Νομική σε κολλέγιο

Kzaro

Νεοφερμένος

Ο Kzaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι μαθητής λυκείου, και ενδιαφέρομαι να σπουδάσω νομική σε κάποιο κολλέγιο στην Ελλάδα. Υπάρχει κάποιος που σπουδάζει έκεί; Τι παίζει με την αναγνώριση;
Ευχαριστώ!
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Δε νομίζω να υπάρχει πλέον θέμα με την αναγνώριση. Ξέρω μια περίπτωση ενός παιδιού από την περιοχή μου, τελείωσε νομική στο DEI College και εδώ και 5 χρόνια εχει δικό του γραφείο και ασκεί κανονικά το επάγγελμα.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,551 μηνύματα.
Νομίζω μεταπτυχιακά δεν μπορείς να κάνεις στα ελληνικά πανεπιστήμια αν έχεις πτυχίο από κολλέγιο.
 

Giuseppe

Νεοφερμένος

Ο Giuseppe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα,
θα ήθελα γνώμες και γνώσεις για πτυχίο Νομικής σε κολέγιο (επίπεδο, βαθμός δυσκολίας, δίδακτρα)
Καλύτερα ας ξεκινήσουμε κολέγιο+δίδακτρα μήπως και το αφήσουμε το θέμα 🧐

Ευχαριστώ!
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Giuseppe

Νεοφερμένος

Ο Giuseppe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Αρχικα, δεν αναγνωρίζεσαι.
Έπειτα, άντε και αναγνωριζόσουν, αφού στα περισσότερα ελληνικά κολλέγια που συνεργάζονται με Βρετανικά πανεπιστήμια, θα μάθεις το αγγλοσαξωνικό δίκαιο ενώ το ελληνικό βασίζεται στο γερμανικό και το γαλλικό?
Πέταμα χρόνου και χρήματος.
Ή πανελλήνιες ή εξωτερικό.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Μπορείς να σπουδάσεις Νομική και στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου άμα σε ενδιαφέρει, πρόσφατα λειτούργησε το προπτυχιακό για πρώτη φορά.

Τα δίδακτρα είναι 600€ για κάθε εξαμηνιαία θεματική ενότητα. Άμα παίρνεις 2, θα πληρώνεις 200 ευρώ τον μήνα. Δεν είναι άσχημο ποσό για Νομική αναγνωρισμένου Πανεπιστημίου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
ααα..το ανοικτο κυπρου δεν ειναι αναγνωρισμενο.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
ααα..το ανοικτο κυπρου δεν ειναι αναγνωρισμενο.

Δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Ακόμα και πριν λίγους μήνες ο ΔΟΑΤΑΠ είχε αποφασίσει, μετά από συνομιλίες με την Κυπριακή κυβέρνηση, πως θα αναγνώριζε σχεδόν αυτόματα τα πτυχία των Πανεπιστημίων της Κύπρου, συμπεριλαμβανομένου και του ΑΠΚυ.

Το ΑΠΚυ είναι ένα από τα δημόσια πανεπιστήμια της Κύπρου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Ακόμα και πριν λίγους μήνες ο ΔΟΑΤΑΠ είχε αποφασίσει, μετά από συνομιλίες με την Κυπριακή κυβέρνηση, πως θα αναγνώριζε σχεδόν αυτόματα τα πτυχία των Πανεπιστημίων της Κύπρου, συμπεριλαμβανομένου και του ΑΠΚυ.

Το ΑΠΚυ είναι ένα από τα δημόσια πανεπιστήμια της Κύπρου.
τα προγραματα του ανοικτου αναγνωριζονται αν το εαπ εχει αναλογα αναγνωρισμενα..
τα αλλα του συμβατικου ειναι οκ
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
τα προγραματα του ανοικτου αναγνωριζονται αν το εαπ εχει αναλογα αναγνωρισμενα..
τα αλλα του συμβατικου ειναι οκ

Επειδή είχα επικοινωνήσει πριν από μερικούς μήνες με έναν από τους καθηγητές του προγράμματος, μου είχε πει πως αναγνωρίζεται και ακαδημαϊκά αλλά και επαγγελματικά το πτυχίο της Νομικής στην Ελλάδα. Τώρα τι να πω, μπορεί να έχεις και δίκιο.

Προτείνω άμα ο OP ενδιαφέρεται, να επικοινωνήσει απευθείας με το Πανεπιστήμιο. Η γραμματεία απαντάει άμεσα συνήθως.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Επειδή είχα επικοινωνήσει πριν από μερικούς μήνες με έναν από τους καθηγητές του προγράμματος, μου είχε πει πως αναγνωρίζεται και ακαδημαϊκά αλλά και επαγγελματικά το πτυχίο της Νομικής στην Ελλάδα. Τώρα τι να πω, μπορεί να έχεις και δίκιο.

Προτείνω άμα ο OP ενδιαφέρεται, να επικοινωνήσει απευθείας με το Πανεπιστήμιο. Η γραμματεία απαντάει άμεσα συνήθως.
το καλο ειναι να επικοινωνησει με δοαταπ ή καλύτερα με δικηγορικο συλλογο αθηνας

βεβαια η αναγνωριση ειναι βασικα θεμα δικηγορικου συλλόγου που ειναι πανισχυρος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giuseppe

Νεοφερμένος

Ο Giuseppe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μπορείς να σπουδάσεις Νομική και στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου άμα σε ενδιαφέρει, πρόσφατα λειτούργησε το προπτυχιακό για πρώτη φορά.

Τα δίδακτρα είναι 600€ για κάθε εξαμηνιαία θεματική ενότητα. Άμα παίρνεις 2, θα πληρώνεις 200 ευρώ τον μήνα. Δεν είναι άσχημο ποσό για Νομική αναγνωρισμένου Πανεπιστημίου.
Το είδα, αλλά αργά. Είχαν κλείσει οι αιτήσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αρχικα, δεν αναγνωρίζεσαι.
Έπειτα, άντε και αναγνωριζόσουν, αφού στα περισσότερα ελληνικά κολλέγια που συνεργάζονται με Βρετανικά πανεπιστήμια, θα μάθεις το αγγλοσαξωνικό δίκαιο ενώ το ελληνικό βασίζεται στο γερμανικό και το γαλλικό?
Πέταμα χρόνου και χρήματος.
Ή πανελλήνιες ή εξωτερικό.
Αναγνωρίζονται επαγγελματικά και αυτό μου αρκεί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τα προγραματα του ανοικτου αναγνωριζονται αν το εαπ εχει αναλογα αναγνωρισμενα..
τα αλλα του συμβατικου ειναι οκ
Έχει καταργηθεί η προϋπόθεση αυτή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το καλο ειναι να επικοινωνησει με δοαταπ ή καλύτερα με δικηγορικο συλλογο αθηνας

βεβαια η αναγνωριση ειναι βασικα θεμα δικηγορικου συλλόγου που ειναι πανισχυρος
Μα, δεν με ενδιαφέρει να εγγραφω σε δικηγορικό σύλλογο.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Αναγνωρίζονται επαγγελματικά και αυτό μου αρκεί.
δεν αναγνωρίζονται αγορίνα μου...
Ένα τίποτα θα είσαι με μπόλικο καθόλου σε σχέση με έναν απόφοιτο ΑΕΙ νομικής...
Το επίπεδο είναι κάκιστο...
Πεταμένα λεφτά!
 

Giuseppe

Νεοφερμένος

Ο Giuseppe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
δεν αναγνωρίζονται αγορίνα μου...
Ένα τίποτα θα είσαι με μπόλικο καθόλου σε σχέση με έναν απόφοιτο ΑΕΙ νομικής...
Το επίπεδο είναι κάκιστο...
Πεταμένα λεφτά!
Μα έχουν πάρει αναγνώριση κάποιοι, τώρα τί να πούμε; Ότι δεν αναγνωρίζονται σώνει και καλά;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Giuseppe

Νεοφερμένος

Ο Giuseppe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ναι αμέ μόνο στον ΑΣΕΠ και πολύ τους είναι...
Αν θες να πετάξεις τα λεφτά σου...κάντο
Μα πώς αλλιώς να το πω: δεν με ενδιαφέρει το ΑΣΕΠ. Κι εν τέλει, επειδή η ερώτησή μου δεν αφορά την αναγνώριση αλλά προτάσεις/ πληροφορίες για βαθμό δυσκολίας, δίδακτρα κλπ, θα προτιμούσα να μείνουμε εκεί, να μη συζητάμε άδικα. Thanks!
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Γενικά τα κολλέγια είναι μια επιλογή που προσωπικά τη θεωρώ αρκετά λάθος καθώς 1) Δεν αναγνωρίζονται 2) Το επίπεδο των σπουδών δεν είναι και το καλύτερο και 3) Είναι αρκετά ακριβά(μπορείς να πας σε πανεπιστήμιο στην Ολλανδία πχ που είναι απείρως καλύτερο με τα μισά ή ακόμα και το 1/3 των διδάκτρων του κολλεγίου). Παρ' όλα αυτά, σε αντικείμενα όπως για παράδειγμα τα ναυτιλιακά όπου η αναγνώριση δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία δεν είναι και τόσο παράλογο να τα επιλέξεις. Εσύ όμως απ' όλα τα αντικείμενα διάλεξες ίσως το χειρότερο, καθώς για να εργαστείς ως δικηγόρος είναι απαραίτητη προϋπόθεση να είσαι μέλος του δικηγορικού συλλόγου, που για να σε κάνει δεκτό πρέπει να έχεις πτυχίο αναγνωρισμένης νομικής κι επίσης ακόμα κι αν καταφέρεις να μπεις στον δικηγορικό σύλλογο, στο κολλέγιο θα διδαχθείς το αγγλοσαξονικό δίκαιο που δεν έχει καμία σχέση με το ελληνικό και άρα οι όποιες γνώσεις αποκτήσεις θα σου είναι παντελώς άχρηστες(εκτός αν θες να ζήσεις στην Αγγλία που εκεί αλλάζει το πράγμα)

TLDR: Αν θες νομική ξαναδώσε πανελλήνιες
 

Giuseppe

Νεοφερμένος

Ο Giuseppe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γενικά τα κολλέγια είναι μια επιλογή που προσωπικά τη θεωρώ αρκετά λάθος καθώς 1) Δεν αναγνωρίζονται 2) Το επίπεδο των σπουδών δεν είναι και το καλύτερο και 3) Είναι αρκετά ακριβά(μπορείς να πας σε πανεπιστήμιο στην Ολλανδία πχ που είναι απείρως καλύτερο με τα μισά ή ακόμα και το 1/3 των διδάκτρων του κολλεγίου). Παρ' όλα αυτά, σε αντικείμενα όπως για παράδειγμα τα ναυτιλιακά όπου η αναγνώριση δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία δεν είναι και τόσο παράλογο να τα επιλέξεις. Εσύ όμως απ' όλα τα αντικείμενα διάλεξες ίσως το χειρότερο, καθώς για να εργαστείς ως δικηγόρος είναι απαραίτητη προϋπόθεση να είσαι μέλος του δικηγορικού συλλόγου, που για να σε κάνει δεκτό πρέπει να έχεις πτυχίο αναγνωρισμένης νομικής κι επίσης ακόμα κι αν καταφέρεις να μπεις στον δικηγορικό σύλλογο, στο κολλέγιο θα διδαχθείς το αγγλοσαξονικό δίκαιο που δεν έχει καμία σχέση με το ελληνικό και άρα οι όποιες γνώσεις αποκτήσεις θα σου είναι παντελώς άχρηστες(εκτός αν θες να ζήσεις στην Αγγλία που εκεί αλλάζει το πράγμα)

TLDR: Αν θες νομική ξαναδώσε πανελλήνιες
Νομίζω ότι δεν τα ξέρετε αρκετά καλά, μιας και τα πτυχία των κολεγίων αναγνωρίζονται, έχουν δικαιώματα, οι κατοχοι διορίζονται στο δημοσιο κ.ά.
Επειδή δεν είναι αυτό το θέμα μας, όμως, ούτε το αν θα με εγγράψει ο δικηγορικός σύλλογος (αδιάφορο εντελώς), ούτε αν το αντικείμενο είναι το χειρότερο μιας και αυτοί που δεν μπορούν να δουλέψουν είναι οι εργοθεραπευτές, οι φυσικοθεραπευτές, οι μαιευτες, οι νοσηλευτές, θα σε ευχαριστήσω για τον χρόνο που αφιέρωσες να γράψεις όλα αυτά. Η Ολλανδία, πχ., δεν ξέρω αν είναι λύση για εμένα αφού δεν ξέρω αν υπάρχουν προγράμματα εξ αποστάσεως. Δεν είμαι 18 ετών, ούτε έχω τη δυνατότητα να αλλάξω χώρα (ακόμη και πόλη) για να σπουδάσω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top