Νομική στην Κύπρο

Petraland

Νεοφερμένος

Η Petraland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα εαν υπάρχει κάποιος που σπουδάζει στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας ή το ευρωπαϊκό νομική αν μπορεί να μου λίγα λόγια γι αυτά τα πανεπιστήμια;
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 112 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,204 μηνύματα.
Άραγε το εξ αποστάσεως πρόγραμμα Νομικής από το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου δίνει δυνατότητα εγγραφής στον ΔΣΑ ;
14.400€ για ένα πτυχίο που δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα, γελάνε και τα χαλίκια.
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Βέβαια οι εν Κύπρο αδελφοί άλλα ευαγγελίζονται . 🤔

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Το πρόγραμμα έχει εγκριθεί από την Επιτροπή Αξιολόγησης Ιδιωτικών Πανεπιστημίων (Ε.Α.Ι.Π.) και είναι αναγνωρισμένο από το Κυπριακό Συμβούλιο Αναγνώρισης Τίτλων Σπουδών (ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ.).

Ανάλογα με την κατεύθυνση, το πρόγραμμα ανταποκρίνεται πλήρως στις απαιτήσεις για εγγραφή στον Παγκύπριο Δικηγορικό Σύλλογο, κατόπιν επιτυχούς εξέτασης στα μαθήματα του Νομικού Συμβουλίου της Κυπριακής Δημοκρατίας και στις απαιτήσεις για εγγραφή στους διάφορους κατά τόπο Δικηγορικούς Συλλόγους της Ελλάδας κατόπιν σχετικών εξετάσεων.

Το Τμήμα Νομικής έχει αναγνωριστεί από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ως ισότιμο με τα αντίστοιχα των Ελληνικών Α.Ε.Ι.

 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,944 μηνύματα.
Παλιοτερα δεν αναγνωριζοταν κανενα προπτυχιακο η μεταπτυχιακο πτυχιο απο οποιο ανοικτο πανεπιστημιο αν δεν ειχε αναλογο το ΕΑΠ και να το εχει ανανγνωρισει αυτο.
Τωρα τα εχει μπερδεψει τοσο η κεραμεως που κανεις δεν ξερει.
Μονο ο δικηγορικος συλλογος αθηνων εχει αποψη πλεον.
Τωρα απο την αλλη μερια το φημισμενο αμερικανικο κολλεγιο Deree Aγ Παρασκευης κανει κατα γραμμα το προγμαμμα του αγγλικου ανοικτου πανεπιστημιου ... ειναι αναγνωρισμενα τα πτυχια του? δεν ξερω ...μαλλον οχι.
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μάλλον κάτι παρακάμπτουν μέσω εγγραφής στον Κυπριακό ΔΣ. Τα γαλλικά χαρτιά των κολλεγίων πάντως αναγνωρίζονται ( κατ ουσίας και αυτά εξ αποστάσεως είναι ) άλλο βέβαια εάν τους πετσοκόβουν στις εξετάσεις για το δικηγορείν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως σχεδόν όλα τα Πανεπιστήμια της Κύπρου τρέχουν Νομική Σχολή .
Εν δυνάμει λοιπόν μπορούν να ανοίξουν ισάριθμα παραρτήματα εν Ελλαδι προσεχώς . 🤔
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,944 μηνύματα.
Μάλλον κάτι παρακάμπτουν μέσω εγγραφής στον Κυπριακό ΔΣ. Τα γαλλικά χαρτιά των κολλεγίων πάντως αναγνωρίζονται ( κατ ουσίας και αυτά εξ αποστάσεως είναι ) άλλο βέβαια εάν τους πετσοκόβουν στις εξετάσεις για το δικηγορείν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως σχεδόν όλα τα Πανεπιστήμια της Κύπρου τρέχουν Νομική Σχολή .
Εν δυνάμει λοιπόν μπορούν να ανοίξουν ισάριθμα παραρτήματα εν Ελλαδι προσεχώς . 🤔
Ημαρτον ρε παιδια ..αυτα που λεει το χαρτι δεν ειναι πανεπιστημια ειναι super market πτυχιων...κατι σαν το Μετροπολιταν το δικο μας μου κανει.
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Θα γεμίσει Νομικές Σχολές η χώρα προσεχώς . Εγώ πάντως αυτό βλέπω .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,944 μηνύματα.
Θα γεμίσει Νομικές Σχολές η χώρα προσεχώς . Εγώ πάντως αυτό βλέπω .
Ναι δεν εχεις αδικο... δεν ξερω βεβαια και τι δικαιο κανουν
..αγγλικο?
Αλλα κοιτα να δεις τα κυπριοπουλα ερχονται στην αθηνα και την θεσσαλονικη για νομικη και πληρωνουν και πιο πολλα απο οτι φαινεται ..γιατι το κανουν ..τι ξερουν που δεν το ξερουμε?
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,443 μηνύματα.
Παλιοτερα δεν αναγνωριζοταν κανενα προπτυχιακο η μεταπτυχιακο πτυχιο απο οποιο ανοικτο πανεπιστημιο αν δεν ειχε αναλογο το ΕΑΠ και να το εχει ανανγνωρισει αυτο.
Τωρα τα εχει μπερδεψει τοσο η κεραμεως που κανεις δεν ξερει.

Πλέον σίγουρα δεν ισχύει. Εχω κάνει ενα μεταπτυχιακό στο ΑΠΚΥ που δεν υπάρχει στην Ελλάδα κάτι αντίστοιχο, ΕΑΠ και τα υπόλοιπα δημόσια ΑΕΙ. Το 2022 που τελείωσα έκανα αίτηση στον ΔΟΑΤΑΠ, μέσα σε 20 μέρες είχα στο email μου την βεβαίωσή τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τωρα απο την αλλη μερια το φημισμενο αμερικανικο κολλεγιο Deree Aγ Παρασκευης κανει κατα γραμμα το προγμαμμα του αγγλικου ανοικτου πανεπιστημιου ... ειναι αναγνωρισμενα τα πτυχια του? δεν ξερω ...μαλλον οχι.

Ξέρω ενα παιδί από την Θεσσαλονίκη που τελείωσε νομική σε κολέγιο εδώ, και εδώ και 5 χρόνια έχει δικό του δικηγορικό γραφείο. Ακαδημαϊκή αναγνώριση δε νομίζω να έχει λάβει από τον ΔΟΑΤΑΠ, αλλά επαγγελματικά δικαιώματα σίγουρα έχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,013 μηνύματα.
Θα γεμίσει Νομικές Σχολές η χώρα προσεχώς . Εγώ πάντως αυτό βλέπω .

Aφού είναι επιστήμη κράχτης για ιδιωτικά κολέγια, ιδιωτικά πανεπιστήμια κτλ.. :P Επίσης το μισό κράτος "δικάζει" το άλλο μισό κράτος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top