδρομία με τόσους δικηγόρους που βγάζουμε κάθε χρόνο. Εσείς τί θα μου προτείνατε να επιλέξω? Νομική ή Αστυφυλάκων/Πυροσβεστών/Λιμενοφυλάκων?
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Αμα σε ενδιαφερει κυριως η επαγγελματική αποκατάσταση οπως λες προτεινω να δηλωσεις σωματα ασφαλειας πρωτα. Βεβαια εκει να ξερεις οτι ανα πασα στιγμη μπορει να κινδυνευσεις (αναλογα και που θα σε τοποθετησουν) αλλα τουλαχιστον θα εχεις ενα σιγουρο εισοδημα. Απο την αλλη τελειωνοντας νομικη δεν ειναι μονόδρομος να γινεις δικηγορος (εκτος αν θελεις μονο αυτο). Η ανεργια παντως εχει χτυπησει κοκκινο στον νομικο κλαδο αλλα και σε καθε αλλο κλαδο πλην στρατου/ σωματων ασφαλειας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Καλημέρα.Εγώ θα σου πω το εξής μιάς και εγώ βρισκόμουν σε ένα παρόμοιο δίλημμα λίγους μήνες πριν.Για να πας σε σώματα ασφαλείας πρέπει να το γουστάρεις.Γιατί δεν είναι όλα όσα ρόδινα όσα τα παρουσιάζουν κάποιοι.Το κυριότερο είναι ο στάνταρ μισθός των 800 ευρώ και η σταθερότητα.Όμως από εκεί και πέρα είναι δύσκολη και επικίνδυνη δουλειά , με μεταθέσεις κάθε 3 και λίγο , με έξοδα ενοικίου κοκ.Αν θες ντε και καλά ένστολα , θα σου πρότεινα πυροσβεστών , καθώς είναι καλύτερες οι συνθήκες.

Όμως ,πρέπει να γνωρίζεις κάτι.Η νομική δεν βγάζει μόνο δικηγόρους.Είναι ένα πολύ δυνατό χαρτί που απλά σου ανοίγει πόρτες παντού... στα ναυτιλιακά , στο εμπορικό δίκαιο και σε κάθε άλλο δίκαιο που μπορείς να φανταστείς ,νομικός σύμβουλος ,συμβολαιογράφος ακόμη και καθηγητής και πόσα άλλα που θα μου έπαιρνε 1 παράγραφο να τα αναφέρω..

Το κυριότερο όμως είναι το τι πραγματικά θέλεις... αν είναι όνειρο σου τα ένστολα τότε φυσικά και ακολούθησε αυτόν τον δρόμο... αν όμως είναι καθαρά ''safe'' επιλογή όπως λες λόγω μισθού και σταθερότητας θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Αν το πραγματικό όνειρο σου είναι η νομική δεν βλέπω κάποιον λόγο να μην την ακολουθήσεις.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Προσωπικά δε θα με τρέλαινε τόσο να γίνω δικηγόρος, απλά βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα σαν επιστήμη η Νομική. Αυτό που με νοιάζει όμως πιο πολύ και ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό είναι να έχω μια αξιοπρεπή δουλειά τελειώνοντας τις σπουδές, να μπορώ δηλαδή να τα βγάζω πέρα οικονομικά και να νιώθω ανεξάρτητος. Γι' αυτό και έχω μπει σε αυτό το δίλημμα...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το πτυχίο νομικης είναι από τα πτυχία που παρέχουν τη δυνατότητα να επεκταθεις σε πολλούς τομείς. Ως δικηγόρος με υποθέσεις στο δικαστήριο, δύσκολα από το πουθενά νς ξεφυτρώσεις εσυ και να έχεις πελατεία, αν δεν έχετε κάποια σχέση με Νομική οικογενειακώς. Ωστόσο, οι επιλογές που δίνονται από Νομική είναι τρομερές. Από τη στιγμή που σου φαίνεται ενδιαφέρων κλάδος, να κινηθείς προς αυτόν. Ασε την αστυνομία, ναι παρέχει ένα 800-1000€, αλλά δεν είναι ποσό που δύσκολα να εξασφαλίσεις με το πτυχίο Νομικής... Αν βιάζεσαι οικονομικά να αποκτήσεις εισόδημα λόγω πιέσεων, η αστυνομία πιο γρήγορα θα στο παρέχει. Στη νομική καλο θα ήταν να κανεις μεταπτυχιακό ειδίκευσης.
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Προσωπικά δε θα με τρέλαινε τόσο να γίνω δικηγόρος, απλά βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα σαν επιστήμη η Νομική. Αυτό που με νοιάζει όμως πιο πολύ και ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό είναι να έχω μια αξιοπρεπή δουλειά τελειώνοντας τις σπουδές, να μπορώ δηλαδή να τα βγάζω πέρα οικονομικά και να νιώθω ανεξάρτητος. Γι' αυτό και έχω μπει σε αυτό το δίλημμα...

Κοίτα , αν βρίσκεσαι ακόμη σε δίλημμα , και δεν είναι πάθος σου η νομική , και αφού προτεραιότητα σου είναι η άμεση αποκατάσταση , τότε πάνε αστυφυλάκων με τα χίλια.Νομική για να διαπρέψει κάποιος πρέπει να το θέλει, να ψαχτεί και να αποδεχτεί το γεγονός ότι δεν θα απορροφηθεί άμεσα στην αγορά εργασίας... Αστυφυλάκων πας ,ακόμα και στην διάρκεια της φοίτησης παίρνεις ένα μισθό , μένεις στις εγκαταστάσεις της σχολής, χωρίς έξοδα ενοικίου , και μόλις βγεις έχεις στάνταρ δουλειά.

Πάντως να γνωρίζεις πως με πτυχίο νομικής έχεις κλάσεις ανώτερες προοπτικές εξέλιξης και εξασφάλισης μισθού πολλαπλάσιου αυτού ενός αστυφύλακα.Αλλά από εκεί και πέρα μόνο εσύ γνωρίζεις τις ικανότητες σου , τα ενδιαφέροντα και τις προτεραιότητες... με βάση τα μέχρι τώρα λεγόμενα σου , η Αστυφυλάκων είναι η σωστότερη επιλογή.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Κοίτα , αν βρίσκεσαι ακόμη σε δίλημμα , και δεν είναι πάθος σου η νομική , και αφού προτεραιότητα σου είναι η άμεση αποκατάσταση , τότε πάνε αστυφυλάκων με τα χίλια.Νομική για να διαπρέψει κάποιος πρέπει να το θέλει, να ψαχτεί και να αποδεχτεί το γεγονός ότι δεν θα απορροφηθεί άμεσα στην αγορά εργασίας... Αστυφυλάκων πας ,ακόμα και στην διάρκεια της φοίτησης παίρνεις ένα μισθό , μένεις στις εγκαταστάσεις της σχολής, χωρίς έξοδα ενοικίου , και μόλις βγεις έχεις στάνταρ δουλειά.

Πάντως να γνωρίζεις πως με πτυχίο νομικής έχεις κλάσεις ανώτερες προοπτικές εξέλιξης και εξασφάλισης μισθού πολλαπλάσιου αυτού ενός αστυφύλακα.Αλλά από εκεί και πέρα μόνο εσύ γνωρίζεις τις ικανότητες σου , τα ενδιαφέροντα και τις προτεραιότητες... με βάση τα μέχρι τώρα λεγόμενα σου , η Αστυφυλάκων είναι η σωστότερη επιλογή.
Δεν είναι το πρόβλημα μου τόσο η άμεση αποκατάσταση που απασχολεί πολλούς. Δε με πιέζει κανείς να έχω ντε και καλά δουλειά από τα 18 μου. Ο σταθερός μισθός όμως ναι για μένα είναι ένα ισχυρό κίνητρο βλέποντας την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα. Δεν μπορείς να βασίζεσαι σε τίποτα ελπιδοφόρο αφού όσο περνάνε τα χρόνια η ανεργία όλο και αυξάνεται. Από νομική η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και κάποιο συγγενικό μου πρόσωπο να με βοηθήσει, έστω και δικηγόρο οπότε θα πρέπει αναγκαστικά να ξεκινήσω από το μηδέν αν πάρω την απόφαση να τη δηλώσω πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό. Γενικά είμαι λίγο μπερδεμένος με αυτήν την απόφαση. Έπειτα σκέφτομαι ότι τώρα μπορεί να κοιτάω το πρόγραμμα σπουδών και να μου φαίνεται ενδιαφέρον αλλά δεν έχω μπει στη σχολή ακόμη για να χω και μια πιο ξεκάθαρη εικόνα. Αν οι εποχές ήταν καλύτερες και γίνονταν διορισμοί στα σχολεία ίσως δήλωνα παιδαγωγικά και φιλολογία, χωρίς να μπαίνω σε διλήμματα αλλά έτσι όπως είναι τα πράματα τα χω απορρίψει πλήρως και δε θα τα δηλώσω καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ερώτηση.

Εχω δει οτι πολλοί μπαίνουν σε τέτοιες σχολές και μετα σπουδάζουν κανονικά στη σχολή επιθυμίας τους.

Υπάρχει δυνατότητα να κάνεις κατι τέτοιο;

Στο πρότεινω γιατι θεωρω οτι υπάρχουν περιπτώσεις που η αμεση και σταθερή όπως λες οικονομική εξασφάλιση είναι αναγκαία.

Οταν υπάρχουν λεφτά μετα μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Επίσης πρέπει να σκεφτείς αν σε ενδιαφέρει το εξωτερικό γιατί η νομική έχει καλύτερες προοπτικές εκτός Ελλάδας.

Κι εγω πάντως νομική θα επέλεγα.
Για ενα σωρό λόγους .
Ο κύριος ειναι οτι δεν μπορώ τον τρόπο ζωης των ενστόλων .Βέβαια υπάρχουν και ενα σωρο άλλοι ομως ο τρόπος ζωης ειναι το πρωτο που θα πρεπει να υπολογίσεις.
Αλλα πιστεύω πρέπει να τα ζυγισεις παρα πολύ καλα.
Δεν ειναι καθόλου απλη απόφαση .

Εγω στη θέση σου θα εμπαινα σε μια ομάδα Στο fb νομικής να ρωτήσω για τη σχολή, συνθήκες εργασίας στην ελλαδα για νεο δικηγόρο στην Ελλάδα κτλ
Κάνεις απλα αίτηση κι σε δέχονται.
Σε εμας αρκετοί μπαίνουν κι ρωτάνε , τωρα που ειναι τα μηχανογραφικά.
Πρέπει να βρεις ανθρώπους που όντως σπουδάζουν το αντικείμενο η εχουν μολις βγει στην αγορά εργασίας.
Δεν πρέπει να στηριχτείς σε ανθρώπους εξω απο το χορό για μια τόσο σημαντική απόφαση.

Θεωρώ οτι τα περισσότερα λάθη στο μηχανογραφικό γίνονται λόγω αυτού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Φιλε εφοσον σε ενδιαφερει πανω απο ολα η σταθεροτητα μονο το Δημοσιο μπορει να σου προσφερει κατι τετοιο. Οποτε προτεινω να στραφεις στα σωματα ασφαλειας. Η νομικη θελει ψαξιμο οπως ειπε ο @ΘανάσοςG4 , δεν την επιλεγει δηλαδη κανεις απλα για το βολεμα.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Ερώτηση.

Εχω δει οτι πολλοί μπαίνουν σε τέτοιες σχολές και μετα σπουδάζουν κανονικά στη σχολή επιθυμίας τους.

Υπάρχει δυνατότητα να κάνεις κατι τέτοιο;

Στο πρότεινω γιατι θεωρω οτι υπάρχουν περιπτώσεις που η αμεση και σταθερή όπως λες οικονομική εξασφάλιση είναι αναγκαία.

Οταν υπάρχουν λεφτά μετα μπορείς να κάνεις τα πάντα.

Επίσης πρέπει να σκεφτείς αν σε ενδιαφέρει το εξωτερικό γιατί η νομική έχει καλύτερες προοπτικές εκτός Ελλάδας.

Κι εγω πάντως νομική θα επέλεγα.
Για ενα σωρό λόγους .
Ο κύριος ειναι οτι δεν μπορώ τον τρόπο ζωης των ενστόλων .Βέβαια υπάρχουν και ενα σωρο άλλοι ομως ο τρόπος ζωης ειναι το πρωτο που θα πρεπει να υπολογίσεις.
Αλλα πιστεύω πρέπει να τα ζυγισεις παρα πολύ καλα.
Δεν ειναι καθόλου απλη απόφαση .
Αν επιτρέπεται για ποιούς άλλους λόγους δεν θα επέλεγες κάποιο σώμα ασφαλείας?
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Αρχικά νομική Κομοτηνής θεωρώ δύσκολο να πιάσεις
Πυροσβεστων πιστεύω θα πέσει στα 16800 οπότε είσαι μέσα
Αστυφυλάκων σίγουρα πιάνεις αν σου αρέσει δήλωσε την εγώ προσωπικά θα περάσω Αστυφυλάκων παρά τις συμβουλές για πυροσβεστική
Λιμενοφυλακων θες;
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Αρχικά νομική Κομοτηνής θεωρώ δύσκολο να πιάσεις
Πυροσβεστων πιστεύω θα πέσει στα 16800 οπότε είσαι μέσα
Αστυφυλάκων σίγουρα πιάνεις αν σου αρέσει δήλωσε την εγώ προσωπικά θα περάσω Αστυφυλάκων παρά τις συμβουλές για πυροσβεστική
Λιμενοφυλακων θες;
Λένε ότι η Νομική Κομοτηνής θα πέσει στα 16.900 κοντά, οπότε πιστευώ υπάρχουν ελπίδες. Λιμενοφύλακας δε ξέρω και πολλά για το συγκεκριμένο...ακούω απλά ότι έχει πολλές μεταθέσεις. Τώρα αν είναι να κάνω περιπολίες μόνο στα λιμάνια με το όχημα δε θα με χαλούσε, αλλά είναι υποχρεωτικό να είσαι και σε πλωτό σκάφος στη θάλασσα? Δεν ξέρω και πολλά να πω την αλήθεια για τη συγκεκριμένη δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Πρεπει να ξεκαθαρισουμε κατι.Οσοι τελειωνουν νομικη γινονται δικηγοροι.Τελεια και παυλα.Νομικος συμβουλος ειναι δικηγορος.Τα λεω απο πρωτο χερι, καθως προερχομαι απο οικογενεια δικηγορων και τα ξερω απο πρωτο χερι.Δυστηχως στην εποχη μας για να διακριθεις στην νομικη επιστημη και για να ανελθεις επαγγελματικα πρεπει να εισαι παρα πολυ καλος.Τα μεταπτυχιακα τυπου "ΠΜΣ στο Αστικο Δικαιο στο Απθ" δεν λενε πολλα πλεον.Πλεον ζητανε μεταπτυχιακα απο το εξωτερικο και απο καλα πανεπιστημια.Τα αλλα, δηλαδη διπλωματικο, δικαστικο ειναι για τους ρομαντικους και για αυτος που εχουν γερο μεσον.Πραγματι, το πτυχιο της νομικης ειναι ενα παρα πολυ δυνατο χαρτι και σου ανοιγει πολλες πορτες.Πλεον αυτο που χρειαζεται ενας φοιτητης ειναι οι γνωριμιες.Τελεια και παυλα.Αλλιως μενεις, δυστηχως, στασιμος.Αυτα.
*Σκεψου σοβαρα το τι θες να κανεις και το τι σου αρεσει.Μονο ετσι θα παρεις απαντηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επιπλεον να επισημανθει οτι η αμοιβη στον νομικο κλαδο δεν εχει ταβανι, δηλαδη σε υποθεσεις εταιριων μερικοι πληρωνονται εως και 100.000 ευρω.Βεβαια τοτε αλλαζει το πραγμα και σιγουρα για να φτασεις εκει θελει να φτησεις αιμα, αλλα και να εχεις και μεσον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Λένε ότι η Νομική Κομοτηνής θα πέσει στα 16.900 κοντά, οπότε πιστευώ υπάρχουν ελπίδες. Λιμενοφύλακας δε ξέρω και πολλά για το συγκεκριμένο...ακούω απλά ότι έχει πολλές μεταθέσεις. Τώρα αν είναι να κάνω περιπολίες μόνο στα λιμάνια με το όχημα δε θα με χαλούσε, αλλά είναι υποχρεωτικό να είσαι και σε πλωτό σκάφος στη θάλασσα? Δεν ξέρω και πολλά να πω την αλήθεια για τη συγκεκριμένη δουλειά.
Ακριβώς το ίδιο επειδή δε γνωρίζω την δουλειά και επειδή λογικά θς βγαίνω θάλασσα με πλωτό δεν καίγομαι να πάω ..νομική έχει πολύ διάβασμα πάντως
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Ακριβώς το ίδιο επειδή δε γνωρίζω την δουλειά και επειδή λογικά θς βγαίνω θάλασσα με πλωτό δεν καίγομαι να πάω ..νομική έχει πολύ διάβασμα πάντως
Επίσης λιμενοφύλακας θεωρώ ότι δε συμφέρει να πάει κάποιος που είναι από πόλη ή επαρχία γιατί μια ζωή θα ναι σε απομακρυσμένα νησιά με συχνές μεταθέσεις. Όσους έχω ρωτήσει πάντως θεωρούν καλύτερη την αστυνομία, γι' αυτό έχει και περισσότερη ζήτηση.
 

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ξεχώρισε τα σώματα ασφαλείας μεταξύ τους γιατί καθένα έχει θετικά και αρνητικά. Μην τα τσουβάλια ζεις όλα μαζί γιατί δ θα μπορείς να τα συγκρίνεις σοβαρά μεταξύ τους. Πχ το θέμα των μεταθέσεων υπάρχει μόνο στο στρατό. Στην αστυνομία αν δε το ζητήσεις δε σε κουνάνε. Επίσης στην πυροσβεστική πας πολύ γρήγορα σπίτι σου.
 

ROSSONERO

Νεοφερμένος

Ο ROSSONERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ποσο πιστεύετε θα είναι η βάση για αστυφύλακων με το παλιό σύστημα.το 2016 που είχε γίνει κάτι ανάλογο με καινούργιο και παλιό σύστημα η βάση ήταν 18100 για αστυφύλακων.βεβαια τότε είχε πάρει 8 ατομα μόνο.τωρα θα πάρει 70.ποσο πιστεύετε θα είναι φέτος
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Ποσο πιστεύετε θα είναι η βάση για αστυφύλακων με το παλιό σύστημα.το 2016 που είχε γίνει κάτι ανάλογο με καινούργιο και παλιό σύστημα η βάση ήταν 18100 για αστυφύλακων.βεβαια τότε είχε πάρει 8 ατομα μόνο.τωρα θα πάρει 70.ποσο πιστεύετε θα είναι φέτος
16400
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αν επιτρέπεται για ποιούς άλλους λόγους δεν θα επέλεγες κάποιο σώμα ασφαλείας?

Κοίτα εγω συνειδητά δεν επέλεξα την νομική.
Την θαυμάζω σαν επιστήμη και θεωρώ ότι ειναι ενα πτυχίο πασπαρτου.
Δηλαδη σου δινει επιλογές που ειναι παρα πολυ βασικό.
Παρολαυτα δεν με ενδιαφέρει για να την σπουδάσω και ουτε πιστεύω οτι θα ήμουν καλη.
Υπάρχει παρα πολυς ανταγωνισμός.
Δεν ειναι καθόλου μα καθόλου εύκολα τα πράγματα.

Βέβαια να πω κι αυτό, οτι ειναι απο τις ελάχιστες σχολές στο πρώτο πεδίο που τελειώνοντας μπορείς να βρεις εργασία στο αντικείμενο σου.
Χωρίς μεταπτυχιακό κι ιστορίες.
Τωρα ο μισθός ειναι ενα αλλο θεμα....
Γενικά πάντως για κάποιον που το θέλει και έχει όρεξη την θεωρώ πάρα πολύ καλη σχολή.
Πόσο μαλλον για όποιον έχει κλιση στο αντικείμενο.

Παρόλο όμως που δεν θεωρώ οτι μου ταιριάζει θα προτιμούσα να σπουδάσω μια επιστήμη, ποσο μαλλον την νομική παρα να παω Αστυφυλάκων η πυροσβέστης.
Αλλα αυτά ειναι στον άνθρωπο, δεν ειναι σε καμια περίπτωση αντικειμενικοί λόγοι για να κρίνουν την επιλογή σου γι αυτό και δεν τους ανέφερα.

Αν λοιπόν βλέπεις οτι σου ταιριάζει ο τρόπος ζωης των ενστολων να το κάνεις.
Η ουσιαστική ελευθερία αρχίζει οταν είμαστε οικονομικα ανεξάρτητοι και δεν ειναι λίγο πραγμα να το πετύχεις αυτό τοσο νωρίς.
Και μπορείς να σπουδάσεις μετα απο όσο ξέρω ενα αντικείμενο που και σε ενδιαφέρει αλλα θα αναιβεις κιόλας και μισθολογικά.

Σε μπέρδεψα μαλλον αλλα η τελική επιλογή ειναι στα αλήθεια πολύ προσωπικό θεμα.
Αν ήμουν 18 θα σου έλεγα αβίαστα νομική αλλα πλέον ξέρω οτι δεν ειναι τοσο μαυρα η άσπρα τα πραγματα .
Και εχω δει και τι χαος ειναι η αγορά εργασίας στην Ελλάδα.

Να κανεις αυτό που βλέπεις οτι θέλεις και να ορίσεις εσυ τις προτεραιότητες σου.
Δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top