Νομική ή Ψυχολογία;

Guest 324983

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σας ενδιέφερε περισσότερο να φοιτησετε σε σχολη ψυχολογιας ή νομικής;
 

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Αν έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα στα δύο θα επέλεγα ψυχολογία αλλα εξαρτάται απο τα ενδιαφέροντα και τις κλίσεις του καθενός
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Ανάμεσα σε αυτές τις δύο και εγώ ψυχολογία θα διάλεγα. Μου αρέσει περισσότερο σαν επιστήμη.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Θα σας ενδιέφερε περισσότερο να φοιτησετε σε σχολη ψυχολογιας ή νομικής;

Καλησπέρα , αν έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα στα 2 θα επέλεγα Νομική. Μου αρέσει περισσότερο σαν αντικείμενο από την ψυχολογία :) .
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ακριβώς σ΄αυτό το σημείο περιμένω να πεταχτεί κάποιος και να προτείνει την Ιατρική!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα σας ενδιέφερε περισσότερο να φοιτησετε σε σχολη ψυχολογιας ή νομικής;

Το θέμα κορίτσι μου είναι τι ενδιαφέρει περισσότερο εσένα!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,485 μηνύματα.
Θα σας ενδιέφερε περισσότερο να φοιτησετε σε σχολη ψυχολογιας ή νομικής;

Αν σε ενδιαφερει η επιστημη ,ψυχολογια , αν σε ενδιαφερει η μεθοδολογια τοτε νομικη.
Και τα δυο ειναι μουρατα στον πεδιο των θεωρητικων , με την ψυχολογια να παιρνει κεφαλι.
Και τα δυο εχουν πολυ δυσκολη επαγγελματικη αποκατασταση.
Και τα δυο μπορουν να κανουν πολυ καλο στον ανθρωπο αλλα και πολυ κακο.
Εγω δεν θα διαλεγα τιποτα απο αυτα γιατι δεν εχω την ικανοτητα της απομημονευσης, εχω μνημη χρυσοψαρου.
Αν ομως μπορουσα και ειχα και υπομονη να ακουω , θα διαλεγα την ψυχολογια , η εξερευνηση του ανθρωπινου μυαλου ειναι πολυ μεγαλη προκληση.
Στην χωρα μας κυνηγαμε ακομα τον επιουσιο με αποτελεσμα να μην μπορουν να αναπτυχθουν οι αλλες πτυχες των επαγγελματων αυτων οπως σε αλλες προηγμενες χωρες. Νομικη στην ελλαδα σημαινει δικαστηρια και η θεραπευτικη ψυχολογια αντικαθιστατε συνηθως απο σεροπραμη,λαντοζ και ζαναξ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H αλήθεια είναι ότι αν δεν ζήσεις και τις ζωές των δυο από τη καθημερινοτητά τους, δεν μπορείς να καταλάβεις ποιο από τα δυο είναι καλύτερο να επιλέξεις. Είναι λίγο περίπλοκο. Πχ ένας δικηγόρος, έχει μια περίεργη καθημερινότητα, έχει διάβασμα, πολλές φορές σηκώνεται πρωί πρωί να διαβάσει την υπόθεση που θα έχει στο δικαστήριο. Έχει περισσότερα χρήματα από τη ψυχολογία. Η ψυχολογία από την άλλη, θέλει υπομονή να ακούς τον ασθενή, να έχεις και εσύ καλή ψυχολογία, για να μπορείς να βάλεις τη δική του διάθεση σε μια ευθεία. Δεν ξέρω. Ο καθένας έχει μια καθημερινότητα που εκείνος επιλέγει να κάνει.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γερό στομάχι θέλουν και τα 2 επαγγέλματα :).
Δεν μπορώ να μιλήσω για Νομική, αλλά για Ψυχολογία κάποιος, που ακολουθεί το εφαρμοσμένο κομμάτι της επιστήμης (θεραπευτής-θεραπευόμενος), θέλει πολλή αντοχή, γιατί θα ακούς διαρκώς «έντονα» πράγματα. Υπάρχει, βέβαια, και η επιλογή θεωρητικού τομέα, που είναι είναι πιο ήρεμη ως προς το ψυχολογικό φορτίο.

Και από τις 2 επιστήμες, μπορείς να κάνεις μετά το πτυχίο μεταπτυχιακό ή να βρεις εργασία σε κάτι, που εκ πρώτης όψεως φαντάζει άσχετο και μη συμβατό. Αποτελούν καλή και γερή βάση, για περαιτέρω εξειδίκευση.

Ψυχολογία διάλεξα μεταξύ των 2 να σπουδάσω.
 
Top