Νομική στη Βρετανία

Agnwristos

Νεοφερμένος

Ο Agnwristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τι λέτε φιλτατη επομένως.. Πρέπει να γίνω πιό ευγενικός :P

Μου φαίνεται πολύ περίεργο .. Σίγουρα υπάρχουν πολλά προβλήματα αλλά από τον δικό μου κύκλο ξέρω οτι είναι αρκετά καλύτερα από την Ελλάδίτσα μας, δεν συμφωνείτε?

Ειδικά για ναυτιλιακά,νομική, οικονομικά ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Οι Άγγλοι προσπαθούν να βολέψουν εργασιακά πρώτα τους δίκους τους και μετά τους άλλους. Επιπλέον τα δίδακτρά τριπλασιάστηκαν σε σχέση με παλαιότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ακόμα και οι Άγγλοι έχουν μεγάλα προβλήματα αποκατάστασης...Είχε κυκλοφορήσει και εδώ στο φόρουμ ότι οι φοιτητές πληρώνουν για να αποκτήσουν εργασιακή εμπειρία..Το είδα και εγώ με τα μάτια μου όταν ήμουν εκεί. Και ήμουν και σε πανεπιστήμιο που φροντίζει τους αποφοίτους του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ακόμα και οι Άγγλοι έχουν μεγάλα προβλήματα αποκατάστασης...Είχε κυκλοφορήσει και εδώ στο φόρουμ ότι οι φοιτητές πληρώνουν για να αποκτήσουν εργασιακή εμπειρία..Το είδα και εγώ με τα μάτια μου όταν ήμουν εκεί. Και ήμουν και σε πανεπιστήμιο που φροντίζει τους αποφοίτους του...
Μην τους ξυπνάτε από το βαθύ ύπνο του δικαίου, δε θέλουν να δουν κατάματα την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Τί λές φίλτατε? Ήταν και θα είναι το 1ο financial center παγκοσμίως και η ανεργία βρίσκεται στο 8.3%
Απο που βγαινει οτι ειναι το πρωτο ''financial center'' παγκοσμιως ακριβως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Απο που βγαινει οτι ειναι το πρωτο ''financial center'' παγκοσμιως ακριβως?
Όλες οι μεγαλύτερες χργματοοικονομικές, ο μεγαλύτερες του κόσμου επιχειρήσεις βρίσκονται εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι ΚΑΙ εκεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ακόμα και οι Άγγλοι έχουν μεγάλα προβλήματα αποκατάστασης...Είχε κυκλοφορήσει και εδώ στο φόρουμ ότι οι φοιτητές πληρώνουν για να αποκτήσουν εργασιακή εμπειρία..Το είδα και εγώ με τα μάτια μου όταν ήμουν εκεί. Και ήμουν και σε πανεπιστήμιο που φροντίζει τους αποφοίτους του...
Δεν μπορούμε να ξέρουμε, πως θα είναι τα πράγματα σε πέντε χρόνια. Δεν το ξέρω αυτό που λές, αλλά αν ισχυεί, τουλάχιστον και με αυτόν το τρόπο αποκτούν πρωτης κλάσης εργασιακή εμπειρία. Παντώς σίγουρα τα πράγματα είναι καλύτερα από εδώ με ένα πτυχίο νομικής, μη τρελαθούμε. Εξάλλου οι πανέξυπνοι Άγγλοι κράτησαν τη λιρίτσα τους...

Νομίζω ότι είναι ΚΑΙ εκεί....
Ε τώρα το city του Λονδίνου δεν συγκρίνεται με κανένα στη δύση. Εκτός αν θέλει κάποιος να πάει να δουλέψει στη Σιγκαπούρη ή το Πεκίνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε, πως θα είναι τα πράγματα σε πέντε χρόνια. Δεν το ξέρω αυτό που λές, αλλά αν ισχυεί, τουλάχιστον και με αυτόν το τρόπο αποκτούν πρωτης κλάσης εργασιακή εμπειρία. Παντώς σίγουρα τα πράγματα είναι καλύτερα από εδώ με ένα πτυχίο νομικής, μη τρελαθούμε. Εξάλλου οι πανέξυπνοι Άγγλοι κράτησαν τη λιρίτσα τους...

Ε τώρα το city του Λονδίνου δεν συγκρίνεται με κανένα στη δύση. Εκτός αν θέλει κάποιος να πάει να δουλέψει στη Σιγκαπούρη ή το Πεκίνο!

Το πώς θα είναι τα πράγματα σε πέντε χρόνια το λέμε και για την Ελλάδα όμως.

Το ότι δέχεσαι αυτό με τους φοιτητές που πληρώνουν, δεν ξέρω πώς να το σχολιάσω. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι αν γινόταν στην Ελλάδα θα γκρεμιζόταν το σύμπαν ενώ για την Αγγλία δείχνει φυσιολογικό...Δηλαδή, ΕΛΕΟΣ!!

Το City, αν εξαιρέσεις τα ναυτιλιακά και αυτό με το ζόρι, δεν διαφέρει σε τίποτα από ένα ελληνικό πανεπιστήμιο. Χρόνια τώρα, με τόσους Έλληνες που έχει μαζέψει. Πλέον, τα καλά ναυτιλιακά βρίσκονται εκεί όπου υπάρχουν λιμάνια στην Αγγλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Το πώς θα είναι τα πράγματα σε πέντε χρόνια το λέμε και για την Ελλάδα όμως.

Το ότι δέχεσαι αυτό με τους φοιτητές που πληρώνουν, δεν ξέρω πώς να το σχολιάσω. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι αν γινόταν στην Ελλάδα θα γκρεμιζόταν το σύμπαν ενώ για την Αγγλία δείχνει φυσιολογικό...Δηλαδή, ΕΛΕΟΣ!!

Το City, αν εξαιρέσεις τα ναυτιλικά και αυτό με το ζόρι, δεν διαφέρει σε τίποτα από ένα ελληνικό πανεπιστήμιο. Χρόνια τώρα, με τόσους Έλληνες που έχει μαζέψει. Πλέον, τα καλά ναυτιλιακά βρίσκονται εκεί όπου υπάρχουν λιμάνια στην Αγγλία.
ποιά χώρα μπορεί να ανακάμψει πιο γρήγορα; η Αγγλία ή η Ελλάδα με τα 400 δις χρέος; Δεν το δέχομαι απόλυτα μιας και δεν το γνωρίζω. Αλλά, στην ανταγωνισική κοινωνία μας αν κάποιος μπορεί να πληρώσει για να τον πάρουν σε μια δουλεία δυστυχώς θα το κάνει. Αφού ο εργοδότης δεν θα κάνει προσλήψεις έτσι και αλλιώς, δεν θα στερήσει αυτός που πληρώνει μια θέση από τον "αντίπαλό" του υποψήφιο. Μην το βλέπεις έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ποιά χώρα μπορεί να ανακάμψει πιο γρήγορα; η Αγγλία ή η Ελλάδα με τα 400 δις χρέος; Δεν το δέχομαι απόλυτα μιας και δεν το γνωρίζω. Αλλά, στην ανταγωνισική κοινωνία μας αν κάποιος μπορεί να πληρώσει για να τον πάρουν σε μια δουλεία δυστυχώς θα το κάνει. Αφού ο εργοδότης δεν θα κάνει προσλήψεις έτσι και αλλιώς, δεν θα στερήσει αυτός που πληρώνει μια θέση από τον "αντίπαλό" του υποψήφιο. Μην το βλέπεις έτσι.

Κοίτα, μπορώ και μιλάω για την Αγγλία γιατί έζησα εκεί και παρακολουθώ στενά τα γεγονότα τα τελευταία 5 χρόνια. Πήγα το 2007 και είχα ψάξει και δύο χρόνια πιο πριν τα πάντα για το Λονδίνο. Τα πράγματα στην Αγγλία είναι άσχημα από τότε, δεν είναι θέμα της κρίσης που ζούμε εμείς τώρα. Από τότε είχαν σφίξει εκεί τα πράγματα.

(δεν έχω γνώμη για άλλη χώρα πάντως, το παραδέχομαι! :D )

Το βλέπω και το παραβλέπω έτσι, γιατί στο εξωτερικό όλα μας φαίνονται τέλεια! Όταν όμως πάνε/πάμε να τα φέρουν εδώ όλοι τσινάνε. Το βλέπω το παραμυθάκι και τώρα στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Το city στα οικονιμικά, νομικά και ναυτιλιακά είναι super top.
οικονομικά:london school of economics and political science, city uni london, lbs
νομικά: lse, ucl, queen mary
ναυτιλιακά: city κυρίως χωρίς να στερούν και τα υπόλοιπα. Συμφωνώ για τα λιμάνια southampton κai lpool αλλά δεν είναι καλύτερα από του Λονδίνου, ασε που και το λιβερπουλ βρίσκεται σε μια παρακμή καθώε έχει υποχωρήσει κάτω από την 30η θέση στους times, χωρίς πάντα να ναι βέβαια τα rankings ευαγγέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε, πως θα είναι τα πράγματα σε πέντε χρόνια. Δεν το ξέρω αυτό που λές, αλλά αν ισχυεί, τουλάχιστον και με αυτόν το τρόπο αποκτούν πρωτης κλάσης εργασιακή εμπειρία. Παντώς σίγουρα τα πράγματα είναι καλύτερα από εδώ με ένα πτυχίο νομικής, μη τρελαθούμε. Εξάλλου οι πανέξυπνοι Άγγλοι κράτησαν τη λιρίτσα τους...


Ε τώρα το city του Λονδίνου δεν συγκρίνεται με κανένα στη δύση. Εκτός αν θέλει κάποιος να πάει να δουλέψει στη Σιγκαπούρη ή το Πεκίνο!
Σχετικά με τις επιχειρήσεις και το κέντρο του κόσμου. Δηλαδή τι πρέπει να πει ο Αμερικανός;

Γι' αυτό οι πανέξυπνοι Άγγλοι που κράτησαν τη λιρίτσα τους απολύουν σωρηδόν. Επίσης ναι με ένα πτυχίο Νομικής εκ Αγγλίας όλοι θα 'ναι στα πόδια σου.

Όντως το City δε συγκρίνεται με κανένα δυτικό παπιστήμιο. Τι να πουν δηλαδή τα έρμα πανεπιστήμια όπως Οξφόρδη, Καιμπριτζ, Χάρβαντ, Γειλ, Στανφορντ και Εδιμβούργο.

Καλύτερα προσγειώσου στην πραγματικότητα, αλλιώς το ξύπνημα θα 'ναι πολύ απότομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το city στα οικονιμικά, νομικά και ναυτιλιακά είναι super top.
οικονομικά:london school of economics and political science, city uni london, lbs
νομικά: lse, ucl, queen mary
ναυτιλιακά: city κυρίως χωρίς να στερούν και τα υπόλοιπα. Συμφωνώ για τα λιμάνια southampton ai lpool αλλά δεν είναι καλύτερα από του Λονδίνου, ασε που και το λιβερπουλ βρίσκεται σε μια παρακμή καθώε έχει υποχωρήσει κάτω από την 30η θέση στους times, χωρίς πάντα να ναι βέβαια τα rankings ευαγγέλια.

Δεν με ενδιαφέρουν τα rankings αν αυτά μου παραθέτεις... :) Έχω δηλώσει πολλές φορές ότι δεν τα εμπιστεύομαι σε μεγάλο βαθμό.

Ρώτα όμως όποιον θέλεις στην ακαδημαϊκή κοινότητα...Να δεις σε τι εκτίμηση έχουν το city! Χώρια που είχα και εγώ πολλούς φίλους μέσα και είδα τι κωλοχανείο είναι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Κοίτα, μπορώ και μιλάω για την Αγγλία γιατί έζησα εκεί και παρακολουθώ στενά τα γεγονότα τα τελευταία 5 χρόνια. Πήγα το 2007 και είχα ψάξει και δύο χρόνια πιο πριν τα πάντα για το Λονδίνο. Τα πράγματα στην Αγγλία είναι άσχημα από τότε, δεν είναι θέμα της κρίσης που ζούμε εμείς τώρα. Από τότε είχαν σφίξει εκεί τα πράγματα.

(δεν έχω γνώμη για άλλη χώρα πάντως, το παραδέχομαι! :D )

Το βλέπω και το παραβλέπω έτσι, γιατί στο εξωτερικό όλα μας φαίνονται τέλεια! Όταν όμως πάνε/πάμε να τα φέρουν εδώ όλοι τσινάνε. Το βλέπω το παραμυθάκι και τώρα στο πανεπιστήμιο.
Ακριβώς είναι πολύτιμες οι πληροφορίες σου μιας και έζησες εκεί. Αλλά δεν υπάρχει μόνο το city για δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ακριβώς είναι πολύτιμες οι πληροφορίες σου μιας και έζησες εκεί. Αλλά δεν υπάρχει μόνο το city για δουλεια

Το City εννοείς το πανεπιστήμιο τώρα ή το κέντρο του Λονδίνου...;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Προσωπικά για νομική θεωρώ καλύτερη την Γαλλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αλήθεια, πού θα ήταν το καλύτερο...; Γερμανία;
Ναι συν ΗΠΑ. Με αυτή τη σειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top