Νομική σε κολλέγιο

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Μια απλή ερώτηση, από περιέργεια βασικά, αν μου επιτρέπεις. Για ποιο λόγο θες να σπουδάσεις νομική εφόσον δεν σε ενδιαφέρει αν θα εγγραφείς σε δικηγορικό σύλλογο ή αν θα διδαχθείς το αγγλοσαξονικό δίκαιο; Από καθαρά ακαδημαϊκό ενδιαφέρον; Γιατί από επαγγελματική σκοπιά νομίζω όποια διαδρομή κι αν ακολουθήσεις πρέπει να έχεις περάσει από το επάγγελμα του δικηγόρου για λίγο.
 

Giuseppe

Νεοφερμένος

Ο Giuseppe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μια απλή ερώτηση, από περιέργεια βασικά, αν μου επιτρέπεις. Για ποιο λόγο θες να σπουδάσεις νομική εφόσον δεν σε ενδιαφέρει αν θα εγγραφείς σε δικηγορικό σύλλογο ή αν θα διδαχθείς το αγγλοσαξονικό δίκαιο; Από καθαρά ακαδημαϊκό ενδιαφέρον; Γιατί από επαγγελματική σκοπιά νομίζω όποια διαδρομή κι αν ακολουθήσεις πρέπει να έχεις περάσει από το επάγγελμα του δικηγόρου για λίγο.
Ακριβώς. Από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον.
Έχω τη δουλειά μου ενώ δεν πρόκειται ποτέ να ασκήσω το επάγγελμα του δικηγόρου. Μου αρέσει η επιστήμη αλλά όχι το επάγγελμα του δικηγόρου (τους απεχθάνομαι). Επειδή, όπως έγραψα, έχω τη δουλειά μου, θέλω να πάρω ένα πτυχίο νομικής αλλά δεν θέλω να πεθάνω στο διάβασμα, αφού δεν πρόκειται ποτέ να εφαρμόσω τις γνώσεις αυτές (άρα δεν θα πάρω κανέναν στον λαιμό μου).
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Ακριβώς. Από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον.
Έχω τη δουλειά μου ενώ δεν πρόκειται ποτέ να ασκήσω το επάγγελμα του δικηγόρου. Μου αρέσει η επιστήμη αλλά όχι το επάγγελμα του δικηγόρου (τους απεχθάνομαι). Επειδή, όπως έγραψα, έχω τη δουλειά μου, θέλω να πάρω ένα πτυχίο νομικής αλλά δεν θέλω να πεθάνω στο διάβασμα, αφού δεν πρόκειται ποτέ να εφαρμόσω τις γνώσεις αυτές (άρα δεν θα πάρω κανέναν στον λαιμό μου).
Ωραία, ευχαριστώ! Θα μπορούσε τότε να είναι μία λύση το κολλέγιο και λιγότερο χρονοβόρα.
 

Giuseppe

Νεοφερμένος

Ο Giuseppe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε εσυ αν ήθελες να εργαστείς ή οχι, έτσι και σε αποτρέψαμε από την συγκεκριμένη επιλογή.

Σκέψου σπούδαζα 2 χρόνια σε κολλέγια, για να τα παρατήσω και να ξαδωσω πανελλήνιες, είμαι πολύ πικραμένη από αυτόν τον τομέα.
 

Giuseppe

Νεοφερμένος

Ο Giuseppe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε εσυ αν ήθελες να εργαστείς ή οχι, έτσι και σε αποτρέψαμε από την συγκεκριμένη επιλογή.

Σκέψου σπούδαζα 2 χρόνια σε κολλέγια, για να τα παρατήσω και να ξαδωσω πανελλήνιες, είμαι πολύ πικραμένη από αυτόν τον τομέα.
Κατανοητό. Θεώρησα ότι θα μείνουμε σε αυτά που ζητούσα με την ερώτησή μου και όχι αν θα με δεχθεί ο δικηγορικός σύλλογος. Αν είχα τέτοιου είδους απορίες ή ήθελα τέτοιες πληροφορίες, θα τις ζητούσα. 😉
 

Gaia

Νεοφερμένος

Η Gaia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σχετικά με το ΑΠΚΥ που αναφέρατε, έχω να πω ότι τα προγράμματα του, προπτυχιακά και μεταπτυχιακά είναι διεθνώς αναγνωρισμένα και ισότιμα προς τα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ελλάδας και τα πτυχία που χορηγούνται γίνονται δεκτά από το ΔΟΑΤΑΠ χωρίς εξετάσεις.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Σχετικά με το ΑΠΚΥ που αναφέρατε, έχω να πω ότι τα προγράμματα του, προπτυχιακά και μεταπτυχιακά είναι διεθνώς αναγνωρισμένα και ισότιμα προς τα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ελλάδας και τα πτυχία που χορηγούνται γίνονται δεκτά από το ΔΟΑΤΑΠ χωρίς εξετάσεις.
Κυπριακο δικαιο=Αγγλοσαξωνικο
Ελληνικο Δικαιο=Γερμανικο και Γαλλικο

SEE THE DIFFERNCE
 

angel_par29

Νεοφερμένος

Ο angel_par29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι μαθητής λυκείου, και ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική σε κάποιο κολλέγιο στην Ελλάδα. Υπάρχει κάποιος που σπουδάζει έκεί; Τι παίζει με την αναγνώριση;
Ευχαριστώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Ο δικηγορικος συλλογος αθηνων προς το παρων δεν τα αναγνωριζει..
 

ninaki101

Νεοφερμένος

Η ninaki101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είμαι στο IDEF Νομικής φέτος ξεκίνησα. Σας πληροφορώ πως το επίπεδο δυσκολίας είναι τεράστιο. Επίσης είναι αναγνωρισμένο. Μπορείτε να δείτε στο σάιτ τους τα έγγραφα που έχουν αναρτήσει. Φυσικά ακαδημαϊκή αναγνώριση δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Αναφέρομαι στην επαγγελματική.

Τα δίδακτρα είναι οκ. 4900ευρώ/έτος. Αν γραφτείς την περίοδο που έχουν μείωση -50% των αρχικών. Και για τα 4 χρόνια σπουδών σου ισχύει αυτό το ποσό.
Σχετικά με το επίπεδο καθηγητών κτλ είναι φοβερό. Εντελώς άλλη νοοτροπία από την παπαγαλία του Ελληνικού. Μέσα στο εξάμηνο έχουμε φουλ εργασίες καμιά σχέση με το Ελληνικό σύστημα πανεπιστημίου που βάζουν όποτε και αν θυμηθούν οπότε αφομοιώνεις την ύλη πιο εύκολα. Για τους εξ αποστάσεως προσφέρονται 3 εργασίες υποχρεωτικές αλλά εμείς κάνουμε και τις άλλες που είναι για αυτούς δια ζώσης για εξάσκηση.

* Το πρόγραμμα προσφέρεται και εξ αποστάσεως* Είμαστε 50% εξ αποστάσεως και οι υπόλοιποι δια ζώσης. Για παραπάνω πληροφορίες μπορείς να τους στείλεις μέιλ. Αυτό που μου άρεσε είναι πως δεν είναι πιεστικοί για εγγραφή όπως πχ στο Μητροπολιτικό που ζητάνε επίμονα το τηλ σου για να σε ενημερώσουν.

Οι εξετάσεις γίνονται στην Αθήνα, νομίζω μια εβδομάδα. Σε άλλα προγράμματα που γίνονται όλα εξ αποστάσεως ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΠΤΥΧΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ και δεν είναι ισότιμα με τα υπόλοιπα. SOS****

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αρχικα, δεν αναγνωρίζεσαι.
Έπειτα, άντε και αναγνωριζόσουν, αφού στα περισσότερα ελληνικά κολλέγια που συνεργάζονται με Βρετανικά πανεπιστήμια, θα μάθεις το αγγλοσαξωνικό δίκαιο ενώ το ελληνικό βασίζεται στο γερμανικό και το γαλλικό?
Πέταμα χρόνου και χρήματος.
Ή πανελλήνιες ή εξωτερικό.
Το Γαλλικό Κολλέγιο idef που σπουδάζω αναγνωρίζεται. Επίσης η μετάβαση θα είναι πιο ομαλή καθώς Ελληνικό και Γαλλικό δίκαιο είναι σχεδόν ίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

ninaki101

Νεοφερμένος

Η ninaki101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καταρχάς πρόσεξε πως εκφράζεσαι. Στην Ολλανδία ειδικά το κόστος ζωής το ξέρουμε οπότε μην κάνεις σύγκριση. Στην υπέροχη Ολλανδία δεν σε προετοιμάζουν για τις εξετάσεις για τον δικηγορικό σύλλογο ούτε μπορούν να εγγυηθούν 100% επιτυχία. Ίσα ίσα θα τα σκάσεις για φροντιστήρια όταν έρθεις και δώσεις εξετάσεις εδώ. Ο καθένας κάνει την επιλογή του.
Είσαι μικρός και άβγαλτος ακόμα. Ενημερώσου λίγο. Τώρα αν οι δικοί σου βγάζουν περισσότερα και θέλουν να τα ακουμπάνε σε ενοίκια κτλ μπράβο. Ελλάδα συμφέρει περισσότερο οικονομικά.
Καλή συνέχεια
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Είμαι στο IDEF Νομικής φέτος ξεκίνησα. Σας πληροφορώ πως το επίπεδο δυσκολίας είναι τεράστιο. Επίσης είναι αναγνωρισμένο. Μπορείτε να δείτε στο σάιτ τους τα έγγραφα που έχουν αναρτήσει. Φυσικά ακαδημαϊκή αναγνώριση δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Αναφέρομαι στην επαγγελματική.

Τα δίδακτρα είναι οκ. 4900ευρώ/έτος. Αν γραφτείς την περίοδο που έχουν μείωση -50% των αρχικών. Και για τα 4 χρόνια σπουδών σου ισχύει αυτό το ποσό.
Σχετικά με το επίπεδο καθηγητών κτλ είναι φοβερό. Εντελώς άλλη νοοτροπία από την παπαγαλία του Ελληνικού. Μέσα στο εξάμηνο έχουμε φουλ εργασίες καμιά σχέση με το Ελληνικό σύστημα πανεπιστημίου που βάζουν όποτε και αν θυμηθούν οπότε αφομοιώνεις την ύλη πιο εύκολα. Για τους εξ αποστάσεως προσφέρονται 3 εργασίες υποχρεωτικές αλλά εμείς κάνουμε και τις άλλες που είναι για αυτούς δια ζώσης για εξάσκηση.

* Το πρόγραμμα προσφέρεται και εξ αποστάσεως* Είμαστε 50% εξ αποστάσεως και οι υπόλοιποι δια ζώσης. Για παραπάνω πληροφορίες μπορείς να τους στείλεις μέιλ. Αυτό που μου άρεσε είναι πως δεν είναι πιεστικοί για εγγραφή όπως πχ στο Μητροπολιτικό που ζητάνε επίμονα το τηλ σου για να σε ενημερώσουν.

Οι εξετάσεις γίνονται στην Αθήνα, νομίζω μια εβδομάδα. Σε άλλα προγράμματα που γίνονται όλα εξ αποστάσεως ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΠΤΥΧΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ και δεν είναι ισότιμα με τα υπόλοιπα. SOS****

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το Γαλλικό Κολλέγιο idef που σπουδάζω αναγνωρίζεται. Επίσης η μετάβαση θα είναι πιο ομαλή καθώς Ελληνικό και Γαλλικό δίκαιο είναι σχεδόν ίδια.
Πιο δύσκολο από τη Νομική Αθηνών,πάντως,λίγο χλωμό να είναι το πρόγραμμά του. Διακρίνω μια περιφρόνηση προς το ΑΕΙ !Όλοι γνωρίζουν το επίπεδο της Νομικής Σχολής και το τί μαθητές-φοιτητές "κατεβάζει".Για να μη μιλήσουμε για διεθνείς διαγωνισμούς όπου πολλάκις έχει κονταροχτυπήσει η Νομική του ΕΚΠΑ το Harvard και άλλα μεγάλα πανεπιστήμια στα οποία πέφτει χρήμα καθώς εκεί την εκπαίδευση τη βλέπουν σοβαρά- εθνικό σπορ.Καλή μου φίλη στο 4ο έτος τώρα,η οποία μπήκε με 18.727 μόρια,έφτυσε και φτύνει αίμα εκεί μέσα. Ποια παπαγαλία??Τα χετε δει? Εγκεφαλικό να παθαίνεις κ κάτι πρακτικά,κάτι προβλήματα γραπτά σαν...μελέτες περίπτωσης.απαπαπα.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα τώρα...!! Κάτι Νομικές,(Εθνικά Μετσόβια) Πολυτεχνεία,Ιατρικές σχολές εν Ελλάδι(σύντομα κι εγώ εκεί μετά από πρόβλημα υγείας) κτλπ. κ.ά. βγάζουν αστέρια! Δεν είναι τυχαίος και ο βαθμός για να μπεις ως επί το πλείστον σε σχολές με πάνω από 17.000 μόρια..! Φυσικά,αυτό από μόνο του δε λέει τα πάντα.Καλή συνέχεια σε όλους και ό,τι καλύτερο.
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Καταρχάς πρόσεξε πως εκφράζεσαι.
Γιατί είπα κάτι προσβλητικό ή επιθετικό και το λες αυτό?

Στην Ολλανδία ειδικά το κόστος ζωής το ξέρουμε οπότε μην κάνεις σύγκριση
Ναι μόνο που δε μίλησα για το κόστος ζωής αλλά για τα δίδακτρα. Όπως και να το δείς, το να δώσεις 2 χιλιάρικα τον χρόνο για να πας σε ένα σοβαρό πανεπιστήμιο που είναι μέσα στα 100 καλύτερα του κόσμου είναι αρκετά πιο συμφέρουσα επιλογή από το να δώσεις 4 για να πας κάπου που δεν είναι καν πανεπιστήμιο και το πτυχίο που σου δίνει θα παλεύεις πόσα χρόνια για να σου αναγνωριστεί. Διαφωνείς σε αυτό?

Επίσης, όντως το κόστος ζωής στην Ολλανδία είναι αρκετά μεγαλύτερο από ότι στην Ελλάδα αλλά οι μισθοί είναι επίσης αρκετά μεγαλύτεροι. Ποσά που εδώ πέρα θεωρούμε υψηλούς μισθούς εκεί δεν τα παίρνουν ούτε οι σερβιτόροι που λέει ο λόγος, αλλά τέσπα αυτό είναι εκτός θέματος

ούτε μπορούν να εγγυηθούν 100% επιτυχία
Δηλαδή το κολλέγιο σου εγγυάται 100% επιτυχία? Πως ακριβώς στο κάνει αυτό? Επίσης ακόμα και να σου την εγγυάται, σου έχω καλύτερο: Πήγαινε σε δημόσιο πανεπιστήμιο και δεν θα χρειαστεί αν δώσεις καθόλου εξετάσεις. Επίσης δεν υπάρχει μόνο η νομική(η οποία είναι ίσως το μόνο αντικείμενο όπου πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό να το σπουδάσεις σε ελληνικό ΑΕΙ κι όχι στο εξωτερικό). Υπάρχουν ένα σωρό άλλα αντικείμενα σπουδών όπου η ποιότητα των σπουδών σου στην Ολλανδία με τα 2κ + το κόστος ζωής θα είναι απείρως μεγαλύτερη από αυτήν που θα έπαιρνες με τα 4κ + το σχετικά μικρότερο κόστος ζωής στο κολλέγιο

Τώρα αν οι δικοί σου βγάζουν περισσότερα και θέλουν να τα ακουμπάνε σε ενοίκια κτλ μπράβο. Ελλάδα συμφέρει περισσότερο οικονομικά.
Ξαναλέω, εσύ μίλησες για τα δίδακτρα και σου απάντησα για τα δίδακτρα, τα ενοίκια κλπ είναι άλλο θέμα. Επίσης ενοίκια δε θα έχεις στο κολλεγιο μόνο αν μένεις ήδη στην πόλη που βρίσκεται, κάτι που για πάρα πολλούς δεν ισχύει. Δε μένουμε όλοι Αθήνα και Θεσσαλονίκη ξέρεις
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Είμαι στο IDEF Νομικής φέτος ξεκίνησα. Σας πληροφορώ πως το επίπεδο δυσκολίας είναι τεράστιο. Επίσης είναι αναγνωρισμένο. Μπορείτε να δείτε στο σάιτ τους τα έγγραφα που έχουν αναρτήσει. Φυσικά ακαδημαϊκή αναγνώριση δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Αναφέρομαι στην επαγγελματική.

Τα δίδακτρα είναι οκ. 4900ευρώ/έτος. Αν γραφτείς την περίοδο που έχουν μείωση -50% των αρχικών. Και για τα 4 χρόνια σπουδών σου ισχύει αυτό το ποσό.
Σχετικά με το επίπεδο καθηγητών κτλ είναι φοβερό. Εντελώς άλλη νοοτροπία από την παπαγαλία του Ελληνικού. Μέσα στο εξάμηνο έχουμε φουλ εργασίες καμιά σχέση με το Ελληνικό σύστημα πανεπιστημίου που βάζουν όποτε και αν θυμηθούν οπότε αφομοιώνεις την ύλη πιο εύκολα. Για τους εξ αποστάσεως προσφέρονται 3 εργασίες υποχρεωτικές αλλά εμείς κάνουμε και τις άλλες που είναι για αυτούς δια ζώσης για εξάσκηση.

* Το πρόγραμμα προσφέρεται και εξ αποστάσεως* Είμαστε 50% εξ αποστάσεως και οι υπόλοιποι δια ζώσης. Για παραπάνω πληροφορίες μπορείς να τους στείλεις μέιλ. Αυτό που μου άρεσε είναι πως δεν είναι πιεστικοί για εγγραφή όπως πχ στο Μητροπολιτικό που ζητάνε επίμονα το τηλ σου για να σε ενημερώσουν.

Οι εξετάσεις γίνονται στην Αθήνα, νομίζω μια εβδομάδα. Σε άλλα προγράμματα που γίνονται όλα εξ αποστάσεως ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΠΤΥΧΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ και δεν είναι ισότιμα με τα υπόλοιπα. SOS****

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το Γαλλικό Κολλέγιο idef που σπουδάζω αναγνωρίζεται. Επίσης η μετάβαση θα είναι πιο ομαλή καθώς Ελληνικό και Γαλλικό δίκαιο είναι σχεδόν ίδια.
ninaki ... θελω να σε ρωτησω αν το εχεις ψαξει και θες να πεις βεβαια:
Ποια ειναι η προθεση του δικηγορικου συλλογου αθηνων να δεχθει πτυχιουχους αυτου του κολλεγιου, που εχουν αναγνωριση επαγγελματικων δικαιωματων απο ατεεν ?
Το ατεεν αποδιδει αμεσως τα επαγγελματικα δικαιωματα ή ζητα και αλλα μαθηματα επιπλεον?
ευχαριστω
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
1. Σε 10 μήνες το Παν/μιο Λευκωσίας θα τρέξει Νομική Σχολή εν Αθήναις (Ελληνικό δίκαιο ) όποτε τα κολλέγια αυτά θα έχουν πρόβλημα βιωσιμότητας .
2. Ο ΔΣΑ προκαλεί ανυπέρβλητα προβλήματα στους αποφοίτους των Κολλεγίων .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
1. Σε 10 μήνες το Παν/μιο Λευκωσίας θα τρέξει Νομική Σχολή εν Αθήναις (Ελληνικό δίκαιο ) όποτε τα κολλέγια αυτά θα έχουν πρόβλημα βιωσιμότητας .
2. Ο ΔΣΑ προκαλεί ανυπέρβλητα προβλήματα στους αποφοίτους των Κολλεγίων .
Θυμαμαι την κεραμεως οταν καταργουσε την νομικη πατρας ελεγε ...''τι θα τους κανουμε τοσους νομικους ανεργοι ειναι''
Τα κολεγια νομικης δεν ειναι πολλα παντως...νομιζω
Αν το νεο δημιουργημα εκτος απο το δεκαχιλιαρο ζητα και μορια πανελληνιων της ταξεως των 15000-16000 μοριων τοτε δεν θα εχουν κανενα προβλημα.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 72 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top