Νομική VS Βιολογία

grigoris12123

Νεοφερμένος

Ο grigoris12123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπον πρεπει να διαλεξω κατευθυνση και ειμαι αναμεσα στη θεωρητικη και στις σπουδες υγειας γιατι σκεφτομαι 2 σχολες: Νομικη και Βιολογια
Η προθεσμια ληγει οποτε χρειαζομαι αμεση βοηθεια
Οσον αφορα τη βιολογια
παντα ημουν παιδι των θετικων επιστημων, μ αρεσε η βιολογια σαν μαθημα αλλα ποτε δεν με ξετρελανε
τη θεωρω πολυ ενδιαφερον μαθημα
οι τομεις που μου αρεσουν ειναι η ζωολογια και η εξελικτικη και ισως λιγο η γενετικη
οσον αφορα τη νομικη, μ αρεσει η ενασχοληση με τους νομους αλλα δεν με ξετρελενει ουτε αυτη
παρ ολα αυτα ειτε ενστικτωδως ειτε απο επιρροη καθηγητων κλπ που με εχουν συμβουλεψει εχω μια εσωτερικη επιθυμια για την νομικη η οποια ειναι ανεξηγητη
(οι περισσοτεροι καθητες μου λενε οτι ταιριαζω στη νομικη γιατι εχω ενα ταλεντο στον λογο και στην επιχειρηματολογια)
επισης νομιζω οτι δεν θα ηθελα να ασχολουμαι μονιμα με ενα βαρυ αντικειμενο οπως η νομικη γιατι νομιζω πως δεν εχει να κανει και με ΄΄χαρουμενα΄΄ θεματα
Τελος οι επιδωσεις μου ειναι αριστες και στα 2 πεδια οποτε δεν θα εχω θεμα εκει και νομιζω πως κανενα απο τα δυο παραπανω δεν αποτελει το επαγγελμα που θα ηθελα να κανω αλλα εχω καταληξει σε αυτεσ τις σχολες για διαφορουσ λογους
το εχω ψαξει πολυ και εχω μπλεχτει αρκετα και χρειαζομαι γρηγορα μια καλη συμβουλη
ευχαριστω πολυ!!!
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Λοιπον πρεπει να διαλεξω κατευθυνση και ειμαι αναμεσα στη θεωρητικη και στις σπουδες υγειας γιατι σκεφτομαι 2 σχολες: Νομικη και Βιολογια
Η προθεσμια ληγει οποτε χρειαζομαι αμεση βοηθεια
Οσον αφορα τη βιολογια
παντα ημουν παιδι των θετικων επιστημων, μ αρεσε η βιολογια σαν μαθημα αλλα ποτε δεν με ξετρελανε
τη θεωρω πολυ ενδιαφερον μαθημα
οι τομεις που μου αρεσουν ειναι η ζωολογια και η εξελικτικη και ισως λιγο η γενετικη
οσον αφορα τη νομικη, μ αρεσει η ενασχοληση με τους νομους αλλα δεν με ξετρελενει ουτε αυτη
παρ ολα αυτα ειτε ενστικτωδως ειτε απο επιρροη καθηγητων κλπ που με εχουν συμβουλεψει εχω μια εσωτερικη επιθυμια για την νομικη η οποια ειναι ανεξηγητη
(οι περισσοτεροι καθητες μου λενε οτι ταιριαζω στη νομικη γιατι εχω ενα ταλεντο στον λογο και στην επιχειρηματολογια)
επισης νομιζω οτι δεν θα ηθελα να ασχολουμαι μονιμα με ενα βαρυ αντικειμενο οπως η νομικη γιατι νομιζω πως δεν εχει να κανει και με ΄΄χαρουμενα΄΄ θεματα
Τελος οι επιδωσεις μου ειναι αριστες και στα 2 πεδια οποτε δεν θα εχω θεμα εκει και νομιζω πως κανενα απο τα δυο παραπανω δεν αποτελει το επαγγελμα που θα ηθελα να κανω αλλα εχω καταληξει σε αυτεσ τις σχολες για διαφορουσ λογους
το εχω ψαξει πολυ και εχω μπλεχτει αρκετα και χρειαζομαι γρηγορα μια καλη συμβουλη
ευχαριστω πολυ!!!


Δες σε ποιο πεδίο έχεις τις περισσότερες εναλλακτικές/ κλίσεις (μην περιορίζεις τις επιλογές σου από τώρα) και κρίνε αναλόγως.
Α και μην το πας βάσει επιδόσεων γιατί οι βαθμοί σε αυτές τις τάξεις δεν σημαίνουν τίποτα.
 

grigoris12123

Νεοφερμένος

Ο grigoris12123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δες σε ποιο πεδίο έχεις τις περισσότερες εναλλακτικές/ κλίσεις (μην περιορίζεις τις επιλογές σου από τώρα) και κρίνε αναλόγως.
Α και μην το πας βάσει επιδόσεων γιατί οι βαθμοί σε αυτές τις τάξεις δεν σημαίνουν τίποτα.
πανω κατω εχω των ιδιο αριθμο επιλογων
ειμαι 3 λυκειου βασικα οποτε καλο θα ηταν να τις περιορισω
δεν λεω σε ποια κατευθυνση ειμαι για να μην επηρεασει τις απαντησεις
απλα οι καθηγητεσ μου εχουν πει οτι μπορω να αλλαξω κι οτι θα βγαλω την υλη
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι το εξής: και τα δύο τμήματα είναι υψηλόβαθμα (νομική 17+ και βιολογικό-δεν είμαι σίγουρος-γύρω στο 18). Ποιες σχολές είσαι διατεθειμένος να δηλώσεις σε περίπτωση που δεν φτάσουν τα μόρια; Το γεγονός ότι έχεις καλές επιδόσεις και στα δύο πεδία δεν συνεπάγεται οπωσδήποτε ότι θα συγκεντρώσεις τόσα μόρια όσα απαιτούνται γιατί στις πανελλαδικές παίζουν ρόλο και διάφορες συγκυρίες (στο λέω από εμπειρία μιας και δεν έχω δώσει 1-2 φορές αλλά 3 φορές πανελλήνιες). Αν μου έλεγες ότι ήθελες αποκλειστικά νομική ή βιολογικό δεν θα ετίθετο κανένας προβληματισμός. Εφόσον όμως σ' αρέσουν εξίσου και τα δύο, τότε κριτήριο επιλογής σου θα αποτελέσουν οι σχολές που θα επιλέξεις μετά τη νομική ή το βιολογικό.
 

Nasia_2

Νεοφερμένος

Η Nasia_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παντως νομιζω οτι δεν θα επρεπε να σε επηρρεαζει η γνωμη των καθηγητων γτ απο αυτα π λες φαινεται οτι κυριως εκεινοι σε παροτρυνουν στην νομικη κ απλα σ αρεσε σαν ιδεα..στο κατω κατω δικο σου μελλον θα ειναι..θα συμφωνησω με τν jims, πρεπει να δεις ποιο πεδιο γενικα επιστημων σε εκφραζει περισσοτερο..γενικα μην σκεφτεσαι τοσο την κατευθυνση κ τις επιδοσεις σου στα μαθηματα αλλα σκεψου πως θα ηθελες να ειναι η ζωη σου κ η δουλεια σ σε καθημερινη βαση..εαν τιποτα απο αυτες τις δυο σχολες δεν σε ολοκληρωνει τοτε μαλλον πρεπει να αναζητησεις κατι καινουργιο
 

grigoris12123

Νεοφερμένος

Ο grigoris12123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παντως νομιζω οτι δεν θα επρεπε να σε επηρρεαζει η γνωμη των καθηγητων γτ απο αυτα π λες φαινεται οτι κυριως εκεινοι σε παροτρυνουν στην νομικη κ απλα σ αρεσε σαν ιδεα..στο κατω κατω δικο σου μελλον θα ειναι..θα συμφωνησω με τν jims, πρεπει να δεις ποιο πεδιο γενικα επιστημων σε εκφραζει περισσοτερο..γενικα μην σκεφτεσαι τοσο την κατευθυνση κ τις επιδοσεις σου στα μαθηματα αλλα σκεψου πως θα ηθελες να ειναι η ζωη σου κ η δουλεια σ σε καθημερινη βαση..εαν τιποτα απο αυτες τις δυο σχολες δεν σε ολοκληρωνει τοτε μαλλον πρεπει να αναζητησεις κατι καινουργιο
ναι αυτη ειναι η αληθεια πως με εσπρωξαν εκει και μου αρεσε σαν ιδεα
οσον αφορα τις σχολες καθε πεδιου με ενδιαφερει περιπου ο ιδιος αριθμος σχολων
αυτο που γεμιζει δεν εχει να κανει με σχολες απλα εχω αποφασισει πως αφου μου δινεται η ευκαιρια να δωσω Πανελληνιες
θα ηθελα να περασω σε μια σχολη που να μου αρεσει αλλα και να μπορω να ασκησω τα πιθανα επαγγελματα σε περιπτωση που δεν πιασει το plan A
ακομη θελω η σχολη που θα περασω εκτος απο το να μ αρεσει να εχει και το στοιχειωδες μελλον
εννοω πως ειναι αρκετες ωραιες σχολες οι οποιες δεν εχουν δυστυχως μελλον
γι αυτο εχω καταληξει σε αυτεσ
 

Nasia_2

Νεοφερμένος

Η Nasia_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ναι αυτη ειναι η αληθεια πως με εσπρωξαν εκει και μου αρεσε σαν ιδεα
οσον αφορα τις σχολες καθε πεδιου με ενδιαφερει περιπου ο ιδιος αριθμος σχολων
αυτο που γεμιζει δεν εχει να κανει με σχολες απλα εχω αποφασισει πως αφου μου δινεται η ευκαιρια να δωσω Πανελληνιες
θα ηθελα να περασω σε μια σχολη που να μου αρεσει αλλα και να μπορω να ασκησω τα πιθανα επαγγελματα σε περιπτωση που δεν πιασει το plan A
ακομη θελω η σχολη που θα περασω εκτος απο το να μ αρεσει να εχει και το στοιχειωδες μελλον
εννοω πως ειναι αρκετες ωραιες σχολες οι οποιες δεν εχουν δυστυχως μελλον
γι αυτο εχω καταληξει σε αυτεσ


Γενικα παντως και στις δυο αυτες σχολες τα πραγματα απο πλευρας αποκαταστασης ειναι δυσκολα γιατι εχουν κορεστει αρκετα αλλα ειμαι της αποψης οτι εαν κατι σου αρεσει πολυ τοτε θα βρεις μια διεξοδο..
Μπορεις να μπεις στις ιστοσελιδες των σχολων τοτε να δεις λιγο το προγραμμα σπουδων δες τι σου προσφερει η καθε επιστημη και τι σου κεντριζει το ενδιαφερον περισσοτερο..
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον πρεπει να διαλεξω κατευθυνση και ειμαι αναμεσα στη θεωρητικη και στις σπουδες υγειας γιατι σκεφτομαι 2 σχολες: Νομικη και Βιολογια
Η προθεσμια ληγει οποτε χρειαζομαι αμεση βοηθεια
Οσον αφορα τη βιολογια
παντα ημουν παιδι των θετικων επιστημων, μ αρεσε η βιολογια σαν μαθημα αλλα ποτε δεν με ξετρελανε
τη θεωρω πολυ ενδιαφερον μαθημα
οι τομεις που μου αρεσουν ειναι η ζωολογια και η εξελικτικη και ισως λιγο η γενετικη
οσον αφορα τη νομικη, μ αρεσει η ενασχοληση με τους νομους αλλα δεν με ξετρελενει ουτε αυτη
παρ ολα αυτα ειτε ενστικτωδως ειτε απο επιρροη καθηγητων κλπ που με εχουν συμβουλεψει εχω μια εσωτερικη επιθυμια για την νομικη η οποια ειναι ανεξηγητη
(οι περισσοτεροι καθητες μου λενε οτι ταιριαζω στη νομικη γιατι εχω ενα ταλεντο στον λογο και στην επιχειρηματολογια)
επισης νομιζω οτι δεν θα ηθελα να ασχολουμαι μονιμα με ενα βαρυ αντικειμενο οπως η νομικη γιατι νομιζω πως δεν εχει να κανει και με ΄΄χαρουμενα΄΄ θεματα
Τελος οι επιδωσεις μου ειναι αριστες και στα 2 πεδια οποτε δεν θα εχω θεμα εκει και νομιζω πως κανενα απο τα δυο παραπανω δεν αποτελει το επαγγελμα που θα ηθελα να κανω αλλα εχω καταληξει σε αυτεσ τις σχολες για διαφορουσ λογους
το εχω ψαξει πολυ και εχω μπλεχτει αρκετα και χρειαζομαι γρηγορα μια καλη συμβουλη
ευχαριστω πολυ!!!


Πληροφοριακά, οι δικηγόροι έχουν σταματήσει να αγορεύουν στα δικαστήρια. Επομένως, δεν πα να χεις και PhD στη ρητορική, που λέει ο λόγος καμμία σημασία δεν έχει.

Δεύτερον, όπως παρουσίασες τις δύο επιστήμες είναι φανερό ότι για τη βιολογία ξέρεις πιο πολλά, γιατί απλά σε ενδιαφέρει περισσότερο.

Τρίτον, στις ανθρωπιστικες, επιστήμες με μέλλον δεν υπάρχουν. Τι εννοώ; Αν υπάρχει κορεσμός μια στα παραιατρικα στις ανθρωπιστικες άστο καλύτερα. Ναι αυτό που λένε ότι αν σου αρέσει κάποια επιστήμη θα πετύχεις όπως και να έχει όντως αλήθεια είναι, αλλά πίστεψέ με υπάρχουν εκατοντάδες που έχουν το ίδιο level αγάπης ή και μεγαλύτερο.

Τέταρτον, οι εναλλακτικές είναι πολύ περισσότερες, λόγω των παραιατρικων και στο εξωτερικό φεύγεις ευκολότερα.
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Λοιπον πρεπει να διαλεξω κατευθυνση και ειμαι αναμεσα στη θεωρητικη και στις σπουδες υγειας γιατι σκεφτομαι 2 σχολες: Νομικη και Βιολογια
Η προθεσμια ληγει οποτε χρειαζομαι αμεση βοηθεια
Οσον αφορα τη βιολογια
παντα ημουν παιδι των θετικων επιστημων, μ αρεσε η βιολογια σαν μαθημα αλλα ποτε δεν με ξετρελανε
τη θεωρω πολυ ενδιαφερον μαθημα
οι τομεις που μου αρεσουν ειναι η ζωολογια και η εξελικτικη και ισως λιγο η γενετικη
οσον αφορα τη νομικη, μ αρεσει η ενασχοληση με τους νομους αλλα δεν με ξετρελενει ουτε αυτη
παρ ολα αυτα ειτε ενστικτωδως ειτε απο επιρροη καθηγητων κλπ που με εχουν συμβουλεψει εχω μια εσωτερικη επιθυμια για την νομικη η οποια ειναι ανεξηγητη
(οι περισσοτεροι καθητες μου λενε οτι ταιριαζω στη νομικη γιατι εχω ενα ταλεντο στον λογο και στην επιχειρηματολογια)
επισης νομιζω οτι δεν θα ηθελα να ασχολουμαι μονιμα με ενα βαρυ αντικειμενο οπως η νομικη γιατι νομιζω πως δεν εχει να κανει και με ΄΄χαρουμενα΄΄ θεματα
Τελος οι επιδωσεις μου ειναι αριστες και στα 2 πεδια οποτε δεν θα εχω θεμα εκει και νομιζω πως κανενα απο τα δυο παραπανω δεν αποτελει το επαγγελμα που θα ηθελα να κανω αλλα εχω καταληξει σε αυτεσ τις σχολες για διαφορουσ λογους
το εχω ψαξει πολυ και εχω μπλεχτει αρκετα και χρειαζομαι γρηγορα μια καλη συμβουλη
ευχαριστω πολυ!!!


Έτσι όπως τα λες, μου φαίνεται ότι εσύ ο ίδιος θέλεις Βιολογικό αλλα ο κοινωνικός σου περίγυρος σε έχει επηρεάσει για τη Νομική. Απαντάς μόνος σου στην ερώτηση. Δες όσα σου έχω σημειώσει με bold για τη Βιολογία και αυτά με γαλάζιο για τη Νομική.
Με προβληματίζει όμως λίγο που λες ότι δεν ξετρελαίνεσαι. Μήπως είναι κάτι άλλο που σε ξετρελαίνει και γι αυτό καλύτερα να έχεις πιο ανοικτές τις επιλογές σου; Θα συμφωνήσω με τα παιδιά ότι θα πρέπει να δεις και άλλες πιο χαμηλόβαθμες σχολές και των 2 πεδίων για να καταλήξεις.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
πανω κατω εχω των ιδιο αριθμο επιλογων
ειμαι 3 λυκειου βασικα οποτε καλο θα ηταν να τις περιορισω
δεν λεω σε ποια κατευθυνση ειμαι για να μην επηρεασει τις απαντησεις
απλα οι καθηγητεσ μου εχουν πει οτι μπορω να αλλαξω κι οτι θα βγαλω την υλη

Και όμως, η κατεύθυνση στην οποία βρίσκεσαι, καθώς και το αν έχεις κάνει θερινή προετοιμασία, πρέπει να παίξουν καθοριστικό ρόλο στην επιλογή σου.

Βρισκόμαστε σχεδόν στον Οκτώβρη. Οι μαθητές που στοχεύουν στις υψηλόβαθμες θεωρητικές σχολές, ειδικά μετά τις αλλαγές στην ύλη, προετοιμάζονται ήδη από τον Ιούνιο, έχουν πλέον καλύψει ένα σημαντικό για τα χρονικά δεδομένα ποσοστό της ύλης, αλλά ακόμα και έτσι, πολύ δεν καταφέρνουν να πιάσουν τα απαιτούμενα για τις σχολές τους μόρια. Το ίδιο, αντίστοιχα, συμβαίνει και στις θετικοοικονομικές κατευθύνσεις.

Αν, επομένως, δεν μας πεις σε ποια κατεύθυνση είσαι και τι προετοιμασία έχεις ήδη κάνει, οι συμβουλές που θα σου δὠσουμε εύκολα θα μπορούσαν να καταλήξουν καταστροφικές για εσένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

grigoris12123

Νεοφερμένος

Ο grigoris12123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έτσι όπως τα λες, μου φαίνεται ότι εσύ ο ίδιος θέλεις Βιολογικό αλλα ο κοινωνικός σου περίγυρος σε έχει επηρεάσει για τη Νομική. Απαντάς μόνος σου στην ερώτηση. Δες όσα σου έχω σημειώσει με bold για τη Βιολογία και αυτά με γαλάζιο για τη Νομική.
Με προβληματίζει όμως λίγο που λες ότι δεν ξετρελαίνεσαι. Μήπως είναι κάτι άλλο που σε ξετρελαίνει και γι αυτό καλύτερα να έχεις πιο ανοικτές τις επιλογές σου; Θα συμφωνήσω με τα παιδιά ότι θα πρέπει να δεις και άλλες πιο χαμηλόβαθμες σχολές και των 2 πεδίων για να καταλήξεις.
Απλα η βιολογια ενω μου φαινεται ενδιαφερουσα δεν με εξιταρει
και επισης οι τομεις που με ενδιαφερουν ειναι λιγο ΄΄ οι οχι βασικοι΄΄
σαν plan b εχω και στις 2 κατευθυνσεις
η αληθεια ειναι οτι υπαρχει αλλο μεγαλυτερο ενδιαφερον το οποιο δεν χρειαζεται να το σπουδασεις
απλα ενω μου αρεσει η νομικη επιστημη και ο τροπος σκεψησ κτλ και ενω υπαρχει μια εσωτερικη επιθυμια ανεξηγητη προς τα εκει, νομιζω οτι δεν θα ηθελα να ασχοληθω μακροπροθεσμα με ενα ψυχοφθορο αντικειμενο

Και όμως, η κατεύθυνση στην οποία βρίσκεσαι, καθώς και το αν έχεις κάνει θερινή προετοιμασία, πρέπει να παίξουν καθοριστικό ρόλο στην επιλογή σου.

Βρισκόμαστε σχεδόν στον Οκτώβρη. Οι μαθητές που στοχεύουν στις υψηλόβαθμες θεωρητικές σχολές, ειδικά μετά τις αλλαγές στην ύλη, προετοιμάζονται ήδη από τον Ιούνιο, έχουν πλέον καλύψει ένα σημαντικό για τα χρονικά δεδομένα ποσοστό της ύλης, αλλά ακόμα και έτσι, πολύ δεν καταφέρνουν να πιάσουν τα απαιτούμενα για τις σχολές τους μόρια. Το ίδιο, αντίστοιχα, συμβαίνει και στις θετικοοικονομικές κατευθύνσεις.

Αν, επομένως, δεν μας πεις σε ποια κατεύθυνση είσαι και τι προετοιμασία έχεις ήδη κάνει, οι συμβουλές που θα σου δὠσουμε εύκολα θα μπορούσαν να καταλήξουν καταστροφικές για εσένα.
στη φετινη υλη ειμαι πισω και στις 2 κατευθυνσεις λογω συνεχων μεταπηδησεων
ελπιζω οτι θα τα καλυψω
βεβαια εμενα μου αρκει να βρω αυτο που θελω και επειτα δεν με ενοχλει ακομη και το να προσπαθησω 2η φορα
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Οι καθηγητές γενικά πολλά λένε δεν θα πρέπει να σε επηρεάζουν.Τωρα αυτό με την ευγλωττία και την νομική γενικά το έχω ακούσει άπειρες φορές και δεν νομίζω ότι ισχύει απόλυτα.Εγώ θα σου έλεγα ασυζητητί βιολογικό αλλά είναι κάτι τελείως υποκειμενικό αφού εγώ είμαι παλαβός με τη βιολογια οπότε μην επηρεαστεεις ούτε από εμένα.Ομως αφού εισουν θετικαριος πάντα το βιολογικό και η βιολογία γενικά σαν επιστήμη(εφαρμοσμένη χημεία/φυσικη στην ουσία) μοιάζει πιο κοντινη σε εσένα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top